gBBBg BUITENLAND. Groot- Britunniö. Volgens geruchten, die gistermiddag ter benrze van Londen in omloop waren, zou Rusland gewei gerd hebben toe te treden tot het voorstel van lord Granville, dd. 16 dezer, waarop de heer Gladstone Dinsdag in het Lagerhuis zinspeelde. Men voegde er bij dat ten gevolge dezer weigering 100,000 man van de militie in actieven dienst zonden opge roepen worden. Die geruchten hebben zich echter tot dusver geenszins bevestigd. Wel moeten alle officieren van de Engelsche troepen in Indië, en de inlandsche troepen aldaar, thans met verlof, zijn teruggeroepen. Rusland. Naar nit St.-Petersburg wordt gemeld, wordt het gerucht, gisteren aan de Londsche beurs in omloop, dat het antwoord van Rnsland op Gran ville's voorstel van 16 dezer niet bevredigend luidt, door de „Nordische Telegrafen-Agentur" ten stellig ste tegengesproken. Zij is gemachtigd tot de mede- deeling dat het antwoord nog niet afgezonden is. De Russische officieren met verlof, waarvan onderscheidene op weg zijn naar de Afghaansche grens, hebben telegraphisch bevel ontvangen bij hunne regimenten terug te keeren. Vereenigde Staten. Lnidens een telegram uit Nieuw-York bevindt de president van San-Salvador zich op de grens van Guatemala met 10,000 man, gereed om presi dent Barrios te ontmoeten. Eene depeche nit Panama meldt dat de aanvoer ders der rebellen en de vertegenwoordigers van het gonvernement te Panama bijeenkwamen, en besloten eene commissie te benoemen tot regeling der aan hangige quaestiën. De Eogelsche en Fransche regeeringen hebben, vooral te Chicago, groote hoeveelheden vleesch in blik besteld, grootendeels bestemd voor Egypte en Tonkin. Voor meer dan 800,000 dollars, meest rundvleesch, is alleen van Armour Co. te Chicago besteld. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 25 Maart. Men meent hier dat wanneer op de te honden Suez-conferentie het kanaal niet van het begin af neutraal verklaard wordt, Rusland geen reden heeft aan de conferentie deel te nemen, want in dat geval is de tegen woordige toestand voor Rnsland voordeeliger dan het kanaal te brengen onder toezicht van een door Engeland gehnurden Egyptischen bewaker. KONSTANTINOPEL, 25 Maart. Riza-pacha is naar Berlijn vertrokken. MALTA, 25 Maart. Het adviesjacht „Iris'', met Zebehr-pacha aan boord, is naar Gibraltar vertrokken. ROME, 25 Maart. De „Osservatore Romano'' maakt een schrijven van 1 Februari openbaar, waarin de Paus den keizer van China aanbeveelt de zendelingen en christenen' in het Chineesche rijk steeds, maar vooral in deze moeielijke tijden, onder zijne bescherming te nemen. PARIJS, 25 Maart. De pauselijke nuntius alhier, Di Rende, zal, naar men verneemt, tot kardinaal benoemd en door Palotti opgevolgd worden. De vroegere onderstaatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken, de senator Jouin, is heden gestorven. BOMBAY, 26 Maaart. De terugkeer van den hertog van Connaught naar Europa is onbepaald uitgesteld. De hertog heeft verlof verkregen in Indië te bljjven voor het geval dat de onderhandelingen tussohen Engeland en Rusland niet mochten slagen. Sir Donald Stewart, opperbevelhebber van het En gelsche leger in Indië, zal het commando voeren over het legercorps te Quettah. De oorlogstoebereidselen worden op groote schaal voortgezet. Naar de Pundjab wordt voor zes maan den levensmiddelen gezonden voor 50,000 man. De monitors in de haven van Bombay worden hersteld en uitgerust. LONDEN, 26 Maart, De „Standard" ver neemt dat, indien Rnsland voorwaartsrukt, Enge land nerat zal bezetten en versterken. LONDEN, 26 Maart. (A.) De oorlogsschepen „Mer cury," „Devastatian," „Colossus," Bacchante" en het troepenschip „Orontes" maken zich mot allen spoed gereed om zee te kiozen. Het departement van uitrusting te Chatham heeft bevel ontvangen, onmiddellijk al de Martini- en Henry-geweren, die in voorraad zjjn, naar Indië in te schepen. PARIJS, 26 Maart. Een telegram van generaal, Negrier, nit Dongdang den 24sten dezer verzonden meldt dat om 11 uren des avonds de Chineezen de post te Dongdang aanvielen. „Den 22sten, te twee uren des morgens, hadden wij Dongdang genomen; den 23sten namen wij het versterkte kamp van Baogbo in, - maar de pogin gen der Chineezen mislukten. „Den 24stea moesten zij voor het veel grooter aantal vijanden wijken tegen 2 uren, en daar de artillerie mnnitie te kort kwam, moesten zjj het gevecht staken. Wij keerden om 7 uren des avonds in DoDgdang terug; alle gewonden bleven achter te Langson. Wjj hebben 200 man aan dooden of gewonden." LEIDEN, ae Maart. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Institunt). Verwachting: zuidwestelijke wind. In de heden door de Tweede Kamer gehouden zitting is ingekomen een wetsontwerp tot bevorde ring eener verdeeling der markegronden. De naasting van den Centraalspoor werd door den heer Van Kerkwijk aanbevolen en door den heer Van Asch Van Wijck bestreden. De minister verzekerde dat alleen het algemeen belang daar omtrent mocht beslissen. Aangenomen is met 47 tegen 27 stemmen het amendement om f 25,000 als subsidie beschikbaar te stellen voor de vertegenwoordiging van Nederland op de Antwerpsche tentoonstelling. Het geheele hoofdstuk vau Waterstaat, Handel en Nijverheid is aangenomen met algemeene stemmen. Bij het hoofdstuk Koloniën drongen de heeren Cremer, W. Van Delden en Van Gennep aan op hulp voor de suikerfabrikanten op Java door af schaffing van de uitvoerrechten, wat door de heeren Van der Hoeven en Keuchenius bestreden werd. Hedenavond voortzetting. Stoomvaart-berichten. Gearriveerd: „Prinses Wilhelmina," v. Amst., op 26 Maart te Batavia. Vertrokken: „Voorwaarts," v. Bat, op 25 Maart n. Amst. KOLO IV I K, BATAVIA, 18—20 Februari. 's Konings verjaardag werd gisteren met buiten- gewonen luister gevierd. Zelfs de hier verschijnende dagbladen, tot de oude gewoonte terugkeerende, kwamen op dien dag niet uit. Blijkens een telegram van den resident van Timor en Onderhoorigheden, is de algemeene toe stand aldaar bevredigend en viel er op politiek gebied niets meldenswaardigs voor. De hoofdrivieren op Timor traden, ten gevolge van zware regens, buiten de oevers, waardoor eenige schade aangericht werd; o. a. stortte de gemetselde pijler onder de houten brug te Koepang om, spoel den er 13 woningen en eenig vee van Paritti weg en leed het in de lager gelegen landen te veld staande gewas. Ook de resident van Palembang telegrafeerde dat er in de laatste dagen door bandjirs groote schade toegebracht was aan wegen, bruggen en padiaanplantingen in de binneulanden en aan den grooten weg van Tibing Tinggie naar TalangPadang. Deze weg zal, ten gevolge van zware aardstor tingen en aardverschuivingen, vermoedelijk gedu rende geruimen tijd niet te passeeren zijn. In eene part. correspondentie uit Pontianak van do „Java-Bode" wordt gezegd dat de toestanden aldaar op Java niet voldoende bekend zjjn. Men was er zeer blij met de terugkomst van het 15de bataljon dit was noodig, want de luitjes werden er erg brutaal. Zoo, bijv., werden er eenigen tijd geloden onge- teekende brieven voor de benting gevonden, waarin gedreigd werd met het afloopen van Pontianak. De datum waarop men van plan was dat te doen, werd vastgesteld, doch tot op heden heeft men nietB naders bemerkt. Niettemin heeft meu er eenige voorzorgsmaat regelen genomen, daar men niet geheel en al dat bericht voor een bangmakertje durfde houden, want ze hebben toch hun aanvallen op Bankayang on Mentidoeng ook vooruit aaugezegd. De oontrolenr Van Braam Morris die drie jeugdige kinderen nalaat, sneuvelde bij het nemen van eene koeboe bij Mentidoeng. Men acht het wel een beetje zijn eigen schuld, want hij ging or maar op los. De koeboe, waar hij sneuvelde, was, zooals men donken kan, gesloten, maar Van Braam Morris moest en zon er in. Daarom gelastte hij zijn man schappen om de deur open te kappen, maar nauwe lijks was dat gebeurd, of een lilla vuurde af en kwetste v. B. doodelijk. Toch heeft hjj nog een paar uren geleefd, en vdór de koeboe werd er om zijn lichaam heftig gevochten. Onze soldaten echter bleven in het voordeel en brachten den stervenden controleur mede. De correspondent verzekert dat de opstand nog lang niet gedempt is. Als het gouvernement in deze zaak niet fl<ok optreedt, heeft men alle kans dat Mandor een tweede Atjeh wordt. De resident van Pontianak, gelooft hij, is er niet op zijne plaats. Wel schijnt men te Batavia te denken dat hij de Westerafdeeling van Borneo kent, maar dit spreekt de corresp tegentrouwens hetgeen aldaar in den laatsten tijd gebenrd is, be wijst dit voldoende. Eerlijk gezegd, hadden de mee9ten er dan ook reeds verwacht dat hij door een ander zou zijn vervangen. Maar hjj weet zich de baan goed schoon te vegen, en zal nn de schnld van den tweeden op stand wel aan den ass.-resident geven. Ten vervolge van het bericht van de „Java- iche Courant", wordt aan een door den Resident van Bali en Lombok, onder dagteekening van 13 dezer, verzonden telegram het volgende ontleend: Van den Dewa AgoDg van Klongkóng was een brief ontvangen, bondende mededeeling dat alle poenggawa's van Gianjar aan hunnen vorst de ge hoorzaamheid opgezegd en zich onder de bevelen van hem, Dewa Agong, gesteld haddeD, welk aan bod door hem aangenomen was. Nadere berichten hadden de tijding bevestigd, omtrent het bezetten van tien dessa's van Gianjar door Bangli, doch deden onderstellen dat laatst genoemd landschap in deze eigenmachtig gehandeld had, en niet op uitnoodiging van den Dawa Agong, zooals aanvankeljjk gemeld werd. Naar wij in eenepart. corresp. uit Kotta-Radja, dd. 14 Febr., aan het „D. v. N." lezen, was toen in de laatste dagen de kappingsbrigade (een 60-tal dwangarbeiders) voortdurend door den vijand be schoten doch steeds mocht het aan de sterke dekking, gesteund door sterke vliegende colonnes, ge'ukken den vjjand op een behoorlijken afstand en verspreid te houden, zoodat daar geen verliezen aan gesneuvelden en gewonden te betrenren zijn. Doch in de lijn Bachit Sebas Kroeng Raba (IV Moekims), waar de hoofdbenden zich ophielden, blijkbaar in afwachting om ons te bestoken bij ons terugtrekken, leden wij verliezen en gelukte het ons zelfs niet met eene sterke macht het transport door te deen gaan naar Kroeng Raba. Don 7den werd het 3de bataljon geteisterdhet bekwam 3 gewonden en 1 doodeonder de eerste behoort kapt. H. M. Buyskes, die een schot in de dij heeft bekomen. Het dijbeen schijnt slecht3 even geraakt te zijn. Toch mag de wond niet licht geteld worden. Den 9den bekwamen wij 6 gewonden, waarvan 2 spoedig overleden, ou 2 gesneuvelden, allen mindereD. Op dien dag hadden wij (in XXVI Moekims) de troe pen van Tenkoe di Tiroe in de omgeviog van Tjot Iri, dank zij de inlichtingen van Toekoe Baïd, kunnen overvallen. De vijand leed zware verliezen hij liet 15 dooden, 8 gewonden, geweren en donder bussen achterzulk een resultaat heugt mij niet. Dienzelfden morgen om zeven uren heeft een Amboneesch fuselier de straf des doods met den kogel, wegens feitelijke insubordinatie, ondergaan. Den 12den daarop werden van het transport Lambaroe—Anagaloeng 3 koelies, 1 paard en 1 8api gewond. Denzelfden dag bekwam kapitein J. T. J. Van Rijen, de mil. en oiv. commandant van Kroeug Raba, belaogrjjke verwondingen op de passer bij dien post. Een viertal Atjehers vielen hem, terwijl hij met een karwats in de hand en in gezel schap van 2 Hoofden heen en weer liep, onver hoeds aan en brachten hem met lansen 5 steken toe, waarvan een zeer gevaarlijk, door de borst in de longen drong. Van Rijen is over de zee herwaarts gevoerd en bevindt zich thans ia het Groot-Militair Hospitaal. Eenige dagen voor dezen aanslag was hij te Kotta-Radja geweest. Op zijn verzoek hadden de Hoofden vao de vijandelijke bewegiug in de IV en VI Moekims, Hoesin en Oemar, hem een soort van vrijgeleide gegeven voor den heen- eu terug tocht, nl. alleen voor zijn persoon. Ongedeerd is v. R. dan ook vice versa gegaan. Hij is dezelfde die zich steeds zoo kranig op het oorlogsveld heeft onderscheiden. Dat de Atjehers hem daarom niet met rast zon den lateD, bewezen zij bij den verraderlijken aan val op eene vreedzame marktplaats. Hoe v. R.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2