Vrijdag 27 Februari. A°. 1885. .V. 7677. Dese Conrant wordt dagelijks, met uitzondering ▼an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT I V«or Leiden per 8 maasden1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nommera.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIENt Vaa 18 regels 1.05. leder» regel meer 0.17 J. Grootere letten naar plaatsruimte. Voor hst ii ren bniten d» stad wordt 0.10 berekend. Officieele Kennisgevingen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6, 2de alinea der Verordening van 11 November 1880, regelende de inwendige inrichting der scholen, de toelating en het ontslag der leerlingen (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat de inschrijving van nicnwe leerlingen aan de openbare scholen der 3de en 4de klasse zal plaats hebbeD van den 2den tot en met den 14den Maart. e. k. in de schoollokalen in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteeg, op de Binnenvestgracht aan het Plantsoen, in de Van-der-Werfstraat en aan de Korte Mare, des voormiddags van hal/negen tot negen oren en des namiddags van halftwee tot twee nren, behalve des Zaterdags-namiddags en des Zondags. De gemeente Leiden wordt voor de leerlingen der openbare scholen der derde klasse in drie wijken verdeeld. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 1 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten en zuiden ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapenburg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Korenbiug- eteeg, Nieuwe Rijn tot de Utrechtsche brng. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 2 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten oosten ligt van de ljjn: Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Oude Vest en Oostdwarsgracht. Tot de wijk voor de openbare school der 3de klasse N°. 3 behoort dat deel der gemeente, dat ingesloten wordt door en ten noorden en westen ligt van de lijn: Kaiserstraat, Rapen burg, Nieuwsteeg, Zonneveldsteeg, Ketelboetersteeg, Korte Koren- brngsteeg, Nieuwe Rijn, Vischbrng, Hoogstraat, Stille Mare, Lange Mare, Onde Vest en Oostdwarsgracht. Bnrgemeester en Wethouders voornoemd: Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 26 Febrnari 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 36 Februari. Op de gieteravond gehouden vergadering van het departement Leiden der Nederlandeche Maat schappij tot Bevordering van Nijverheid werden in de plaats van de heeren W. C. Jeltes en Willem F. Van Wijk tot bestuursleden gekozen de heeren dr. D. De Loos en P. Zillesen. De heer S. B. Vos, weder herkiesbaar, werd opnieuw benoemd. Tot nieuw lid werd voorgesteld en aangenomen dr. E. Was. Alvorens tot het behandelen der verschillende in gekomen stukken werd overgegaan, sprak de voor atter een hartelijk woord van afscheid tot de af tredenden, en heette den heer De Loos als nieuw bestuurslid welkom. De heer Zillesen was niet ter vergadering tegenwoordig. Tot leden der commissie voor het herzien der wet werden benoemd de heeren W. C. Jeltes, W. F. Van Wjjk en H. W. F. Bakker, die deze benoeming aannamen. De heer De Loos kreeg vervolgens het woord om het een en ander mede te deelen over het ge bruik van koolzuur in de industrie. Spreker giog eerst na de geschiedenis van het koolzuur, de vroe gere en thans gebruikt wordende bereiding, om ver volgens mede te deelen op welken trap thans reeds de koolznnr-indnstrie in Dnitschland stond, waar het koolzuur in vloeibaren toestand in eene jaar- lijksche hoeveelheid van 200,000 liters door de „Gesellschafft für Kolensaure-Industrie" werd gefabriceerd. Op uitstekende wijze werden werktuigen zooals bierpompen, brandspuiten enz. door middel van een lantaarn op een scherm geprojecteerd, waardoor het gebeele pnbliek duidelijk de nitvoerige teeke- ningen kon nagaan. Het voordeel, groote kracht door middel van vloeibaar koolzuur in een klein bestek overal met zich te voeren, voorspelt de aanwending van dit fabrikaat eene groote toekomst in de industrie. De prijs van f 1 per kilogram, bij groote hoeveelheden, is reeds, bij zes jaar bijv. geleden, zeer gering te noemen, toen die prijs het tien- en meervoudige bedroeg. Een der nieuwste aanwendingen, het persen van het vloeibaar metaal in de vormen, wordt reeds op groote schaal in toepassing gebracht door Krnpp te Essen. Hnlde werd door den spreker gebracht aan de firma Beins te Groningen, die een van de eersten was, welke het vloeibare koolzuur direct gebruikte voor het maken van mousseerende dran ken. De nadoelen aan het oude systeem verbonden, om koolzuur te maken door behandeling van marmer met zwavelzuur, waren door deze toepassing geheel vervallen. De voorzitter sprak nit naam van de leden en genoodigden toen bij den heer De Loos hartelijk dank zeide voor het belangwekkende wat bij had medegedeeld. De heer Jan Brevée alhier is, bij inschrijving, voor 1118 aannemer geworden van het maken van ijzeren afsluithekken voor vier perceelen aan den Stationsweg alhier. Bljjkens achterstaande advertentie zal de in schrijving van nieuwe leerlingen voor den zomer cursus van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix" op 3 en 6 Maart plaats hebben en het toelatingsexamen gehouden worden op 26 en 27 Maart a. s. Wij kunnen onders en voogden niet genoeg aansporen de toekomstige bouwkundigen en ambachtslieden dezen cnrsns te laten volgen; de jaarlijksche tentoonstellingen van „Mathesis" geven het bewijs dat de jongelieden er een degelijk onderwijs ontvangen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, doormid del van het stoomschip „Drente", waarvan de laatste bnslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 28sten Febr. a. s., des ochtends te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven odz. dns uiterlijk Zaterdag morgen om 6.37 bezorgd zijn. In den Nieuwen Schouwburg te Rotterdam had Dinsdag-avond de eerste voorstelling eener vertaling van Oscar Blumenthal's „Die grosze Gloeke" plaats ter benefice van den directeur, den heer Alex. Faassen. De zaal was niet zoo bezet als men ter wille van den wakkeren directeur had mogen wenschen. Het publiek amuseerde zich blijkbaar met dit geestige blijspel, dat door de acteurs zeer goed gespeeld werd, en rfep de hoofdvertooners herhaalde malen terng. Ook de kostumes waren zeer smaakvol. Na het eerste bedrijf werd den heer Faassen bij monde van den heer Yan Nieuwland een prachtige krans aangeboden van de artisten, waarbij door anderen nog twee kransen werden gevoegd. Tns- achen de pauze was den beneficiant nog eene kleine ovatie bereid. In zijne kamer werd hem door commissarissen een souvenir, bestaande in een paar terra-cotta- beelden, aangeboden. De heer Droogleever Fortuyn, president-commissaris, overhandigde ze hem en deed in zijne toespraak uitkomen, hoezeer de commis sarissen het werk van den heer Faassen, die in moeielijke tijden als directeur optrad, weten te waardeeren. Bekend met het karakter des heeren Faassen, om voor zich de groote klok niet te luiden, had men hem dit klein souvenir niet op hot tooneel aangeboden. De heer Faassen bedankte met eenige gevoelvolle woorden en drukte de hoop uit, deze onderneming te knnnen staande houden. In twee artikelen met het opschrift: „Het getal universiteiten in Nederland. Welke van haar moet gehakt worden?" - brengt de „Arnh. Crt." het in het voorloopig verslag voorkomende dreigement ter sprake, dat „Men", als de Regeering niet voorstelt ééne universiteit te doen vervallen, van het recht van initiatief zon gebruik maken. Wat er dan van ons hooger onderwijs zon terechtkomen, behoeft, meent de „Arnh. Crt.", niet gezegd te worden. In de plaats van eene slechte organisatie zonden wij dan krijgen eene desorganisatie. Men organiseert het niet door plompweg ééne of twee universiteiten af te schaffen, even weinig als men 's lands defensie organiseert door onverhoeds een paar regimenten af te schaffen. „Men" ziet in de hooger-onderwijs- qnaestie niets anders, niets meer, niets hooger dan eene loutere centen- en dnbheltjes-qnaestie. Drie universiteiten kosten meer dan twee en twee meer dan ééne. Men moet, roeent de „Arnh. Crt.", vragen: Wat behoeven wij? Eéne Rijks-universiteit, of meer dan ééne? En waar moeten deze universiteit of universiteiten, in het belang van het universitair onderwjjs, opgericht worden? De bijzondere belangen der oude academiesteden mogen dan zekerlijk, wanneer men zich op dit zuiver principiëel standpunt plaatst, geen gewicht in de schaal leggen. En ook de centen-qnaestie mag dit niet. Reorganiseer het universitair onderwijs; maak er een model van een aan zijn doel beantwoordend onderwijs van, maar wees dan ook niet deun en knijperig als „Men." Betaal dan ook, royaal en loyaal, wat eene goed ingerichte instelling van hooger onderwijs kosten moet en kosten zal. Zullen echter onze onde, historische academiesteden zich zoo ge laten laten omhakken Zóó gemakkeljjk als „Men" zich dat voorstelt zeker niet. En zij hebben hierin volkomen recht. De wet van 28 April 1876 is door art. 36 eene wet geworden zonder stelsel en be ginsel. De bedoeling van art. 36 is zeer duidelijk. Door deze hybridische universiteit - het oud Athe- naenm Illnstre - moeten de oude historische univer siteiten verdrongen en vervangen worden. „Het plan, door „Men" in het voorloopig ver slag geopperd, is, - besluit de „Arnh. Crt." - on danks „Men's "schijnbare heldhaftigheid - het dreigen met het gebruik maken van „Men's" „recht van initiatief" - een tweede staaltje van dezelfde klein geestige politiek, die art. 36 in de wet op het hooger onderwijs insmokkelde. Men durft de vervanging der oude Rijks-Universiteiten door ééne nieuwe Rijks-Universiteit niet aan. Men vreest voor de opspraak en den tegenstand, die znlk een radicaal voorstel maken zon. Maar met de uitvoering der geniepige tactiek kon men het allengs ver brengen. In 1885 wordt Utrecht gesloopt; een paar jaren later Groningen, en eindelijk - misschien met een respijt van nog een jaar of wat - Leiden. Dan is het slimme, lang voorbereide plan verwezenlijkt. Gelukkig echter is de verborgen toeleg al te plomp door „Men" verraden en in het licht gesteld. Een flink optreden, met het erkend doel om ons univer- siteitswezen op een nieuwen grondslag te vestigen, kon kans van slagen gehad hebben, doch niet dit knoei-systeem, listig uitgedacht om onze Rijks- Universiteiten op geniepige wijze stuk voor stuk te sloopen." De heer A. Yan der Sluys, predikant te Franeker, is beroepen bij de Christ.-Gereformeerde gemeente te Bodegrave. Prinses Hendrik bracht gisteren een bezoek ten Hove en maakte 's middags een rij toertje door de Scheveningsohe boschjes. Vele aanzienlijke personen, waaronder leden van het corps diplomatique, teekenden ten paleize van H. K H. op het daar aanwezige felicitatieboek. De Prinses woonde gisteravond het concert in „Diligentia" bij, waarop de Parijsche pianiste mad. Caroline Montigny-Remaury veel succes behaalde. De heer Richard Hol dirigeerde het concert, waarop hoofdzakelijk werken van Wagner en Liszt werden uitgevoerd. De „Haagsche Crt." deelt thans mede dat de door den minister van oorlog aangewezen stafofficier, die de nieuwe expeditie naar Soedan zou mede maken, de kapitein Evenblij is. Bij de commissie voor de tijdelijke werkver schaffing te Amsterdam ia sedert de vorige opgaaf

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1