i^jssssaesp&itfistr-u- -!i.^>.aadA« yyf ;~..s.-.rïij*u.-. ^•j^^Jii'i^c^s^y^^^'^^izyi^xe^iSi^csssssussmi^ssgasasemmBBiKaM rechter-plaats vervanger te Middelburg; - den met verlof nit Nederlandsch-Indië teruggekeerden officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Ned.- Indië, M. J. B. "Walser, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ontslagen. Gemengd Nieu-vrs. In Nederland heeft altijd eene voor liefde bestaan voor bloemen en planten; de kunst matige teelt der kleinere gewassen was hier reedB op eene aanmerkelijke hoogte, toen men in andere landen weinig meer bloemen kende dan moeder natnur in het wild gestrooid had. De invoer van planten nit vreemde werelddeelen heeft echter eerst in den laatsten tijd zijne hooge vlucht genomen. De beroemde Siebold heeft hieraan den grootsten stoot gegeven door nit Japan, waar het klimaat met het onze overeenkomt, verschillende planten mede te brengen en die van uit „Nippon", zijn bniten nabij Leiden, in den handel te brengen. Het klinkt zon derling, doch het is een feit dat vele planten, die wij nn als onde bekenden begroeten en die onze tuinen sieren, voor een lnttel aantal jaren hier volkomen onbekend waren, - geen palmen of andere tropisohe planten, die in de broeikassen te vinden zijn, maar vele planten in den konden grond staande. De planten werden in Japan in de bosschen ge stoken, in kisten geworpen en per scheepsgelegen heid hierheen verzonden. Men kan zich voorstellen hoe weinig van zulk eene zending levend hier aan kwam dat weinige echter loonde de moeite ruim schoots: het zaad van de iugevoerde planten ge wonnen werd met graagte gekocht. Allengs be gonnen ook andere handelaars zich op den invoer toe te leggen. Zeer gedetailleerde teekeningen wor den daarvoor gemaakt in klenren van planten, die hnn nit buitenlandsche boeken of door reizigers bekend geworden zjjn, en die platen naar verschil lende landen gezonden, waar de planten dan in de bosschen opgespoord worden. Palestina vooral leverde in den laatsten tijd vele planten. Krijgt men nn de planten, dan wordt de kunst van kweeken, die onze bloemisten bij uitnemendheid verstaan, op eene zware proef gesteld. Hoe moet die plant gekweekt worden? Moet er zaad gewonnen worden? Moeten er stekken gesneden wordeo In een woord, dan doen zich een tal van vragen voor, die het vak van bloemist zoo interessant maken. Dejaarlijksche studenten-roeiwed- strijd zal ditmaal plaats hebben den 29sten Mei, op den Rijn bij Ondshoorn. Van het schip „Kaffer Chief", dat te Noordwijk onlangs op strand zat, zijn een tros en anker geborgeo. Beide zijn naar Amsterdam gezonden. Heden vertrokken van Noordwijk naar Ostende de reeder E. Smit met 2 schippers en 2 matrozen, van de bomschepen „N. W. 2. en 3.", ter behandeling van den door Ostendensche visschers aan hunne haringnetten toegebrachte schade. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) reden Zondag 11. 3 personen in eene tilbury van de herberg van S. - Eene voorafgegane waarschuwing om voorzichtig te zijn haatte niet; het paard werd op de zweep onthaald, en toen zij den ho9k der markt wilden omgaaD, kwam het rijtuig met zóó'n geweld tegen een boom dat alles ten onderste boven keerde. Een en ander was stuk. De personen zijn er vrij goed afgekomen. Misschien was 't wel een sterke toer van een der passagiers, die, zoo men zegt, goochelaar is en die den vorigen avond van zijne kunsten blijken heeft gegeven. De ontvluchting van G. Visser uit het huis van arrest te Haarlem heeft niet, zooals men uit het vorig bericht der „Haarl. Crt." kon opmaken, uit het venster der pistole plaats gehad, maar zich luidens eene nieuwe lezing van genoemd blad als volgt toegedragenDe man heeft zich door middel van drie valsche sleutels uit de pistole, waarin bij was opgesloten, den toegaBg weten te verschaffen naar een gesloten corridor en vervol gens naar de insgelijks gesloten kamer van een be waarder, waarin juist dien nacht niemand aanwezig was. Daar gekomen, heeft hjj een zolderluik open gebroken en is daardoor op een zolder gekomen, van waar hij zich door middel van eene lijn, ver vaardigd uit de touwen van het onderstel zijner krib, uit een venster naar beneden hoeft laten zak ken. Hjj kwam toen in den tuin van eene aan grenzende woning en is verder ontvlucht, zooals gisteren werd vermeld. Zijn signalement is als volgt: Gerrit Visser, 34 jaren, gefailleerd makelaar uit Beverwijk, wegens frauduleus bankroet verwezen ten crimineele, lengte 1.74 meter, gestalte middelmatig, aargezicht ovaal, voorhoofd breed, oogen bruio, haar bruin en krul lend, baard wassend, knevel klein en blond; heeft een litteoken van een val op de rechterwang; klee ding: zwarte fantasiehoed, donkerbruin gestippelde jas en vest, zwarlakenscbe broek, lichtgrijze over jas met donkerfluweelen kraag, lage schoenen. De officier van justitie te Haarlem verzoekt op sporing, aanhonding en opzending. Naar de cellulaire gevangenis te Rotterdam is overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld een 15-jarige jongeD, door de politie aangehouden wegens het rollen van eeae portcmonnaie uit den buitenzijzak van den mantel eener jnffrouw op de Binrenwegsche brug. De Rotterdamsche rechtbank ver oordeelde gisteren C. B., huisvrouw van C. H. te Zevenbergen, en C. v. d. S., huisvrouw van A. L. te Oudenhoorn, ieder ter zake van het verkoopen van sterken drank zonder vergunning, de eerste tot eene geldboete van f 3, of 1 dag gevangenis straf, de tweede tot zeven dagen gevangenisstraf. Gistermiddag ontstond door eene onbekende oorzaak brand bij de wed. N. te Lobith. Het huis is geheel in de esch gelegd. Persoonljjke ongelukken zijn er niet bij voorgevallen. De notaris Smitz, te Venraai, die op 5 dezer in hechteois werd genomen, is volgens de „N. R. C." weder op vrije voeten gesteld. De nog in leven zijnde oudste marke tentster van den tiendaagschen veldtocht in 1830, die toen met de Utrechtsohe schutterij is uitge trokken en dikwijls bij de inspectie, o. a. in 1870, toen Z. M. de Koning de schutterij en het Utrecht- sche garnizoen inspecteerde, in marketentstersuni form aanwezig was, de algemeen bekende Trui, viert heden haar 90sten geboortedag aldaar. Men weet nog niet wie de vreemde ling is, die te Zevenbergen door een trein is over reden. Zijn ondergoed is gemerkt N. d. R., terwijl, naar zijne kleeding te oordeelen, het een werkman moet zijn. Het lijk is verschrikkelijk verminkt. Het is een persoon van ongeveer dertigjarigen leeftijd. Men vermoedt dat hij om den weg te bekorten, van den spoorweg heeft gebruik gemaakt. Omtrent het ongeluk aan den West- landschen stoomtram overkomen, wordt aan „De Tijd" uit Poeldijk geschreven: De gezondheidstoestand van den machinist is naar omstandigheden vrij gunstig. Men hoort niemand een woord van medelijden spreken met den onge lukkige. De verontwaardiging is algemeen. En hoe kan het anders? Niet alleen toch reed de trein met woeste snelheid, maar hij, de machinist, zat achter op den rand der machine zich te vermaken met eenig vrouwvolk, dat op het balkon stond. De rei zigers in den wagen beefden van schrik en ver wachtten elk oogenblik een ongeluk. Een zelfs sprong uit den wagen in de vaart, eenige oogenblikken vóór het onheil. Verscheiden personen hadden zich onderweg aangemeld om opgenomen te worden, maar de tram stopte niet, waarover zij thans niet rouwig zullen zijn. Het is opbegrijpelijk, hoe het „Dagblad van Z.-H." in een aangeplakt bulletin durfde zeggen„Oorzaak onbekendGeschiedde dit uit onbekendheid met de zaak of met de bedoeling het schandaal te ver bloemen Verregaande roekeloosheid en slechte controle, ziedaar de oorzaken, die men niet onder stoelen of banken behoeft te steken. Hoe is het mogelijk dat een machinist, die zelfs bij het publiek bekend staat als lichtzinnig in het vervullen van zijn plicht, dat zoo iemand zijne betrekking kan blijven vervullen? Het is te hopen dat de beklagenswaardige man er het leven moge afbrengen, maar dat de arm der wet hem dan zal mogen bereiken, is evenzeer te hopen. Van de gekwetsten (een 15-tal naar men zegt) verneemt men weinig, omdat zij te veel verspreid zijn. De berichten omtrent eene vrouw, die hare beide armen gebroken had, luiden niet gunstig. Wat be treft bet vermissen van een persoon, dit schijnt slechts eeu praatje geweest te zjjn. De rijweg naar Monster was hedenmiddag weder vrij, en de tramlijn Poeldijk's-Gravenzande za' morgen waarschijnlijk weder bereden worden. De machine is deerlijk gehavend, en wie den per sonenwagen in de diepte ziet liggen, ijst bij de gedachte aan den schok, dien de passagiers moeten hebben ondervonden. Naar het „D. v. N." verneemt, is de kapitein der mariniers d. P., die zich voor het hoog militair gerechtshof beklaagd heeft over eene hem door den luitenant-kolonel K. opgelegde straf, in het gelijk gesteld en van de straf ontheven. De justitie te Roermond heefteen onderzoek te Venloo ingesteld in de zaak van een postbode, die beschuldigd wordt, ongestempelde post zegels van kennisgevingen enz. verwijderd en ge bruikte daarvoor in do plaats gesteld te hebben. De maa is voorloopig in zijne betrekking geschorst. BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden is de behan deling dar door den Senaat gewijzigde staatsbegroo- ting voortgezet. Twee verhoogingen van posten bjj het hoofdstuk Justitie werden goedgekeurd, doch de veranderingen in het hoofdstuk Eeredienst gaven tot eeoe levendige discussie aanleiding. Ondanks de verdediging van den minister Martin-Feuillée werd de verhooging der bezoldigingen van de aartsbis schoppen, bisschoppen en pastoors door de Kamer verworpen. De Senaat had een krediet van 1,157,000 franken ten behoeve der kanunniken voorgesteld, terwijl de Kamer dien post geheel had laten ver vallen. De heer Martin-Feuillée stelde nn voor dien post van 1,157,000 fr. met 57,000 fr. te vermin deren. Dat voorstel werd met 226 tegen 221 stem men aangenomen, nadat vooraf dat van den Senaat met 317 tegen 125 stemmen verworpen was. Een levendig debat werd gevoerd over de kre dieten betreffende de beurzen voor seminaristen. De Senaat had herstel verlangd van den post van 305,000 fr., bet door de regeering aangenomen cjjfer, als laatste jaarlijksche bijdrage; doch de heer Roche drong, namens de commissie, aan op de verwerping van elk krediet. De Kamer ver klaarde zich ten slotte, met 260 tegen 212 stemmen, tegen het regeeringscijfer en nam het voorstel van den heer Roche aan. De Fransche regeering heeft zich verklaard tegen het systesm Rijsselberghe tot gelijktijdig ge bruik der telegraafdraden voor telegrafie en tele- phonie, en het aanbod van den uitvinder tot toe passing van zijn stelsel geweigerd. GrI-OOt-IT l-ïtil nnië. De „Pall Mall Gazette" zegt dat, als men de berichten kan vertrouwen, die Maandag-avond zijn ontvangen, de Russische grenspost te Zulfrikar opnieuw vooruit is geschoven en er ernstige vrees bestaat voor eene botsing tusschen de Afghanen en de Kozakken. De „Pall Mall Gazette" gewaagt verder van een onderhoud met den heer Baynes, den secretaris van het zendelinggenootschap der Baptisten, hetwelk het Engelsche gouvernement in bezit stelde van de stad Victoria. De heer Baynos gelooft dat de plek, waar de Engelsche vlag gestreken werd, niet de stad Victoria was, maar een naburig bergachtig district, en dat de gestreken vlag die was, welke door den Pool Rogozinski geheschen is. In het Hoogerhuis heeft lord Granville geant woord op eene vraag van lord Salisbury, dat noch bij de Engelsche regeering noch bij het Duitsche gezantschap de bevestiging is ontvangen van het bericht dat de Britsche vlag te Kameron zou belee- digd zijn. Doch wat hiervan zij, de burgerlijke overheid acht het zeker dat de zaak tot geene onaangename verwikkelingen zal leiden. De onder handelingen met Duitschland over de koloniale aan gelegenheden worden op een vriendschappelijken voet voortgezet. Volgens de „Standard" hebben eenige Fenians te Parijs aan den prins van Wales geschreven, dat hij en de prinses in Ierland niets te vreezen hebben. De prins en zijne gemalin zullen den 8sten April in Ierland aankomen, te Kingstown aan wal gaan en zich van daar onmiddelljjk naar Dublin begeven. Door de bezadigde Ieren is eene inschrij ving geopend om den prins en de prinses waar diglijk te ontvangen. "Vereeniffde Staten. Volgens uit Nieuw-Orleans en Washington ont vangen bericht, zou tusschen Guatemala en Nica ragua de oorlog zijn verklaard, ten gevolge der handelingen van den president Barrios ten gunstige eener vereeniging van Centraal-Amerika. Het hoofd doel van Barrios zou zijn, om den aanleg van het Nicaragua-kanaal te verhinderen. De ex-president der Vereenigde Staten, gene raal Grant, gaat meer en meer achteruit. Hij is zich bewust van den toestand, en rangschikt kalm zijne handschriften, doch is te zwak het schrijven zijner gedenkschriften vcort te zetten.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2