BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN, dagen ongesteld is; dit was da reden waarom bij aan de stemming over de motie-Borgesius niet heeft deelgenomen. In de gisteren gehouden Raadsvergadering der gemeente Zwammerdam is tot gemeente-secretaris benoemd de heer B. J. Everwijn, ambtenaar ter secretarie te Oegstgeest. Het stoomsch'p Madura", van Amsterdam naar Batavia, passeerde gisteren Eaap St.-Yincent; de Leerdam", van Rotterdam, arriveerde Maandag te Nieuw-York; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Zuid-Holland", van Java naar Rot terdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok heden van Suez. Gemengd Nieuws. Naar men ons meldt, moet bijeene biljart-club alhier het voornemen bestaan eerstdaags een internationalen wedstrijd op dit gebied nit te schrijven. Gedurende de maand Februari zijn per Leidschen paardenspoor 11,888 passagiers vervoerd. Een kind van 31/, jaar viel al spelende in een sloot in de gemeente Hazerwoude. Toen het er uit was gehaald, waren schijnbaar alle levens geesten uitgedoofd. Eene bewerking van l/i uur, volgens de leer der „Maatschappij tot redding van Drenkelingen," heeft het knaapje het leven terug gegeven. Toen gistermiddag h e t r ij t u i g v a n de Koningin van het paleis komende, het Heul- straatje zou inrijden, kwam, zegt het „H. Dbl.", van de andere zijde het rijtuig van den heer E., die zijn paard wilde inhonden om het koninkljjk rijtuig te doen passeeren. Het paard struikelde evenwel en viel, waarbjj het tuig en het lemoen braken. De paarden van het rjjtuig van H. M. werden tijdig tot staan gebraoht, waarmede ongelukken voorkomen werden. Viermaal brak gisteren te Rotter, dam brand uit, waarvan de laatste de kroon op het werk zette. Deze openbaarde zich 's avonds om 11 uren in de bakkerij van Wittstein in de Raam straat. Hoewel alle spuiten aanwezig en in wer king waren, begon de vuurgloed eerst om halfeen eenigszins te verminderen. De brand schijnt ontstaan te zijn onder de spaan ders in eene bergplaats der bakkerij. Ook is er nog brand geweest in een huis in de Nadorstlaan. De kinderen werden door de buren uit het brandende huis gered. De ouders waren uit. Gisterochtend brandde te Lekker- kerk eene landbouwerswoning geheel af. Eene daarbij staande woning had mede belangrijke schade, doch was tegen brandschade verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Ook ontstond Zondag-namiddag brand in eeDe boerenhofstede, bewoond door G. Peeters te Velp bij Grave. Daar de bewoners naar de kerk waren, greep de vlam zóó om zich heen, dat weldra het gebouw in lichterlaaie stond. Aan redding van den inboedel viel weinig te denken. Eene koe, eene vaars en een varken kwamen bovendien in de vlammen om. Huis en inboedel waren verzekerd. Oorzaak mede onbekend. De „Kölnische Zeitung" bericht dat de firma Gebroeders Tanzer, handelaars in hop, te Praag, hare betalingen heeft gestaakt. Het passief bedraagt circa f 1,250,000. De stemming der beurs was daardoor flauwer. BUITENLAND. Frankrijk. Een telegram van generaal Brière de l'Isle van 28 Februari 11. meldt dat hij Phudoan heeft ver laten en op Tuyenquan aanrukte. Het Chineesche leger verspert bij Yannan den weg, hetgeen echter don tocht niet zal vertragen. Het garnizoen van Tuyenquan heeft in den nacht van 25 Februari heldhaftig een verwoeden aanval afgeslagen. De verliezen van den vijand zijn aanzienlijk. Generaal Négrier heeft de Chineezen aangevallen en hen op de vlucht geslagen naar Lang-son. Hij heeft zich in den ochtend van 23 Februari van de Chineesche poort en verschillende versterkingen meester ge maakt. De transportschepen zijn den 24ston aange komen en ontschepen de troepen. Een telegram van admiraal Coubet van 1 Maart 11. meldt dat bjj voor de rivier Ninguo is aango- komen en begonnen is met zijn eskader te krnisen voor Yo-tsjoe aan den mond van den Yangtsekiang, om te verhinderen dat de schepen met ladingen rijst nitloopen. De rivier is versperd. Drie Chineesobe kruisers hebben achter de versperring eene wijk plaats gezocht. Op een afstand van 3400 meter heeft eene kanonDade met de forten, aan den ingang van de rivier, plaats gehad. Eene depeche uit Tientsin constateert dat de prijzen van de rijst 20 pet. zijn gestegen. De Kamer van Afgevaardigden heeft besloten het amendement in overweging te nemen, strekkende om van de granen die vóór 30 November 1884 ver scheept zijn, de thans van kracht zijnde rechten te heffen. Duitscliland. De landstreek in Oost-Afrika, ten zuiden van Zanzibar, welke door de Afrikaansche expeditie (uitgezonden door de Duitsche Vereeniging voor Kolonisatie) is in bezit genomen, omvat 2500 vier kante mjjlen. Deze landstreek is ten gevolge van een keizerlijk beslnit gesteld onder bescherming en oppertoezicht van den keizer van Duitschland. Met de uitoefening der rechtspraak zijn belast de ambte naren der vereeniging, die echter ondergeschikt zijn aan den consul-generaal des keizers. Voor het beheer en de exploitatie der kolonie is opgericht een Dnitsch-Oost-Afrikaansche vereeniging. Bij den Rijksdag is een voorstel ingekomen van de heeren Kardorff en Leuschner, strekkende om den rijkskanselier te verzoeken het initiatief te nemen voor de wederbijeenroeping der in 1881 afgebroken munt-conferentie, ten einde op deze wijze te geraken tot de hervatting van het slaan van zilveren munt, tot hare volle waarde, door de Ameri- kaansche Unie, de Latijnsche Muntunie, Duitsch land en alle andere Staten die zich daarbij willen aansluiten. Gt-root-Ki'ïtJimiïö. Uit Sydney wordt gemeld dat het contingent van New-South-Wales gisteren naar Soeakim is ver trokken, onder het gejuich eener talrijke menigte. In het Hoogerhuis heeft lord Granville mede gedeeld dat de Russische voorposten de pasengten van Zulfikar, Akrabat en Sariyazi hebben bezet. Een post van Gulatan-Turkomannen staat te Pulik- hosti. De regeering heeft tot Rusland het vertoog gericht om krachtig tusschenbeide te komen en aan de militaire bevelhebbers het strenge bevel te geven zich van elke voorwaartsche beweging te onthou den, welke tot botsingen tusschen de Afghaansche en Russische voorposten zou kunnen leiden. De Russische regeering antwoordde op 24 Febr., dat zij weigerde hare troepen uit Sariyazi en Zulfikar terug te trekken, maar dat zij aan de bevelhebbers gelast had om elk conflict met de Afghanen te ver mijden. Sir Peter Lumsden heeft den Afghanen aan bevolen zich te handhaven in de stellingen, welke zij hebben ingenomen. De Britscbe regeering zond verder aan sir Peter den last bij de Afghanen er op aan te dringen, om niet voorbij hunne tegen woordige positiën te gaan. De onderhandelingen worden voortgezet. Uit Calcutta wordt aan de „Times" gemeld dat de stad Bhamo door de Birmanen is hernomen. De Chineesche generaal, die de stad eenige weken geleden veroverd had, is in den slag gedood. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 3 Maart. Het vroeger alleen voor het Amurgebied gegeven bevel dat mijnwer ken, smeltovens, fabrieken, ertslagen die in het bezit der Kroon zijn en op welken grond ook ver kocht zullen worden, uitsluitend door Russische onderdanen kunnen worden gekocht, is thans op geheel Rusland toegepast. Deze maatregel is weder hoofdzakelijk op Polen gemunt, waar vele Duit- schers beproeven om de nu vrij wordende Poolsche goederen te koopen. CAIRO, 3 Maart. De aankoop van paarden en kameelen voor den veldtocht naar Soedan is gestaakt. EISLEBEN, 3 Maart. Bij de heden gehouden stemming voor een afgevaardigde in den Landdag, voor het vijfde Merseburger kiesdistrict, werd dr. Huyssen, vrij-conservatief, met alle uitgebrachte stemmen (296) herkozen. KARLSRUHE, 3 Maart. De afgevaardigde Arns- perger (Badensch districts-geneesheer en rapporteur in het ministerie van binneDlandsche zaken) heeft wegens ambstbezigheden zijn rijksmandaat neergelegd. PEST, 3 Maart. Het Lagerhuis heeft het voor- stel betreffende de hervorming van het Hoogerhuis bij eerste lez:ng aangenomen. LONDEN, 3 Maart. De uitslag van het bevolen geneeskundig onderzoek, dat de in Dover en Ports mouth liggende troepen gisteren ondergaan hebben, was zeer bevredigend; slechts weinig manschappen werden ongeschikt bevonden om buiten Engeland te dienen. Dat onderzoek wordt bij herhaling met eene voorgenomen versterking der Indische troepen in verbinding gebracht. NIEUW-YORK, 3 Maart. VolgeDs bericht uit Washington is aldaar de tijding ontvangen dat het Congres van Nicaragua het kanaal-tractaat be krachtigd heeft. BERLIJN, 4 Maart. De „Norddeutsohe Allgemeine Zeitung" noemt de openbaarmaking van het onder houd, dat tusschen sir Edward Malet, Engelands gezant, en prins Von Bismarck den 25sten Novem ber 11. heeft plaats gehad, eeue zeer opmerkelijke en betreurenswaardige onbescheidenheid, die ver trouwelijke uitlatingen tusschen staatslieden der beide regeeringen voortaan zal onmogelijk maken. Het schijnt er om te doen te zijn geweest, om in Frank rijk wantrouwen tegenover Duitschland te wekken, wat in het belang van Engeland zou zjjn. Dat doel zal echter niet bereikt worden. [Men zal zich herinneren dat een verslag van bedoeld gesprek voorkomt in een der documenten, beboorende tot het dezer dagen in het Britsche Parlement overgelegde „Blauwe Boek," waarvan we bjj de verschijning onder de telegrammen bereids een overzicht gaven. Red.] LEIOEN, 4 Maart, Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidwestenwind. Door de alhier zitting houdende commissie voor het geneeskundig staats-examen zijn heden bevorderd tot arts de heeren H. Pinkhoff, docto randus, en C. M. De Jong, candidaat-arts. Tweede Kamer. - Bij het heden voortgezet debat over het hoofdstuk Binnenlandsche Zaken der StaatsbegrootiDg is bij de afdeeling Medische Politie aangenomen een amendement om de buree!kosten van rapporteurs over de krankzinnigen niet hooger uit te trekken dan die van andere dienstvakken. De post voor het Rijkskrankzinnigengesticht te Medemblik werd door de Regeering met f 5000 verminderd, maar een amendement der commissie van rapporteurs ingetrokken, na de verklaring van den minister Heemskerk dat hij het koninklijk besluit regelende de opneming te Medemblik zal wijzigen en het gesticht ook voor onherstelbaren zal openstellen. Morgen voortzetting. Van de nieaw opgerichte „Liberale Unie" is in de heden te Amsterdam gehouden eerste ver gadering tot voorzitter benoemd mr. G. A. Van Hamel, tot vice-voorzitter mr. E. H. Karsten, tot penningmeester mr. J. H. Dijckmeester en tot tijdelijk secretaris de heer J. Voute Czn. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen ds. Karssen te Steen wijk. Een heden ontvangen telegram uit Indië meldt dat de bezetting der nieuwe postenlinie in Groot- Atjeh volbracht is. Z. M. heeft benoemd tot commandant der zeemacht in Indië den schout-bij-nacht Binkes. van 26 Febr. tot en met 4 Maart. BEVALLENA. M. Steniler geb. Van Wezel I). A. Ouwerkerk geb. Loeber Z. J. M. Heimeer geb. v. Egmond Z. P. Diatelvelt geb. Beekman Z. E. P. A. v. Schie geb. Verhoeven D. J. C. Sollie geb. Rietkerk D. M. C. v. Dijk geb. Laman Z. J. E. Roman geb. Ane Z. A. Haaze geb. Langezaal Z. A. Laman geb. Walle Z. C. Nieuwen - burg geb. Kroonbergs Z. N. Martyn geb. Bnys D. M. De Groot geb. Wetselaar D. A. WaHaart geb. Makkoo Z. J. M. Stikkelorum geb. Stouten D. P. v Haarlem geb. Bon F. J. Goeman» geb. Blommeatijn Z. C. v. Welzea geb. v. Wijk D. E. Mieog geb. v. d. Ende Z. J. v. d. Zeeuw geb. De Jonge D. K. v. Staden geb. Mooyman M. Plaüjer geb. Heemskerk D. J. A. Sleeswijk geb. Heddes Z. J. Heetveld geb. v. d. Linden Z. P. Gerritsen geb. Megtenhorst Z. G. Koet geb. Aué D. W. Ephraïm geb. Lieman Z. GEHUWD: C. P. Van Oijen jm. en W. J. Van der Lin den jd. J. Bonte jm. en C. Delfos wed. A. 't Hart vredr. ea L. Van den Dop jd. Dr. P. A. Richard jm. en M. Sehan jd. OVERLEDEN C. Roza Z. 51 j. H. Teunissen Z. 8 m. G. C. Krolder Z. 10 m. M. W. Sluimer geb. Starrenberg W. 60 j. H. C. Valenkamp D. 24 j. E. Alt geb. Bomlie W. 72 j. A. Van der Schee M. 60 j. J. Garrer geb. Van der Reyden W. 76 j. L. Laverman Z. 4 j. F. En ger» Z. 30 J. A. H. Kropff geb. Willemse W. 61 j. S. M. C. Regeer D. 4 m. H. De Haas D. 4 j. L. Offer- haus M. 78 j. G. De Hu geb. Florijn W. 68 j. H. Van der Mey Z. 2 m. M. C. Colpa geb. Goddijn W. 56 j. W. D. Regeer Z. 4 j. H. Voorzaat D. 75 j. S. L. G. Fullink geb. Marchand W. 72 j. D. F. Giezen D. lm. M. H. Teeuwen D. 7 j. H. Beerenfenger Z. 1 m. M. Van der Mark geb. Sloos V. 65 j. A. H. H. Fontein D. 7. ra.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2