van 7 Maart a. s., tot burgemeester van Harencarspel, J. Swanmet ingang van 10 Maart a. s., tot burge meester van Hengeloo (Gelderland), P. C. W. Mossel, secretaris dier gemeente; met ingang van 19 Maart a. s., tot burgemeester van Ten Boer, W. G. Reddin- gius, en tot burgemeester van Grootegast, B. Hazen berg, secretaris dier gemeente- den president van den Hoogen Raad der Nederlanden, mr. C. L. De Yos Yan Neder veen-Cappel, op zijn] verzoek, op de meest eervolle wijze uit die betrekking ontslag verleend. (Vice-president is thans mr. F. B. Coninck Liefsting). Gemengd Nieuws. Tijdens de zeer druk bezochte en goed geslaagde voorstelling, gisteravond in den circus van den heer Pinder gegeven, ontving de pikeur in den stal van een paard zulk een slag tegen het hoofd, dat hij zwaar gewond werd en hem onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden toegediend, waarna hij naar het academisch zieken huis vervoerd werd. In de tent zelve was van het voorgevallene niet het minste te bespeuren. Naar men verneemt, zijn bij den land bouwer T. Kooy aan den Aalsmeerderweg, F F 7, te Haarlemmermeer, dezer dagen ƒ1500 ontvreemd. Onderzoek, inbeslagneming en arrestatie hebben reeds plaats gehad. Te Oud-Beier 1 and geraakten twee paarden voor een boerenwagen gespannen op hol, met het ongelukkig gevolg dat de voerman van den bok tuimelde en eenige huizen ver werd mede- gesleept. Deerlijk gekwetst werd de ongelukkige opgenomen. Zekere J. De Jong, werkzaam als met selaar aan de stijfselfabriek van de firma Heumann Co. te Rozendaal, heeft het ongeluk gehad van een strooschelf te vallen, met het gevolg dat hij zijn rechterbeen brak. Aan de S t o o m v a a r t - m a a t s c h a p p ij „Insulinde" is uit Aden geseind, dat het stoomschip „Nederland en Oranje" geheel leeg is gepompt en in de binnenhaven gehaald, om de overige ladiDg te lossen. Te Arnhem heefteenhevigebrand in eene stalling met voorraadschuur van den heer Heuvels aan de Nieuwe Kraan aldaar plaats gehad; alleen het vee kon gered worden. De brandweer was spoedig ter plaatse en kon alleen de aangren zende perceelen beveiligen. Alles was tegen brand schade verzekerd. Te Spijkerboor is de stoomoliefabriek van den heer K. Hubbeling in 4 a 5 uren geheel afgebrand. Ook van den grooten voorraad lijnzaad, olie en koeken heeft men niets kunnen redden. Met behulp der brandweer is het gelukt de wonin gen, in de onmiddellijke nabijheid staande te be houden. Waar en hoe de brand ontstond, is onbe kend. Alles was verzekerd. De aandeelen Parkschouwburg te Am sterdam, welke in het jaar der oprichting (1883) genoteerd waren op 120 pet., staan thans 9 pet. Te Nijmegen betaalde men gisteren laatmarkt 9 cents voor de 4 eieren. Te Doetinchem is hedenmorgen eene groote boerderij een prooi der vlammen geworden. Het huis werd bewoond door Van Oosselt en be hoorde in eigendom aan den heer K. aldaar. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Men schrijft uit Renkum dat sedert de laatste dagen de Rijn weder zoo sterk is gewassen, dat niet alleen de losplaats reeds gedeeltelijk onder water is gezet, maar dat ook enkele lage uiter waarden en binnenvelden zijn geïnundeerd. Mocht de was nog eemge dagen aanhouden, dan zullen ook ten tweeden male de weilanden van het land goed „Oranje-Nassau-oord" geheel onderloopen. Naar men uit Christiania bericht, hadden de Friesche hardrijders op hunne reis per stoomboot van Kiel een feilen sneeuwstorm te ver duren, waardoor de reis werd vertraagd en z;j eerst Maandag te Christiania aankwamen. Overal waar beide Friesche hardrijders zich ver toonden, werden zij als een soort wondermenschen aangekeken. De wedstrijd wekt algemeen de grootste belangstelling. Uit Christiania wordt nog gemeld dat na den wedstrijd tusschen Van der Zee en Paulsen een tweede wedstrijd zal plaats hebben tusschen Loser, Kingma, Werner en Gothe; terwijl de kamp door den koning zal worden bijgewoond. Do commissie voor de maskerade, cie te Utrecht in 1886 door do studenten zal go- houden worden, is naar het „A. Hbl." verneemt, van plan nu geen onderwerp uit de geschiedenis te nomen, maar weer terug te keeron tot de eigenlijke maskerade, zooals die vóór 60 en 70 jaren word gehouden, namelijk verschillende groepen uit het tegenwoordige en vroegere leven, ten einde zoodoende de deelneming der jongelui meer algemeen te doen zijn, en de groote kosten van kostumes, harnache- menteD, wapenrustingen, enz. enz. te besparen. Naar men uit Rome aan de Belgische „Indépendance" meldt, is aldaar veel sprake van bot aanstaand huwelijk van Prinses Maria Letitia, dochter van Prins Napoleon, met den burgemeester van Rome, hertog Leopold Torlonia, een der rijkste Italiaansche edelen. De Kroonprins van Portugal zou vruchteloos aanzoek hebben gedaan om hare hand. Gistermiddag brak te Dantzig, in een huis bewoond door 13 families, brand uit, welke dadelijk de trap aangreep en den bewoners de vlucht afsneed. De brandweer redde met veel moeite 6 personen, vele anderen waren reeds voor dien tijd uit de vensters gesprongen, twee personen zijn ver brand. Een sergeant van de artillerie en eene 70- jarige weduwe die uit het raam sprongen, werden levensgevaarlijk gewond en twee jonge dames zwaar gekneusd. Om haaronderwijzeressen met bou- quetten te verrassen had een 11-jarig meisje te Berlijn geruimen tijd haars vaders kas bestolen. Toen dit ontdekt werd, maakte zij zich uit de voeten en verdronk zich. Te Tournon had de vrouw vaneen werkman hare twee kinderen alleen gelaten in eene kamer, waar een groot houtvuur brandde. De oudste, een meisje van 18 maanden, kwam te dicht bij het vuur, hare kleertjes vatten vlam. Zij vluchtte en viel op het wiegje van haar broertje, dat 5 maanden oud was. Toen de moeder terugkwam was de kamer vol rook. Het meisje was dood en het jongste kind zal, naar men vreest, blind blijven. Verleden Zaterdag-ochtend is voor het aanbreken van den dag te Philadelphia een huis in brand geraakt. De eigenaar kwam in de vlammen om en van zeven bewoners, die uit het venster sprongen, bleven vier op de plaats dood en werden de overigen zwaar gekwetst. Bij Pittsburg had bijna op hetzelfde oogenblik eene gasontploffing plaats, waarbjj zes personen omkwamen en verscheidene huizen afbrandden. Dicht bij het dorpje Olchanka, in het Russische district Koersk, is dezer dagen een gruwelijk drama voorgevallen. Een boschwachter, aan den rand van het bosch wonende, ontmoette, van huis komende, dïcht bij zijne woning een boer, die, verkleumd van koude, hem zijn nood klaagde. Hij verwees hem naar zijne woning en ging verder. De boer vond in die woning de vrouw des bosch wachters en twee kinderen en kreeg goed te eten en te drinken. Toen eischte hij plotseling geld van de vrouw, die echter snel naar den zolder vluchtte en de ladder ophaalde, zoodat hij haar niet kon bereiken. Daarna klom zij op het dak en trok door hare kreten de aandacht van twee ambtenaren uit het dorp, die niet ver van hare woning voorbjj- gingen. Eén van de twee ging er heen, om te zien wat er te doen was, maar werd, nauwelijks bin nengekomen, door den boer overhoop gestoken en viel zonder een kreetde schurk had in dien tijd reeds de twee kinderen vermoord. Na eenig wachten ging de andere voorbijganger zien, waar zijn makker bleef, maar werd eveneens met een messteek begroet, die echter niet doodelijk was. Hij trok zijn sabel en bracht den boer eene doodelijke wond aan den hals toe. Op dat oogenblik komt de boschwachter tehuis, ziet zijne kinderen vermoord en de gewon den, begrijpt de toedracht der zaak verkeerd en jaagt den ambtenaar een kogel door het hoofd. Te Ostende spoelde onlangs een walvisch aan; in de maag van het dier vond men een zakdoek, gemerkt met de letter J. - De „Ga- zette" vraagt of dit soms ook de zakdoek van Jonas kan zijn. De brand van het krankzinnigen gesticht te Philadelphia werd aangestoken door een jongen neger, die in het gesticht woonde; hij deed dat op aandrang van een der bedienden, die met den hoofdopzichter twist had gehad. De bediende is in hechtenis genomen. Een walgelijk tooneel heeft plaats gehad bij de voltrekking van een doodvonnis in do gevangenis te Exeter, of liever bij de poging daar toe. De veroordeelde, die de oude bonne der konin gin vermoordde, stond op het schavot en de noodige formaliteiten waren geschied Het lez9n van het gebed voor de dooden begon. Het noodlottige werk tuig weigerde echter. Men bracht den veroordeelde op zij, poogde de fout te herstellen en opnieuw klonk het gebed, maar weder weigerde het werk tuig. En zoo gesohiedde het nog tweemalen. Telken reize werd de arme man eerst naar zjjne cel ge bracht. Eindelijk had de sheriff er genoeg van. Hij gelastte niet voort te gaan en deelde der regeering het gebeurde mede. Men hoopt nu dat zjj den man in hot leven zal laten. Telegrammen. LONDEN, 24 Februari. KZ.) Particuliere be richten uit Quittah (West-Afrika) dd. 23 Januari melden [behalve het onder de rubriek Groot-Britan- nië reeds medegedeelde] nog het volgende over den opstand naar der Anyarkoren en een gevecht tusschen dezen en de EugelschenAnyako is een onafhankelijk eiland in de Quittah-lagune. De be woners hadden, opgehitst door een zwarten koopman Giraldo de Lima, sedert eenigen tijd den doorvoer van goederen, van de overzijde der lagune door Quittah, verhinderd en verscheiden personen uit Ho gevangengenomen. Op den 14den Jan. gelukte het aan de Engelschen om Giraldo te arresteeren en door vijf Haussas over land naar Akkra te zenden. Op eenige mjjlen afstands van hier in Whoete beproefden zijne vrienden aldaar en de Anyakoren, te zamen verscheidene duizenden mannen, Giraldo te bevrijden, om welke reden de commandant van Quittah, kapitein Campbell, met soldaten daarheen ging. Intusschen had Giraldo verklaard vrijwillig naar Akkra te willen gaan en kapitein Campbell was reeds weder op den terugweg, toen hij door een deel der aanhangers van Giraldo de Lima werd aangevallen. Nadat de ammunitie der soldaten ver schoten was, vochten zij met de bajonnet tegen de overmacht, totdat kapitein Campbell, door vijf schoten zwaar gewond, op Quittah terugtrok. Het Engelsche oorlogsschip „Frolie," kapitein Coast, is nu tot bestraffing der tegen Engeland vijandelijke negers hierheen gekomen. De kapitein van het Hamburgsche stoomschip „Erna Woermann" kwam op verzoek der Daitschers naar Quittah en stoomde van daar met berichten aan den gouverneur naar Akkra, waarvoor hem dank en erkentelijkheid toekomen. - In het eind van December werd in Bagida door den klerk van een inlandsch koopman de Duitsche rijksvlag ontrukt, met de opmerking dat zij geplant was op den grond van dezen neger. Toen de vlag door de Togo- hoofdlieden weder geheschen waB, schoot de klerk op de lieden. Dergelijke beleedigingen hebben zich ook tegen Duitsche onderdanen voorgedaan; men wacht daarom met verlangen op de oorlogeschepen, om de schuldigen te straffen. BERLIJN, 24 Februari. De erfgroothertog van Baden heeft Zondag-avond bij zijn terugkeer van Berlijn naar Potsdam, waar hij bij het lste garde regiment in dienst is, een arm gebroken. Hij moet voorloopig het bed houden, doch er is geen reden tot werkeljjke bezorgdheid en slechte gevolgen zijn ook niet te duchten. DRESDEN, 24 Februari. De bonds-gevolmachtigde en Saksische gezant van het Pruisische hof, Von Nostiz-Wallwitz, is heden vroeg om halfvijf te Erlan gen ten gevolge eener operatie overleden. De broe der van den outslapeoe, de Saksische minister van staat Von Nostiz-Wallwitz, is in den namiddag naar Erlangen vertrokken. PARIJS, 24 Februari. Admiraal Courbet heeft bevel gekregen om te verhinderen dat van over zee proviand binnen China gevoerd worde. Het agentschap „Havas" gewaagt van eene gisteren in den omtrek van Parijs gehouden ver gadering van Ieren, waarin tot nieuwe aanslagen op Londen en andere Engelsche steden besloten werd. Bij gelegenheid van den verjaardag der Februari-revolutie van 1848 had heden de onthul ling van het standbeeld van Ledru-Rollin op de „Place Voltaire" plaats. Nadat de heer Spuller van zijne rede had afgezien, werd hedenmorgen in den Ministerraad besloten dat de ministers Waldeck- Rousseau, Tirard, Raynal en Rouvier evenals een vertegenwoordiger van den president Grévy het feest zouden bjjwonen. Van één uur af was de „Place Yolta»re" als met toeschouwers overdekt. Toen de stoet van ambtenaren het stadhuis verliet, riep men: „Leve de anarchie!" welke kreet spoedig door dien van: „Weg met de anarchie!" over schreeuwd werd. Gedurende het feest werd geen verdere anarchistische ontboozeming gehoord, maar

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2