Zaterdag 7 Maart N°. 7(184. A0. 1885. Overbetnwscbe Novellen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PK1JS DEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*» Tan 16 regels 1.0B. Iedere regel meer 0.17J.'f Grootere letters naar plaatsruimte. Voor I ren buiten da stad wordt f 0.10 berekend. lAi M Ia den loop der volg. week zal onzen Abonné's door den Uitgever voor slechts 10 CeDts weder eene premie worden aangeboden. Deze zal bestaan nit eene der zoo gunstig bekende VAN J. J. CBEMER, door bevoegden op letterkundig gebied de „j u- weeltjes" vao den overleden schrijver genoemd. Vooraf zal de boD, waarmede de premie, zoolang de voorraad strekt, kan worden afgehaald, in ons blad worden afgedrukt. Oflïelëele Kennisgevingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 5den Maart jl. invorderbaar verjdaard kohier van het patentrecht, dienst 1884/85, 3de kwartaal, en herinnert voorts een ieder aan zijne verplich ting om zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, Maart 1885. DE KANTER. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Gezien art. 5 der Wet van den 28stenJuni 1881 {Staats blad No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door JOHANNES FRANCISCUS GEEVE, woonachtig te Oegstgeest, en MARIA ^GATHA VAN DIJK, alhier woonachtig, adressen zijn ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in de perceelen Groeuhazengracht No. 10 en Kort Rapenburg No. 8 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Maart 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 6 Maart. De Nuts"-spreekbeurt alhier werd gisteravond vervuld door onzen stadgenoot den hoogleeraar dr. Jan Ten Brink. Tot onderwerp had hij gekozen „het Jonge Holland" of de letterkundige beweging in ons land van 1830 tot 1850, een onderwerp zoo rijk aan en belangrijk van stof dat het talrijk op gekomen publiek met onverdeelde aandacht den talentvollen spreker in zijne, in aangenamen vorm gegoten, beschouwingen volgde. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is hedenavond tot predikant beroepen ds. A. J. Eijkman te Groningen. Ha gehouden vergelijkend examen, waaraan door zeven sollicitanten werd deelgenomen, is door kerkvoogden der Herv. gemeente te Wassenaar tot organist dier gemeente benoemd de heer L. Kooien alhier. - De directeur van het postkantoor te Amster dam brengt ter kennis van het algemeen dat, ten gevolge van het later vertrek van daar van het stoomschip „Schiedam" der Ned. Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij, de expeditie der met die gelegenheid te verzenden correspondentie, bestemd Daar Nieuw-York, in plaats van op Zaterdag 7 dezer, zal geschieden op Maandag 9 Maart a. s. laatste bnsliohting aan het hoofdkantoor te 10 aren 's morgens. Aan het postkantoor te Leiden moeten de brieven enz. das bezorgd zijn uiterlijk Zondag nacht om twaalf ureD. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Rijnsburg boven en behalve de vergoeding van 30 pet. in de kosten van het lager onderwijs, voor 1885 een subsidie verleend van f 1200. Yolgens het „Berl. Tagebl." zou het huwelijk van prinses Hendrik reeds in de helft van de volgende maand worden voltrokken en zon bij haren aanstaanden gemaal het plan bestaan, zich te Mun- chen metterwoon te vestigen. Te Utrecht is overleden de heer J. A. baron j Yan Hardenbroek, oud-lid van de Frov. Staten van j Utrecht, oud-jagermeester des Konings en een der oprichters van de Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten. De Tweede Kamer heeft heden het onder wijsdebat voortgezet. De heer Lohman constateerde dat de rechterzijde de schoolwet nog verderfelijk acht, maar niet uit portefeuillebejag optreedt zoo lang de regeliog zich tegen haar wenschen niet verzet. De heeren Van Houten, Lieftinck en Bor- gesius verweten aan de rechterzijde, niet te durven optreden en wel bij verkiezingen eene schoolwets wijziging te kunnen voorstaan, maar die niet te kunnen voorstellen. De minister van binnenlandsche zaken constateerde dat men zich driemaal moest bedeaken alvorens het staatsonderwijs af te breken, dat gedurende drie geslachten heeft bestaan en een einde maakte aan den slechten toestand van het schoolonderwijs in de vorige eeuw. In elk geval moest, zoolaug onzekerheid bij de rechterzijde be stond over het einddoel, door schoolwetwijziging niet uit zucht tot bezuiniging ingegrepen worden in de bestaande organisatie. Het algemeen debat over de afdeeling onderwijs is gesloten. De Raad der gemeente Arnhem heeft besloten, op voorstel van den heer Nicola, aan den heer P. E. Rijk, adjunct-architect, speciaal belast geweest ge durende den bouw der waterleiding met het toe zicht van gemeentewege op den aanleg der werken, daarvoor eene gratifioatie van f 1000 toe te kennen. B. en Ws. hadden voorgesteld, de gratificatie op f 600 te bepalen. Bij het bestuur der „Utrechtsche Zendings- vereeniging" is door bemiddeling van ds. Theesing, nit Rotterdam, voor het uitzenden van twee zonde- lingen, van N. N. eene gift ontvangen, groot f 3000. Naar het „Dbl. v. Z.-H." verneemt, is de direoteur der Algemeene Landsdrukkerij door de keizerlijke Dnitsche regeering uitgenoodigd in de Staatsdrukkerij te Berlijn zijne nieuwe uitvindingen aangaande de post-en plakzegels aldaar in te voeren, en vertoeft genoemde ambtenaar voor dat doel reeds sedert eenige dagen te Berlijn. Yóór eenigen tijd deelden wij mede dat in Suriname het gerucht liep dat de gouverneur baron Van Heerdt tot Eversberg, zijne betrekking zou nederleggen. Wij kunnen dit gerucht thans tegen spreken. De heer Yan Heerdt denkt er niet aan om vooreerst hier te lande terug te keeren. (Vad.) De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, naar aanleiding der in de laatste dagen herhaaldelijk ontvangen telegraphische aanvragen tot dispensatie van het verbod tot in- en doorvoer van rundvee, schapen, bokken, geiten, versche huiden, versch en gezouten vleesch, ongesmolten vet, mest, onbewerkte wol, onbewerkt haar, klauwen, hoornen en afval van genoemde dieren, alsmede van varkens: dat op dergeljjke aanvragen niet kan worden beschikt, tenzjj ze bij gezegeld adres worden in gediend, bij welke adressen de plaats van her komst en bestemming der goederen moet worden opgegeven. St.-Crt Het stoomschip „Macassar", kapt. De Rid der, vertrok gistermorgen van Amsterdam naar Batavia, na aan den Stadsbok te hebben opge nomen eene stoomboot van 27 ton, die als drijvende brandschuit voor rekening van het departement van koloniën naar Soerabaia wordt gezonden; de „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok gis teren van Southamptonde „P. Caland", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde gisteravond Lizard de „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Woensdag van Colombo. Z. M. heeft J. T. Smits Van Oyen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw; - N. W. Knserinck, commies-verificateur bij den actieven dienst van 's Rijks belastingen te Hoek van Holland, benoemd tot Rijksontvanger te Bath. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen opende deLeidsche studenton-roeivereenigiog „Njord" weder hare oefe ningen, en wel met een tocht langs den Rijn naar Alfen. De gieken waren vergezeld van eene stoom boot, waarop de leden konden plaats nemen die minder liefhebbers van roeien zijn. De afvaart der gieken had plaats van de loods aan het Galgewater, om, in het Utrechtsche Yeer aangekomen, aldaar de reis voort te zetten in gezelschap der stoom boot, waarop zich tevens een goed orkest bevond. Dat het noodige tot verhooging der feestvreugde niet ontbrak, spreekt van zelf. Het weder liet zich in den beginne vrij goed aanzien, maar werd verder op den dag minder gunstig. Naar men ons mededeelt, bemerkte gisteravond omstreeks elf uren, nog even naar bui ten gaande, iemand dat een persoon (in beschon ken toestand) op den Ouden Rijn tusschen de Kerk en Bakkerstegen te water was geraakt. Onze zegsman, D. H. T., spoedde zich naar de plaats des oDheils en kon, daar hij alleen was, niets anders doen dan den drenkeling zoolang boven waterhonden. Op zijn hulpgeroep schoten eenige bewoners der gracht toe, met het gunstig gevolg dat zij hem spoedig op het droge kregen. Zij vroegen hem zijne woonplaats en hij vertelde toen dat hij in de Veste- straat woonde. Daar hij niet in staat was naar hnis te loopen, legden de redders hem op een wagen en brachten hem thuis. Daar aangekomen stond zijne vrouw aan de deur en nadat zij verteld hadden dat haar man in het water gelegen had en met moeite gered was geworden, was haar eerste vraag, „waar of zijn pet was", waarna zij nog tot dank kregen t- „had hem maar laten verzuipen!" Zoo iets getuigt niet alleen van de echtelijke liefde, maar is ook zeker wel gesehikt tot aan moediging om gehuwde drenkelingen te redden. In eene woning in de Tullingstraat te 's-Hage werd gistermiddag brand ontdekt, welke zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien. Het vuur, dat het inwendige der woning grootendeels bescha digde, was gelukkig binnen een kort tijdsverloop door spoedig aangewende hnlp van bewoners en buren geblnscht. Zekere M., die in de ijzergieterjj „de Prins van Oranje" te 's-Hage een stukje gloeiend ijzer in het oog kreeg, zal dat oog kwijt zijn. Ook voor bet andere is men bevreesd. De gevangenneming van den voor t- vluchtigen directeur der Haagsche brood- en meel fabriek is te danken aan den hoofdagent van politie Kramer te Maastrioht. Deze Kramer, die Yan der Putten te Amsterdam gekend had, werd te zjjner opsporing uitgezonden, met het gevolg dat hij hem te Brussel, gelijk gemeld, in het Hotel van Saxen aantrof en deed arresteeren. Naar men aan het „H. Dagblad" mededeelt, was de gewezen directeur ook penningmeester der Lonisa- stichtiDg te 's-Hage, in welke betrekking hij een> bedrag van ruim f 30,000 onder zijn beheer had. Na het gebeurde aan de broodfabriek heeft het bestnnr der Lonisa-slichting een onderzoek naar die fondsen ingesteld, waarbij gebleken is dat niet alleen de gelden aanwezig waren, maar dat het beheer daarover op uitstekende wijze was gevoerd. De Rotterdamsche rechtbank heeft J. G. J. B., uitgever en boekhandelaar aldaar, ter zake van verspreiding van afbeeldingen of prenten strijdig met de goede zeden, 10-maal gepleegd, veroordeeld tot betaling van 10 geldboeten elk van f 10, subs, gevangenisstraf van 3 dagen voor elke

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1