Dr. Kaiser van Leiden heeftdeaf- wjjkingen der kompassen van Zr. Ms. instructie- brik „Castor" te Hellevoetslnis geverifieerd. Gis teren reqnireerde de commandant de kleine stoom- barkas om de „Castor" naar de reede te sleepen. Deze kwam, maar even vóór de sluis kreeg de bar kas een tros in de schroef, zoodat de machioe wer keloos bleef. Do hevige wind wierp nu de „Castor" met de barkas naar den wal, zoodat het laatste vaartuig gevaar liep verpletterd te worden. De be manning zocht zoo spoedig mogelijk een goed heen komen. Toch de „Castor moest naar de reede. De machinist 3de klasse Tj. Bakker begaf zich nu te water, sneed den tros nit de schroef los en na weinige minuten zette de „Castor" de reis naar de reede ongestoord voort. Te Nieuwkoop werd dezerdageneene flinke hofstede, groot rnim 27 hectareD, geveild, waarop 26 stnks vee gemolken werden. Niettegen staande in de verk oops voorwaarden o. a. bepaald was dat de kooper f 20,000 van den koopprijs a 4'/j pet. als eerste hypotheek er op gevestigd kon houden, bracht zij toch slechts f 19,000 op, wel een bewijs van den godrnkten toestand van den landbouw. De mazelen heerschen te Voorhout epidemisch, zoodat de openbare school er is gesloten. Door eene onbekende oorzaak on t- stond gisteren een begin van brand in het Scbeve- ningsche bosch. Gelukkig werd het spoedig opge merkt en zijn de brandende struiken gebluscht. De heer P. Van Adrichem, Hoefkade te '8-Hage, heeft de eerste grasboter aangeboden aan Prinses Hendrik der Nederlanden. Mr. W. C. D. Olivier te 's-Hage is in het gebouw der rechtbank, werwaarts hij zich begeven had om als rechter-commissaris in een faillissement te fungeeren, door een aanval van beroerte getroffen. Nadat de eerste geneeskundige hulp was verleend, werd de lijder naar zijne woning vervoerd zijn toestand is inmiddels veel verbeterd. De burgemeester van Amsterdam brengt ter kennis, dat, volgens mededeeling van den geneeskundigen inspecteur voor Noord-Holland, het roodvonk in die gemeente heeft opgehouden epidemisch te heerschen. In het Entrepot-dok te Amsterdam zijn heden de pakhuizen „Almeloo" en „Assen" ingestort. De voorgevels bleven staan, Op de zolders was bietsuiker opgeslagen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. De twee verpleegden uit het gesticht „Meerenberg," die, zooals wij meldden, ontsnapten en te Helder werden aangehouden, hadden den tocht daarheen te voet, en wel langs het strand, gedaan. Zij besteedden aan hunne wandeling 20 uren. In een district van Manitoba had een opstand van Creolen plaats onder Louis Riel, dezelfde die den opstand in 1870 aan de Roode Rivier leidde. In een gevecht bij Fort Carlton met de politie werden 15 agenten gedood. Uit het nieuwe raadhuis te Weenen zijn de voornaamste boeken van het bestuur der belastingen gestolen. Tot nu kwam men noch de daders, noch de boeken zelf op het spoor. Volgens de Napolitaansche „Pic- oolo" zal de regeering al de universiteiten in Italië sluiten. Niet alleen de inriohtiogen van hooger onderwijs, maar ook de vakscholen, als de land bouwinrichting te Portici, hebben zich met de stu denten van Turijn solidair verklaard. Verscheidene dagen geleden kwetste de achttienjarige zoon van een grondbezitter in Saksen bij het rapen van sneeuw om sneeuwballen te werpen den vinger aan eene glassoherf. Er volgde bloedvergiftiging, waaraan de krachtige jongeling overleden is. De dagbladen van Valencia (Spanje) melden dat 22 gevallen van koliek te Jativa zijn voorgekomen, waarvan 7 in vier dagen metdoode- lijken afloop. De gezondheidscommissie heeft echter geseind dat het ziekteverschijnsel geen cholera is. De horlogemaker Pel te Parijs wordt, zooals men weet, beschuldigd zijne dienstbode te hebben vermoord en het lijk in zijn haard te hebben verbrand. Pel beweerde dat zijn haard veel te klein was om daarin een lijk te verbranden. Aau- gezien de haard als overtuigingsstuk onaangeroerd moet blijven, is er een gemaakt van precies dezelfde afmetingen en is, met toestemming van de politie, eene proef genomen met een lijk uit een der hospi talen. In stukken gesneden, was het lijk in I uren geheel verbrand, slechts weinig asch achterlatende. Pels haard was dus uitmuntend ingericht voor dergelijke experimenten. Hij zelf woonde de proef bij en verloor geen oogenblik zijne kalmte. Hoe onverstandig het van twee minoenden is te huwen, zonder toestemming der wederzijdsche ouders, of ook misschien, hoe onver standig het soms van ouders kan zijn een huwelijk te willen boletton, werd verleden week bewezen door een jeugdig paar te Marseille. In Engeland, hun vaderland, onlangs gehuwd, maakte de familie het hun zoo lastig dat zij besloten naar het vasteland te vertrekken om in Marseille te gaan wonen. Maar het leven van rozengeur en maneschijn had eigenaardige bezwaren- het geld ontbrak hun. Zich weder tot de familie wenden? - Dat nooit; dan nog liever de dood! Na dus 's avonds nog wat op een bank tB hebben zitten koczen, nam de jonge man eensklaps eene revolver en loste twee schoten op zijne vronw en één op zich zeiven. Beider toestand is hopeloos. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden las de heer Ferry, in antwoord op eene vraag vao den heer Delafosse over het gevecht te Dongdaog, gisteren eene bij de „Agence Havas" ontvangen depeche voor, waarin wordt gemeld dat bet onjnist is, als zou generaal Négrier een gedeelte zijner artillerie verloren heb ben. Versterkingen waren bij het verzenden der depeche uit Hanoi aangekomen. De heer Ferry voegde er bij„Wij hopen dat de Kamer vertrouwen zal bljjven stellen in de heldhaftige aanvoerders der Fransche troepen in Tonkin." Deze woorden lokten protest van do rechter-, maar toejuichingen van de linkerzijde uit. Aan de „Indépendance" wordt uit Parijs ge meld dat markies Tseng weder hierheen zou komen, en het blad maakt er uit op, dat dit een teeken van vrede zou zijn. De berichten omtrent vredes onderhandelingen worden van alle zijden bevestigd. Duitschland, Het officieus orgaan van Von Bismarck, de „Nord- deutsche Allgem. Zeit.". verklaart over de oorlogs berichten uit Engeland met betrekking tot Afgha nistan „Men vergeet dat het zwaartepunt van den toestand niet ligt in de maatregelen waarvan de Engelsche autoriteiten mededeeling doen om de publieke opinie te leiden, maar in de onderhandelingen van Kabinet tot Kabinet, en dat, zoo de gang van deze laatste natuurlijkerwijze aan het oog van het publiek ontsnapt, daaruit toch nog niet mag worden opgemaakt dat de uitkomsten van die diplomatieke onderhandelingen onbevredigend moeten zjjnen dit te minder, omdat de jongste authentieke ver klaringen der Engelsche ministers betrekkelijk de Afghaansche quaestie in hoofdzaak aan het optre den van Rusland recht deden wedervaren. De werke lijke toestand stomt in elk geval met het schrikbeeld van een Russisch-Engelsch coofi ct wegens Afgha nistan alles behalve overeen." Kapitein Hentscb, onlangs door het hoog gerechtshof te Leipzig tot 9 jaren tuchthuis veroor deeld wegens landverraad, is in de gevangenis over leden aan hersenvliesontsteking; hij was slechts één dag ziek. Gr-oot-lïi-ït aimië. Bjj het Lagerhuis is gisteren eene koninklijke boodschap ingekomen, houdende dat besloten is de leger- en militiereserven op te roepen, uit aanmer king van den tegenwoordigen toestand der staats- aangelegenheden en de groote behoefte aan militaire strijdkrachten, tot bescherming van de belangen des Rijks. Deze boodschap zal aanstaanden Maandag in behandeling worden genomeD. De heer Gladstone zeide dat de regeering pro testeerde tegen Frankrjjks verklaring dat rijst, naar havens ten noorden van Canton bestemd, als oorlogscontrabande wordt beschouwd. Vóór aan staanden Maandag is de regeering niet voornemens verklaringen af te leggen, waaruit de stand der betrekkingen tusschen Engeland en Rusland over Afghanistan blijkt. Hij stelde verder voor om de regeering te machtigen tot het waarborgen van de rentebetaling der Egyptische leeniDg. Hij verklaarde dezen maatregel noodzakelijk en zeide dat er geen voorbeeld bestaat, als zou rentegarantie het recht van inmenging in zich slniten. Musnrus-pacha, zeide de heer Gladstone verder, had gisteren een onderhoud met lord Granville en deelde mede dat hij waorschjjnlyk binnen 48 uren de machtiging zou ontvangen om de verklaring, be treffende de conveDt:e over de Egyptische staats schuld, te onderteekeoen. De heer Gladstone toonde de noodzakelijkheid der Conventie daardoor aan, dat een vierde der baDkvoorschotten (ten bedrage van 77,000 pd. st.) op 1 April vervalt en de ver nieuwing daarvau onwaarschijnlijk kon geacht wor den, indien het Parlement weigerde zijn voorstel aan te nemen. In het Hoogerhuis werd insgelijks mededeeling gedaan van de koninklijke boodschap, waarbij de reserven onder de wapenen worden geroepen, waarna lord Granville naar Windsor is vertrokken voor eene audiëntie bij de koningin. Mea verzekert dat de minister van oorlog naar Aldershot en Wooïwich bevel heeft gezonden, on middellijk 15,000 man bijoen te brengen om naar Indië te gaan. De gemeenteraad van L:merick heeft met 6 tegen 4 stemmen besloten den prins van Wales geen adres van verwelkoming aan te bieden. België. De koning van België zal, naar aan de „Freie Presse" gemeld wordt, een nitvoerendoa raad voor den Congo-staat instellen, welks leden door den koniog benoemd zullen worden en die de leiding van alle regeeringsdaden op zich zal nemen. De koning zou met het benoemen van dezen raad ten doel hebben, persoonlijk zoo weinig mogelijk in het bestuur der kolonie op te treden. Uit een der grootste wapenfabrieken te Luik zijn tweeduizend geweren verdwenen. Onmiddellijk na deze ontdekking is een onderzoek ingesteld, maar het leverde geen enkel resultaat; want al de werk lieden, die in de verschillende werkplaatsen arbeiden, bewaarden op alle gedane vragen het stilzwijgen. Men weet volstrekt niet, wat met de goweren gebeurd is, en de zaak heeft in den omtrek groote ontsteltenis teweeggebracht. Egjpte. Uit Soeakim wordt gemeld dat generaal Graham met zijne geheele naar Tamaï bestemie macht,gis ternamiddag in de zareba is aangekomen, welke verleden Zondag op den weg derwaarts door gene raal Mac Neil was aangelegd. Op hun tocht van Soeakim werd het Engelsche carré aangevallen door Soedaueezcn, die echter met groot verlies, men zegt van 100 mao, werden afgeslagen. Van de En- golschen zijn daarbij dr.ie man gekwetst. De Engelsche troepen zijn des avonds te Soeakim teruggekeerd. Een algemeen voortrukken op Tamaï zal waar schijnlijk eerst over drie dagen geschieden. Sommige leden van de familie Shepstone in Natal hebben aangeboden een corps van 5000 Kaffers te werven voor den oorlog in Soudan. Ook wil men jonge Boeren daarvoor werven. Telegrammen. PARIJS, 26 Maart. In Fransche kringen worden hedeo de Russisch-Engelsche aangelegenheden zeer pessimistisch beschouwddaarentegen wordt van Russische zijde betoogd dat de opdrachten van den minister Van Giers (buitenlandsche zaken) aan de Russische gezanten in het buitenland van geheel vredelievenden aard zjjn. De ophitsende taal der Engelsche bladen vertoont hier weinig overeenstem ming mede en zou gemakkelijk het vermoeden kunnen doen ontstaan dat Engeland kunstmatig eene Aziatische quaestie zou willen in het leven roepen om zoodoende eene geheele terugtrekking uit Egypte te rechtvaardigen. Al is Rusland ook zijne vroegere vredelievende houding getrouw ge bleven, toch is de toestand sedert een paar dagen, door de Engelsche toebereidselen tot den oorlog, slechter geworden. LONDEN, 26 Maart. Lord Granville had heden middag in het departement van baitenlandsche zaken eene conferentie met de gezanten van Rus land, Duitschland, Italië, Frankrijk, Oostenrijk en Turkije. YARMOUTH, 26 Maart. De eigenaars der En gelsche smakken (eene soort van vaartuigen welke zich in de Noordzee met kustvaart en vischvangst bezighouden) die werden beschuldigd in het vorige jaar het Dnitsohe schip „Anno" geplunderd te heb ben, evenals de eigenaars van drie andere Engel sche visschersvaartuigen, die beschuldigd worden van een dergelijk vergrijp tegen het Duitsche 6chip „Diederich", zijn naar rechtbank verwezen. BERLIJN, 26 Maart. Naar met zekerheid ge meld wordt, heeft de Turksche gezant alhier, Saïd- pacha, eene overeenkomst aangaande het erkennen van den Congo-staat, door zijn gezantschapsraad

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2