N". 7690. Za teldag 14- Maart. A°. 1885. Eene Overbetnwsche Novelle Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Voor de lnteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 17 tot 23 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEIBSCïï DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera.0.65. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Vin 16 regel» 1.05. Ieder» regel Crootere letten niir plaatsruimte. Voor ren boiten de stad wordt/0.10 berekend. /WH- Voor de Abonné's van buiten wordt de Premie van het Leidsch Dagblad: VAK J. J. CREMER, nog morgen, Zaterdag, afgeleverd, voor zoover de voorraad strekt. LEIOEN, 13 Blaart. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. M. Von Baumhauer, geb. te Zntfen, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap met academisch proef schrift, get.: „Eenige opmerkingen raar aanleiding van de preventieve voorschriften in de Wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No- 971)", zoomede tot doctor in de rechtswetenschap, met Stellingen. Eene belangrijke boekverzameling zal Zater dag 21 dezer en volgende dagen door de firma E. J. Bril alhier, geveild worden. Behalve de biblio theken van wijlen de heeren J. H. Eichman, oud- instituleur alhier, en H. Van der Lee, medicinae- doctor te Woerden, bevat zij het eerste gedeelte der merkwaardige bibliotheek van wijlen onzen stad genoot mr. S. C. J. W. Van Musschenbroek, in leven benoemd directeur van het Koloniaal Mnsenm te Amsterdam enz. De belangstelling toch van den heer Van Mus schenbroek in alles wat onze koloniën en onze njjver- beid betrof, welker belangen hij ook door tentoon stellingen trachtte te bevorderen, zijn algemeen bekend. Op dat veelzijdig gebied had hij dan ook eene uitgebreide literatuur verzameld. Bovendien deed zijne liefde voor natuurlijke historie, aardrijks beschrijvingen en ethnographic in het algemeen, en van Nederlandsch-Indië in het bijzonder, hem ook in die vakken van wetenschap eene zeldzame en kostbare collectie bijeenbrengen. In den catalogus, die 2200 nommers telt, neemt de afd. ethnologie er niet minder dan 500 van in beslag; terwijl naast deze, ook de afd. natuurlijke historie er ruim vertegenwoordigd is. Maar ook heeren genees-, wis- en natuurkundigen znllen in dezen catalogns veel van hunne gading aantreffen. Donderdag en Vrijdag 19 en 20 Maart a. s., van 103 uren, is alles te bezichtigen. Tot predikant bij de Ned.-Herv. gemeente te Valkenburg is beroepen ds. W. Van Roggen te Hardingsveld. Met den beroepene kwamen op het drietal voor de heeren F. Van Spall te Leimuiden en C. H. Callenbach te Hien en Doodewaard. Beroepen is naar Bergambacht ds. P. Bartstra te Wassenaar. De Raad van de gemeente Aalsmeer heeft niet, zooals gemeld werd, besloten den heer A. Hola over te plaatsen naar de dorpsschool, doch het ge voelen van den schoolopziener in te winnen omtreDt het daartoe ingekomen verzoek. In het begin der volgende week wordt de hertog van Saksen-AItenbnrg, de verloofde van Prinses Hendrik te 's-Hage verwacht. Naar de „Amh. Crt." verneemt, heeft de Engelsche ingenieur Reed, die door de Nederland- 6che Regoering werd uitgenoodigd advies uit te brengen over de bekende zaak van de „Nautilus" en „Sommelsdijk", eene rekening ingediend, wegens reis- en verblijfkosten, groot f 20,400. De minister van marine brengt ter kennis van artsen, beneden den leeftijd van 36 jaren, dat er gelegenheid bestaat om als officier van gezond heid 2de kl. bij de zeemacht in dienBt te treden, voor den tijd van 8 jaren, onder genot eener pre mie van f 8000 of wel voor 4 jaren, tegen de premie van f 4000, uit te betalen bij de indiensttreding. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. J. P. Van Blarkom raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch- op hun verzoek eervol ontslag verleend, behoudenB aanspraak op pensioen, aan de rijksontvangers P. C. L. Swaan te Tilburg c. a. en rar. A. J. Van Deinse te Alblasserdam c. a.- den b^or Dirk De Graeff te 's-Gravenhage, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouweljjke afstammelingen, in den Nederland schen adel verheven; - aan dr. C. Leemans te Leiden verlof verleend tot het aannemen en dragen der onder8cbeidiDgsteekenen van officier de l'instruction publique, waartoe bij door den minister van open baar onderwijs der Fransche Republiek is benoemd. Gemengd Nieuws. Gisteravond te ongeveer 7 uren is op de Hoogewoerd een manspersoon, genaamd W. J. H., oud 42 jaren, groentenkoopman, door een, met een paard bespannen, tilbury overreden, ten gevolge waarvan zijn linkerbeen is verbrijzeld. Na door den geneeskundige N. te zijn behandeld, werd hij ter verdere verpleging per raderbrancard naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Tegea den over- rijder, genaamd H. B., oud 37 jaren, landbouwer, wonende te Hazerswoude, die in beschonken toe stand rijdende het ongeval veroorzaakte en zich te dier zake in arrest bevindt, is proces-verbaal opgemaakt. Vóór dat het overrijden plaats vond, was gemelde landbouwer in de Koornbrogsteeg nog wegens zijn woest en onbehoud rijden gewaarschuwd. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen de 19- jarige dienstbode M. S., die zich tan nadeelehaars meesters heeft schuldig gemaakt aan diefstal van onderscheidene winkelgoederen. In een ingezonden schrijven vestigen „eenige huismoeders" er de aandacht op dat in vele plaatsen van ons land de vlteschhouwers den prijs van het rnndvleesch - met het oog op de tegenwoordig inderdaad lage marktprijzen - reeds met 10 cents per kilo hebben verlaagdmaar dat de Leidsche vleesch-leveranciers blijkbaar hardnekkig weigeren dit voorbeeld te volgen. Op de spoorbaan ter hoogte van de Falckstraat te 's-Hage had hedenmorgen een hoogst treurig ongeval plaats. De 12-jarige W. v. d. B wonende aan de Rijswijksche straat, speelde op eenige zandhoopen, opgeworpen aan den berm der lijn. Naar de overzijde willende loopen, zag hij niet (wellicht was er ook jeugdige roekeloosheid in het spel) dat een rangeertrein vlak in zijne nabjjheid aankwam, met het noodlottig gevolg dat een der boffers van de locomotief den knaap zoodanig aan het hoofd trof, dat hij bewusteloos neerstortte en bereids, alvorens hij het ziekenhuis, waarheen men hem onmiddellijk bracht, had bereikt, overleden was. De smid W. K., wonende op het S1 ijk- einde te 's-Hage, deed hedenmorgen eene poging tot zelfmoord door middel van ophanging, waarin hij echter niet slaagde, daar het touw brak, K., bij wien de wanhopige daad echter vast scheen te staan, aarzelde geen oogenblik en sprong het raam uit. Hij moet zich echter niet ernstig bezeerd heb ben. Per vigilante bracht men den man naar hit ziekenhuis. De Haagsche horlogemaker W. heeft zich, naar men verneemt, uit de voeten gemaakt, ean hem ter reparatie toevertrouwd gouden horloge medenemende. De w a t e r m o 1 enaar M. L. te Zwammer- dam, die met zijne vrouw aan dezelfde ziekte ljjdende was (longaandoening), overleed gisternamiddag en werd 's avonds door zijne vrouw gevolgd. Hoewel dit echtpaar 68 en 66 jaren telde, is het toch voor de kinderen, voornamelijk door den zoo spoedigen afloop, een treurig verlies. Yoor een der commissarissen van politie te 's-Hage verscheen Maandag jl. de chef van het bierhuis „Müochener Kind'l", in de Spui straat. Deze deed aangifte van een diefstal die den Zondag-nacht te voren ten nadeelo van hem was bedreven en wel van een gesloten kistje met onge veer f 200, dat op een nachttafeltje stond in zjjne slaapkamer vlak voor zijn ledikant. Noch hjj,noch zijne vrouw hadden iets gehoord. Men dacht aanvankelijk dat zich een persoon had laten insluiten, maar het moet der politie na een nauwkeurig onderzoek gebleken zijn dat dit eene onmogelijkheid was. De straatdeur van het bierhuis is des nachts vreemd genoeg slechts met een knip geslotenhet raampje boven de straatdeur staat immer open en na een genomen proef is de politie tot de overtuiging gekomen dat men door middel van een klein eindje tonw de knip, buitenstaande, kan opentrekken, waarna men onmiddellijk in huis is. Men heeft dan slechts eene door een krak gesloten deur open te maken, om op de trap te komen, die naar het slaapvertrek van den chef voert. De politie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld. Wegens verregaande domheid is een milicien der lichting van 1884, van het regiment grenadiers en jagers, definitief voor den verderen militiedienst afgekeurd. Wat zal die dan toch wel dom zijn!! Nog alt ij d komen nn en dan bijde rechtscolleges zaken voor betreffende vermeende aanspraken op nalatenschappen van lang overleden personen. Dezer dagen deed zich bij de rechtbank te Haarlem in een strafgeding tegen zekeren Spanjer commissionair en zaakwaarnemer, eene zaak van dien aard voor. Die beklaagde had bij een aantal- lieden het geloof opgewekt, dat zij gerechtigd waren tot de nalatenschap van „den graaf van Brederode", hun voorgespiegeld dat hij hun duizenden, ja mil- lioenen guldens daarvan kon bezorgen, en zich langs dien weg verschillende geldsommen doen ter hand stellen. Hij werd ter zake van bedrieglijke oplich ting veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 183 dagen. Als een staaltje van de geslepenheid van den veroordeelde en de lichtgeloovigheid zijner slacht offers wordt door de „Haar!. Crt." het volgende aangehaald In het voorjaar van 1880 werd te Zaandam eene vergadering gehouden van wel 50 gegadigden. Vlaan der zat, als vice-president, naast G. Spanjer, ter- wjjl aan Gortworst de functie van penningmeester werd opgedragen. In die vergadering werden door Sparser eenige mededeelingen gedaan, maar ook besluiten genomen, b. v. dat er voor den erflater een standbeeld zon worden opgericht, met de namen der presente erfgenamen op het voetstuk. Daarna is nog eene tweede vergadering gehouden op 18 Jnni 1880, waaraan wel 80 personen deelnamen. Achter de plaats van den voorzitter (Spanjer) prijkte eene groote vlag. Er werd ook een feestmaal aan gericht. Op de tafel stond eene taart, met een model van de Ruïne van Brederode er op. De president raamde de grafelijke nalatenschap op 93 millioen, waarvan bij zelf, Vlaander en Gortworst ieder 3 millioen zonden krijgen. Gortworst verklaarde dat hem de geheele zaak f 4000 heeft gekost aan reiskosten, uitschotten enz. (waaronder f 240 voor de feestelijke bijeenkomst te Zaandam met de taart.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1