N° 770n. Woensdag 1 April, A0. 188S. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel iueasMe- ren buiten de stad wordt 0.10 bereken! LEIDEN. 31 Maart. Bij beschikkiog van den minister van binnen- landsche zaken is aan dr. E. Giltay, met 1 April, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als adsis- tent in de botanie aan de rijks-universiteit te Leiden. Bij beschikking van denzelfdeo minister is aan don heer J. A. Römer, met 1 April, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als adsistent in het ziekenhuis aan de rijks-universiteit alhier en is de heer J. Hocke, med. doctorandus en arts te Leiden, ▼oor het tijdvak van 1 April tot 31 Dec. 1885, benoemd tot adsistent in het ziekenhuis aan voor noemde universiteit. De afdeeling Leiden en omstreken der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunde zal a. s. Donderdag weder vergaderen, ditmaal met intro ductie, waarvan zeker gaarne gebruik zal gemaakt worden, want onze stadgenoot dr. W. Pleyte zal op die bjjeenkomst esne voordracht houden over de woning, in verband met eene kunstbeschouwing. Verleden week gaf de rederijkerskamer „Vondel" te Hillegom hare tweede uitvoering in de zaal van den heer Koning. Opgevoerd werden het blijspel „Doris Knoopenschaar" en het klachtspel „Het spreekuur van den dokter." Evenals bij de eerste uitvoering kweten zich ook thans, zegt onze be richtgever, de leden flink van hunne taak. De hoofdrollen, om van de andere niet te spreken, werden al zeer verdienstelijk afgespeeld, zoodat de verwachting weder verre werd overtroffen. Inder daad verrassend zijn de resultaten dezer jeugdige vereeniging. Zij beeft in den korten tijd van haar hostaan getoond, wat nauwgezette studie, gesteund door eene uitstekende leiding (want hierin mag zich „de Hiliegomsche Vondel" verheugen) vermag. Overwegende dat nu de bij besluit van 11 Mei 1883 benoemde Staatscommissie tot onderzoek der vraag, van welke bepalingen der Grondwet herziening noodzakelijk en thans raadzaam is, haar rapport heeft ingediend eo ontwerpen van wet tot voorbereiding van eene herziening der Grondwet aan de Tweede Kamer zijn toegezonden, en de taak dier commissie thans kan geacht worden als te zijn voleindigd, - heeft Z. M. voornoemde Staatscommissie ontbonden, met dankbetuiging aan hare leden en secretarissen voor de door hen bewezen diensten. De „Algemeene Vereeniging voor Bloembollen cultuur" te Haarlem hield gisteren hare 60ste algemeene vergadering in de bovenzaal der socië teit „Vereeniging." De vergadering werd door den voorzitter der vereenigiBg, den heer J. A. Krelage geopend, die in eene korte en gepaste rede zijnen dank betuigde voor het hem vereerde geschenk bij gelegenheid van de herdenking van het 25-jarig bestaan der Vereeniging en de onlangs gehouden tentoonstelling. Door den heer J. De Breuk werd bij afwezigheid van den algemeenen secretaris diens verslag over 188A voorgelezen. Er werd op voorstel van de afdeeling Overveen- Bloemendaal besloten, dat jaarlijks uit de kas der Vereeniging eenig geld zal worden aangewend, tot het uitloven van prijzen voor bloeiende hyacinten en tulpen op buitenlandsche tentoonstellingen, en dat daarvoor, ofschoon grootelijks overgelaten aan de goede zorgen van den voorzitter, in aanmerking zullen komen Nieuw-York en andere voor het vak belangrijke steden in Amerika. Omtrent het 3de lid van dit voorstelhet benoemen van eene com missie om het bestuur, h(j de verdere regeling dezer zaak ter zijde te staan, werd bepaald, die commiss'e te doen bestaan uit 5 leden, in plaats van een voorgesteld 3-tal, welke 5 leden vóór 15 April a. s. zullen worden benoemd, en wel 2 hunner te kiezen nit het hoofdbestuur en de 3 anderen óóo uit elk der grootste afdeelingen, nl. Haarlem, Hillegom en Overveen—Bloemendaal. De voorzitter bracht hulde aan de leden der Regelingscoramissie van de jongste tentoonstelling, die door 5162 personen tegen betaling van entree bezocht werd, en deelde onder anderen verder mede dat te Limmen eene nieuwe afdeeling is opgericht, en dat eene wijziging der statnten door den minister is goedgekeurd. Voorstellen door verschillende afdeelingen gedaan, als: door die van Uitgeest tot het oprichten van een op het vak betrekkelijk advertentieblad, die van Hitlegom om de steeds gewaardeerde lezingen van den heer Wakker op het gebied van bloem bollencultuur en aanverwante vakkeo, in druk uit te geven, en die van OverveenBloemendaal om zich met het waterschap Rjjaland te verstaan tGt het verkr|jgen van een hoogeren waterstand met het oog op de soms niet bevaarbare slooten, werden ter nadere beoordeeling gesteld in handen van het Hoofdbestuur. Van den heer F. B. Van Ditmar, uitgever te Utrecht, ontvingen we een proefnommer van het door hem uit te geven weekblad: „Onze Jongens, Weekblad voor School en Huis", onder redactie van Johannes. Eene inzage van den inhond brengt dadeljjk op de hoogte van het doel en de strekking van dit nienwo weekblad, dat naast de gewone leer- en leesboeken, zeker eene plaats verkrijgen zal in de schooltasch onzer jongens en op de boe kenplank in de huiskamer. De lectnnr zal zoodanig zjjn, dat zy tot leering en tot uitspanning tevenB strekkon zalde medewerking van mannen ala Ant. L. De Rop en W. F. Oostveoa is een waar borg, dat onze jongens hun Weekblad gaarne ter hand zullen nemen. Het proefnommer, op zwaar papier netjes en duideljjk gedrukt, bevat een feuilleton van den heer De Rop, een door den heer Oostveen onder houdend geschreven opstel over Gordon, het begin van een artikel over de „Loting", eene „rechtspraak", verder versproid nienws en een prijsraadsel. Naar de „Amot. Crt." verneemt, zal de Koning, tijdens zjjn verblijf te Amsterdam, zich weinig buiten het paleis begeven, daar de kwaal waaraan onze Koning af eu toe lijdende is, hem het gaan zeer moeielijk maakt. Da traditionee'e bezoeken aan den Schouwburg en „Artia" zullen dan ook, naar men zegt, niet plaats hebbeD. Het vertrek v. n HH. MM. naar Amsterdam is nu vastgesteld op 7 April. De directie der dagbladvereeniging Holtz Co. bericht dat de uitgave van de „Amsterdammer, Dagblad voor Nederland", vcorloopig op dezelfde wjjze wordt voortgezet. De verloofde van Prinses Hendrik, de prins van Saksen-Altenburg, heeft, naar het „Vad." meldt, het kasteel Albrecbtsburg te Loschwitz (bij Dresden), van graaf Hohenau gehuurd voor f 12,000 'sjaars. De heer Dutry Yan Haeften, burgemeester van Haaften, heeft als zoodanig zjjn eervol ontslag aangevraagd. De luit. ter zee 2de kl. J. A. A. C. Ridder Van Rappard, de lste luit. der mariniers J. A. Gauw en de off. van adm. 2de kl. W. F. Yan Grasstek, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-act. gesteld. De raming bij de indiening der Staatsbegroo- ting voor 1885 bedroeg f 136,172,740.37. Na de schriftelijke en mondelinge gedachtenwieseiing is de begrooting thaDs vastgesteld op f 135,220,555.87'/., zoodat er totaal verminderd is met ƒ952,184.49'/,. De raming der middelen voor het dienstjaar 1885 bedroeg f 120,764,176, zoodat het tekort f 14,456,379 87'/, bedraagt. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Zevenbergen rar. E. A. E. Yan der Kemp, thans kantonrechter te Terneuzen; dr. T. E. Frjjlinck, te 's-Hertogenbosch, voor den tijd van één jaar, benoemd tot 2den geneesheer in het Rijkskrank zinnigengesticht te Medemblikden teekenaar 2de kl. bij 's Rijks werf te Amsterdam, F. H. De Boer, met 1 April benoemd tot teekenaar lste kl.; - den luit.-kol. W. Van Ling, van het 2de reg. huzaren, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1669 'sjaars; - herbenoemd totkan- tonr.-plaat8verv.in het kanton Helmond, A. H. Sassen; in het kanton Amsterdam No. 2, mr. J. Kappeyno Van do Coppelioin het kanton Hoorn, mr. G. H. Bast; - by het wapen der cavalerie be noemd: b|j het 2de reg. huzaren, tot ritmeester, den lsten luit. F. M. baron Van Lycden, van het 68cadron ordonnansen. Gemengd Nieuw». Evenals vorige jaren wil de Ned. Rijnspoorweg-Maatschappij het uitgaan gedurende de Paaschdagen vergemakkelijken. Volgens achter staande advertentie toch zullen rotonrbiljetten in binnen verkeerafgegeven op 4 en 5 April, geldig zjjn, voor de terugreis, tot en met 7 April. Hedenmorgen om kwart vóór twaal ven geraakte op de Heerensfraat, even over de Doezabrug, een paard aan den haal. Hoewel met het oog op het schoone weder van beden, er nogal kleiae kinderen aan den weg aan het spelen waren, liep het nog gelukkig af, doch een zoontje van v. d. V. aldaar, die tegen den muur stend, trof het ongelnk dat het hollende paard hem 09nige verwondingen toebracht aan handen en voeten. De klompjes van het knaapje zijn door den viervoeter, daar deze met z|jne pooten er op trapte, verbrijzeld. Het paard werd daarna gevat en behoorde aan zekere v. O. Een der passagiers op den IJsel- stoomtramweg (de heer v. d. H., deurwaarder uit Ryswjjk), die Zaterdag-middag om ongeveer zes aren te Leidschendam nitstapte, ging op de rails loopen, in de meeniog verkeerende dat de tram hem niet volgde, maar een anderen weg nam. De man werd aangereden, zoodat zijn been brak. Ofschoon zjjn toestand zich aanvankelyk niet ernstig voordeed, is h|j gistermiddag aan de gevolgen der verwonding overleden. De hoofdcommissaris van politie te 's-Hage verzoekt te worden in kennis gesteld met het verbljjf van Leendert Zevenhooven (Zeven hoven) 28 jaar, bakker, neus spits, snor en ring baard zwart, aangezicht ovaal, gekleed met kam- garen jas, zwarte broek, floconnó vest, flanellen overhemd, flambard en dookere pantoffels met bloe men. Hij heeft 16 Maart de echtelijke woning verlaten. Een personentrein van Amersfoort naar Amsterdam is Zaterdag by Hilversum, vlak aan het station, ontspoord. Twee personenwagens gingen tot splinters. Twee dames, die in een der wageus zaten, kwamen als door een wonder onge deerd er uit. Het gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren Rika De Groot, beschuldigd van het ver moorden van haar kind, wegens gebrek aan bewjjs vrijgesproken. Van de 60 als van longziekte ver dachte onteigende runderen van den veehouder M. te Hillegersberg, zyn Zaterdag reeds 30 stuks afgemaakt, terwjjl de overige in den loop dezer week hetzelfde lot zullen ondergaan. In geen 4 jaren had zich in die Btreek een geval van longziekte onder het rundvee voorgedaan. De knecht van het klooster te Li 1- I bosoh, gem. Echt, kwam gistervoormiddag met een met paard bespannen kar in de nabijheid van de spoorbrug tusschen Sittard en Snateren, toen eensklaps het paard, waarschijnlijk door het geraas van een aankomenden trein verschrikt, aan het hollen sloeg.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1