Woensdag 11 blaart. N°. 7687. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIBSOH DAGBLAD. PEIJS DEZER COURANT l V«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per pesta 1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!!! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het i ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan A. OTGAAR en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eene Chemische Wasseherij in het perceel in de Kaats- of Branderspoort N«. 154. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO 91 aart. De subsidie voor den aanleg en het onderhoud van een park op de groote Ruïne alhier ad f 10,000 is door de Tweede Kamer met 59 tegen 20 stemmen goedgekeurd. Hedennamiddag om halfdrie werd in het Nuts- gebouw alhier gehouden de algemeene vergadering der Yereeniging tot instandhouding van het Kolff- fonds, waarin werd uitgebracht het derde jaarver slag dier Vereeniging. Uit dat verslag blijkt dat met het verstrekken van geldelijke ondersteuning aan hulpbehoevenden, in staat om de (ernggave te waarborgen, werd voortgegaan overeenkomstig de beginselen, welke het bestnnr zich in dezen tot regel heeft gesteld. Het gezamenlijk bedrag der aan Indische amb tenaren of officieren, hunne wednwen of zonen sedert Mei 1882 ter leen verstrekte gelden bedroeg in 1882 f 1700, in 1883 f 1100 en in 1884 1153, te zamen f 3953. Daarvan werd terugbetaald in 1882 f 162.50, in 1883 f 405 en in 1884 f 1230, te zamen 1797.50, zoodat het Kolff-Fonds van die verschillende personen op uit'. December 1884 nog had te vorderen een bedrag van 2155.50. In de Leidsche Spaarbank, welke de Vereeniging tot kas dient, was op 31 December 1884 gedepo neerd een bedrag van f 731.51. Aan bjjdragen werd in 1884 ontvangen in Neder land 263 en in Indië f 383.20,tezamen ƒ646.20. Een der bijdragers is aan de Vereeniging door den den dood ontvallen, terwijl een ander zijne bijdrage heeft gestaakt. Een derde bijdrager is naar Java vertrokken. Het verzoek van den gepensionneerden ambtenaar in Indië om de toelage, welke zijn in de medioijnen studeereDde zoon van Regeeringswege zou ontvan gen, voor dezen te beheeren, waarvan in het vorig verslag melding werd gemaakt, bleef zonder ge volg omdat die zoon, na zijn examen met goeden uitslag te hebben afgelegd, wegens lichaamsgebre ken voor den Indischen dienst werd afgekeurd. Deze stndeert thans voor apotheker en het Kolff- fonds is hem ook in die richting behulpzaam. Sedert het vorig verslag werden der Vereeniging weder twee jongelieden toevertrouwd. Een van hen volgt de lessen der Landbouwschool te Wageningen, de andere die der Hoogere Burgerschool te 's-Gra- venhage. Beiden zijn door haar gehuisvest bij leer aren aan gemelde inrichtingen, die dan ook een meer onmiddellijk toezicht over hen en hnn werk uitoefenen. Een geval, waarin de VereenigiDg ook behulp zaam kon zijn, deed zich voor in den aanvang des jaars. In 1884 overleed te Amsterdam een hier te lande met verlof vertoevend Indisch ambtenaar, nalatende eene weduwe met twee zeer jeugdige kinderen. Er waren eenige schulden te betalen, waartoe intnsscben het restant verlofstraktement onvoldoende was. Tot de nalatenschap behoorde een bewijs, dat de overledene vóór zijn vertrek van Java bij de Escomptomaatschappij te Batavia eene n'.et onbelangrijke som gelds had gedeponeerd. Een gewezen resident, die den overledene gekend had en zich daarom het lot der weduwe aantrok, be proefde op dit bewijs eenig geld te ontvangen bij den agent van voormelde maatschappij, de „Twent- sche Bank" te Amsterdam, welke echter voi- klaarde dat niet te kunnen doen zonder advies van de Escomptomaatschappij. Hierop raadpleegde hij de firma Hoboken als gemachtigde van de Wees kamer in Indië, doch ook dez9 verklaarde niet te knnnen handelen. Toen alzoo zijne welwillende pogingen gebleken waren vruchteloos te zijn, werd de hulp ingeroepen van het Kolff-fonds. Het be stuur daarvan heeft geen oogenblik geaarzeld de weduwe, die door den lijkbezorger reeds met exe cutie werd bedreigd, met de noodige gelden (ƒ500) bg te staan, die aan de Vereeniging reeds weder door haren vertegenwoordiger te Batavia, mr. N. P. Van den Berg, zijn overgemaakt. De plaats, in het bestuur opengevallen door het overlyden van den gepensionneerden luitenant- generaal G. P. De Neve, werd ingenomen door mr. J. De Wal, oud-vice-president van het Hoog gerechtshof in Nederlandsch-Indië. Mee diep leed wezen moet bet bestuur intusschen, te gelijk met zgne benoeming, ook zgn verscheiden op 23 Dec. 11. vermelden. Het betreurt dat verlies te meer, omdat zijne medewewerking, hoe kort ook genoten, op hoogen prgs werd gesteld. In zgne plaats is thans als lid van het bestuur opgetreden de heer J. A. Van Hamel, notaris te Leiden. Het hier medegedeelde zal, naar het bestuur vertrouwt, den bijdragers aan het Kolff-fonds de overtuiging geven dat met de geldeu, die zij aan het fonds hebben bijgedragen of dit voortdurend doen, zoo veel goed wordt gedaan als slechts mo gelijk is en daarmede steeds wordt gehandeld in den geest, die den man bezielde aan wiens nage dachtenis de Vereeniging is gewijd. Het eindigt met den wensch dat zijne vrienden en vereerders en allen, die de werkzaamheid der Vereeniging in het belang van Indische ambtenaren en officieren, hunne wednwen en kinderen waardeeren, zullen blgven steunen en vooral op deze Vereeniging zullen wijzen, waar onders in Indië naar eene geschikte zorg omzien om hunne kinderen in het moederland te laten opvoeden. In dit opzicht vooral meent het bestuur nuttig werkzaam te kunnen zijn voor Indië en gaarne zal het zich daartoe nog meer dere zorg en moeite getroosten. Het bestnnr bestaat thans nit de heeren F. Van Ketwich, H. J. Bool, A. W. Sgthoff en J. A. Van Hamel. In het reisplan van den Koning en de Koningin is, naar het „H. Dgbd." verneemt, eene zoodanige wijziging gekomen, dat HH. MM. dit jaar niet naar „Oranje-Nassau-oord," maar uit het buitenland direct naar het Loo zullen vertrekken. Tot stationschef te Delft is benoemd de heer W. Noordanns, thans te Alkmaar. De nieuwbenoemde komt met 1 April in functie. Naar men verneemt, wordt binnenkort eene belangrijke promotie bij het corps zee-officieren verwacht. De zilveren medaillo voor 24-jarigen trouwen en eerlijken dienst is toegekend aan den soldaat scherpschutter L. Boegheim, van de 2de comp., 5de bat. 4de reg. inf. te Gonda. De levering der remontepaarden voor het jaar 1885, ten behoeve van bet 2de en 3de regiment vetd-artillerie en bet corps rijdende artillerie, is door den minister van oorlog gegund aan den heer A. G. J. Mulder, te 's-Gravenhage, tegen den prijs van 660 per stuk. In de gisteren gebonden gewone vergadering van de letterkundige afdeeling der Koninklijke Academie van Wetenschappen te Amsterdam 5b verslag uitgebracht over de dit jaar ingekomen Latjjn8che prijsverzen voor het legaat-Hoenfft. Daar uit bleek dat ingekomen waren zes gedichten. Be kroond met de gouden medaille werd het ged'cht met het motto „Venite ad me", waarvan vervaar diger bleek dr. J. Van Leeuwen, secretaris van het Nederlsndsch Bg^elgenootschap te Amsterdam. De gedichten „AlaricuH" en „Ad vergilinm" zullen eervol vermeld en met enkele wgzigingen gedrukt worden. De Regeering heeft bp de Staten-Generaal i aanhangig gemaakt een wetsontwerp, strekkende om het waarhorgkapitaal voor den spoorweg Rot terdamMunster, groot 4 ton, te doen strekken als subsidie voor deu aanleg van den stoomtram BreskensMaldeghem. Het plan tot het bouwen eener dynamietfa- briek in den Prins-Hendrikpolder te Teasel, schgot, ook na de aanwgzing van den raad der gemeente Tessol, niet te worden opgegeven. De ondernemers hebben zich tot den Koning gewend om verlof tot den bonw eener zoodanige fabriek te erlangen. Als tegenhanger van dat verzoekschrift wendt zich eene menigte ingezetenen van het eiland eveneens biji i request tot Z. M., ten einde voor de oprichting eener dynamietfabriek te worden ge vrg waard. De officier van administratie der lste kl. P. J. Roest, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met den 20sten dezer op non-ac iviteit gesteld en met den 21stcn daaraan volgende vervangen door den officier van adminis tratie der lste kl. C. H. S. Pastor. De gewone audiënties van de ministers van fiaanciën en van oorlog op Donderdag 12 en die van marine op Vrgdag 13 dezer zullen niet plaats hebben.' Z. M. heeft den luit. ter zee der lste kl.' W. H. Dittlof Tjassens, dienende bg het eskader in Oost-Indië, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dit beslnit te zijner kennis zal worden gebraoht. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is men begonnen met de eerste werkzaamheden om de Ruïne tot feest terrein voor de in Juni te vieren academie-feesten in te richten. Het pleiu wordt nl. door eene houten schutting van het publiek verkeer afgesloten. De heeren P. J. Christiaanse en N. A. Zekveld maken het feestgebouw voor f 9545 en de heeren Kriest en Speet het park, met inbegrip dergedeel- telgke versiering van het gebouw, voor f 1606. De verzekering dat de directenr der Haagsche meel- en broodfabriek volstrek niet de wijk naar Brussel genomen beeft, maar voor zaken op reis ging en zich thans toevalligerwgze in Brussel bevindt, stuit bij de justitie blijkbaar op ongeloof. Met zekerheid kan 't R. N. althans nn mededeelen dat aan de Belgische regeering de uit levering van den heer Van der Putten is gevraagd. Daar de waterschout te Schevenin- gen verhinderd is tegenwoordig te zgn bg de be handeling voor de rechtbank te Ostende, op 12 Maart a. s. van de zaak van den reeder A Mos Jr. - het moedwillig vernielen van vischnetten door Bel gische visschers - zal de heer Van Schermbeek, hoofdcommissaris van politie, zich op dien datum naar Ostende begeven en den eisch tot schadever goeding van den roeder Mos nader toeliohten. G. Visser, vroeger makelaar te» Beverwgk, voorloopig in hechtenis te Haarlem wegens verduistering van hem toevertrouwde gelden, is er gisternacht uit het Huis van Arrest ontvlucht. Hij is 34 jaren oud en 1.740 el lang. Zijn signa lement luidt als volgt: aangezicht ovaal, voorhoofd breed, mond gewoon, oogen bruin, haar bruin en krullend, neus gewoon, kin breed, wenkbrauwen bruin, knevel blond, kleur gezond. Zgne kleeding bestond uit donkere jas en vest, zwart lakenscbe broek, lichte overjas met donker fluweelen kraag,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1