mijne dochter met rust!" dat sprak de oude heer. J Een paar dagen later kwam Pollio terug, een bebloede doek was om zjjne hand gewikkeld. „Ik kan geen soldaat meer worden", zeide hij, rwant ik heb mij, bij het houthakken, bij vergissing twee vingers afgehakt. Barba jammerde luid; maar de vader zeide hoo- nend„denk je, deugniet, dat ik mijn gezond kind aan een kreupele tot vrouw zal geven? Loop rond en trouw met een meisje, dat, evenals gij, verminkt is." Pollio vertrok en doolde dagen lang doelloos rond, totdat hij Barba eenige dagen later tegen kwam, die mos zocht. Zij snelde op hem toe en vroeg teeder: „is de wond genezen?" - „Bijna ge heel," was het antwoord. - „Waar en hoe is het on geluk gebeurd Pollio wees op het blok dat bij het houthakken dient en dat nog de sporen van bloed droeg. Het meisje greep de bijl; „gebeurde het op deze wijze, geliefde?" vroeg zij doodsbleek, maar lachend, en op hetzelfde oogenblik werd het blok rood ge kleurd en lagen twee afgesneden vingers naast de bebloede bijl. „Verbind mij nu, Pollio, en vertel mijn vader op welke wijze mijne wonde te genezen is." Wat moest de vader tegenover zoo groote liefde doen? Hij vloekte - maarweldra zegende een priester het huwelijk in. BUITENLAND. Frankrijk. De minister-president heeft goedgevonden de inter- pellatie-Granet over de aangelegenheden in Tonkin onmiddellijk aan de orde te stelleu. Hoewel de behandeling der quaestie ontijdig achtende, verklaarde hij zich toch bereid de inter pellatie te beantwoorden. Naar aanleiding der motiën van orde ontstonden heftige incidenten. Ten slotte werd de eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigen, met 273 tegen 227 stemmen aangenomen. In een gisteravond, onder voorzitting van den heer Ferry, gehouden ministerraad werden de be sluiten genomen, welke de toestand eischt. Reeds van gisteravond af worden versterkingen in troepen en geschut naar generaal Brière de l'Isle gezonden. De ministers besloten om heden bij de Kamer een krediet aan te vragen van 200 millioen, waarvan de eene helft voor het departement van oorlog en de andere helft voor marine. Al deze maatregelen worden genomen ten gevolge der hieronder vermelde, achtereenvolgens ingekomen berichten 1°. Een telegram van generaal De Négrier, uit Lang- son, gedateerd 26 dezer, van den volgenden inhoud: „Nadat ik eene aanzienlijke brigade samengetrokken had, ben ik den 25sten den geheelen dag met de voorhoede voor de „Poort van China" gebleven, wachtende op den vijand; maar deze verscheen niet. Ik ben ook den 26Bten te Langson gebleven, zonder incidenten. De Chineezen leden den 24sten dezer groote verliezen. Het juiste getal onzer ver liezen is: zeven officieren gedood, en zes gewond; 72 manschappen gedood of verdwenen, en 190 gewond. Ik ontving tijding van generaal Brière de l'Isle, dat hij geen nieuwe versterkingen noodig heeft, daar zijne artillerie voldoende is. Ik kreeg den 24sten versterking door troepen uit de reserve, die te Chu is opgesteld." 2°. Eene depeche van generaal Brière de l'Isle uit Hanoi van den 28sten 's avonds, meldende: „Ge neraal De Négrier is zwaar gewond en was ge dwongen Langson te ontruimen. De Chineezen kwamen onverhoeds in groote menigte uit berg passen te voorschijn en vielen met onstuimigheid onze position vóór Kilua aan. Kolonel Herbinger was voor deze groote overmacht en bij het uitput ten zijner ammunitie, genoodzaakt zich op Dong- dang en Thannoï terug te trekken. Ik trek al mijne strijdkrachten aan de mondingen van de Chu en Kep samen. De macht van den vijand aan den Song-Hoi groeit steeds aan. Toch hoop ik de geheele delta te kunnen verdedigen." Generaal Brière ein digt met onmiddellijke toezending van nieuwe ver sterkingen te vragen. 3®. Eene nadere depeche van generaal Brière de l'Isle uit Hanoi van den 29sten om tien uren des avonds, berichtende „dat generaal De Négrier zich te Dongson bevindt. Zjjne genezing is zeker. Kolonel Herbinger staat met zijne colonne te Thannoï; hij word in zjjn terugtocht niet verontrust en de ont ruiming geschiedde zonder bezwaar. Hij bljjft te Thanncï en Dorgson, de twee wegen versperrende. Levensmiddelen en ammunitie zijn te Dongson in overvloed aanwezig. Ook te Chu zijn levensmid delen voorhanden. De Franschen zijn dus van al het noodige voorzien. Aan den kant der Roode Rivier is niets nieuws." Groot-Britaunic. Er is te Devenport definitief bevel gegeven on verwijld voor den dienst in orde te brengen drie gepantserde schepen, twee korvetten en alle be schikbare torpedo- en kanonneerbooten, en te Ports mouth is bevel ontvangen oogenblikkelijk u't te rusten: drie gepantserde schepen, vier korvetten, een adviesjacht en zeventien kanonneer- en torpe dobooten. Uit Dongola wordt gemeld dat lord "Wolseley, sir Redvers Bulier en de staf aldaar Vrijdag zijn aangekomen. Lord Wolseley zou heden naar Caïro vertrekken, waar in de militaire kringen het gerucht verspreid is dat hij naar Soeakim zal gaan. Rusland. De (Duitsche) „Petersburger Zeitung" zegt: „In weerwil van alle oorlogzuchtige berichten, die ons van Engelsche zijde toekomen, blijven wij de vaste hoop behouden op eene gunstige oplossing der onderhandelingen, welke nog worden voortgezet. Een oorlog ter wille van een stuk grouds in Middel- Azië, dat niet meer dan een zandwoestijn is, zou al heel weinig in het belang van beide natiën zijn en geheel Europa zou daarvan de nadeeïige ge volgen ondervinden. Hoe krijgshaftig de kooplieden van de City zich ook mogen aanstellen, de Eogel- scben kunnen niet vergelen dat de Russen geen Soudaneozen zijn, maar soldaten in den strijd ge oefend; een oorlog zonder eenige geldige reden tegen hen te beginnen, zou waarlijk roekeloos zijn." Het (officieuze) „Journal de St.-Pétersbourg" meent dat het wel wat te veel zou gezegd zijn, indien men beweerde dat het antwoord van lord Granville nieuw licht op den toestand geworpen heeft. Het eenige wat als zeker mag worden aan genomen, is, dat de Russische regeering niet z il verzuimen een tegen-antwoord te zenden en dat nog niets reden geeft om een ongunstigen afloop der onderhandelingen te verwachten. Wellicht heeft lord Hartington daarom het verzoek tot het Engel sche Lagerhuis gericht om het debat over de bood schap van koningin Victoria uit te stellen, omdat hij eerst het antwoord van de Russische regeeriDg wil afwachten. Men zegt dat in de Krim de cholera is uit- gebrokeD. Vereenigde Staten. San-Salvador, Costarica en Nicaragua brengen 20,000 man te velde. Costarica draagt 100,000 dollars en 1000 man bij, doch wenscht het grootste deel zijner troepen op eigen gebied te houden. De algemeene ontevredenheid in Mexico op Guatemala neemt toe. Uit Melbourne wordt gemeld dat in eene proclamatie van den gouverneur aan vreemde sche pen verboden wordt, om des nachts de haven van Port Philip binnen te loopen. Telegrammen. KONSTANTINOPEL, 29 Maart. Na een gisteren op het paleis gehonden Kabinetsraad, zond de Porte aan Musnrus-pacha en Fehmi-Effendi instructiën, waarvan de strekking is, om de „verklaring" en de oonventie betreffende de Egyptische financiën te teekenen, onder zeker voorbehoud, waarmede lord Granville zich had v«eenigd. MADRID, 30 Maart, fi.) De Senaat heeft het met Engeland gesloten handelstractaat aangenomen met 119 tegen 18 stemmen. LONDEN, 30 Maart. (H.) Volgens den Parijschen correspondent van de „Times" zou, ten gevolge van de interpellatie-Granet, jl. Zaterdag in de Fransche Kamer, het kabinet Ferry onmogelijk aan het bewind kunnen blijven. LONDEN, 30 Maart. De admiraliteit heeft vijf groote poststoomschepen gehuurd, die in gewapende kruisers en transportschepen zullen veranderd worden. Naar de „Daily News" verneemt, heeft de regee ring uit Petersburg mededeelingen ontvangen, welke grootere verwachting geven op eene vreedzame oplossing der Afghaansche quaestie, dan kort geleden mogelijk scheen. Het antwoord van Rusland op de depeche van lord Granville zon op weg en de inhoud er van verzoenend zijn. LONDEN, 30 Maart. De katoenmarkt te Liver pool zal van Donderdag 2 April 1 uur 's namiddags tot Dinsdag-ochtend 7 April gesloten blijven. Op Zaterdag 4 April zat over het algemeen bijna niet gehandeld worden. LE1DKN, 30 Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: oostelijke wind. Luidens heden uit West-Indië, dd. Paramaribo 3 Maart, ontvangen berichten hadden vier koelies, die gevangenisstraf met gedwongen arbeid onder gingen, in het lort „Zeelacdia" een marechaussee, die als opzichter dienst deed, met stokslagen een wond aan het hoofd toegebracht. Ze werden nog bijtijds ontwapend. Z. M. heeft benoemd bij het 2de regiment huzaren, tot lsten luit. Snouck Hurgronje, thans 2den luit. bij het 3de reg- bij het 3de reg., tot majoor, den ritmeester Wi breoninok, van het 2de reg. BtOlLOrVIJSSN. BATAVIA, 21—25 Februari. Een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Ooderhoerigheden ontvangen tele gram, gedagteekecd 13 dezer, luidt als volgt: „12 Februari Boekit Seboen en Lampaja opgehevenwij slechts twee gewonden." Omtrent de in de residentie Pasoeroean uit gebroken veetyphu?, is door den resident van dat gewest bij telegram van 7 dezer medegedeeld dat sedert den 4den te voren nog maar twee runderen in de afdeeling Malang aaDgetast en daaraan ge storven zijn, en wel één in de de3sa Ternas (dis. trict Penanggoengan) en één in de dessa Prapak (district Senggoro), terwijl in geen der dessa's, waar de ziekte zich vroeger heeft vertoond, een tweede geval is voorgekomen. Sedert ziju geen berichten meer ontvangen, zoo dat mag worden aangenomen dat de ziekte zich niet verder heeft uitgebreid. (Jav. Crt In de plaats van den heer J. Walker, die naar Europa vertrekt, zal bij de Stoomtram-maat schappij Samarang Joana de ingenieur Knoops, die uit Europa wordt verwacht, werkzaam zijn. Onder de onderwijzeressen aan de openbare lagere meisjesschool te Samarang zal binnenkort mutatie ontstaan, door het vertrek van mej. Slot, die verlof naar Europa tot herstel van gezondheid heeft aangevraagd. IndV.) Te Samarang heeft zich een treurig voorval voorgedaan. De heer d. R., ambtenaar bij de Neder- landsch-Indische Spoorwegmaatschappij, moet zich het ontslag van zijn jongeren broeder, die ook bij deze Maatschappij was geplaatst, zoodanig hebben aangetrokken, dat hij op een avond, terwijl eenige jongelui z'ch ten zijneut bevonden, door het drinken van eene vrij groote hoeveelheid ruw carbolzuur zich van het leven heeft beroofd. De ongelukkige was reeds eenigszins op jaren en laat eene vrouw met kinderen na. (Loc.) Wij vernemen dat het tijdelijk hospitaal op het eiland Hoorn (Poelo Aer) binnenkort voor afbraak zal worden verkocht, omdat gebleken is dat die ziekeninrichting niet aan het doel beantwoordt. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië xjjn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Belast: Met de waarn. van den civ. geneesk. dienst en het opzicht over de vaccine in de afd. Soemedang (PreaDger Reg.), de gepena. off. van gez. 1ste kl.H. J. Alken. Met het beheer over het bo9chdistrict Züid-West-R°mbang Ngawi (standp. Ngawi), de houtvester 2de kl. J. W. J. Van Dijk. Overgeplaatst: Van de op. 2de lag. school te Salatiga, als 1ste hulponderwijzer naar de op. 1ste lag. sch. aldaar, de ond. 21e kl. J. Van Leeuwen: vau de op. 1ste lag. sch. te Salatiga, als 19te hulponderwijzer naar de op. 2de lag. sch. aldaar, de ond. 2de kl. H. B. G. Obdeijn. Verplaatst: Vau het boschdistrict Madioen naar het boschdistrict Zuid-West-RembangNgawi, de opziener 3de kl. J. C. He\jer. Ontslagen: Eervol uit 's lands dienst de civ. gezagh. van de afd. RotK en Savoe (Timor en Onderh.) P. Winters; op verzoek eervol Hit 's lands dienst, de machinist van 's lands 9toombaggermolen te Tegal S. Broers. Eervol uit 's lands dienst de gewezen commies 3de kl. bij den post- en telegraafd. M. Af. J. Rodericksop verzoek w. vertrek, eervol van zijne fnnctiën van translateur voor de Fransche taal te Samarang C. A. Vermande!. Benoemd: In de res. Timor en Onderh. tot civ. gezag hebber: van de afd. Rotti en Savoe, de ben. civ. gezagh. van de afdeeling Larantoeka en Onderh. F. S. Van de Graaff; van de afd. Laramtoeka en Onderh. de posth. in de onderafd. Solor J. M. Roos; - tot machinist van 'a lands stoombagger- molen te Tegal de ambtenaar op wachtgeld J. Francke. Tot contr. 2de kl. bij het binneal. bestnnr op de bez. buiten Java en Madura, F. F. Boutmijtot commies op het burean van den aas.-res. van Groot-Atjeh A. W. Kneefel. Tot ass.-rea. van Grissee (Soerabaia) G. H. Blanken en van Djember, B. L. Repelins. Tot buitengewoon subst.-griff. bniten bezwaar van den lande bij de rechtbanken te Bondowoso en Djember (res. Besoeki): L. A. E. Homuag Jr. T ij d e 1 ij k belast: Met het geven van ond. in de schei kunde aan de H. B. S. te Samarang dr. J. Haver Droece en E. Polak.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2