N° 7700. Donderdag 26 Maart» A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH gf|| DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noromers.0.05. LEIRfiN 25 Waart. Tot toelichting van het dezer dagen bij de T weede Kamer ingediende wetsontwerp tot herziening van de Kiestabel (van welk ontwerp de hoofdinhoud reeds bekend is) wordt door de Regeering te kennen gegeven dat daardoor voldaan wordt aan het in het voorloopig verslag der Tweede Kamer, betref fende het eerste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1885, uitgedrukt verlangen om door eenezoo beperkt mogelijke verschikkins: van kiesdistricten het aantal der leden van de Tweede Kamer met 8 te vermeerderen. De Regeering vertrouwt dat de te herziening van do Kiestabel, wel verre van de herziening der Grond wet te vertragen, spoedige behandeling van de daartoe nn ingediende ontwerpen van wet. zal be vorderen, aangezien het bezwaar van sommigen dat eene Grondwetsherziening niet behoort te worden ondernomen met eene onvoltallige Kamer, op deze wijze zal worden weggenomen. Zjj beschouwt deze herziening dsr Kiestabel als eene noodwet, bestemd om niet voor langen tijd te werken. Zij wenscht dat de herziening der Grond wet gelegenheid geve spoedig eene meer vaste ver deeling in kiesdistricten in te stellen en af te schaffen het bevel der wet tot 5-jarige herziening, dat ook naar haar inzieD, om redenen te bekend om ze hier nog eens uiteen te zetten, afkeuriog verdient. Vier der nieuwe leden zullen in enkel- en vier in meervoudige districten gekozen worden. Het nieuwe district Brouke'en bestaat uit de door het district Utrecht afgestane gemoeotenRuwiol, Breukelen Nijenrode, Breukelen St.-Pieter, Vm- keveen. Verder ontvangt het van het district Haarlemmer meer: Rijnsatorwoude, Nieuwveen, Wilnis, Mijdrecht, LeimaideD, Uithoorn, Aalsmeer; van het district Gouda: Zegveld, Linschoten, Veldhuizen, Willeskop, Montfoort, Snelrewaard; van het district Leiden Zevenhoven, Nieuwkoop, en van het district Hil versum Ruwiol, Breukelen Nijenrode, Breukelen St.-Pieter, Vinkeveen. Het district Haarlem moet, ter vorming van het nieuw district Zaandam, afstaan de gemeenten: Zaandam, Koog aan de Zaan, Zaandijk, Wormer- veer, Wostzaan, Assendelft, Wormer, Jisp, Wijde- wormer, Oostzaan, Landsmeer, Buiksloot, Krommenie. Daarentegen verkrijgt het van het district Alk maar: Limmen, Castricnmvan het district Haarlem mermeer: Spaarndam, Haarlemmerliede en Spaarn- woude, Heemstede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, en van bet district LeidenNoordwjjk, Noordwjjkerhout. Heden werd aan den heer T. A. O. De Ridder ter gelegenheid zijner herbenoeming tot burgemeester der gemeente Katwijk namens den Raad, de Kamer van Koophandel, den gemeente-secretaris, den secre taris der K. van K., den gemeente-ontvanger en een tweetal volontairs ter secretarie een prachtig geschenk aangeboden. De commissie met de aan bieding van het huldeblijk belast, overhandigde hem tevens daarbij een album met de namen der gevers- Dat album, prijkende met een in kleuren uitge voerd wapen van Katwijk, had een eigenaardig karakter. Het was namelijk versierd met fraaie penteekeningen van de meesterhand van den heer Grevenstuk. Zij stelden afbeeldingen voor van het gemeentehuis, van het Prins-Hendrik-kanaal, den stoomtram, de zanderij der gemeeDte en van het nieuwe gebouw voor meer uitgebreid lager onder wijs. Al deze werken waren gedurende den tjjd van zijn bestuur en op zijn initiatief fot stand gekomen. Men begrijpt dat een gevoel van erkentelijkheid de gevers bez'elde en dat men uit innige overtuiging daarbjj den wensch uitsprak dat de burgemeester nog lang aan de belangen der gemeente zijne besto krachten moge blijven wijdeD, opdat onder zijne leldiög de naar ontwikkeling en voorn tg i>g stre vende gemeente de vrachten moge plukken van zijne zoo alleszins gewaardeerde activiteit. Men meldt ons nit Waddingsveen: In de laatste vergadering van ons leessezelseh ip trad als spreker op de heer F. D. Henny, ambtenaar ter prov. griffie te Utrecht. Door taal, stijl en gedachte muntte zijne novelle uit, getiteld: „De Schraper." Veelzijdig was het nut, door de schildering vaD karakters en toestanden beoogd. Hoogst verdien stelijk waren de inhoud en de voordracht van het na de pauze geleverde. „Proza en Poëzie", „De Pijpekop", „De vertrapte Pier" en niet het minst: „De Wedstrijd der Rederijkers" brachten niet alleen de lachspieren in beweging, maar wekten als pro ducten van eigene vinding in hooge mate bij het talrijk auditorium bewondering op. Al de ten too- nee'e gevoerde personages weet de heer Henny geestig weer te geven. Zijne mimiek is meesterlijk. Wij vestigen de aandacht van andere besturen op den heer Henny, dien wij gaarne een „tot weer ziens" toeroepen. In de gisteravond door de Tweede Kamer gehouden zitting is het algemeen debat over de Water8taatsbegrooting voortgezet. De heer Van der Sleyden bestreed de grieven tegen de instandhou ding van een afzonderlijk departement van Water staat en drong aan op billijke regeling der positie van leveranciors bij openbare werken. De heer Rutgers keurde het finantiëel beleid van het depar tement af en wees op de traagheid in de uitvoering van openbare werken, met name het Herwedekanaal. Beperking van het spoorweggoedeienvervoer op Zoodag achtte hij door de zedelijkheid of de veilig heid niet gewettigd. De heer Lieftinck vroeg spoedige wettelijke regeling van het zeevaartkundig onderwjjs met verplicht diploma voor gezagvoerders. De heer Kolkman ontried in het belang der industrie staking van den aanleg van openbare werken, doch vond den geest van werken door het dep. Waterstaat verkeerd en vroeg boe het staat met de exploitatie der lijn AmersfoortNijmegen. De heer Lohman drong aan op beperking van den Zondagsdienst ten behoeve der postbeambten, b. v. door invoering van een hooger port voor brieven en niet-bestelliog van drukwerken. De minister van waterstaat verdedigde zijn beleid vooral tegen de grieven van centralisatie, weet het niet voltooid zijn der spoorwegen en de vertraging in den aanleg van het Herwedekanaal aan de Kamer zelve, zeide dat nieuwe algemeene voorwaarden bij aanbestedingen door eene commissie bewerkt worden, dat hij naar zuinig beheer streeft zonder stilstand te wenschen, acht beperking van den Zondagsdienst ook voor de posterijen weoschelijk, mits ééae be stelling uitgevoerd blijve, en zal over het zeevaart- kutdigonderwijs met den minister van binnenland- sche zaken in overleg treden. De regeling der exploitatie van den spoorweg Arnhem—Nijmegen zal spoedig de Kamer bereiken. De algemeene beraadslaging werd gesloten. Na den dood van Prins Alexander is de be trekking van Groot-Meester Nationaal bij de Vrij metselarij steeds onvervuld gebleven. Zooals men weet, verkreeg de Gedeputeerd Groot-Meester Natio naal, de heer P. Van Diggelen, bij de laatste ver- Kiezing slechts weinig stemmen minder dan Prins Alexaoder, zoodat hij, na 's Prinsen dood, de aan gewezen persoon scheen om den Prins op te volgeo. De heer Van Diggelen echter moet zich thans niet beschikbaar stellen voor de betrekking van Groot- Officier, om redenen van geheel particulieren aard. Volgens gerucht zon de heer Lieftinck zijn ontslag nemen als Groot-Officier. Wijl ook de heer Lieftinck genoemd word als candid&at voor Groot-Meester Nationaal, moet de broederschap zoo beiden bij hun besluit blijven hare keuze op een ander laten PRIJS DER ADVBRTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaase»- ren buiten de stad wordt /0.10 berekend. 'allen. Men noemt de heeren Kromhout, prof. dr Jan Ten Brink, enz. (R. N.) De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen )insdag den 7den April a. s., des avonds te 8 uren. Op 1 April zal het 25 jaar geleden zijn dat le heer C. Coenen als kapelmeester van het muziek- •orps der Utrechtsche schutterij werd aangesteld. Da Kamer van Koophandel en Fabrieken te Kampen heeft een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden, naar aanleiding van de groote belangen die op het spel staan voor de Neder- Uudsche indrustrie in het bijzonder en voor *s Lands .■er en waardigheid in het algemeen, bij de aan staande beslissing over het alsnog benoemen eener Regeering8commis8ie voor do Antwerpscbe Tentoonstelling, die belast zal worden om in elk opzicht de belangen van onze indrastrie, in het bij zonder van de inzenders te vertegenwoordigen. Bij de nieuwe groote kolonisatieplannen, waarin België zoo sterk deelt, is het noodig dat wij - zoo wordt aan het slot van het adres gezegd - hydra- gen om die nieuwe poorten van uitvoer ook voor ons te openen, willen wij niet den naam van „nation éte'nte" verdienen. Elke gelegenheid, ons d>artoe aangeboden, moeten wij snel aangrijpen om onze producten te doen kennen, nieuwe markten te zoeken en nieuwe relaties aan te knoopen. Vergeten moet men niet, dat, nadat de T weede Kamer heeft kunnen goedvinden de vroeger aangevraagde subsidie van f 150,000 niot toe te staan, vele in- dnslriëelen moedeloos zjjn geworden door den daarnit te voorzienen en thans helaas ingetreden toestand en zich terugtrokken, maar dat van die velen zeker een groot gedeelte thans nog zoude toetreden tot inzending hunner producten, indien zij de zekerheid hadden op onpartjjdige wjjze offciëel in hunne belangen te worden vertegenwoordigd. De Kamer van Koophandel en Fabrieken ver oorlooft z'ch das de zoo talrijk ingekomen verzoek schriften van vele Nijverheids-instellingen te onder steunen, door ook van haren kant te verzoeken dat de Tweede Kamer besluite, tot het uit'stands kas toestaan eener voldoende som als subsidie aan eene te benoemen officiëele Regeeringscom- missie, die naast den Regeerings-commissaris zal staan, om ter Antwerpscbe Tentoonstelling de be langen der Nederlandsche Nijverheid hoog te honden en te bevorderen. Men schrijft uit Teplitz-Scböoau, dd. 23 Maart, aan de „Haarl. Crt.": „Blijkens een door burge meester Zabel ontvangen schrijven van graaf Dumon- cean, heeft Koningin Emma de voorstellen van haren secretaris betreffende haar verblijf alhier goedge keurd en de villa „Landhaus" van 29 Mei af ge huurd. „Voorts verneemt men uit Den Haag dat Koning Willem III zich door graaf Dnmonceau heeft doen inlichten omtrent de plaatselijke, klimatische en verdere gesteldheid van Eichwald, waar Z. M. wel licht na de Karlsbader kunr eene nakuur zal onder gaan. Eerstdaags kan eene beslissing hieromtrent le gemoet gezien worden. „Eichwald, op een unr afstand van Teplitz ge legen, is eene der schoonste badplaatsen van Bohe- men. Het ligt aan den voet van het Ertsgebergte, te midden van prachtige eikenbosschen, en heeft een zeer aangenaam klimaat. De audiënties van de ministers van waterstaat en van financiën znllen morgen, Donderdag, en die van de ministers van marine en koloniën op Vrijdag a s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger: te Weesp c a. C. J. A. Stakman, thans te Muiden c. a.; te Gonda (buitengem.) J. P. Van Dugteren, thans te Steenwjjk c. a.; te Beverwijk c. a. W. F. R. P. De Salengre, thans te Uithuizen c. a.- aan

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1