hare misdaad zichtbaar waren. Daarom wilde zij de bloedvlekken met „poudre deriz" bedekken. Schaamte das, en niet ijdelheid, was de drijfveer. In de eerste oogenblikken na het plegen van de misdaad verkeerde zij in een toestand van geweldige opgewondenheid en zenuwachtigheid. Daarna werd zij neerslachtig, en die neerslachtigheid heeft haar nog geen oogenblik verlaten. Bij de verhooren, die zij ondergaan heeft, maakte hare houding geen ongnnstigen indrnk. Zij geeft blijk het volle be- wnstzjjn van hare schuld te hebben. De rechtsingang, tegen baar verleend, met bevel tot gevangenhouding, is gegrond op de verdenking van moord met voorbedachten rade. De heer Sakurada voerde tea onrechte den titel van prins. Hij stamt af van eene familie, die tot de vroegere daunio's behoorde en kon dus ge rekend worden onder den adel des lands, maar een prins of met een prins gelijkstaande was hij niet. Ook volgens het „Rott. Nbl." loopt het gerucht dat de vermoorde het bal masqué in het Feestge bouw heeft bijgewoond, echter zonder de daderes, wier rustigen slaap bij eerst had afgewacht. Deze ontwaakt zijnde en haar minnaar missende, zon toen het moordplan beraamd hebben, maar eveneens gewacht hebben tot haar slachtoffer sliep. Zekerhe:d daaromtrent heeft men niet, daar er vele reizigers in het hotel waren, die nog laat in den nacht aan- of thuiskwamen. De daderes liet gistermorgen nog eenige andere toiletbenoodigheden dan „poudre de riz" halen. Het stoffelijk overschot van Sakurada is gister avond per lijkkoets van Rotterdam naar zijne woning in de Javastraat te 's-Hage overgebracht. De ter aardebestelling zal morgen, Vrijdag-ochtend, tusscben 101/, en 11 uren op de algemeene begraafplaats in allen eenvoud plaats hebben. Naar het „Vad." verneemt, is het bericht van het later overbrengen van het stoffelijk overschot naar Japan onjuist. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Harte velt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Damstó, Zaayer, Land, Bnys, Ker- stens, Van Hoeken, Van der Hoeven, Donner, De Gens, Knappert, Zaalberg, De Goeje, Kaiser, Was eu Driessen. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Van Dissel, Van Wonsen en Le Poole. Door den Voorzitter werd mededeeling gedaan van de volgende ingekomen stukkeneene missieve van Ged. Staten houdende afwjjzende beschikking op de reclames van Frank en Van Zoelen betref fende hun aanslag in de pi. dir. bel.; - oen schrij ven van den heer Juta dat hij ontslag neemt als lid der plaatselijke schoolcommissie; - eene kennis geving de benoeming van mr. E. Van Popta tot districtsschoolopziener; - eene missive van Ged. Staten dat, blijkens bij hen ingekomen bericht van den min. van binnenl. zaken, deze gemeente wegens te veel genoten Rijksbijdrage, ad 30 pCt. in de kosten van het lager onderwijs over 1883, in do kas van het Rijk terug moet storten de som van f 2611.11£; - een verzoek van den heer J. W. Schaap om, met ingang van 1 Jnni, eervol ont slag als gemeente-architect; - een verzoek van de Leidsche afd. der Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde om een subsidie van f 200 voor hare in September a. s. te houden tentoonstelling; - een adres van commissarissen der stedeljjke gasfabriek tot machtiging om over aangrenzenden grond te mogen beschikken en tot amotie van enkele belen dende perceelen ter vergrooting van het zaiverings- huis; - een voorstel van commissarissen der Stads bank van Leening tot uitbreiding van het personeel wegens toeneming van de werkzaamheden ten gevolge der sluiting van de hnizen van koop met recht van wederinkoop (voorloopig was door comm reeds iemand aangesteld op een weekgeld van f 6, hetgeen, op voorstel van den voorzitter, onmiddellijk in deze vergadering werd goedgekeurd); - verder eene voordracht van B. en Ws. omtrent een voorstel tot wijziging der voorwaarden waarop indertijd concessie is verleend tot aanleg en exploitatie van den Leidschen paardenspoorweg, welke stukken zullen worden gedrukt; en eindelijk adressen lo. van het bestuur der Leidsche Scherpschutters- vereeniging tot nadere toelichting en aanbeveling van baar verzoek om eene schietbaan^; 2o. van den waarn. commandant der dd. schutterij om daaraan zijne goedkeuring te hechten en 3o. van de weduwe Kooreman dat zij van den onderhandschen huur van het Raamland afziet, daar zij reeds van ander land voorzien is, al welke adressen bij het betrek kelijke punt zouden worden behandeld. Achtereenvolgens werden benoemdtot lid der plaatselijke schoolcommissie, in plaats van mr. J. S. D. Van Doorn, die bedankt heeft, de heer F. H. A. Driessen, met 21 st.tot commissaris der Stede, lijke Gasfabriek, in plaats van den heer J. Groll, die mede bedankt beeft, mr. H. Van der Hoeven, met 18 st. Daarna werd overgegaan tot benoem'ng van 3 leden der commissie van financiën, daar de tegen- woordigen ten gezolge van het bekende en door den Raad aangenomen voors'el van den heer Buys ins gelijks hun ontslag hadden genomen. De meeste stemmen kregen eerst de heeren Damsté, Knappert en Land, zijnde de aftredende leden, die echter allen weer bedankten. Bij de daarop volgende stemming verkreeg de heer Bnys 18 st., die, volkomen be grijpende den moeielijken toestand van den Raad om onder de gegeven omstandigheden eene commissie van financiën bijeen te krijgen, die moeieljjk heden niet in de hand wilde werken en alleen daarom de benoeming aannam; verder de heer Groll 13 st., die bedankte, de heer Cock 12 st., die afwezig was en wien alzoo van zijne benoeming zal worden kennis gegeven, en eindelijk de heer Le Poole 12 st., die mede afwezig was, zoodat de benoemmg van een voorzitter dier commissie moest worden aangehouden. Aan N. Van Haaren werd zonder hoofdelijke stemming vergunning verleend om diepgrond te storten in het Brasemermeer, nadat vooraf, op voor. stel van den heer Was, eene wjjziging in de voor waarde was gebracht, met dien verstande dat Van Haaren een schriftelijke verklaring aan B. en Ws. moet overleggen, dat de pachter van het visch- water er geen bezwaar tegen heeft. Tegen het verzoek van S. Van Leeuwen om van aannemiogen te worden ontslagen voerden het woord de heer Damsté, die het toestaan vóór het vervolg een verkeerden maatregel noemde; ervoor sprak de heer KaiBer, die meende dat de eigenlijke schuldige is de gemeente-architect, die in de eerste plaats had moeten zien dat de inschrijving veel te te laag was, en de heer Van Hoeken zou ook voor de ontheffing stemmen, ofschoon bij daardoor niet den tot nu gevolgden maatregel bij aanbestedingen wilde goedkeuren, wat betreft ook het letten op de soli diteit van de personen die inschrijven. De Voorzitter antwoordde dat men door nu gunstig te beschikken zich niet bindt voor het vervolg, want men verleent slechts eene „akte van welwillendheid"; dat niet de gemeente-architect aanbesteedt, maar het Dagelijksch Bestuur, en dat reeds meermalen is gebleken dat niet altijd aan den laagsten inschrijver een werk wordt gegund; in ieder geval treedt het voordeel der gemeente, al is het maar één gulden, bij B. en Ws. op den voorgrond. Het voorstel om den aannemer van zijne verplichtingen te ontslaan werd met 21 tegen 1 stem aangenomen. Bij de voordracht tot afwijzende beschikking op het verzoek om ehet Raamland buiten de voorm. Hoogewoerdspoort tot schietbaan in te richten, herinnerde de hoer Bredius aan de opgewondenheid die in 1870/71 bestond tijdens den Fransch-Duitschen oorlog en achtte bij het niet alleen in het belang der gemeente, maar zelfs voor het algemeen, dat er, oik voor het vervolg, hier gelegenheid bestaat om goed te kunnen leeren schieten. De kunst gaat in alles steeds vooruit, en nu gelooft hij dat dit ook wel het geval zal zijn om eene betere, veiliger schietbaan dan vroeger te makon. Mocht ze ook al niet zoo groot zijn als men wel wenschte, dan herinnert hjj aan het spreekwoord dat een half ei toch beter is dan een leege dop. Bij eventueele garnizoensverandering kan het ontbreken eener schietbaan mogelijk ook niet zonder invloed zijn tegenover gemeenten waar die inrichtingen wel zijn. Ook voor de schutterij en de twee scherpschutters corpsen behoort ze bier te zijn. De heer Van Hoeken zou tegen de voordracht stemmen omdat het nu de goede tijd niet is om het land tot vruchtbaar weiland te maken. Hij wees ook op het nu veel lager gelegen schuttersveld. De heer Kerstens was het met den heer Van Hoeken niet eens, dat de tjjd om het land te ver^ beteren reeds voorbij is; integendeel moet die nog komen; de verbetering tot weiland moet in den zomer geschieden. Hjj zal stemmen tegen de ver schillende ingediende adressen, vooral omdat hij eene schietbaan op het bedoelde terrein niet zonder ge vaar acht. In de veiligheidskunst op dit gebied heeft hjj nog niet veel vertrouwen. De heer Van Hoeken gaf zjjne meening tegen den heer Kerstens niet op, want hij is met den boerenstand zeer goed bekend. De heer Kerstens bleef daarentegen het najaar niet goed achten, want dan staan de greppels vol water, en nn raken ze begroeid; dat is eene betere omstandigheid. De heer De Goeje gaf in overweging om eens na te gaan of soms ook in de kosten van de te Katwijk bestaande schietbanen kon worden te ge racet gekomen. De Voorzitter begreep niet waarom men jmstop grond die tot de gemeente behoort, eene schietbaan wil oprichten, en niet op verder van de stad ge legen en particulier terrein. Bij mogelijke uitbrei ding der gemeente zon de baan in de stad komeu te liggen, en n'emand zou er dan willen bouwen; ter wijl er nu cp het vrij overblijvende land niemand, vlak bij eene schietbaan, zijne koeien enz. zou willen laten grazen. Ab het departement van oorlog meende dat wij alles van het garnizoen wensckten, doch niets er voor over hebben, dan zou het departement zeer ondankbaar zijn, want wat heeft de gemeente al niet gegeven of beschikbaar gesteld, zoowel gron den als gebouwen. Wat het in orde maken van het land tot weiland betreft, gelooft bij dat de ver streken wintertijd daartoe allerminst geschikt was. In dezen tjjd laat het land zich beter bewerken dan waaneer het vriest. Tot stemming overgaande, werd in de eerste plaats besloten met 21 tegen 1 stem dat tegen den aanleg eener schietbaan op het Raamland onder Zoeterwcudo bezwaren bestonden en ten tweede werd weder met 21 togen 1 stem f 3000 beschik baar gesteld om dat land ts verbeteren. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot aanneming in erfpacht van dningrond onder Katwijk voor de Leidsche Duinwater-Maatschappij, alsmede gunstig beschikt op het verzoek van G. W. Van der Drift om naar de Haarlemmervaart eene water- loozing te leggen en op dat van H. J. Visser om in de Warmondersingelgracht eene waterstoep te mogen leggen en aldaar een of meer boomen te planten. Op gelijke wijze werd evenwel afwijzend beschikt op het verzoek van eenige warmoezeniers om het rondventen van groenten alhier door niet-stadge- nooten te verbieden. Van de openbare zitting werd tot eene met ge sloten deuren overgegaan. BUITENLAND. Groot-Bi-itannië. In bet Lagerhuis zeide de heer Childers gister avond dat, met uitzondering van Turkije, welks volmacht thans onderweg is, de schikking over do finantiëele aangelegenheden van Egypte door de vertegenwoordigers der mogendheden is geteekend. De jaarlijksche uitgaven van Egypte zjjn vast gesteld op 523,700 pd. st., daaronder begrepen 200,000 pd. st. voor het bezettingsleger. De leening zal 9 millioen pd. st. bedragen. Het belastingstelsel in Egypt8 is tot vreemdelingen uitgebreid. Twee jaren zijn toegestaan voor een nauwkeurig onderzoek naar de hu'pbronnen van Egypte. Ge durende die twee jaren zal eene korting plaats hebben van 5 pet. op alle coupons en van pet. op al de Engelsche aandeelen van het Suez-kanaal, terug te betalen indien aan het einde dier twee jaren blijkt dat de ontvangsten dit rembours kannen dragen. Doch indien alsdan het bewijs wordt geleverd dat de kortiDg moet voortduren, dan is de khedive ver plicht eene internationale commissie bijeen te roepen voor een algemeen onderzoek naar de Egyptische financiën. De mogendheden waarborgen gezamenlijk en ieder afzonderlijk den interest der leening zonder eenig recht van inmenging in het beheer van Egypte. De rente komt het eerst van alle andere verplich tingen ten laste van de ontvangsten, welke voor de schuld zijn aangewezen. Er zal een amortisatie fonds worden gevormd. De gedelegeerden znllcn te Parijs bijeenkomen vóór het einde der loopende maand, om verslag te doen over de bepalingen der akte voor de vrjje scheepvaart op het Suez-kanaal, op den grondslag der circulaire van lord Granville van 3 Jan. 1883. De interest der leening zal de 3'/, pet. niet mogen overschrijden. Telegrammen. BERLIJN, 18 Maart. De student Oehlke is, wegens het dooden van zjjne tegenpartij in het duel, veroordeeld tot vier jaren vestingstraf. ST.-JOHANN, 18 Maart. Uit de schacht van de mijn Camphausen zjjn tot nu toe 22 doode werk lieden gehaaldvan de 38 levenden die gered wer den zijn er intusschen reeds verscheidene gestorven.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2