Gemengd Nieuws. Gedurende de afgeloopen week heb- ben hier geene aangiften van besmettelijke ziekten plaats gehad. Sterfgevallen aan besmettelijke ziekten kwamen ook weer niet voor. Tegen twee zoons van een inge- zetene alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het toebrengen van slagen aan een kellner, alsmede tegen eene vrouw, die eene andere met een kurken trekker in het aangezicht verwondde, bij welke ge legenheid de beide vrouwen ernstig met elkaar hebben gevochten. Dit walgelijk tooneel speelde in de Vrouwenkamp. Naar de gevangenis is overgebracht een niet alhier te huis behoorend persoon, die zich aan bedelarij heeft schuldig gemaakt. Eene vrouw, uitgegaan zijnde om aardappelen te koopeD, werd aan de Onde Vest door eene bloedspuwiog overvallen. Door eenige vrouwen naar hare woning overgebracht, overleed ze aldaar bijna op hetzelfde oogenblik. De 35-jarige Pierre Berger te Chamond werd door een kat licht gebeten. Hij sloeg er geen acht op, maar eenige dagen later stierf hij en de doctoren schrijven zijn dood aan den beet der kat toe. De Zoeloes in het Panopticum te Berlijn zaten dezer dagen vergenoegd bijeen en maakten allerlei grapjes, terwijl zij door een talrijk publiek werden opgenomen, toen hun directeur, de heer Behrens, eensklaps den kop van een visch nit een stuk papier te voorschijn haalde en hun liet zien. De zaak had eene groote opschudding ten gevolge; al de Zoeloes namen hevig ontsteld en schreeuwende en bevende de vlucht, sprongen tnsschen de toe schouwers, liepen eenige personen omver en snelden door de zalen, terwijl zij onophoudelijk omkeken en hun gelaat door angst geheel vertrokken was. Slechts met moeite mocht het gelukken om de menschen weder tot bedaren te brengende directeur had volstrekt niet vermoed dat de afschuw der Zoeloes voor visch zoo bijzonder groot was. Naar huone meening is aan visch iets afschuwelijks en duivel achtigs verbonden, en de „medicijnman" van den troep sloeg dan ook weldra voor om een soort bezweringszang aan te heffen, opdat het onreine dat de kop van den visch had aangebracht weder verwijderd mocht worden. Nog verscheidene uren na het voorgevallene ge raakten de Zoeloes, wanneer het woord visch slechts genoemd werd, in groote opgewondenheid en grepen zij naar de wapenen als wilden zij zich verdedigen. Het opperhoofd, wiens wollen deken met den visschenkop in aanraking was geweest, was niet moer te bewegen om dien weder te gebruiken. De heer Behrens had de tegenwoordigheid van geest om te zeggen dat de kop uit een logement afkomstig was; hadden de Zoeloes geweten dat in de keuken van het Panopticum visch aanwezig was, dan zouden zij liever den hongerdood gestorven zijn dan nog eene bete aan te raken. Naar de, te Chicago verschijnende, „Inter. Ocean" mededeelt, hebben de aanvoerders der fenians en van andere revolut'onnaire kringen der stad, brieven uit Parijs, Dublin en Nieuw-York ontvangen, waarbij zij worden uitgenoodigd om medewerking te verleenen voor de oprichting der Iersche brigade, die de bestemming heeft om in Egypte tegen de Engelschen te gaan strijden. Deze uitnoodiging is met geestdrift ontvangen en de voorbereidende maatregelen voor het vormen der brigade worden krachtig voortgezet; in Chicago wordt eene som van vijftienduizend dollars bij in schrijving bijeengebraoht. Verscheidene personen zijn er reeds aangeworven, die allen beproefde oud- militairen zijnonder hen komen o. a. vier ex-gue- rillas van generaal Moseby voor on wel kapitein Coventon, de luitenants Morton en Gelding en do sergeant Blakeley. Men zegt dat generaal Pitaburg Lee een commando bij de Ierscho brigade die uit duizend man zal be staan, heeft aangenomen. Bij aankomst in Soedan zullen twee compagnieën als guerilla-bonden worden georganiseerd; de infanterie zal met Remmington- geweren en de cavalorie met Spencer-karabijnen worden gewapend. De fenians te Chicago deelen mede dat zoodra de brigade naar hot oorlogsterrein vertrokken is, de dynamiet-ontploffingen te Londen op groote schaal zullen worden hervat. In de nabij Essen gelegen gemeente Volgelheim is eene gruweldaad gepl eegd. Verscheidene bergwerkers zaten daar Zondag-avond in de woning van een hunner kameraden, Schneeman geheeten, en hielden zich bezig met kaartspelen. Plotseling ontstaat er twist tusscken den gastheer en een der medespelers, Bosz. Deze verwijdert zich, maar keert spoedig daarop terug, gewapend met een groot mes, waarmee hij zoolang op zijne tegenpartij toe steekt tot deze, door een stoot in het hart doode- lijk gewond, neerzinkt en sterft. De moordenaar werd spoedig nadat de misdaad volbracht was, naar de gevangenis gebracht. Eene vrouw en acht kin deren beweenen den vermoorde, die een braaf mensch moet geweest zijn. De drankduivel is waar schijnlijk ook hier weder in 't spel geweest, daar bij dergelijke speelgelagen gewoonlijk ook de brandewijnflesch niet ontbreekt en vlijtig geleegd wordt. BUITENLAND. Frankrij k De „Standard" verneomt nit Nieuw-York dat adrnriaal Jonett, de bevelhebber van het eskader der Yereenigde Staten in de wateren van Middei- Amerika, als zijn gevoelen heeft te keonen gegeven dat het oproer in Panama en de jongste machts overschrijding van Barrios, president van Guatemala, door Frankrijk zijn aangestookt. Naar gemeld wordt, heeft een neef van den bef&amdeu markies De Rays te Barcelona, Bene- vrenot Des Haussois, het plan van dezen laatste ter kolonisatie van Port Breton weder opgevat en heeft hij daartoe de inschrijving opengesteld voor een kapitaal van 21/, millioen fr. Het O. M. in het departement der Seine heeft een onderzook in gesteld omtrent de maatregelen, welke in Frank rijk ten aanzien van deze onderneming te nemen zijn. De commissie uit de Kamer van Afgevaar digden heeft het regeeringsvoorstel betreffende de havenwerken te Havre verworpen. De regeering schatte de kosten daarvan op 80 a 100 millioen en Havre had 20 millioen beschikbaar gesteld. België. De Senaat is gisternamiddag overgegaan tot de verkiezing van de candidaten voor den zetel van een raadsheer in het Hof van Cassatie. Er werdea 60 biljetten ingeleverd, waarvan 16 blancode vol strekte meerderheid bedroeg dus 23. De heer Girou, de eerste candidaat van het Hof, verkreeg 21 stem men, en werd dus tot eersten candidaat gekozen. Twee katholieke candidaten verkregen, de één 19 stemmen, de auder ééne stem. De koning en de koningin van België zullen den 2den Mei do tentoonstelling te Antwerpen openeD. De Senaat heeft het wetsontwerp, waarbij België zijne toestemming geeft tot de Congo-akte van de conferentie te Berlijn, met algemoene stem men aangenomen. De adhaesie van den Senaat aan hot adres van gelukwensching aan den koning, werd met opstaan en blijven zitten aangenomeo. Hierbij onthielden zich de senator Vaucamps en de katholieke ver tegenwoordigers van Antwerpen. Groot- Britaiiniö. Luidens bericht uit Rawul-Pindi was de onderkoning er gisteren aaDgekomen vóór zijn bezoek aan den emir van Afghanistan. De ontvangst was schitterend. Aan het station bevonden zich de hoofden van Punjaub en andere voorname personen. Er heerscbte veel geestdrift langs den weg, welke aan weerskanten door soldaten was bezet. In het Hoogerhuis zeide lord Granville gister avond dat de heer Staal hem den vorigen dag be vestigde, namens do Russische regeering, dat deze laatste zjjue (Granvilles) mededeeiing van 16 Maart over de Afghaansche grensregeling outvangen had. Die mededeeiing maakt thans een punt van over weging bij de Russische regeering uit en het ant woord zal weldra volgen. De emir van Afghanistan is in kennis gesteld met de schikking, onlangs met Rusland getroffen, en dienovereenkomstig zijn aan do Afghaansche troepen de bevolen gegeveD, welke zij te volgen zullen hebben. In het Lagerhuis deelde lord Edmund Fitzmaurice mede dat Zebehr-pacha te Gribaltar gevangen zal gebonden worden, zoolang dit noodig wordt geoordeeld. Het voornomen bestaat niet, om hem een proces aan te doen. De markies Yan Hartington zeide dat aanstaan den Maandag nog niet over de koninklijke bood schap, betreffende de oproeping der legerreserven, zal beraadslaagd worden. Daardoor zullen echter de maatregelen, welke noodig mochten zijn, niet worden vertraagd. Met 294 togen 246 stemmen is het regeerings voorstel betreffende de fioantieele schikking met Egypte aangenomen. Cunningham en Burton, beschuldigd van mede plichtigheid aan de ontploffingen in den Tower en Westminster Hall, zijn gisteren naar het hof van assises verwezen. Uit Portsmouth wordt gemeld dat admiraal Herbert na het honden eener inspectie, aan de regeering heeft medegedeeld dat dertig kanonneer- booten binnen eene week gereed kunnen zijn om zee te kiezen. Eene fabriek te Sheffield, welke belangrijke contracten met de regeeriog heeft gesloten tot levering van spoorwegmateriëel voor Indië, ontving dringende orders van de Indische regeering om zoo spoedig mogelijk dat materiëel af te leveren, het welk noodig is ter voltooiing van de spourweglijnen, die voor militaire doeleinden op de Indische grenzen worden gelegd. Door de „Daily News" wordt medegedeeld dat het besluit om de regeering te machtigen tot oproeping der reserve, voornamelijk geschiedde met het oog op het naderend vertrek der koningin naar het vasteland. Het kwam wensche'ijk voor om de noodige volmacht te bezitten, ten einde tegen elke gebeurlijkheid opgewassen te zijn. Volgens een gerucht, te Allahabad in omloop, zouden twee leden van de commissie voor de Af ghaansche grensregeling, onder sir Peter Lumsden, door de Russen gedood zjjnhet was den corres pondent der „Daily Telegraph" niet gelukt, om te we'en te komen of dat gerucht al dan niet ge grond is. Egypte» Naar uit Soeakim van gisteren wordt gemeld, hield volgens bericht uit Kassala van 5 dezer, het garnizoen aldaar toen nog stand. Naar men ver zekert, worden de onderhandelingen met de Itali- aansche overheden voortgezet, om uit Massowah eene poging tot ontzet te doen. In den Italiaanschen Kabinetsraad, dezer dagen op het Quirinaal gehouden, heeft de minister Mancini het plan voor een spoorweg te Massowah ontwik keld. De lijn zou slechts 15 kilometers lang zijn; de militaire genie heeft er reeds de benoodigde studiën voor gemaakt. Het zenden van materieel werd door de ministers goedgekeurd; men meent dat de spoorweg reeds in Mei gereed zal kunnen komen. Bij den marsch naar Tamaï, dien de Engelsehen morgeD, Zondag, of Maandag zullen ondernemen, zal voor het eerst door hen een „ballon captit" ge bruikt wordeD, om de bewegingen van den vijand te bespieden. De Iudische troepen worden bij die ge legenheid te Soeakim gelatenhet aanvallende corps zal uiisluitend nit Engelschen bestaan. Generaal Graham, bevelhebber der te Soeakim vereenigde Engelsche troepen, heeft van koningin Victoria een brief ontvangen, waarin hulde wordt gebracht aan de dapperheid, door de troepen tentoon gespreid in de gevechten, tot dusver tegen de Sou- daneezen geleverd. Telc^raiu men. PARIJS, 27 Maart. De oorlogsmaatregelen, welke Engeland voornemens is te nemen, zullen, volgens de algemoene opvatting alhier, in werkelijkheid geheel volgens de berichten van den nieuwen onder koning van Indië, lord Duflferin, genomen worden. Men geloofc dat deze door eigenmachtig optreden en door de Engelsche regeering voor „faits-accom- plis" to stellen, den vrede zeer kan tegenwerken. Desniettemin gelooft men in de best onderrichte kringen alhier nog niet aan een Russisch-Engel- schen oorlog. Het programma voor de Suez-commissie is nog niet definitief vastgesteld. Men noemt alB den tweeden Duitschen gevolmachtigde den gezantsehaps- raad Yon Rotenban. Da regeering heeft aan generaal Brière de l'Isle last gegeven zonder verwijl berichten te zenden omtrent hot gevecht bij Bangbo en de afzending van nieuwe versterkingen voor te be reiden. Ferry zal voorstellen om de op morgen in do Kamer bepaalde interpellatie van Granet over Tonkin, eene maand aan te houden, en tevens eene gewichtige verklaring vod het oorlogvoeren in Ton kin geven. Verscheidene afgevaardigden wfllen van deze gelegenheid gebruik makon om de regeering te bewegen de noodige maatregelen voor het voeren van een grooteu oorlog tegen China te nemen. Generaal Negrier zal vandaag 4000 man ver sterking, grooteadeels met repetitie-geweren gewa-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2