De heer G. Barger, ingenieur bij de Nederl. Maatschappij voor Electriciteit en Metal lurgie, heeft de leden der Leidsche afdeeling van de Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst uitgenoodigd tot bijwoning eener proefneming met Grinnels zelfwerkend brandbluschtoestel, in een ge bouwtje geplaatst in de onmiddellijke nabijheid van het station der Hollandsche Spoorwegmaatschappij, hoek Rjjswjjkschen weg en Zieken, te 's-Hage, op Dinsdag 3 Maart, des namiddags te drie uren. De machinist Yan W., van den stoom- tram Gouda—Bodegrave, is bij het rangeeeren door de machine doodgedrukt. De man waB niet gehuwd. Een jager, die voor de hoofdwacht te 's-Hage op post stond, heeft zich bij ongeluk met de bajonet ernstig aan de wang verwond, zoo dat hij in het hospitaal moest worden opgenomen. De directeur der brood- en meelfa briek te 'a-Gravenhage, de heer F. W. Van der Putten, heeft zijn post verlaten. Door de justitie moeten termen zijn gevonden om zijne opsporing en aan houding te verzoeken. Hij is sedert Vrijdag-avond voortvluchtig en blijkens eene advertentie, door den raad van commissarissen uit zijne betrekking ontslagen. Het „Vad." verneemt omtrent deze gebeurtenis het volgende: Dezer dagen zouden commissarissen overgaan tot het nazien der boeken van het afge- loopen jaar. Er deden zich daarbij eenige punten voor die opheldering vereischten en de directeur werd uitgenoodigd die te verstrekken. Op den daar voor bestemden dag meldde hij zich echter ziek en verscheen niet ten kantore der fabriek. Aanvankelijk wekte dit geen argwaan, doch een nader onderzoek deed zoodanigen twijfel aan de juistheid van het beheer ontstaan, dat de president-commissaris meende den directeur te moeten verzoeken, zij 't ook ziek zich te komen verantwoorden. Dit geschiedde en op een voornaam hoofdpunt kon de heer Van der Putten zijne boeking rechtvaar digen. Er bleven echter zooveel punten van wan beheer over dat de president-commissaris Vrijdag middag zich verplicht zag den directeur te verzoe ken hem in 't bezit te stellen van alle sleutels. Hij kondigde hem terstond daarbij zijn voornemen aan om hem als directeur te doen ontslaan en ontzegde hem den toegang tot de fabriek en kantoren, totdat hij zou worden ontboden. De heer Van der Putten verliet toen - te 4 nren het kantoor, maar keerde, ondanks 't ont vangen verbod, te 6 uren terug en stelde zich, door middel van een nog aohtergehouden sleutel, in 't bezit van eenige stukken, die vermoedelijk be zwarend voor hem waren. Bjj de ontdekking van dit feit meenden commis sarissen de zaak ter kennis van de justitie te moeten brengen. Bij onderzoek bleek de heer Van der Putten toen reeds te zjjn vertrokken. De kas der fabriek is in orde bevonden, maar bij het voortgezet onderzoek van commissarissen, zijn Zaterdag verscheidene malversaties aan het licht gekomen. Welke schade daardoor wordt geleden, is nog niet te bepalen. In den A m s t e r d a m s c hen tramvanhet Centraalstation naar den Dam raakte eeDe dame gistermorgen een zakboekje kwijt met 150 pond sterling aan banknoten en eene chèque van 52 pd. st. Bij de politie is aangifte gedaan. Men weet niet of hier van diefstal of eenvoudig verliezen sprake is. Van de beide Friese hehardr ij ders Kingma en Van der Zee ontvangt het „D. v. N." uit Christiania het volgende schrijven, van de hand van Ringma, doch door Van der Zee mede onder teekend „Geachte Heeren! De wedstrijd is afgeloopen en is niet goed voor ons geslaagd, want Van der Zee is door Paulsen geslagen. De eerste reed de baan van 4800 meter in 12 minuten en 13*/s seconden, de laatste in 11 minuten en 8 seconden. Het ijs was slecht, want het was dooi weermaar toch, al was het ijs nog zoo goed geweest, Van der Zee zou het hebben verloren, want Paulsen kan het beter uithouden. Wij zijn anders goed ontvangen en hebben veel bekijk; het was net als waren wij zoo pas uit de lucht gevallen; ik zou wel zeggen „duizend was maar één." Doch dit moet ik nog u berichten, dat als wjj bij voorbeeld ons van jongs af zouden hebben geoef end, ik zou gelooven dat hij ons niet zou kloppen. Wat mjj aanbetreft, ik heb gereden tegen Karei Werner. De eerste omloop was hij voor, doch de tweede ik, maar bij de tribune, dat wil zeggen de plaats van aankomst, toen meende ik, dat wij ge daan hadden, zoodat ik een oponthoud kreeg van 10 seconden en ik in 12 minuten en 15 seconden de baan ben langs gereden. Doch Werner viel den laatsten omrit, zoodat deze in 12 minuten en 37 seconden de baan aflegde. Toen hij viel, was hij voor, zoo wat 2 secondendoch zoo ik geen oponthoud had gehad en hij niet was geval len, zou hij toch geklopt zijn, zooals nu ook." Pieter Bruinsma heeft per telegraaf naar Cbristiania geseind dat hij Axel Paulsen uit daagt tot een wedstrjjd om de Champion-medaille. Te Leeuwarden is een winkelier, terwjjl hij 's morgens de luiken van de vensters nam, ineengezakt en onmiddelljjk daarna overleden. Een der oudste vaste knechten van de firma C. J. Boele Zn. te Kampen, is, wegens ziekte, door genoemde firma gepensionneerd met zijn volle werkloon. Te Harkema-Opeinde is een man op den openbaren weg aangegrepen en zoodanig mis handeld, dat hij bewusteloos neerviel. Vooral be kwam hij erge wonden aan het hoofd. Proces-ver- baal is tegen de daders opgemaakt. Bij eene serenade te Bergen-op-Zoom geraakte een bakkersjongen zoodanig in het gedrang onder den voet, dat hij in zeer zorgwekkenden toestand naar huis moest gebracht worden. Een postlooper van Kwadijk op Mon nikendam is door den burgemeester van Edam in hechtenis genomen, verdacht van verschillende door hem gepleegde oneerljjke handelingen. De „Daily News" meldt dat er plan bestaat om een „Huguenot Society" op te richten, wier hoofdzetel te Londen zal gevestigd zijn en die zich ten doel stelt, inlichtingen in te winnen omtrent de geschiedenis der Hugenooten in Frank rijk, der réfugiés in andere landen en van hun invloed op industrie, fabriekwezen, handel en maat schappelijk leven in die landenvoorts omtrent hunne genealogie en heraldiek. De vereeniging zal aanvankelijk uit veertig leden bestaan, die geen entréegeld zullen betalen, maar elk een zilveren kandelaar zullen laten maken, met het oude sym bool der Hugenooteneene brandende kaars op een kandelaar, met hun motto „Lux lucet in tenebris." Valt eene plaats onder de veertig stich ters open, dan zal aan een of ander nieuw gekozen lid diens kandelaar gezonden worden. In Grenada en Malaga z|jn weer eenige schokken van aardbeving gevoeld. Te Loya zjjn enkele gebouwen ingestort. Persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren. Dezer dagen heeft in de Josephstad- ter Caserne te Weenen een duel op de sabel plaats gehad tusschen den landgraaf Vincenz Fürstenberg en graaf Zichy. Aanleiding tot dit duel had eene woordenwisseling tusschen beide graven gegeven op een bal bij den markgraaf Palavicini, eene woor denwisseling, welke ontstaaan was toen de een een cotillonbouquet, dat de gravin Marie Schönborn liet vallen, met den voet op zijde schoof, iets wat de ander niet „correct" vond. De landgraaf kreeg in het duel twee ernstige kwetsuren aan het hoofd en de hand. Graaf Zichy is licht gewond. Uit de Nationale Galerij te Berljjn is een schilderjj gestolen, vermoedeljjk door een bezoe ker, die het onder zijne jas verborgen heeft. Het is een landschap van Klengel, 21 op 26'/, centimeter, voorstellende eene hut onder boomen aan een meer aan de linkerzjjde, terwjjl op den voorgrond een man is afgebeeld, die naar den rechterkant loopt. Te Londen is een jongmensch, die zich noemt Charles Paulet de Carteret Dumaresque, aangeklaagd wegens het uitgeven van eene valsche schuldbekentenis, waarop de handteekening van lord Hartington was nagemaakt. Bjj huiszoeking werden nog andere dergeljjke stukken met valsche handteekeniogen, o. a. die van den hertog van Westminster, ten zjjnent gevonden. Volgens bericht van Cape Coast Castle van 3 Februari zjjn aldaar 10 negers opge hangen, die schuldig bevonden zjjn aan bet dooden van drie negers te Winnebah. De twist ontBtond over een verschil van godsdienstigen aard, en nadat zij hunne drie tegenstanden gedood hadden, hebben zjj hunne lijken aan stukjes gehakt en in eene reusachtige pastei gekookt. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 28 Febr., ten overstaan van den notaris J. W. J. Papo, te Warmond: Een huis en erf waarin tSSÊËSSSÊSSSÊSSSSS'^^^^^F^^SSSSSSm winkel-affaire, aan de oostzjjde van de Brandewjjn- steeg No. 11, Sectie H, No. 183, kooper J. I. Planjer q.q., voor 1351; het huis en erf aan de noordzijde van de Hooglandsche Kerkkoorateeg No. 8, Seclie I, No. 349, kooper W. Alleva q.q., voor 1091; het huis en erf aan de zuidzjjde van den Zuidsingel No. 47, Sectie C, No. 1028, kooper D. Kooreman q.q., voor ƒ750; het huis en erf aan de westzijde van de Sint-Jorissteeg No. 33, Sectie D, No. 462, kooper W. Alleva q.q., voor 761 het huis en erf aan de westzjjde van de Uiterste gracht No. 152, Sectie I, No. 1271, kooper B. Van Galen onder Leiderdorp, voor 571een bovenhuis aan de zuidzjjde van de Hoefstraat No. 59, Sectie E, No. 1240, kooper W. F. Brandee q.q., voor ƒ925. BUITENLAND. Ihiitachland. Ook van officieuze zjjde wordt te Berlgn thans erkend, dat geïnspireerde Engelsche bladen en Engel- sche finantiëele kringen, in overeenstemming met de regeering, dezer dagen getracht hebben om, gewa gende van de Engelsch-Russische onderhandelingen ter zake van Afghanistan, werkzaam te zjjn voor staatkundige bedoelingen en tevens om de Russische fondsen te doen dalen. Te Berljjn is deze finantiëel- politieke manoeuvre van Engelsche zijde doorgrond, en zij werd zoowel uit overweging dat er eene aan- zienljjke hoeveelheid Russische fondseu in handen van Dnitschers zjjn, als om algemeen staatkundige redenen, dadelijk tegengegaan. De eerste fiaantiëele huizen te Berlijn, gesteund door de geïnspireerde bladen aldaar, hielden den koers der Russische fondsen staande. Gisteren behelsde de „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" een zeer officieus hoofdartikel ter verdere ondersteuning van dezen te Berljjn ondernomen finantiëel-politieken veldtocht, waarin, ter gerust stelling, de quaestie betreffende de Afghaansche grenzen toegelicht wordt. Het artikel komt krachtig op tegen de bewering, dat die zaak oogenblikkeljjk een dreigend aanzien heeft. Het wezenljjke geschil zal te zijner tjjd slechts over eene kleine oase in Pendjeh loopen, en daarover zal zonder twjjfel wel eene minnelijke schikking te vinden zjjn, zonder dat een Russisch of Engelsch staatsman hierbjj aan een casus belli denken zal. Italië. De Kamer van Afgevaardigden heeft bjj de be raadslaging over het ontwerp op het Siciliaansche spoorwegnet, met 123 tegen 90 stemmen het door de regeering bestreden amendement verworpen om den zetel der Maatschappij te Palermo te vestigen. De Weener correspondent van de „Temps" meent uit goede bron te weten, dat Turkjje en Italië op het punt zijn het eens te worden over de kusten der Roode Zee. De beide Staten zouden aan het onderhandelen zjjn, en deze onderhande lingen zouden tot basis hebben de formeele erken ning door Italië van de souvereiniteit van den sultan in de bedoelde streken. Groot-Britannië. De Zaterdag door den Kabinetsraad gehouden vergadering duurde van twee uren tot halfzeven. Uit de meest vertrouwbare bron wordt gemeld dat de ministers besloten hebben niet af te treden. Aan de „Daily Telegraph" werd uit Cairo geseind dat generaal Graham zich aan het been gewond heeft, en daardoor genoodzaakt zal zjjn aoht of tien dagen te Cairo te bljjven, alvorens zjjn marsch naar Soeakim te vervolgen. De Engelschen hebben rondom Soeakim re doutes aangelegd en daarin mjjnen verborgen, welke moeten ontploffen zoodra de rebellen er op trapten. Nu wordt aan de „Standard" gemeld dat Donderdag-nacht de rebellen in de redoutes gezien werden en door eene onverklaarbare oorzaak over de mjjnen moeten geloopen hebben zonder dat deze ontploften. Vrjjdag-morgen ging een luitenant der ingenieurs eenige herstellingen aan de mijnen doen, trapte er op en werd aan stukken gereten; Vrjjdag-nacht kwamen weder de rebellen, vernielden drie redoutes, richtten veel schade aan en voerden tweeduizend zandzakken weg, zonder door de mjjnen ook maar eenigszins gedeerd te worden. De „Times" verneemt uit Durban dat er sprake is om een legioen van 3000 Zoeloes naar Soedan te zenden. Vereenigde Staten. De heer Cleveland zal heden, Maandag, van Albany naar Washington vertrekken, om er aanst. Woensdag als president te worden geïnstalleerd. In zijne inaugurale rede zai, zoo wordt verzekerd,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2