N°. 7703. Maandag 30 Maart. A0. 1885. Derde Blad. HET EEUWEEEST Mathesis Scientiarum Genitrix. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS "^1 Voor Leiden per 8 maanden.1.18. Franco per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. YAN Het zal den meesten van ons zeer zeker bekend zijn dat op den 17den September dezes jaars het Genootschap „Mathesis Sc entiarnm Genitrix" zijn 100-jarig bestaan zal vieren. Een woord ter op wekking en waardeering niet te onpas achtende, deed mij naar de pen grijpen. Nu reeds rasten het bestuur, de oud- leerlingen en de leerlingen zich ten strijde, om het aanstaande -eeuwfeest cp waardige wijze te herdenken. Het bestuur, dat uit zijn midden eene feestcom missie benoemde, moest uit den aard der zaak vroeg zijnimmers, het schreef prijsvragen op drie erlei gebied uit en het wil eene tentoonstelling van werkstukken houden, door oud-leerlingen ver vaardigd. Aan die wijze van feestvieren moet hulde ge bracht worden en het is te hopen dat de oud leerlingen zich niet onbetuigd zullen laten. Van hen hangt, voor een groot deel, het slagen der tentoonstelling af; want, hoe goed de bedoelingen vau het bestuur ook zijn en hoe goed alles geregeld worde, - zonder ruime inzending zou dat plan schipbreuk lijden. Dat zij, die het gelukkon dor tentoonstelling in hunne hand hebben, daarvoor zorgen „M. S. G." zond tal van bekwame mannen de wereld in, alle rangen en standen zijn onder oud leerlingen en leerlingen vertegenwoordigddat dan ook die allen hun best doen om dat schoone en voorname gedeelte van het feestprogramma te doen slagen; dat geen schroomvalligheid wien dan ook weerhoude te zenden wat hij heeft en dat men met den nog resteerenden tijd woekere, opdat vele nog onderhanden zijnde of te nemen zaken gereed komen. Die tentoonstelling zal de geschiedenis van „Ma thesis" in zich omdragen, daar zullen we ervaren wat het was, wat het deed en wat het heden ten dage is. Ook de oud-leerlingen zitten niet stilzij zullen de feestvreugde verhoogen door het houden eener réunie; zij willen de 100-jarigo instelling, waaraan zij zooveel verschuldigd zijn, in het Bestuur gaan be groeten; zij zullen matinée's geven, rijtoeren hou- dea en aan een gemeenschappelijken maaltijd, met bestuurderen en anderen als gasten, aanzitten. Viert het bestuur, uit den aard der zaak, op meer verheven wijze feest, den oud-leerlingen blijft het overgelaten meer aan de vreugde te offeren. Te hopen is het, dat ruime toelagen hen in staat mogen stellen, op waardige wijze de gevormde plan nen ten uitvoer te brengen. Daarvoor slniten zij zich dan ook nauw aaneen en bewijzen daardoor dat zij nog steeds daokbaar zjjn voor het genotene op „M. S. G." De leerlingen zullen vermoedelijk door het geven eener tooneelvoorstelling en het houden van een optocht bewijzen dat zij, als directe medevertegen woordigers van het Genootschap, ook gansch niet onverschillig zijn, nu het 100-jarig bestaan daarvan herdacht wordt. Zij willen en zullen, als echte Hollandsche jon gens, uit volle borst jubelen en feestvieren: de door hen ingeslagen weg schijnt daarvoor de goede te zijn. Plechtig zal voor velen het oogenblik zijn waarop de feestrede, die mede op het bestuursprogramma voorkomt, uitgesproken wordtmen zal dan verband kannen zoeken tusschen het verleden en Let heden, om van de toekomst te vragen.wat zjj ons bren Tan PRIJS DER ADVERTENTIES: 1regel» 1.08. Iedere regel meer f 0.171- Grooiere letters naar plaatsruimte. Voor kei incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. gen zal? - Wel, wat anders dan het goede, het nuttige. „Mathesis" schrijde voort op den ingeslagen weg, zjjnen bekwamen bestuurders en geheel Leiden tot eer, en wordt dan een 125-jarig bestaan herdacht, dan zal men ervaren dat, hoewel hoogbejaard, „M. S. G." de banier van wetenschap en kunst hoog wist te houden. Prijzenswaardig is dan ook het streven van een vijftal Leidsche dames, die willen zorgen dat de zinnebeeldige banier, waarvan zooeven sprake was, werkelijkheid zal worden. Zij willen het Bestuur, als geschenk der leden en als blijvend aandenken aan dit feest, eene banier overhandigen, eenvoudig als het Genootschap zelve, doch beantwoordende aan de eischen van goeden smaak. Eene opwekking aan de leden, om het aan de circulaire gehechte inschrijf biljet niet oningevuld af te geven, zal wel geheel onnoodig zijn; men be wijze door ruime bjjdragen dat men ingenomen is met het streven dier dames. De kenrige wijze waarop deze zaak behandeld wordt, striekke ons ten bewijze, dat zjj zich in goede handen bevindt; dat de leden dan zorgen voor het welslagen, na zooveel lieve handen hnlde willen bren gen aan het onderwijs. L. LEIDEN, 28 Maart. Wij meenen velen, die voornemens zijn Maan dag-avond de Duitsche voorstelling van „Der Pro- bepfei!" te gaan bijwonen, geen ondienst te doen met hier vooraf in het kort den inhoud van het stuk mede te deelen: Beate, de dochter van graaf en gravin Dohnegg, is verliefd op Bognmil Krasinski, een Poolsch pianist, die zich voor componist uitgeeft, maar zich niet ontziet „notendieverjj" te plegen. Uit een der briefjes, welke, naast een paar medaillons, inwikkeling en ontknooping vertegenwoordigen, blijkt zelfs, dat hij in Genna een muziekstnk van een anderen musicus, zekeren Bellini, gestolen en het stilzwijgen van Francesca Bellini, de dochter, gekocht heeft, door haar te bedreigen, zoo ze dit uitbracht, te zullen vertellen, welke bedenkelijke gunsten zij hem heeft toegestaan. Die daad is, natuurlijk, zeer domwant als hij de muziek niet ten gehoore brengt, heeft hjj niets aan den diefstal, en wordt ze uitgevoerd, dan is ze publiek domein. De baron Leopold Van der Egge wil niet graag dat Krasinski met Beate trouwt; want bij bestemt zijn neef Hellmnth voor baar, en hij beweert, dat de Pool het meisje, ofschoon mooi, adellijk en lief, alleen neemt om haar geld. Maar de baron Van der Egge beeft zelf Hellmnth onder de leiding gesteld van Hortense Van Walnack, eene vrouw van de wereld, die den min beduidenden jongen bemint, geljjk hij haar. Nu vindt de schrijver, de heer Oscar Blumenthal, hert ongehoord, dat Hortense haren vrijer voor zich tracht te behonden, en als zij tot dat einde een medaillon gebrnikt, aan welks keerzijde de jonkman van onvergankelijke liefde gesproken heeft, dan noemt de schr jj ver dit een „vergiftigden pijl." Op zekeren avond deelt de brave man in het stak, een losse célibataire, oom deB jonkmans (Van der Egge), aan een groot gezelschap mee, wat er gebeurd is tusschen den Pool Krasinski en vader en dochter Bellini. (De aldus onverdiend aan de kaak gestelde juffrouw Bellini komt niet ten tooneele.) Beate wordt echter, zoo doende, van dit huweljjk afgetrokken; maar Hellmuth is nog niet a prendre - want dat medaillon zit er tusschen. Gelukkig heeft de oom een tweede medaillon, waaruit eene vroegere andere relatie, óók van Hortense, blijkt, ea zoo laat deze zich bewegen van Hellmuth afstand te doen. Het derde bedrijf dezer komedie is op Pailleron gestudeerd: Bellac is hier Krasinski. Verder komt er nog een belacheljjke ritmeester in het stuk voor, die vroeger Hortense bemind en haar dood geloofd heeft, welke bijzonderheid Hellmuth van haar ver vreemdt. Die ritmeester heeft zich nn aan eene Megsera, met name Julia, verslingerd, die, even als de Bellini's, achter de schermen blijft. Dan hebben er nog een paar uitdagingen in bet stuk plaats: de eene van Hellmuth aan het adres van Krasinski, omdat de musicus weigert aan hem een muziekstnk af te geven, door Beate gecomponeerd; de andere aan het adres van den oom, omdat die Krasinski voor een nietswaardige heeft uitgemaakt. Gedurende deze week zijn dagelijks in de Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 58—99 volwasser personen en van 611 kinderen. In de avondzitling van gisteren der Tweede Kamer werd de behandeling van het ontwerp tot wijziging der Drankwet voortgezet. Met medewerking der Begeering is hersteld da oude bepaling, dat wegens het toedienen van sterken drank op publieke plaatsen aan kinderen beneden 16 jaren alleen strafbaar is de verkooper van sterken drank of zijn vervanger in de uitoefening van zjjn bedrijf. De onders en voogden zijn daaronder dns niet begrepen. De voorgestelde verbenrdverklariDg en in beslag neming van de bij herbaalde overtreding gebruikte vaten, fksscben enz. is verworpen. De strafrechterlijke aansprakelijkheid van zedelijke lichamen is ook uitgestrekt tot beheerende vennooten. Ten aanzien van de overgangsbepalingen voor gecombineerde bedrijven waren amendementen voor gesteld 1°. van den heer Van der Kaay om als voor waarden voor vergunning alleen te eischen dat in die localiteiten het drinken van sterken drank niet worde toegelaten noch daartoe gelegenheid worde gegeven 2#. van den heer Clercx om het tappen in tap perijen met andere winkelneringen binnenshuis ge meenschap hebbende toe te laten, of anders den be8taanden toestand te verlengen tot 1890; 3°. van den heer Goekoop om alleen den eigenaar bevoegd te verklaren over de verkregen vergunning te beschikken. De beide eerste amendementen werden sterk be streden door de heeren Beelaerts en Borgesins, maar toegejuicht door de heeren Lieftinck en Bnma, terwijl de minister van binnenlandsche zaken al de amendementen bestreed en verklaarde de wet te znllea intrekken als het amendement-Clercx werd aangenomen. Heden om tien uren voortzetting. Gemengd Nieuws. Werd eenige dagen geleden in dit blad gemeld dat de beer Dee, onder meer, zich ook belastte met het aanleggen van electrische bellen, met ge bruikmaking van de nienwste vindingen op electrisch gebied, en werd hem de steun onzer stadgenooten toegewenscht, ook een andere stadgenoot mag ge noemd worden, die zich niet minder verdienstelijk tracht te maken op het gebied van electriciteit. Het is namelijk de e;gnaar van het naaimachinen-magazijn, Haarlemmerstraat 283, de heer A. Van Big teren, die mede niets onbeproefd laat, om wat er nieuws op dit gebied voorkomt, in praktijk te brengen- Ook bij hem is de werking der electrische bellen te zien en zjjn het magazjjn met de overige kamers door geleidingen verbonden. Alles wat tot den aan leg vereischt wordt, ziet men in mime kenze voor zijne winkelruiten uitgestald, terwjjl hjj tevens het aanleggen van geleidingen, zoo binnen- als buitens huis, op zich neemt. Een der practisohe vindingen, de eleotrische licht- aansteker, die het gebruik van lucifers onnoodig en overbodig ma«kt, is bij hem te zien en verkrijgbaar^

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1