N\ 7691. Maandag 16 Maart. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vaor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ïacassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. Generaal Brière seint nit Hanoï dat de Chineezen, ziende dat hanne gemeenschap werd bedreigd door de Franscho stollingen tegenover Langson, Thatke hebben ontruimd en op Chineesch grondgebied zij a teruggekeerd. Een telegram uit Parijs meldt dat de Fran sche regeering eerstdaags een krediet van 50 mil- lioen zon aanvragen voor eene expeditie van 25,000 man naar Peking. De „Frankfurter Zeituog" ontvangt uit Rome telegrafisch bericht dat Paus Leo XIII aan een katholiek meisje te Parijs, Blanche Castrone, de dochter der gewezen zangeres en thans beroemde onderwijzeres Marchesi, dispensatie verleend heeft om zich kerkelijk te laten trouwen met den Jood- achen baron Alexander Popper nit Weenen. De „Frankf. Ztg." acht dit voorbeeld van verdraagzaam heid „van principieel belaag voor het vraagstuk van het kerkelijk hnwelijk in geheel Europa." De „Avenir du Tonkin" bevat eene „dringende circulaire" van generaal Brière de l'Isle, waarin de staat van beleg in geheel Tonkin wordt afgekon digd. Ook tot Annam is die uitgestrekt en te Hué aangeplakt. In het civiel personeel, dat tot heden van den resident te Hué afhing, zijn door den generaal een aantal veranderingen gebracht. Tusschen Frankrjjk en de Congo-Vereeniging is eene handelsovereenkomst geteekend, waarbij Frankrijk op den voet der meest begunstigde natie wordt behandeld. Du.Ltsclila.nd. De Rijksdag heeft gisteren een aanvang gemaakt met de artikelsgewijze behandeling der voordracht betreffende de stoombootlijnen. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Helldorf, Behr en Lang- wert, die het onderwerp verdedigden, en door de heeren Reutelen en Windthorst, die alleen de Oost- Aziatische lijn verlangden. Prins Von Bismarck verklaarde dat, indien het Huis de eene of andere lijn wilde schrappen, de regeering gaarne de overige als eene soort van toegift zon aannemen. Hij weerlegde de bedenkingen tegen de koloniale politiek. In Angra Pequena had men uitzicht op eene bloeiende nijverheid. Van Togo kon men tropische producten, van Nieuw-Guinea en Kameron katoen verwachten. Hij zeide verder dat de onderhandelingen met Engeland over Eame- ron in vriendschappelijken geest worden voortgezet, en besloot zijne rede aldus: „Ik richt eene uitnoo- diging tot allen, om niet weder door kleingeestige partijzucht en confessioneele oneenigheid het groote nationale streven tegen te werken." Deze woorden werden door het Huis en op d« tribune daverend toegejncht. Volgens een particulier telegram gelooft, on danks de verontrustende berichten der Engelsche dagbladen, te Berlijn niemand aan de mogelijkheid van een Rnssisch-Engelsch conflict. De ophef, welke van de zaak gemaakt wordt, heeft slechts ten doel, om het Russische krediet te benadeelen. De „Nordd. Allg. Zeitung" laakt ten sterkste de verontrustende taal der Engelsche en Russische pers; zij betoogt dat Duitschland geen belang heeft bij verwikke lingen tusschen Rusland en Engeland. Oroot-Britannië. Ib het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gister avond medegedeeld dat door middel van diploma tieke gedachtenwisseling met Rusland eene overeen komst is getroffen, krachtens welke voorloopig noch de Russen noch de Afghanen verder zullen voort rukken. De heer Gladstone deelde nog mede dat het een pant van qnaestie uitmaakt, of de Russische en Afghaansche troepen zich al dan niet op betwist grondgebied bevinden; dit zal nog moeten beslist worden. Rnsland en Engeland zijn niet door een formeel tractaat, maar door middel van diplomatieke gedachtenwisseling overeengekomen, dat van weers kanten niet verder zal opgerukt worden. Deze schik king zal zoolang doren, als de gelegenheid het toelaat. Wat de qnaestie betreft om de grenslijn door onderzoek en gedachtenwisseling vast te stellen, daarover wordt nog door de diplomaten onderhandeld. Inmiddels wordt van andere zijde gemeld dat niettemin de toebereidselen ijverig te Londen worden voortgezet met het oog op de mogelijkheid van een oorlog met Rusland. Door de departementen van oorlog en marine is aan de tuighuizen van Bombay en Bengalen bevel gezonden om ammunitie van eiken aard in gereedheid te brengen. Yerder wordt gezorgd voor de mobilisatie van twee legercorpsen, elk van 28,000 man voetvolk, 8000 ruiters en 90 stukken. De admiraliteit brengt transportschepen in gereedheid. Lord Edmund Fitzmanrice zeide dat het onder hond tusschen lord Granville en graaf Herbert Yon Bismarck van vertrouwelijken aard was, maar dat toch de uitkomsten aan het Parlement zullen mede gedeeld worden. Uit Teheran wordt van gisteren geseind dat sir Peter Lumsden en de leden der Engelsche grenscommissie zich op Perzisch grondgebied be vinden, in de onmiddellijke nabijheid van Herat. Men gelooft algemeen dat iij Herat znllen binnen rukken, wanneer de Rassen nog verder voortdrin- gen. De openbare meening te Teheran is gunstig voor de Russen gestemd. De „Gazette de Teheran" behelsde dezer dagen een artikel, waarin op minachtende wijze over En- land werd gesproken. De Engelsche gezant diende hierover eene klacht in bij de Perzische regeering, waarop het blad verontschuldigingen maakte. Spanje. Te Madrid is eene bijeenkomst gehouden van voorstanders van den vrijen handel, waarin ver scheidene redevoeringen ten gunste van het han delsverdrag met Engeland werden uitgesproken. De honding der beschermingsgezinde Catalanen werd nadrukkelijk afgekeurd. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 192 tegen 33 stemmen dat handelsverdrag met Enge land aangenomen. „Havas"-agentschap verneemt uit Madrid dat de Spaansche regeering besloten heeft, het wets ontwerp, strekkende om dit jaar 70,000 man onder de wapens te roepen, vol te houden, ondanks het verzet der oppositie, die 45,000 man voldoende acht. „Spanje", heet het, „kan, ofschoon het eene vol strekte onzijdigheid in de Europeesche zaken wil bewaren, inderdaad niet onverschillig blijven tegen over de groote militaire toebereidselen, die de andere mogendheden maken." Vereenigde Staten. De president Cleveland heeft het ontwerp be treffende het Nicaragua-tractaat bij deo Senaat teruggenomen, om het aan een onderzoek door het nieuwe Kabinet te onderwerpen, Stanford, die Californië vertegenwoordigt in het Congres te Washington, verloor zijn eeoigen zoon. Hij heeft thans bekend gemaakt dat hij zijn geheel vermogen, dat op 15 millioen dollars wordt geschat, zal vermaken aan den Staat Californië, tot delging van de schnld en tot oprichting van scholen. Zuid-Afrika De jongst ontvangen berichten uit Kaapstad, loopende tot 17 Februari, bevestigen het bericht ■lat de heer Van Niekerk, administrateur van Stella- land, in hechtenis genomen is. Hij was door sir Charles Warren zeer welwillend ontvangen en had zijn verlangen te kennen gegeven om eene com missie benoemd te zien tot onderzoek van de tegen hem gerichte beschuldigingen. Generaal Warren had zoodanige commissie nit zijne officieren be noemd, maar weinige dagen later bevel gegeven tot zijne arrestatie. Men weet dat de heer Yan Niekerk beschuldigd wordt van betrokken te zjjn bij den moord van James Honey, maar nadere bijzonderheden werden dienaangaande nog niet gemeld. Yan 13 Februari was uit Rooigrond het be richt ontvangen dat deze plaats geheel verlaten, geen enkel inwoner daar meer te zien was. Rooi grond is dezelfde plaats in Land Gosen, waar de telegraaf meldde dat generaal Warren dezer dagen ongehinderd was aangekomen. Het Kaapsche „Volks blad" had voorzieo dat generaal Warren zich door het verlaten van die plaats niet van zjjn voornemen zou laten afbrengen om zijne troepen daarheen te roeren, al was het „alleen om den inboorlingen te toonen, dat er toch nog zoo iets bestaat als Engel sche macht en Engelsche bescherming." In de Staatscourant komt de aanstelling voor van jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland als diplomatiek vertegenwoordiger der Zuid-Afrikaan- sehe Republiek aan de hoven van Duitschland, Frankrijk, Oostenrijk, Hongarije, Italië, Vereenigde Staton van Noord-Amerika, Nederland en Portugal, en dr. G. B. Clark als consul-generaal voor deze republiek te Londen. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur, Ik acht mij verplicht op te komen tegen de zeer onbillijke en onjuiste beoordeeling omtrent Mejuffr. Yan Baaten, geplaatst in het nommer dd. Donder dag 11. van de Leidsche Courant. Ik heb het genoegen gehad, gedurende de uit voering der piano-soli bij de piano te zitten om eene bekende nederige rol te vervullen. Ik heb allea met de uiterBte aandacht en nauwkeurigheid gevolgd en mag ia gemoede verklaren dat haar spel hoogst verdienstelijk, ja onberispelijk was. Al ware het minder verdienstelijk geweest, dan nog zou een onpartijdig beoordeelaar - die in het waarachtig belang der knnst de pen voert - in aan merking hebben genomen dat Mejuffrouw Van Baaten voor het eerst van haar leven optrad en uiterst weinig tijd gehad heeft om zich behoorlijk voor te bereiden. A. J. Wetrens, Leiden, Directeur der Muziekschool der 14 Maart 1885. Maatschappij voor Toonkunst. Mijnheer de Redacteur Velen, en daaronder ook ik, betrenren het dat de conduoteur Versluis, in dienst bij de Noord- Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij, on langs uit den dienst dier Maatschappij werd ont slagen. Alhoewel ik geloof dat het zeker wel deug delijke redenen waren, die tot dit ontslag aanleiding gaven, twijfel ik er toch niet aan of ik spreek uit naam van velen, als ik het wenscheljjk noem dat conducteur Versluis weder in zijn ambt hersteld wordt. Met achting, 14 Maart 1885. J. Ie C. Leiden, 14 Maart. Heaao aangevoerdTarwe 3 hectoliter. YV m ertarwe 7.50 a 8.Zomertarwe f 7.a f 7.25. Itogge 5 H. L. Wiuterrogee 5.10 a 6.Zomerrogge f 5.a 5.75 Gerei 5 H. L. Zomergerst f 5.3 f 5.50. Chevalier-geret f 5.50 a ƒ5.75. Haver 4 H. L. Zware Haver 4.a 4.50.Lichte Haver 2.50 a ƒ3.50. 1 inivenboonen 1 hectoL 7.25 a 7.50 Paardenboonen 3 nsctoL 6.25 a 6.50. Boter: 6300 kg. Grasboter, late qoalit. I/a vp.c ƒ62.af 68, Scheiboter 2de qoalit. Tat f 64.a 60.Grasbiter ate qoalit. per kiiogr. 1.55 a 1.70, Scheiboter 2de qoalit. er kiiogr. 1.35 a 1.50.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1