'N°. 7GSS. Donderdag 12 blaart. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Tear Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nommers...0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.06. Ieder» regel omt 0.1TA Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hel iacaam» ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Eennisgeviugen. ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie, van den 19den Augustus 1861 (Staalsllad No. 72); Noodigen de Iotelingen dezer gemeente, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, uit zich daartoe aan te mel den vddr den Isten April aanstaande, op een der werk dagen, Lusschen des voormiddags negen en des namiddags drie uren, ter Secretarie dezer gemeente. Zij herinneren voorts den belanghebbenden, dat het over bodig is voor het vervolg, verzoeken om inlijving bij de Zeemilitie tot het Departement van Marine te richten en dat zoodanige verzoeken voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden; dat derhalve belanghebbenden van het verlangen om bij de Zeemilitie te worden ge plaatst, uitsluitend op de boven aangegeven wijze behooren te doen blijken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 11 Slaart. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. J. Tromp, geb. te Balk, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, gat.: „Eenige opmerkingen over art. 403 van het B. W." Het was een waar kunstgenot ons gisteravond door de Leidsche Maatschappij voor Toonkunst bereid. Menigeen zal wol in gespannen verwachting geweest zijn over dezen avond, want het gold hier twee debuten van mej. Van Baaton en den heer Strie- ning, beiden werkzaam aan de Muziekschool alhier. Heeft deze avond aan onze verwachting voldaan Wij gelooven dat men van ganscher harte zeggen kan: ja! Het spel van mejuffr. Van Baaten kan over het algemeen zeer bevredigend genoemd worden, ofschoon er hier er daar wel eenige vlekjes zijn aan te wijzen. Zoo bijv. in bet G moll-Coneort van Mendelssohn kon men de 2de solo Diet geheel verstaau het klonk erg onduidelijk. Bij de derde solo werd het thema bij het begin van sommige maten erg gerekt gespeeld, waarvan het gevolg was dat de frischheid er door werd geschaad. De in die solo voorkomende sextenloopen werden uitstekend uitgevoerd. Het Andante werd heerlijk gespeeld en het zou nog schooner effect gemaakt hebben indien er bij de daarin voorkomende sexten meer op de teckens werd gelet, hoofdzakelijk wat de pianissimo's betreft. Het Presto was schoon en het Molto allegro vivace liet niets te wenschen over; er werd zeer goed gelet op de staccato's in 't be gin van het thema; ook de octaven-loopen in het laatste gedeelte kwamen tot hun recht. Niet zoo gelukkig in haar spel was mejnffr. Van Baaten na de panzewij hadden meer verwacht van het Praelndinm en Fnga van Bacher was veel te weinig nuanceering in, en het thema werd soms zeer onduidelijk gespeeld, en sommige gedeelten vooral in de Fuga kwamen niet geheel tot hun recht. Hetzelfde geldt hoofdzakelijk ook van Chopin's „Nocturne"; de voordracht hierin liet wel wat te wen schen over, ze werd wat kond gespeeld. In het tweede gedeelte van deze Nocturne was het spel te monotoon en te weinig gebonden. In hel laatste nummer daarentegen was de voordracht uitstekend en werd het eerste gedeelte met zeer veel vuur en hartstocht gespeeld; het wals-thema werd zeer ver dienstelijk voorgedragen. In alle nummers toonde zij eene goede leerschool in techniek doorloopen te hebben. Wat den heer Striening betreft, wij hebben hem al dikwijls gehoord, maar gisteren was het toch de eerste maal dat men hem hoorde spelen op een concert voor Toonkunst, en wel in een Viool-concert van Wieniawski. Als men weet welke groote tech nische moeieljjkheden hieraan verbonden zijn, dan kan mea zeggen dat hij die met het grootste gemak heeft overwonnenzijn spel was edel en schoon, vooral bereikte dit zijn toppunt in de Romance; deze werd dan ook onberispelijk voorgedragen, met zeer veel warmte in zijne voordracht. Jammer dat het orkest in het laatste gedeelte niet erg maatvast was; hoofd- zakeljjk lieten de cello's veel te wenschen over; zij schenen een weioig in de war te zijn. - De „Fantaisie Caprice" van Vienxtemps kon bijna niet beter gespeeld worden; techniek en voordracht wedijverden met elkander en het glasheldere der staccato'B; zij waren onberispelijk schoon; ook de octaven in het laatste gedeelte waren onverbeter lijk. Al deze groote moeielijkheden werden met een fier bewustzijn van zelfvertrouwen uit den weg geruimd. Wij hopen op volgende concerten deze beide solisten weer te znllen hooren en dat hun dan ook steeds eene welverdiende hulde tot loon moge strek ken. Wij kunnen niet anders dan hen van harte gelnkwenschen met het succes bij hun eerste optreden op Toonkunst, behaald. Een woord van hulde aan den heer J.F.Wedemeyer over zijne orkestwerken. De ouverture „TanDhau- ser" werd zeer goed ten gehoore gebracht; vooral kwamen de horens zeer tot hun recht, ofschoon de begeleiding der eerste violen wel wat lichter kon gespeeld worden. De 7de Symphonie van Beet hoven werd eveneens uitstekend voorgedragen, vooral in No. 2 het Allegretto, waarin het thema door de verschillende instrumenten duidelijk uitkwam. Beide werken voldeden beter dan het eerste num mer: „Euryanthe." Het accompagnement in hetG- moll-Concert was wel wat aan den harden kant, waardoor veel passages voor de piano minder dui delijk werdenook was dit het geval in het Concert van Wioniawski en wol vooral in het eerste ge deelte. Bij de Fantaisie Caprice was het daaren tegen veel beter, wellicht omdat de bezetting niet zoo sterk was. x. In de gisteravond in het Loge-gabouw gehou den gewone ledenvergadering der Leidsche afdeeling van de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde deelde de voorzitter mede dat de laatste buitengewone vergadering met dames zal plaats hebben den 24sten Maart in de Stadszaal, opge luisterd door muziek en zang van „Leidens Mannen koor". Ieder lid heeft alsdan toegang voor zich en twee dames, daar de ruimte niet toelaat meer dames te introduceeren. Eem'go leden der Plantenbeurs, tevens lid der afdeeling, hebben welwillend toe zegging gedaan de zaal bij die gelegenheid met planton op te sieren. De medailles, behaald op de tentoonstelling van rozen en leliën in Den Haag in Juli van verleden jaar, werden thans aan de leden uitgereikt, nl. twee zilveren en één bronzen aan den heer J. Mater en één zilveren aan den heer A. J. Eors. Bjj de behandeling der vraag of er ook een middel bestaat tot het verwijderen van slakken uit de kassen, werd de lachlust meermalen opgewekt. Ver damping van terpentjjn, alsmede het strooien van sigarenasch over de bladeren werden als doelmatig beschouwd. Ook nu prijkte de vergaderzaal met een aantal planten, iogezonden door de heeren J. D. Speet en A. J. Kors, wien de voorzitter daarvoor zjjnen dank betuigde. Door een der leden werd de aandacht gevestigd op de te Maastricht te houden tentoonstelling, ten einde eene excursie naar die plaats te maken, evenals indertjjd naar Gent. De stad en hare omstreken waren z. i. een bezoek ook op tuinbouw gebied wel waard. Volgens besluit van het hoofdbestuur zal de 60ste algemeene vergadering der Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem, onder beschermheerschap van den Koning, plaats hebben Maandag den 30sten Maart, des voormiddags te elf ureD, op de bovenzaal der sociëteit „Vereeni- ging" te Haarlem. De leden, al zijn zij geen afge vaardigden, hebben tot de algemeene vergadering toegang op vertoon Tan hun diploma. Het hoofdbestuur heeft thans mededeeling ge daan van de samenstelling der commissiën van baoordeeling voor de inzendingen op de tentoon stelling, den 20sten dezer maand te Haarlem te openen. Daarin z|jn benoemd: voor No. 128 van het programma de heeren F. A. Roozen te Heemstede, J. Van den Berg te Heem stede, J. J. Kruyff te Sassenheim, G. Van der Weyden Gzn. te Noordwjjk, D. Bakker te Haarlem, L. Loman te Haarlem, G. Milatz te Heemstede, J. Van Denreen te Voorhout en A. Frjjlink te Sas senheim; te verdoelen in drie sectiën. Voor No. 2949 van het programma de heeren Jobs. Preyde Jacobsz. te Heemstede; W. J. Elde- ring te Overveen en W. Schoehnys Jr. te Uitgeest. Voor No. 5088 van het programma de heeren: G. Keyzer te Haarlem, S. A. De Graaff te Leiden en A. De Graaff te Lisse. Voor No. 89122 van bet programma de heeren J. Mater en H. Witte, beiden te Leiden. Voor No. 123140 van het programma de heeren W. C. Van der Laan te 's-Gravenhage, J. C. Groe- newegen te Amsterdam en C. Glijm De Vos te Utrecht. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staatsexamen z|jn heden tot arts bevorderd de heeren H. G. Ringeling, doctorandus, en W. W. Van der Vegt, candidaat- arts, terwjjl zijn toegelaten tot het eerste gedeelte de heeren F. Van Eeden, doctorandus, W. De Booy en O. Engelken, beiden candidaat-arts. De Tweede Kamer heeft heden bjj herstem ming met 43 tegen 42 stemmen aangenomen het amendement-Lohman om alle snbsidiën aan middel bare meisjesscholen met het einde van den cursus te doen ophonden. Ook is aangenomen het amendement om het abonnementsstelsel voor reis- en verblijf kosten van de arrondissements schoolopzieners te herstellen. Met 43 tegen 42 stemmen is verworpen het amendement op de rijkskweekscholen, dat eene toekomstige opheffing van een of meer dier scholen bedoelde, en eveneens is verworpen het amendement om de snbsidiën voor de kweekscholen, niet van d>e te Arnhem en Haarlem, te doen ophonden. Ook is verworpen het amendement tot vermindering der rijksnormaallessen. De heer Wintgens stemde tegen al deze amendementen. Personen in actieven dienst, die daardoor hunne vrijstelling van de militie hebben doen gelden, ontvangen dit jaar voor het eerBt, door tusschen- komst van de corps-commandanten, mededeeling van de door de militieraden ten hunnen aanzien genomen beslissing. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvanger: te Horst c. a., A. J. J. Maas, thans te Gieten o. a. te Tessel, M. H. Saner, thans te Domburg c. a.; te IJselstein c. a., H. J. Van Mierop, thans te Wjjk-bjj-Duurstede- aan mr. E. G. Colson Aberson, op zjjn daaetoe gedaan verzoek, met ingang van' 1 April a. s., eervol ontslag verleend als raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden, met dankbetui ging voor de door hem in verschillende betrekkin gen bewezen diensten; - aan J. A. Zaal Strobaad, op zjjn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Juli a. 8., eervol ontslag verleend als notaris te Harlingen; - aan jhr. mr. W. E. Van Panhnys, referendaris bij het departement van koloniën, toe gekend den titel van raad-adviseur; - aan mr. W. L. P. A. Molengraaff, op zijn daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag verleend als rechter-plaatsver- vanger in de arrondissements-rechtbank te Amster dam - aan mr. L. J. Bouricius, op zjjn daartoe ge daan verzoek, eervol ontslag verleend als kanton- LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1