zoo bond te oordeelen en te veroordeelen. De com missarissen handelden buitengewoon doortastend misschien nit overdreven vrees, wellicht nit wan trouwen en vooringenomenheid, waarschijnlijk ook tot dekking van eigen verantwoordelijkheid. Inder daad wordt er ook over hun gemis aan voldoend toezicht geklaagd; niemand begrijpt hoe men, na de opgedane ondervinding met de gevaarlijke graar,- specnlaties, nu drie jaren geleden, (die den heeren Schill en Kerkwijk aanleiding gaf om als commis sarissen af te treden, wijl de heer Yan der Patten niet werd ontslagen) niet nauwlettender heeft toe- i^ez'en. Het laat zich dan ook verwachten dat in de eerst volgende algemeene vergadering van aandeelhouders harde woorden zullen vallen. "Wederom wordt de noodzakelijkheid der herzie ning van de bepalingen, in het Wetboek van Koop handel aangaande de verantwoordelijkheid van com missarissen, druk besproken. Naast deze herziening dringt echter evenzeer de noodzakelijkheid voor het publiek zich op den voor grond om zichzelf te herzien" en niet voorbarig te veroordeelen, waar eigenlijk nog niemand tot oordeelen in staat is. G i s t e r n a m i d d a g heeft erwederom een déraillement plaats gehad op eene der lijnen van de Westlandsche stoomtrammaatschappij. De tram, die te 4 uren van 's-Gravenzande naar de residentie vertrekt, is even voor het dorp Monster gederailleerd en dientengevolge een waggon 2de kl. met de zich daarin bevindende passagiers in de vaart geraakt. Met de grootste moeite gelukte het den medepassagiers 1ste klasse en hulpvaardige menschen al de reizigers veilig aan den wal te brengen. Sommigen moesten door de stukgeslagen ruiten worden bevrijd. Van de 22 reizigers zijn 8 min o meer zwaar gekwetst. Onder anderen had de vrouw van den stalhouder M. te 's-Gravenhage het ongeluk den arm te breken. Nog erger kwam de machinist er af. De ma chine toch is dwars over den weg gesprongen en de machinist, die met zijn voet het remtoestel in beweging bracht, kreeg den hefboom in den onderbuik. Hij werd naar het ziekenhuis te 's-Gra venhage vervoerd, en ofschoon zijn toestand aan vankelijk zorgbarend scheen, vleit men zich hem te behouden. Hij bracht een rustigen naoht door. Ook de waggon lste klasse is uit de rails ge sprongen, maar op den weg blijven staan. Door het ongeval werd de dienst gestremd. Men hoopte hedenmiddag den weg weer vrij te hebben. Uit het voorloopig onderzoek is gebleken dat zoowel de weg als het materiëel in volkomen goe den staat waren, dat de ontsporing heeft plaats gehad op een recht gedeelte van den weg met vignolaspoor en dus de oorzaak der ontsporing waarschijnlijk is toe te schrijven aan eenig voor werp, dat op de rails moet hebben gelegen. Bij den meubelmaker Lucas in de Herderstraat te 's-Gravenhage is gisternaoht de werkplaats, gelegen achter de huizen van de Boek horststraat, geheel uitgebrand. De in hun slaap ge stoorde bewoners konden zich nog bijtijds redden. Gisternacht ontstond brand in het Burgerweeshuis te Amsterdam. Tusschen tweeën en drieën werd het vuur ontdekt in de gebouwen aan de Lnciënsteeg. De brand nam weldra een dreigend aanzien. De brandweer was spoedig tegenwoordig. Be halve met handspuiten, werkte zij met twee stoom spuiten op den N.-Z. Voorburgwal, waardebrand- riolen, daar met de demping aangebracht, goede diensten bewezen. De „Jan Van der Heyden" kwam in het Rokin en werkte van daar af. De vlammen sloegen in het eerst hardnekkig over al de verdiepingen van het zijgebouw aan de Lnciënsteeg en tastten ook het dak van het hoofd gebouw aan. Zij werden echter bedwongen. De ontsteltenis in het weeshuis was natuurlijk groot, doch door goede maatregelen werd de orde gehandhaafd, te eer, daar het vuur ver van de slaapplaatsen bleef. De brandweer was echter met eene stoomspuit en eene brandkraan nog tot 's morgens halfacht bezig, eer de brand was gebluscht. De groote massa turf brandde geweldig. Eene later achtergelaten brand wacht van 5 man rukte pas gisteravond om 8 uren in. Een paar zolders zijn doorgebrand, en de voor raad grutterswaren benevens eenig beddegoed en meubelen leden waterschade. De burgemeester en de regenten zijn tot hot laatst bij den brand gebleven. Zaterdag is uit de gevangenis te Haarlem ontslagen V. d. B., oud 29 jaren, geb. te Rotterdam; hij moest zich aan het wachtschip te Amsterdam aanmelden, doch is, sedert hij werd ontslagen, spoorloos verdwenen. Zijne opsporing en aanhouding wordt verzocht. Door een tot nog toe onbekend per soon, naar gissing 40 jaren oud, tamelijk lang en gezet, met blozend uiterlijk, kleinen blonden knevel, gekleed met lange bruine overjas en zijden pet, is bij den handelaar in manufactureu "Wennekink (Nieuwmarkt 20) te Amsterdam in betaling ge geven een nagemaakte coupon Ned. "Werkelijke Schuld a f 2.50 en geteekend Ketwich. Herhaal delijk komen deze gevallen voor, ook elders. Men zij dus gewaarschuwd. Wederom - en wel voor de derde maal - is te Amsterdam eene brandkast gestolen, ditmaal slechts inhoudende elf gulden. De diefstal geschiedde ten nadeele van de firma Zeydner, kof fiehandel te Amsterdam. De brandkast vond de politie gisteravond nabij het Tolhuis. Tegen den commissionnair in effec- ten Jan Van der Veen, laatstelijk te Amsterdam woonachtig, is wegens valschheid in geschriften bevel van gevangenneming verleend. De eigenaar van eene der voornaamste schoenfabrieken in de Langstraat, A. M., wenende te Bezooijea, is in staat van faillisement verklaard. Het passief bedraagt pl. m. f 40,000. Te Enkhuizen is een moordaanslag gepleegd. Een houtscbipper van Zwartsluis, die daar in de haven lag, een ijverig dienaar van Bacchus, heeft eeu schot uit eene revolver op zijne eigen vrouw gelost. Dronken in zijn schuit gekomen, heeft hij onder het uiten van woeste bedreigingen, het wapen met vijf kogels geladen en daarna op haar losgeschoten. De vrouw is het gevaar ontvlucht en heeft de hulp der politie ingeroepen. De revolver, nog van vier kogels voorzien, is met den moord - zuchtigen eigenaar in bewaring genomen. De kogel, welke langs de vrouw was heengegaan, drong door de deur eener kast, in eene blikken petroleumkan, welke eveneens als bewijsstuk in beslag genomen is. De officier van justitie uit Alkmaar was weldra op de plaats van het misdrijf aanwezig om een onderzoek in te stellen. Uit Havanna wordt per telegraaf gemeld dat Banactea en vier andere opstandelingen te Santiago zjjn gefusilleerd. Nadat aan den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, bij het Hof van Assises te Parijs, en aan den advocaat van den beschuldigde Mielle, waarover wij in ons vorig nommer het een en ander mededeelden, gelegenheid was gegeven hunne reden uit te spreken, vergaderde zich de jury afzonderlijk. Om 8 uren 's avonds sprak zij het schuldig over den moordenaar uit, die daarop ter dood werd veroordeeld. Een jong, net gekleed heer trad bij een wapenhandelaar te Lyon binnen en kocht eene revolver. Zoodra hij het magazijn had verlaten, laadde hij het wapen en schoot zich daarmede door het hoofd. Hij viel dood neer. Men weet niet wie hij is. Behalve de 40 personen, die bij het ongeluk in de mijn van Usworth omkwamen, zijn 72 paarden gedood. In Amerika moet het hoogst gevaar lijk zjjn meisjes uit het water te halen, zooals blijkt uit een brief dien zekere heer Bottlebury te Cam den aan de „New-York Weekly" schrijft. Dit epistel nemen wjj om der curiositeitswille over. 't Luidt „Mijnheer de Redacteur! Donderdag jl. zag ik een jong meisje van twintig jaar met blauwe oogen en rood haar, eer leelijk dan mooi en Harriët Sparks geheeten, in 't water vallen. Niets anders raad plegende dan mijn moed, sprong ik haar onmiddellijk na, vatte haar bij de kleereo en was zoo gelukkig haar op 't droge te brengen. Zoodra we aan land waren, gaf miss Sparks een gil, sloeg hare armen om mijn hals en viel in onmacht. Op hetzelfde oogenblik kwam de vader aanloopendeze sloeg een blik op zijne dochter en op mij, nam vervolgens mijne hand eo zeide: „Ziedaar, mijn jongen, neem haar. Het is wel hard voor een vader zijn oogappel te moeten missen, doch wat de bemel tot elkander bindt, mag de mensch niet scheiden. Zij zij dus uwe vrouw, wees gezegend, mijne kinderen." Nu kwam ook Harriët weer bij, legde haar hoofd op mijn schouder en fluisterde: „Geef mij een zoen, liefste." Verbaasd en verontwaardigd tevens, dat ik in een valstrik was geloopen, rukte ik mij uit de omhelzingen van miss Sparks los en zette het o; een loopen. "Wie beschrijft echter mijne ontsteltenis, toen il twee dagen later eene dagvaarding ontving om vooi den rechter te verschijnen, ten einde mij te hoorei veroordeelen, wegens verbreking eener trouwbelofte tot de betaling eener schadevergoeding van 200 dollars aan de ongelukkige Harriët Sparks, wiei hart ik, naar 't heette, eene doodelijke wond hel toegebracht. Ik heb de 200 dollars betaald, want met rechter; valt niet te gekscheren. Dit zweer ik ovenwei plechtig, dat, al verdrinken voortaan alle meisjes ter wereld voor mijne oogen, ik nooit weer één op 't droge zal brengen, want het komt mij goedkoopei uit als ik ze laat verdrinken." BUITENLAND. Frankrijk. Volgens eene depeche van generaal Brière de l'Isle zou hij in den avond van 3 Maart te Tuyen- Quan aankomen. De Zwarte Vlaggen en hot Yun- nan-leger hadden eene sterke, verschanste positie f ingenomen vóór Tuyen-Quan. Het gevecht zoo schrijft de generaal was zeer levendig; onze troepen waren bewonderenswaardiger dan ooit. De vijand had in den vorigen nacht het beleg van Tuyen-Qaan opgebroken het garnizoen dier plaats had zevenmaal een storm doorstaan, nadat in de wallen bres was geschoten, en den vijand verbazend groote verliezen berokkend. Generaal Négrier heeft' een Chineesch fort aan de grenzen vernield en eene groote hoeveelheid ammunitie in het arsenaal ge vondenhij heeft de „Poort van China" in de lucht laten springen. Luidens het vonDis, tegen Janssens in het hoog verraders proces te Leipzig uitgesproken, hield deze zich van 1878 tot 1882 te Keulen op, als agent- generaal van het Fransche departement van oorlog, om geheimen van militairen aard te weten te komen. Hij wist, tegen eene geldelijke belooning aan onder officieren, afschriften te verkrijgen van de iustruc- tiën betreffende de mobiliseering van het zevende en achtste legercorps; een deel der bedoelde stuk ken werd door middel van valsche sleutels uit eene kast van den afwezigen divisie-generaal ontvreemd. De verkrijging van verdere mobilisatieplannen van de vijfde, elfde en Beiersche legercorpsen, had Jans sens aan onderagenten opgedragen. Groot-Kritanuic. De „Observer" verneemt dat de Engelsche regee ring Vrijdag eene depeche naar St.-Petersburg heeft gezonden, waarin op zeer krachtige wijze het terugtrekken der Russische troepen nit het Afghaansche grondgebeid wordt geëischt. De depeche draagt eenigszins het karakter van een ultimatum. Uit Shanghai wordt gemeld dat de Engelsche regeering geweigerd wordt de willekeurige bepaling van de Fransche autoriteiten te erkennen, volgens welke, door den invoer in China, rijst als oorlogs contrabande zou moeten worden beschouwd. Uit Cairo wordt aan de „Times" gemeld dat twee inlandsche stammen uit de nabijheid van Korti zich vóór den Mahdi hebben verklaard en dat dien tengevolge het terugtrekken van het Engelsche leger naar Dongola noodig zal worden. De corres pondent schrijft deze verandering in de stemming der bevolking toe aan den noodlottigen invloed van des heeren Gladstones verklaringen, die, volgens hem, de moeielijkheden, waarmede het Engelsche leger heeft te worstelen, met vijftig percent hebben vermeerderd. Telegrammen. CAIRO, 9 Maart. Generaal Graham is dezen morgen naar Soeakim vertrokken. MADRID, 9 Maart. Het protocol betrekkeljjk den Soeloe-archipel is Zaterdag geteekend. Engeland en Duitschland erkenden de souvereiniteit van Spanje over de Soeloe-eilanden. LONDEN, 9 Maart. De „Daily News" bevestigt, dat de Britsche regeering in St.-Petersburg heeft aangedrongen op het terugtrekken der Russische troepen aan gene zijde der Afghaansche grenzen: Door het stellen van dezen eisch verlangt het Engelsche Kabinet van Rusland niets anders, dan de uitvoering der meest plechtige, telkens herhaalde beloften, tegenover Engeland afgelegd. De gedachtenwisseling tusschen de beide Kabinet ten wordt nog voortgezet. Ofschoon eene vrede lievende oplossing niet tot de onmogelijkheden be hoort, is toch de toestand van hoogst kritieken aard.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2