ingekomen f 10,791.16'/,, dus nu in het geheel f 157,462.98'/,. In de heden gehouden zittiDg der Tweede Kamer werd bij het hoofdstuk Buitenlandsche Zaken sterk gelaakt de benoeming van een diplomaat tot consul-generaal in Alexandrië. De minister ver klaarde achtereenvolgens: dat Pruisen thans gun stiger dan vroeger gezind schijnt voor de toelating tot de kustvaart door Nederlandsche schepen; dat het verbod tot invoer van rijst in China als oorlogs contrabande door Frankrijk nader beperkt is tot de havens benoorden Canton; dat Duitschland en Engeland erkennen de grensljjn van onze Indische bezittingen in Nieuw-Guinea en dat op Borneo enkel ons rest met de Noord-Bornec-maatschappij eene grensregeling te maken, daar de quaestie van het recht tot vestiging reeds onder het vorig Kabinet is beslist. Het hoofdstuk werd aangenomen met 64 tegen 3 stemmen. De behandeling van het hoofd stuk Justitie is aangevangen, waarbij vooral het ontwerp-Sannes omtrent het notariaat sterk werd bestreden. Door de hoofdadministratie van het 2de regiment veld-artillerie, te 's-Hage in garnizoen, werd heden aanbesteed de levering van 20 remonte paarden. Eenige inschrijver was de heer A. G. J. Mulder te 's-Hage, voor f 660 per stuk. Te Utrecht is in den ouderdom van 59 jaren overleden de heer B. D. Yan Trojen, gep. kapt. ter zee, ridder 3de kl. der Militaire Willemsorde en van den Nederlandschen Leeuw. De Commissie van Rapporteurs voor Binnenl. Zaken heeft eene reeks van amendementen voor gesteld, waaronder eenige met de strekking om a de raming der kosten voor voeding en verpleging in 's Rijks gesticht te Medemblik te gronden op een cijfer van 300 in plaats van 450 verpleegden, waar door eene vermindering met 28,500 verkregen wordt; b de aanstelling van een nieuwen adsistent bij de gezondheidsleer aan de universiteit te Utrecht uit te stellen, c de kosten voor herstellingen, onderhoud enz. der gebouwen van 's Rijks Landbouwschool terug te brengen tot het cijfer van f 5000 ten vorigen jare toegestaan; d te doen vervallen de f 2000 voor een nieuwen hoofdopzichter voor de gebouwen voor onderwijs en 1000 voor een commies chartermeester te 's-Bosch; e om geen subsidie uit te trekken voor de commissie voor de graadmeting, tenzij later bij een afzonderlijk artikel aan te vragenf te schrap pen f 500 voor traktementsverhooging van den hoogleeraar in de graveerkunst; g de kosten Rijks museum te Amsterdam te verminderen met ƒ2000 ten einde ook nu nog den aanleg van den tuin uit te stellen. Het stoomschip „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Madura," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Sout hampton. Z. M. heeft benoemd tot lid der bij kon. besluit van 22 Nov. 1879 N°. 26 ingestelde Staats commissie tot herziening van het Wetboek van Koophandel mr. W. L. P. A. Molengraaff, hoog leeraar in de rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniver siteit te Utrecht, met behoud van zijne betrekking van adjunct-secretaris dier Staatscommissie. Gemengd Nieuws. Het gezelschap van den heer Pinder, dat gisteravond nog voor eene bijna stampvolle tent zijne laatste voorstelling gaf en onmiddellijk daarna met zeldzamen spoed en orde aan het afbre ken ging, nog vóór alle bezoekers de inrichting goed verlaten hadden, is hedenmorgen te zeven uren van hier naar Haarlem vertrokken. De persoon, die een slag van een paard bekomen had en in het academisch ziekenhuis geneeskundig werd be handeld, is eveneens, maar met een afzonderlijk rijtuig, met het gezelschap meegegaan. Voor het gerechtshof te Amsterdam zijn verschenen A. C. A. v. d. N., oud 26 jaar, wonende te 's-Gravenhage, en W. F. De W., oud 29 jaar, van beroep werkman, geboren en wonende te Leiden, beschuldigd de eerste van diefstal in een tot bewoning ingericht huis, gepleegd door meer dan een persoon, met behulp van inklimming, de tweede van medeplichtigheid daaraan door een deel van de gestolen voorwerpen te helen en te bergen. Langs een «nweg waren de beide besch. op de zitting van het hof geraakt. Op den 23sten Oct. jl. nl. stonden beiden voor de genoemde feiten, toen als eenvoudigen diefstal en medeplichtigheid le- gchouwd, terecht voor do rechtbank te Haarlemen worden zij veroordeeld resp. tot eene celstraf van 14 en 16 maanden. Yan dit vonnis kwamen beiden, evenals het O. M., in hooger beroep bij het hof te Amsterdam. Bij de behandeling voor dat hof bleek het dat de diefstal had plaats gehad met behulp van inklimming, op eene bewoonde plaats, door twee personen. Het feit was dus crimineel en had niet door de rechtbank behooren te wor den berecht. Het hof verwees daarom beide besch. naar zijne openbare zitting. Hetgeen den beiden besch. werd ten laste gelegd, kwam hierop neder. Den 4den Augustus jl. begaf het tweetal zich naar Hillegom en de eerste besch. verschafte zich aldaar toegang tot de woning van mej. M., door een raampje, dat op de straat uitzag, binnen te klimmen. In de woning gekomen ontvreemdde de eerste besch. uit de buffetlade negen paren zilveren lepels en vorken en beiden begaven zich daarna naar Leiden, waar de buit te gelde gemaakt werd en de tweede besch. van de opbrengst het noodige ontving. De eerste besch. bekende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt en daarbij de hulp van den tweeden besch. te hebben genoten. De tweede besch. ontkende daarentegen op den be- wusten dag te Hillegom te zijn geweest en zeide alleen eenige lepels en vorken op diens verzoek te hebben verkocht, zonder de misdadige herkomst der voorwerpen te kennen. Het O. M. meende dat het den eersten bescb; ten laste gelegde volkomen was bewezen en even zoo dat de tweede besch. de gestolen voorwerpen geheeld hadhet mededaderschap van dezen tweeden besch achtte hij niet bewezen. Tegen ieder hunner werd eene correctioneele gevangenisstraf van 3 jaar gerequireerd. Yoor den eersten besch. trad op mr. Th. C. Van Eyk Bijleveld, advocaat te Amsterdam, die het hof op eenige verzachtende omstandigheden wees. Yoor den 2den besch. trad op mr. Lindaal Jacobs) die tot vrijspraak concludeerde. De volgende week zal de uitspraak plaats hebben. De ongelijke temperatuur en weers gesteldheid in den laatsten tijd stoven ons menschen soms een leelijken kool. Den eenen dag noordelijke en den anderen westelijke wind is voor veler longen en kelen lang niet goed. De leeuweriken schijnen tegen dergelijke veran derlijkheid bestand; in weiden en duinen toch zingen zij reeds lustig hun lied. Ook de oo:e vaars ver schijnen bereids hier en daar op hunne oude woning. De hyacinten en tulpen ontwaken eveneens uit hun winterslaap en komen eens boven den grond kijken of zij de koude al kunnen verdragen. Wan neer nu maar niet slecht weder en late vorst al die heerlijkheden voor eenigen tijd verdrijft! Hedenmorgen wandelde de Koningin met haar dochtertje en een drietal Hofdames te 's-Hage door het Voorhout, waar vele dienstmeisjes de aan hare zorgen toevertrouwde kinderen lieten spelen of in wagentjes rondreden. Met de aan haren leeftijd eigene lieftalligheid huppelde het prinsesje eenige keeren, aan de hand van de Koningen, van het eene kinderwagentje naar het andere en stak lachende haar handje toe aan de daarin zittende kleinen. Door den officier van justitie te 's-Hage wordt opsporing en aanhouding verzocht van Louis Duitz, oud 26 jaren. Met den bouw van het Badhuis te Scheveningen is men thans zoover gevorderd, dat op de zijvleugels binnen eenige dagen de kap kan gezet worden. Ook het hoofdgebouw is reeds tot eene aanzienlijke hoogte opgetrokken. Sedert Vrijdag jl. wordt vermist Jan Eenschalk, oud 56 jaren, van beroep venter in schrijfbehoeften, wonende in het Hol te Amster dam. Eene vrouw en drie jonge kinderen verkeeren in diepe armoede. Naar aanleidiig van een hier te lande verspreid gerucht omtrent de uitbreiding der koffiebladziekte in Java's Oosthoek, werd, naar het „Dbl. v. Ned." meldt, door een ingezetene van Amsterdam naar Soerabaia geseind om inlich tingen, waarop gisteren telegraphisch het volgende antwoord werd ontvangen: „het bericht is onwaar; bladziekte overal verdwijnende." De uitslag van den wedstrijd te Christiania op heden, wordt vooral ook in Fries land, inzonderheid te Leeuwarden en te Workum, inet groote belangstelling te gemoet gezien. Onder scheidene weddingschappen zijn daarover aange gaan. De laatste berichten omtrent het weder te Christiania luidden niet gunstig; Dinsdag nl. viel er regen en bedekte een dikke miét de ijsvlakten. Toch is de kamp thans doorgegaan, met het ge volg dat de Noorweger, Axel Paulsen, den Fries Rinke Van der Zee heeft overwonnen. Panlsen legde de baan, welke 4830 meter lang was, af in 11 minuten 8 seconden en Van der Zee in 12 minuten 11 seconden. Van der Zee maakte dus per seconde een afstand van 6.6 meter, Paulsen van 7.2 meter. Met deze vaart zou de Fries bijna 24, de Noor bijna 2fi kilometer in het uur afleggen. Daarentegen bleef Kingma, mede een Fries, over winnaar in nog een internationalen wedstrijd, die daarna werd gehouden. De ontzettende brand in Dantzig, waar van wij reeds kort melding maakten, heeft in de gansche stad een zeer diepen indruk teweegge bracht, niet alleen wegens het groote menschenver- lies, maar ook wegens de vreeselijke omstandigheden, waaronder het ongeluk plaats had. Het door den brand verwoeste huis was een oud gebouw, waarin vele kleine burgers hunne woning hadden. De brand ontstond in den kelder, toen alle be woners in diepen slaap lagen; daar de trappen aan stonds vuur vatten, was hun, toen zij ontwaakten, de weg ter redding afgesneden. Den bewoners der laagste verdieping gelukte het doer de vensters zich te redden, maar ook enkelen van dezen kregen ernstige kwetsurenzoo twee jonge meisjes en eene vrouw, aan wier herstel getwijfeld wordt. Moeielijker was de positie boven in het huis, van waar het schrikkelijk hulpgeroep over het gansche plein weerklonk. De brandweer slaagde er in zes menschen te redden; eenige anderen werden door buren langs ladders, die van dak tot dak gelegd waren, gered. Doch een sergeant van de veldartil lerie, die den sprong naar beneden waagde, werd verpletterd opgenomen; zijne vrouw vond in de vlammen den dood. Onder de ruïnen werden nog eenige lijken gevonden. Van al de families, die in het gebouw woonden, was slechts ééne tegen brandschade verzekerd. Verleden week is het in Amerika zeer koud geweest. Het stoomverkeer werd door ijs en sneeuw gestremd en aan de kusten is vrijwat schade door stormen aangericht. Drijfijs bemoeilijkte de scheepvaart in de havens en daar overal bijzonder hard gestookt werd, hebben vele branden plaats gehad, waarbij het blusschen door de vorst zeer werd belemmerd. Te Nieuw-York zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag bij zulk een brand vijf personen in den rook gestikt en is een spuitgast doodgevallen. Volgens n a d e r e o f f i c i e 1 e o p g a ven zijn bij de aardbevingen in de provincie Grenada meer dan 2800 huizen ingestort en 1500 beschadigd. Verleden Vrijdag is bij Vincennes in Indiana een trein van het spoor geraakt, waarbij een slaapwagen van Pullman tegen een bruggenhoofd in tweeën sloeg. Van de zes personen, die er in zaten, kwamen drie om het leven en werden de overigen zwaar gewond. In de Seine, de Marne, de Yonne en de Aisne is het water ten gevolge van het smelten der sneeuw en zware regens Zondag snel gerezen, te Parijs in 24 uren één meter. Zaterdag-nacht en Zondag-ochtend woei er in Schotland en een deel van Ierland een storm, van nogal veel sneeuw vergezeld. Drie treinen raakten ingesneeuwd. DenveroordeeldeJohnLeeis,nazijne ongehoorde ervaring op het geïmproviseerde schavot te Exeter, de doodstraf kwijtgescholden. Sir William Harcourt begreep dat hij den man, die driemaal reeds de bitterheid van den dood geproefd had, niet voor de vierde maal nog eens aan den beul mocht overleveren. Het geval wekt in den lande eene groote ergenis. Het is vermoedelijk éénig in zijne soort. Wel nooit te voren zal er iemand op deze manier aan den zekerst schijnenden dood ontsnapt zijn. Te Berlijn heeft zich de twaalfjarige zoon eener arbeidersfamilie aldaar opgehangen, omdat hij op bevel van zijne ouders zijn Zondagsche goed afstaan moest aan een ouderen broeder, die een bezoek moest afleggen. Gistermiddag werd door eenige kinderen, in het kreupelhout, aan den wandelweg op den zoogenaamden Schneckenberg, nabij Grosz- Salze, het lijk van een jong meisje gevonden. Het lichaam was in lompen gehuldhet van het lichaam gescheiden hoofd lag op weinige schreden afstands daarvan. De vermoorde moet do 18-jarige dochter van een ambtenaar aldaar zijn.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2