Zaterdag 28 Februari. N". 76 78. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ns acti. t do ot hoofl LEIDSOH DAGBLAD. ïnei. ur. PRIJS DEZER COURANT: ?«or Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. ALcouderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Vat 16 regels 1.05. Ieders regel meer 0.171.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor k ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. 1 Officiëele Kennisgevingen. eet ee; te: it. I Eerste zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de eerste zitting van den Militieraad, voor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den!9den Augustus 1861 Staatsblad Nc. 72), wordt gehouden: op Maandag den 9den Maart 1885, des middags te 12Va uren, voor de lotelingen die de nommers getrokken hebben van N'. 1 tot N°. 50, en des namiddags te halflwee, voor hen die getrokken hebben van N°. 51 tot N9. 150; op Dinsdag den lOden Maart 1885, des namiddags te één uur, voor hen die getrokken hebben van N°. 151 tot N9. 200; op Woensdag den llden Maart 1885, des namiddags te halfeenvoor hen die getrokken hebben van N°. 201 tot N°. 280; op Donderdag den 12den Maart 1885, des namiddags te halfeenvoor hen die getrokken hebben van N°. 281 tot N9.365; en zulks in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente. Zij herinneren voorts, dat in gemelde zitting voor den Militieraad moeten verschijnen: l9. de vrijwilligers voor de Militie; 29. de lotelingen die vrijstelling verlangen wegens zieke lijke gesteldheid of gebreken, of gemis van de gevorderde lengte; dat de lotelingen, die voor dien Raad niet zijn verschenen, gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst worden aangewezen, terwjjl het niet ontvangen van een oproepingsbiljet niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Feb. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Gezien art. 5 der wet van den 28sten Juni 1881 (Staats- Had No. 97); Brengen ter algemeene kennis dat door PETRUS ZWARTJES, Koffiehuishouder te Oegstgeest, een adres is ingediend, houdende verzoek om vergunning tot uitoefening van den kleinhandel in sterken drank, in het perceel Morschslraat No. 35 alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Febr. 1886. E. K.IBT, Secretaris. LEIDEN, 37 Februari. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. Mijnlieff, geb. te Herwijnen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De rangschikking in het faillissement." Ter beroeping van een predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is heden, uit het vroeger gemelde zestal, het volgende drietal samengesteld: dd. A. J. Eykman JCzn. te Groningen, J. W. H. Kalkman te Maassluis en G. Vlug te Nijkerk aan de Veluwe. Dat de Stadszaal gisteravond bijna te klein waB om de vele bezoekers te bevatten, zal wel nie mand verwonderen als men bedenkt dat prof. N. Beets er eene lezing hield. Niemand die kon, wilde de gelegenheid om den geliefden dichter eens te hooren, ongebruikt laten voorbijgaan: vandaar dat in de zaal zoowel als boven, bijna geen plaats onbezet bleef. Prof. Beets bepaalde zich tot eene canserie over den smaak, ook in de letterkunde. Vooral in het laatste gedeelte zijner rede trok spreker te velde tegen den wansmaak welke tegen woordig in bijzondere mate heerscht; daartegen over stelde hij den stijl van Van der Palm als den gezonden en natuurlijken stijl. Verschillende groote dichters werden besproken] als Victor Hugo, den poéte des poêtes, en Shakespaere. Ook verdedigde spreker de didactische poëzie, welke in den tegenwoordigen tijd door de macht spreuk „de kunst voor de kunst," bijna geheel ver worpen wordt. De met welgekozen citaten gekruide rede was hoogBt belangrijk en wij twijfelen niet of velen zullen gisteravond op „Doctrina" veel geleerd hebben. Het was jammer dat vele personen die geene goede plaatsen schenen te kannen vinden, ook degenen die wel goede plaatsen hadden, het volgen van de rede bemoeilijkten, door voortdurend van boven naar be neden en omgekeerd te loopen. Het Rijk heeft, ter plaatsing in 's Rijks Ethno- graphisch Museum te Leiden, van de heeren C. W. Luders, directeur van het Ethnographisch Museum te Hamburg, en E. Paris, conservator van het Louvre-Museum, verschillende voorwerpen ontvan gen, welke in de Staatscourant van heden nader zijn omschreven en waarvoor hen de dank der Regeering is betuigd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „W. A. Scholten", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Zaterdag-morgen te 6.37 be zorgd zijn. Aan den onderwijzer H. Wartena aan school No. 7 te Haarlemmermeer, is op verzoek eervol ontslag verleend, in te gaan 11 April. - Aan den Rijksveldwachter G. Van Halzen aldaar is door den gemeenteraad eene gratificatie van f 5 toegekend, voor trouwe plichtsbetrachting. - Aan burgemeester en wethouders is een krediet van f 500 toegestaan tot het in orde maken van den weg van Abenes naar Huigsloot. - Door den gemeenteraad is eene nieuwe verordening vastgesteld op de heffing en invordering van hondenbelasting. - Omtrent het telegraafkantoor te Haarlemmermeer, heeft er de ge meenteraad besloten niet op het eenmaal genomen besluit - om niet langer te betalen dan verplichtend was - terug te komen. De gemeenteraad van Voorburg heeft, in aan merking nemende dat de IJselstoomtramweg- Maat schappij vóór 15 Febr. niet gereed was met de lijn Voorburg's-Hage, de subsidie, gedurende lOjaar a f 1000 'sjaars toegezegd, ingetrokken. Bij de „Liberale Unie" hebben zich tot heden 53 kiesvereenigingen met ongeveer 85 afgevaardigden aangesloten. Naar aanleiding van het bericht der „Haagsche Crt." omtrent het deelnemen aan de expeditie naar Soedan door een Ned. stafofficier, wordt ons mede gedeeld dat er bij het Nederlandsche leger geen kapitein Evenblij bestaat. Naar men verneemt, zou onze gezant te Parijs, mr. J. P. P. baron Van Zuylen Van Nijevelt, voornemens zijn met 1 Juli a. s. zijn ontslag uit die betrekking te nemen. Blijkens een in de residentie ontvangen tele gram, is de kapitein van den generalenstaf bij het O.-I. leger F. Pompe Van Meerdervoort, leeraar aan de 2de afdeeling der Krijgsschool voor officieren te 's-Hage, tot majoor bevorderd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben thans het besluit van den Haagschen gemeenteraad betreffende de kermis goedgekeurd. In 1886 zal aldaar dns waarschijnlijk de laatste kermis gehou den worden. De heer W. A. De Wilde, stationschef te Delft, heeft tegen 1 Maart a. s. wegens zwakke gezond heid en meer dan dertig-jarigen dienst zijn ontslag met behond van recht op pensioen bij de directie der Holl. IJz.-Spoorwegmaatschappij aangevraagd, welk ontslag hem op de meest eervolle wjjze is verleend. Op eene jaarwedde van f 1400 is bij de ge meentelijke gasfabriek te Groningen tot opzichter benoemd de heer D. A. Payens aldaar. In de Staatscourant van heden is opgenomen het Verslag der Commissie, in 1884 belast geweest met het afnemen der examens in de Engelscbe taal, middelbaar onderwijs. Naar het ,W. v. h. R." verneemt is mr. Joan Bohl benoemd tot onafzetbaar eerevoorzitter van den „Circolo Partenopeo Scientifico" te Napels, eene betrekking, die neveDs hem alleen door deo heer Depretis, president van den Italiaanschen ministerraad, wordt bekleed. Deze onderscheiding heeft onze landgenoot te danken aan zijn werk over het Italiaansche Handelswetboek en aan zijn com mentaar op Dante. De raad van bestnnr zal een diploma laten graveeren en eene medaille laten slaan met den naam Giovanni Bohl en een krans van lauwer- en eikebladeren. Blijkens nadere mededeeling van den gezant der Fransche republiek is zijne regeering voornemens haar besluit om, van af den 26sten Februari, rijst als een artikel van oorlogscontrabande te beschou wen en te behandelen, voorloopig althans, alleen toe te passen op de verzendingen van rijst naar de noor delijk van Canton gelegen havens van het Chineesche Rijk, zoodat de handel in gemeld artikel op Canton en de zuidelijker gelegen Chineesche havens geene belemmering zal ondervinden. (St.-Crt.) Z. M. heeft W. Van den Berg, schipper te Onwerkerk, benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; - met ingang van 16 Maart a. s., benoemd tot directeur van het Rijks- telegraafkantoor te Smilde G. W. A. Preusting, thans telegrafist der 2de klasse bij de Rijkstelegraaf. Gemengd Nieuw». Te dezer stede is voor de slacht- offers der aardbevingen in Spanje de som van f 403.50 bijgedragen. Te Haarlem is gistermorgen van Leiden aangekomen de groote Amerikaansche circus van den heer Geo Washington Pinder. Zeer ge regeld en zonder buitengewone drukte werden ook daar de tenten voor het personeel, rijders en rijde ressen, alsmede de dierlijke kunstenmakers, opgesla gen en werd het zeer omvangrijke zeil in weinige minnten daaroverheen getrokken, waarmede de circns kant en klaar was. Des namiddags omstreeks 4 uren ving de optocht aan. Eene overgroote menigte aanschouwde en volgde den ongewonen stoet. Des avonds had de eerste voorstelling plaats. Op de bibliotheek der officieren van het regiment grenadiers en jagers ligt ter be zichtiging eeu richtingscoQtroleur, eene uitvinding van een Zweedsch officier. Dit instrument, eenvoudig van constructie, stelt den onderwijzer in de gelegen heid om, naast den schatter staande, te controleeren of deze zuiver richt. Het is verkrijgbaar gesteld bij de firma Kipp Zoon te Delft. Bjj een veehouder aan den Loosdnin- schen weg te 's-Hage zijn twee koeien dood op stal gevonden. Bij onderzoek bleek het dat de een 4 haarspelden had ingeslikt en de andere eene groote naald. Die voorwerpen waren zeker verdwaald ge raakt ODder de aardappelschillen, welke langs de huizen opgehaald, aan die dieren te eten waren gegeven. Mogelijk was de dood ook het gevolg van de uitspruitsels der aardappelen, welke een zwaar vergif bevatten. In de Houthaven aan het IJ te Am sterdam bjj het Westerdok is hedenochtend het lijk van den sedert lang vermisten heer V. C. Dijckmeester, commandant der Brandweer aldaar, drijvende gevon den. Eene portemonnaie met geld en horloge werden bij hem gevonden. Gistermiddag omstreeks halfvijf is te Amsterdam nit de Kattenburgergracht het lijk opgehaald van een net gekleed heer. Op het lijk werd een gonden horloge met dito ketting gevonden. - Sedert Woensdag-avond wordt aldaar zekere J. H. G., die in beschonken toestand zijn werk in de Bickerstraat verliet, vermist. - Eene vrouw van 63 jaren, L. J. C. N., huisvrouw vau H., wonende in' de Egelantierstraat, wordt er eveneens sedert een' paar dagen vermist. Men vreeBt dat haar een onge luk is overkomen. Bij den tweeden wedstrijd te Chris- tiania gisteren gehouden, legde B. Kingma, van Grouw, de vereischte 4830 meter af in 12 min. 25

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1