N°. 7685. Maandag 9 Maart. A0. 1885. Tweede Blad. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Pit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. LEIDSCÏÏ DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANT; ?«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Mommen.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incasaee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 7 Waart. Wij vernemen dat mejuffrouw G. Van der Lee, den lOden Januari jlP overleden te Alfen aan den Rijn, aan de volgende instellingen legaten heeft besproken, nl. aando Diaconie van de Ned.-Hertr. gemeente te Alfen ƒ3000, alsmede 500 belast met vruchtgebruikhet Weeshuis der Ned.- Herv. aldaar 1000de Zondagsschool der Herv. aldaar, onder bestuur van den hter Hoogeveen, 1000 en 500 belast met vruchtgebruik; de Bewaarschool der Herv. aldaar 1000de Diaconie der N.-H. gem. te Aarlanderven 2000 en 500 belast met vruchtgebrnik de Kerk der N.-H. gem. aldaar 1000; de Zondagsschool aldaar 500de Diaconie der N.-H. gem. te Budegrave 1000; de Utrecht8che Zendelingvereenigiog 4000 en 500 belast met vruchtgebrnik; het Nederl. Bijbelgenoot schap 4000 en 500 belast als voren; het Ned. Traktaatgenootschap 1000; de Nederl. Vereeni- ging van de Vrienden Israëls te Amsterdam ƒ1000; de Ned.-Geref.Zendingrereeniging te Amsterdam 1000; de Zending door de Broedergemeente te Zeist ƒ2000 de VereenigiDg voor het Christeljjk-Nationaal School onderwijs 2000 en 1000 belast ah voren; de Inrichting der Scholen voor bavelooze kinderen te Amsterdam 500 en 500 belast ah voren; het Weeshuis te Nijmegen onder bestuur van den heer J. Van 't Lindenhout 1000 en 500 belast ah voren; de Nederl. Gustaaf-Adolfvereeciging geves tigd te Leiden 1000 en 1000 belast ah voren; de vereeniging Zaak des Heeren in Friesland, ge vestigd te Leeuwarden, 1000 en 500 belast ah voren; de Geref. Vereeniging ter verbreiding der Waarheid te Amsterdam 300 en 500 belast ah voren; het Doorgangshuis te Hoeuderloo in Gel derland 300 en 500 belast ah voren het Asyl Steenbeek te Zetten bij Hemmen 300 en 500 belast ah voren; de Stichting of Vereeniging Talita Cumi gevestigd te Hemmen 300 en 500 be last ah voren; de Stichting of Vereeniging Jeru zalem, Palestina en Nazareth, gevestigd te Amster dam, 1000 en 500 belast ah voren; het Blin- den-iustituat te Amsterdam 1000; het Doofstom men-instituut te Groningen 500; het Doofstom men-instituut te Rotterdam 500; het Geref. Wees huis te Huizen bij Naarden 1000 belast met vrucht gebruik; de Diaconie der Ned.-Herv. gem. te Har derwijk 1000 belast ah voren; het Moederhuis te Nijmegen 500 belast als voren; de Vereeni ging Zending onder Israël, gevestigd te Amsterdam, 500 belast ah voren, en de Broedergemeente te Zeist 500 belast ah voren. Het bestuur der afdeeling Woubrugge en om atreken der Holland8che Maatschappij van Land bouw zal met de leden vergaderen ten huize van den logementhouder J. Guldemond, op Dinsdag den lOden Maart a. s., 's voormiddags te elf uren. Te behandelen zijn de volgende punten: lo. rekening van den penningmeester over 1884; 2o. bespreking eener stierenkeuring, met prijzen en premiën; 3o. idem over uit te loven prijzen voor de tentoon stelling in 1885, te Purmerend, en 4o. verloting voor de tegenwoordig zijnde ledeD. De rederijkerskamer „Cremer" te Koudekerk gaf dezer dagen hare zevende voorstelling sedert de oprichting. Voor de eerste maal echter hadden ook dames zich bereid verklaard werkend lid te willen worden. Dat zulk een aanbod gretig aangenomen werd, is niet te verwonderen en nog minder vreemd is het dat de opvoering daardoor een heel ander on aangenamer aanzien had. De beide stukken „De sleatel van de secretaire" en „De minnaar zonder jas," werden aardig afgespeeld en zoowel aan de dames ah aan de heeren komt een woord van Uf toe, vooral ah men nagaat dat een paar dagen vóór de uitvoering twee heeren verplicht waren, wegens sterfgeval, hunne rollen aan anderen te moeten overdoen. Een zeer geanimeerd bal volgde en duurde nog eenige uurtjes genoeglijk voort. Voor het in April te 's-Hage te houden ver gelijkend examen voor surnumerair der registratie en domeioen, waarvoor 10 plaatsen zijn opengesteld, hebben zich 43 adspiranten aangemeld. De dienst der openbare reiniging te VHage over 1884 zal vermoedelijk een goed slot nalaten van ruim f 6000. Een treffend ongeluk had gisternamiddag in het Centraalstation te Amslerdam plaats. Een R.-C. geestelijke, pater C. Overmars, uit Haarlem, die met den tre;n van 3 u. 45 m., tot herstel zijner reeds sedert eenigen tijd geschokte gezondheid, naar 's-Bosch wilde vertrekkeD, bleef in de wacht kamer late klasse plotseling dood. Het ontzielde lichaam werd naar de Boompjeskerk, op het Rokin, overgebracht. Gemengd Nieuws. Gedurende deze week zijn hier ter stede vier gevallen van roodvonk aangegeven. Sterfgeval len aan besmettelijke ziekten kwamen niet voor. Als eene zeldzaamheid wordt ons meegedeeld dat bij den landbouwer L. Rodenburg Lzn. te Aarlanderveen eene koe drie kalveren heeft voortgebracht. Van den veehouder S C. Van Waal wijk Van Doorn, te Schiedam, zijn gisteren 19 run deren onteigend om te worden afgemaakt, wegens het ontslaan van longziekte op diens stal. In tegenspraak met de vroegere be- richten wordt thans aan hot „Vad." medegedeeld dat de heer Van der Putten volstrekt geen plan had om te vluchten. Nadat zijn ontslag als directeur der Haagsche brood- en meelfabriek hem bekend was, vertrok hij op verzoek van den heer Tripels naar Maastricht, om met dezen te spreken over het oprichten van eene brood- en meelfabriek te Luik. Beiden zijn daarop van Maastricht naar Luik gegaan, eu na daar de zaken te hebben afgedaan, vertrok de heer Van der Putten naar Brussel, terwijl hij zijn adres bij den heer Tripels achterliet. 11 het hotel door hem opgegeven bevindt hij zich nog oude: toezicht der politie. Te Zwolle is in de machinekamer van den Staatsspoor een stuk van eene machiue gesprongen, waardoor een werkman gedood en twee anderen zwaar zijn gekwetst. Op de buitenplaats van den heer Ten H. te Soestdijk is een timmerman uit de tweede verdieping van het huis gevallen. De man werd zwaar gewond. Te Deutickem is door de politie de hand gelegd op iemand, die aldaar een aantal jonge vruchtboomen uit verschillende tuinen had gestolen ei deze onder de gemeente Humeloo had verkocht. Een hui8knechtteArnhem gingom zijne verliefJe bui te verzetten aan het drinken. Te buis kooiende nam hij de revolver van zijn meester en loste daarmede in diens huis een schot, zonder echter iemand te raken. Hierop trok hij naar de woning zijner geliefde, waar hij in de keu kon vijf scholen loste, niet op zijn meisje, maar cp het keukenplafund. Daar stoorde men echter spoedig zijne schietoefeningen door hem buiten de deur te zetten. De notaris Smits, te Venraai, die on langs zijne betalingen gestaakt heeft, is dcor de politie te Venloo, volgens verleend bevel, aan de justitie te Rcermond overgeleverd, als verdacht van mis bruik van vertrouwen. Eene biljartpartij ten huize van den heer Huizinga (café „de Unie") te Groningen is blijkens de „N. Gr. Ct." geëindigd in 't voordeel ^an prof. Henry. Hij had bij de carambolepartij van 1000 punten 90 punlen vóór boven den heer R. Bierling. Eenige winkeliers te Arnhem heb ben een comité gevormd, dat de beste middelen zal zoeken om de uitbreiding van den winkel van „Eigen Hulp" aldaar tegen te gaan. Te Venloo viel een grijsaard uit Blerik in de haven der Maas, waaruit hij met moeite gered werd, doch des nachts aan de gevolgen overleed. Dezer dagen hebben op laaghartige wijze 's nachts twee personen twee zware eiken balkon dwars over de rails van den spoorweg Sta vorenSneek gelegd en do seinlantaarn van de draaibrug over de Oostervaart onbruikbaar gemaakt, een en ander met het kennelijk doel, om den eer sten zandtrein te doen ontsporen. In weerwil van het onmiddellijk daarop door de justitie ingesteld onderzoek, heeft men de daders nog niet kunnen ontdekken. Thans wordt door de heeren Bekker en Van Seeters en Co., aannemers van gemelde spoorlijn, eene belooning van 100 uitgeloofd aan bem, die eenige aanwjjziog kan geven tot opsporing van die daders. De stoomtram, die 'savonds om 5 ureu van Haastrecht naar Oudewater vertrekt, is even buiten Goejanverwelle gederailleerd. Eerst des avonds om 10 uren had men de machine weer in de rails, zoodat de beide avonddiensten naar Oudewater niet konden doorgaan. Heden vertrekt van Londen voor de eerste maal een stoomschip rechtstreeks naar Keu'en via Rotterdam. Het is waarschijnlijk voor het eerst dat een stoomschip ingericht is voor de zee- en riviervaart te gelijk, en de nieuwo dienst zal daarom niet weinig de aandacht trekken. Het feit alleen dat men op de gedachte is gekomen om zulk een dienst in het aanzijn te roepen, waardoor kosten eu tijdverlies door overlading enz. te Rot terdam worden voorkomen, bewijst genoegzaam van hoeveel gewicht de kleine kosten zijn, die den han del in rekening worden gebracht, en hoezeer men tegenwoordig aan snel en geregeld vervoer hecht. Iedereen, die met dezen tak van handel bekend is, erkent dat het deckbeeld goed is en dat men het spoedig op grooter schaal zal ingevoerd zien. Een nieuw veld derhalve voor den Nederlandschen onder nemingsgeest, waarop men de aandacht van be langhebbenden niet genoeg kan vestigen. In de mijn „Karwin," bij Troppau (Bobemen), zijn gisternacht 147 mijnwerkers, ten gevolge van eene ontploffing, omgekomen. Het „Berliner Tageblatt" meldt dat de Franscbe stoomboot „Tonquin," van Cardiff naar Marseille, bestemd om aldaar troepen voor Tonkin aan boord te nemen, bij Malaga met de Fransche boot „Maurice et Réunion" in botsing gekomen en gezonken is. De kapitein en 23 man der equipage zijn verdronken, 38 personen werden gered. In den avond van 16 Maart a. s. heeft eene ringvormige zoneclips plaats, die echter in Nederland onzichtbaar is. Deze éclips zal zich als eene gedeeltelijke verduistering in geheel Noord- Amerika vertoonen; riDgvormig zal zij kunnen wor den waargenomen aan de westkust van dat wereld deel op 41" Noorderbreedte, in het midden van de Hudsonsbaai en in het midden van Groenland. Eene gedeeltelijke maansverduistering heeft op 30 Maart plaats, doch ook deze is in Nederland zoogoed als onzichtbaar: bij het opkomen der maan is nl. het verschijnsel bijna geheel afgeloopen. Op Borneo en Java zal deze verduistering zeer goed kannen worden waargenomen: tijdens het midden der éclips - wanneer ongeveer s/,0 der maanschijf zich in den schaauwkegel der aarde bevindt - staat daar de maan nabij het toppunt do3 hemels.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1