Donderdag 126 Februari. N". 7676. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼•or Leiden per S maasden.1.10. Franco per po9t1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tas 1rejeli 1.06. Iedere re {el meer 0.174- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor kei incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. De thanB te Parijs vertoevende Noordpoolreiziger Yon Payer is bijna geheel blind; het eene oog is reeds verloren, voor 't behoud van 't andere bestaat slechts geringe kans. Daumas, het lid van den gemeenteraad te Marseille, dat zich met voor choleralijders bestemde gelden uit de voeten bad gemaakt, is bij verstek tot 5 jaar gevangenisstraf, 5000 fr. boete en 10 jaar gemis zijner bnrgerschaps- en familierechten veroordeeld. Uit Shangaï wordt van 23 dezer gemeld: „Admiraal Conrbet ging naar Matsn en vervolgens naar Eelnng. Verscheidene Fransche schepen kruisen voor de kust." De laatste berichten nit Kelnng melden dat roode loop en koortsen er nog altijd hevig woeden. De Kamer van Afgevaardigden heeft de beraad slaging over het invoerrecht op de tarwe voortge zet. Een amendement, strekkende om dat recht op 4 fr. te bepalen, werd met 262 tegen 212 stemmen verworpen. Een ander amendement, om de verhoo- giDg naar gelang der omstandigheden te wijzigen, werd met 377 tegen 56 stemmen verworpen. De Senaat behandelde het bndget van eeredienst. De posten welke door de Kamer geschrapt of ver minderd waren, en op den aartsbisschop van Parijs, de bisschoppen van Algerië, de kanunniken en pas toors betrekking hebben, werden door den Senaat in den oorspronkelijken vorm hersteld. De Fenians te Parijs hebben een manifest ge zonden aan Gladstone en aan lord Lyons, waarin zij verklaren dat wanneer het Parlement de „Crimes Act" weer invoert, zij vast besloten zijn gebruikte maken van de hnlpmiddelen der beschaving, d. w. z. van dynamiet. Volgens een bericht nit Calcutta, is er een tractaat tot stand gekomen tnsschen Frankrijk en Birma, krachtens hetwelk het Khynyungee-district aan Frankrijk wordt afgestaan, benevens een stuk land als terrein voor een FraDsch consulaat. Maandag zoHden de dynamieters te Parijs bij eenkomen. James Stephens heeft bedankt voor de uitnoodiging om daarbij tegenwoordig te zijn. In een onderhond met een correspondent van de „Figaro" keurde het hoofd van de onde Fenianpartij de ge weldige maatregelen der dynamieters af. Volgens hem zon de Iersche quaestie kunnen worden opge lost door de vestiging van eene Federale Republiek. Duitschland. De politie te Frankfort moet thans overtuigende bewijzen in handen hebben dat Jnlius Lieske den moord heeft gepleegd op den politieraad Rumpff. De akte van beschuldiging zal binnenkort openbaar gemaakt worden. Het laatste rapport van de commissie der Congo-conferentie, dat in twee gedeelten - dat aan gaande de zakelijke qnaesties en dat overdequaes- ties van vorm - is verdeeld, bevat, behalve de reeds gemelde bepalingen ook nog het volgende: Wanneer alle ratificaties in de keizerlijke archie ven zijn neergelegd, znllen de vertegenwoordigers der mogendheden te zamen komen om het protocol vast te stellen, dat de deponeering der ratificaties constateert. Een officieel exemplaar van dit docu ment zal aan alle mogendheden worden uitgegeven. Alle stukken, het resultaat der beraadslagingen be vattende, zjjn in een instrument geborgen; sommige akten der Conferentie zijn verdeeld in evenveel hoofdstukken met doorloopende paragrafen. Het slotrapport is door baron De Courcel (als voorzitter) en den heer Lambermont (als rapporteur) onder teekend, en gaat vergezeld van zes bijlagen, die de wijzigingen en toevoegsels tot het protocol van de zitting van 31 Jannari bevatten. Groot-Britannië. De „Hamburgische Börsenhalle" meldt dat aan de Westkust van Afrika, bij Quittah, een opstand is uitgebroken van de inboorlingen tegen de Engel- schen. De Engelsche gouverneur van Quittah werd zwaar gewond, en zijn gevolg werd overweldigd. Een jonger Engelsch officier hoopt met 60 soldaten stad en fort tegen een nieuwen aanval te kannen verdedigen. Uit Soeakim wordt geseind dat Osman Digna, verontrust over den aantooht der Britsche troepen, zijne uiterste pogingen in het werk stelt om te Tamai eene groote macht bijeen te krijgen. Uit Sydney is bericht gekomen dat de troepen van Nieuw-Zuid-Wales, bestemd voor den veld tocht in Soedan, den 3den Maart znllen ingesoheept worden. In het Lagerhuis ontkende gisteravond de heer Gladstone dat de regeering ooit voornemens zou geweest zijn, Soedan na de inneming von Khar toem te verlaten. Hij heeft verleden Donderdag over ontruiming van Soedan door Egypte gespro ken, maar in deze zitting geen woord gezegd over het terugtrekken der Britsche troepen nit Soedan. Hij herhaalde dat wat hij zeide betrekking had op de ontruiming van Soedan door Egypte. Hierin bestond ook de oorspronkelijke politiek der regee ring, en in deze politiek is geene verandering ge komen, ofschoon gebeurtenissen zijn ontstaan, welke de onmiddelljjke uitvoering verhinderen. Hij stelde ten slotte voor om aan het votnm van afkeuring de prioriteit te geven. Hiertegen verklaarden zich de Parnellisten die gedurende anderhalf nor de discussie ophielden, onder kenteekenen van ongeduld van het Huis. De speaker (voorzitter) verklaarde eindelijk dat het Huis de sluiting van het debat verlangde, welke mededeeling een groot tnmnlt deed ontstaan. Een der Iersche leden, de heer O'Brien, werd met 244 tegen 20 stemmen verwijderd, wegens „ongehoor zaamheid aan den voorzitter." Met 207 tegen 46 stemmen werd daarop het voor stel tot sluiting van het debat aangenomen. De heer Lubbock zette vervolgens het debat over de motie van afkeuring voort. Koningin Victoria gaat eiken dag weer nit rijden. - De hertog van Edinburg heeft een abces en moet het hnis honden. In het Parlement zal de regeering in den loop dezer zitting voorstellen om aan den hertog Van Marlborongh 70,000 p. st. voor de beroemde schilderij „Madonna degli Ansidei" van Raphaël, en voor een portret van Koning Karei I te paard van Van Dijck 17,250 p. st. van Rijkswege te betalen. Egypte. Generaal Gordon had te Khartoem assignatiën uitgegeven, d e als geld werden aaogenomen, omdat men wist dat de Britsche regeering die betalen zon. Voor een aanzienlijk bedrag heeft hij die in omloop gebracht bij deo aankoop van levensmid delen en al wat hij verder voor de verdediging van Khartoem noodig had. Nu vreest men echter dat de Mahdi niet alleen een grooten voorraad der gelijke assignatiën zal hebben baitgemaakt, die gene raal Gordon nog niet had uitgegeven, maar wel licht ook de plaat, die voor hunne vervaardiging diende. In dat geval zon de Mahdi tegen Eageland oorlog voeren op Engelands kosten, tenzij er een middel gevonden wordt om nit te maken, welke assignatiën inderdaad door Gordon zelf in omloop gebracht zijn. KOLONIËN. BATAVIA, 15—20 Jannari. (Vervolg.) Te Penang loopt het gerucht dat de gouverneur van Atjeh op zijne tournée naar Anagaloëng door vijanden zwaar beschoten, doch gelukkig niet gewond is. Tevens zijn twee officieren gewond bij een aanval op een transport. Bloedige wanordelijkheden hebben wederom op eene onderneming in Deli plaats gehad. Een misverstand tusschen de koelies en den hoofd- handel was oorzaak dat een 100-tal koelies plotse ling de onderneming verliet en, toen de controleur te Medan aanstalten maakte om hen te arresteeren staakten al de koelies, ten getale van 300, het werk, wapenden zich met lansen en andere wapens en namen eene dreigende houding aan. Met een politiemacht en ongeveer 40 man verscheen de controleur op de onderneming en trachtte eerst door overreding de koelies tot rede te brengen en het werk te doen hervatten. - Zij weigerden dit halsstarrig en sloegen tot verzet over en, toen de aanmaning om uiteen te gaan niet baatte, gaf de controleur last op de bende te vuren, ten gevolge waarvan 7 koelies gedood en ongeveer 13 gewond werden. De ia druk, hierdoor teweeggebracht, was zoo groot, dat de overigen tot inkeer kwamen en achtereen volgens het werk hervatten. Het geruoht loopt dat de gewezen gouverneur van Atjeh, de heer Laging Tobias, pensioen heeft aangevraagd en dat de lnit.-kolonel van den gene- ralen staf Prager wegens ziekte bnitenlandsch ver lof heeft aangevraagd, om reeds in de eerste week van de volgende maand te vertrekken. Volgens een brief uit Atjeh aan het „Soerab. Hbl." bedragen de nieuwe Atjehsche versterkingen 115 officieren en 3660 minderen. Van den civielen en militairen Gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is het volgende telegram ontvangen, gedagteekend 13 dezer: „Plan dertien Jannari ontraiming. Znidoosterposten tot en met Lepongarra. Tien Jannari gevecht iu Sibrehéén gesneuveld, drie gewond, allen minderen verder zes dwangarbeiders, waaronder vier met randjoe-wonden. Tusscben Djerir en Sibreh tot en met twaalf Januari geen verliezen." Soerabaia, 9 Jannari. De machinefabrieken schijnen weinig of geen werk te hebben, en ook niet veel bestellingen te verwachten. Wij vernemen dat een dier fabrieken nit dien hoofde reeds be gonnen is met de traktementen der employés te verminderen. (Soer. hbl.) Den 12den dezer is in het hospitaal te Salatiga, na eene vrij langdurige en pijnlijke ziekte, over leden jhr. J. H. W. De Koek, in leven directeur der centrale gevangenis voor Europeanen te Sama- rang. Vroeger was hij ritmeester geweest bij de cavalerie en in die betrekking gepensionneerd. Hij was ridder der Mil. Willemsorde 4de klasse, ridder 3de klasse van de orde der IJzeren Kroon van Oostenrijk, en gedecoreerd met het Eereteeken van belangrijke krijgsbedrijven. Uit Loemadjang wordt aan de „Loc." ge schreven een voorval, dat het gebeele stille plaatsje in opschudding heeft gebracht. Het betreft niet meer of minder dan klappen, die aan een gouver- nementsdienaar zijn uitgedeeld, wegens dieDS ver liefde complexie. Men meent zelfs een revolverschot gehoord te hebben. Wellicht zal ook de justitie in deze zaak gemengd worden en dit te eerder omdat het tooneeltje door vele getuigen, waaronder inlan ders, werd bijgewoond.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1