N°. 7676. Donderdag 26 Februari. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V*or Leiden per S maandenf 1.10. Franco per pest1.A0. Abonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17ft.' i Grootere lettere naar plaatsrnimte. Voor hat incaaaa*^ f ren bniten de stad wordt f 0.10 harekend. LEIDEN, 25 Februari. In eene buitengewone vergadering, in het Loge- gebouw, voor de leden met hnnne dames der Leidsche afdeeling van de Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, trad gisteravond als spreker op de heer M. L. Q. Van Ledden Hulse bosch, van Amsterdam. Op onderhoudende wijze besprak hij zijn onderwerp, handelende over „ons plantaardig voedsel." In de pauze werd onder de aanwezige dames eene fraaie kamerplant verloot. De alom gevierde Nicolaas Beets zal morgen avond hier in „Doctrine" optreden. De stampvolle Stadszaal zal alsdan van eene buitengewone belang stelling getuigen. Ook in ander opzicht blijkt ze reeds nn echter, b. v. bij de boek- en kunsthande laren Blankenberg, Kooyker, Somerwil en Wierda (firma Van der Schouw en Wierda), die in hnnne winkelkasten van des sprekers werken en zijn wel gelijkend portret nette etalages hebben gemaakt, die wel der bezichtiging waardig zijn en misschien ook wel tot het zich aanschaffen van znlk een rijken letterschat aanleiding geven. Wij ontvangen de volgende mededeeling, waaraan wij gaarne eene plaats in onze kolommen verleenen „Het zij ons vergund, met een enkel woord de bijzondere aandacht van onze stadgenooten te ves tigen op het zeldzaam letterkundig genot, dat hen Vrijdag-avond weder wacht. De heer Alexander Strakosch, die dan opnieuw als recitator zal optredeD, heeft, gelijk velen weten, vroeger als Vortrags- mei8ter van Heinrich Laube, tijdens diens directie van de schouwburgen te Leipzig en Weenen,groote diensten bewezen aan de ontwikkeling van het Dnitsche tooneel. De voortreffelijke voorstellingen van dramatische meesterwerken, die onder Laube's leiding gegeven werden, waren voor een groot ge deelte het resultaat van den ijver en de geestdrift, waarmede Strakosch zelfs minder begaafde tooneel - spelers tot gelukkige vertolkers van de bedoelingen des dichters wist te maken. Ha zulk een verleden is hij diep ingedrongen in de schoonheden van Shake speare, Schiller, Göthe en Heine, die hij ons nu wil laten genieten. Neemt men hierbij in aanmer king, dat de natnnr Strakosch met zeldzame stern- middelen heeft toegerust; dat bij, gelijk hier reeds bleek, zijne krachtige en bnigzame stem door onver moeide studie tot een nooit falend instrnment heeft weten te vormeD, dan mag men met gespannen verwachting zijn weder optreden te gemoet zien. Strakosch zal, behalve het mystiek-innige gedicht van Heine „Die Wallfahrt nach Kevelaer," ook de groote forumscène nit Shakespeare's „Julius Caesar," de „Erlkönig," ballade van Göthe, de groote scène uit de „Wilhelm Tell" van Schiller en „Die Kraniche des Ibycus," ballade van Schiller, voordragen. Voor ons, die zelden of nooit het genot mogen smaken de meesterwerken der Engelsche en Duitsche dra matische literatuur op het tooneel te bewonderen, moet bet surrogaat, dat ons hier zal worden aan geboden, dubbel welkom zijn. Het merkwaaardig tooneel van ShakeBpeare, waarin Marcns Antonius, onder den schijn van eene lijkrede op Caesar, de Romeinsche burgers tot wraak opruit tegen dieus moordenaars, is algemeen bekend. Zelfs wanneer het middelmatig vertoond of voorgelezen wordt, sleept het de toehoorders mee. 4 Ongetwijfeld zal Leiden bij deze gelegenheid, nu in de Stadszaal, wel weer het bewijs leveren dat het degelijk kunstgenot op prijs weet te stellen." Ouders en voogden worden er opmerkzaam op gemaakt dat ook dit jaar wederom gelegen heid bestaat om jongens, nit Leiden en omliggende gemeenten, op de Ambachtsschool alhier te plaatsen. Het onderwijs dat gegeven wordt bestaat in het timmeren en draaien, het smeden en draaien, bet verven, het hont- en marmerschilderen, het penseelschrijven en ornamentteekenen. Yoor aanstaande steenhouwers bestaat er gelegen heid, het teekenonderwijs te volgen, in hoofdzaak het letterteekenen en ornamentteekenen. Het programma van onderwijs omvat verder de kennis der materialen, het teekenen, het uitslaan der werkstukken en der onderdeeleu daarvau. De cursus dnnrt drie jaren. Gedurende dien tijd is voor de leerlingen, in de gemeente Leiden woon achtig, het bezoek van het Genootschap „M. S. G." verplichtend; het Bestuur kan evenwel hiervan ont heffing verleenen. Het schoolgeld bedraagt voor de lste klasse 10, voor do 2de klasse f 5 en voor de 3de klasse ƒ2.50. Zoons van handwerkslieden knnnen beide scholen (de Ambachtsschool en de Avondschool „M. S. G.") voor slechts 5 per jaar bezoeken. Yoor twee of meer kinderen uit hetzelfde gezin bedraagt het schoolgeld voor ieder drievierde. Gereedschappen, teekenbehoeften en werkkielen worden aan de leerlingen gratis verstrekt. De inschrijving van leerlingen voor de Ambachts school heeft plaats tot 9 Maart a. s., eiken werkdag van 9 tot 12 en van halftwee tot 4 uren, bij den directeur, in de schoolSionsteeg 15. Yolgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Houders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aand. Rijnl. stoomtram niet gevraagd noch aangeboden; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/i pet. en niet aangeboden; de aandeelen Rijnlandsche stoomtram gevraagd tot 78 pet. en aan geboden tot 85 pet.; de aandeelen Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden noch gevraagd noch aangeb.; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pet.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappij aangeboden tot 40'/4 pet. en niet gevraagd; de obligatiën N.-Z.-Holl. Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 88 pet., doch niet aangeboden; de aandeelen straatweg en vaart Gonda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit „Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. Gisteravond per Rijnspoor van 7 u. 40 m. is prinses Hendrik in de residentie teruggekomen, sedert zij die had verlaten tot viering van hare verloving met den prins van Saksen-Altenburg. De ontvangst van H. K. H. aan het Rijnspoor station was, met het oog op deze gebeurtenis, anders dan gewoonlijk bij terugkeer van eene buitenland- sche reis. Graaf Pourtalès, de tijdelijke diplomatieke ver tegenwoordiger van den keizer van Duitschland te dier stede, was de eerste die de Prinses met eenige gepaste woorden begroette. Mevr. de douarière Yan Hall, grootmeesteresse van het Huis der Prinses, bood H. K. H. een frisschen bloemruiker aan, waarmede de Prinses zich zeer verrast betoonde en welken zij voegde bij twee andere bouqnetten, die haar op reis waren over handigd. Yerder waren de burgemeester der residentie, de baron Scbimmelpenninck van der Oye, grootmeester des Konings, en voorts de dames en heeren der tegenwoordige en eenige van de vroegere hofhouding van H. K. H. in de wachtkamer vereenigd. Bij hare aankomst ten paleize vond de aanstaande gemalin van den prins van Saksen-Altenburg de vestibule van het gebouw feestelijk met Rvende sierplanten en bloemen getooid. Wij vernemen dat de voorstellen tot wijziging van de kiestabel in verband met de aanvalling van het getal leden der Tweede Kamer, van den Raad van State bij de Regeering zijn teruggekeerd. De minister van justitie geeft morgen wederom een gastmaal, waartoe verschillende Kamerleden zijn uitgenoodigd. De heer W. Hofstede, oud O.-I. hoofdambte naar, is te 's-Hage plotseling overleden. Het bericht dat aan de vijf procureurs-generaal, fungeerende directeuren van rijkspolitie, het maken van eene politiewet zon zijn opgedragen, berust op een misverstand. De ontworpen politiewet is in hnnne handen gesteld ten fine van advies, gelijk door den minister van justitie in zijne Memorie van Beant woording is medegedeeld. Het ontwerp bevat eene wettelijke organisatie van het corps der rijkspolitie, voor welken arbeid tot grondslag heeft gediend het werk van mr. J. C. Th. Heyligers, waarvan echter op sommige punten is afgeweken. De commissie van rapporteurs over de Oor- logsbegrooting vraagt in haar eindverslag aan den minister, waarom als bijdrage voor de voltooiing van het vestingstelsel 1,663,900 is uitgetrokken, terwijl de verbindende Vestingwet voor 1885 die som bepaalt op 1,058,900. De heer Wijsman, vroeger kapelmeester in den Stadsschouwburg te Amsterdam, daarna in gelijke fnnctie bij het Hollandsche gezelschap van den Parkschouwburg aldaar, is gisteren plotseling overleden. Het is nog de vraag, volgens het „Hbl.", of de opening van bet Rijksmuseum te Amsterdam al dan niet met feestelijkheden zal gepaard gaan. Indien de Koning dezen nieuwen kunsttempel ter gelegenheid van zijn jaarlijksch bezoek aan de hoofdstad plechtig wensebt te openen, zal dat met lnttel openbaar vertoon vergezeld gaan. Ingeval echter de opening in Juni of later in den zomer geschiedt, zal Amstels jongelingschap worden uit genoodigd deel te nemen aan een optocht, waar voor de dezer dagen saamgeroepen commissie het ontwerp reeds kant en klaar vond. Het voornemen schijnt te bestaan zich tot ruiters en gymnasten te wenden, met het verzoek om voor eigen rekening in eene of andere oud-vaderlandsche kleederdracbt aan een optocht deel te nemen. De heer A. De Bloeme, die in zjjne hoedanig heid van agent der Afrikaansche Handelsvereniging onze gedelegeerden ter Congo-conferentie als des kundige ter zijde heeft gestaan, is nit Berlijn in de residentie teruggekeerd. De heer Greshoff, vertegenwoordiger van dezelfde handelsvereniging, zou hedenochtend die stad ver laten om zich te Rotterdam scheep te begeven naar den Congo-staat, alwaar hem in verband met den afloop der conferentie, gewichtige regelingswerk zaamheden wachten. Het stoomschip „Zeeland," van Java naar Rotterdam, passeerde gisternamiddag Dover; de „Jacatra," van Java naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Padang; de „Pa- dang", van Java naar Amsterdam, vertrok heden morgen van Port-Said. De gewone audientiëo van de ministers van' financiën en waterstaat op 26 en van den minister van koloniën op 27 dezer, zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft den met verlof in Nederland aanwezigen officier van gez. lste kl. van het leger in Ned.-Indië E. Brandts, wegens lichaamsgebreken, met ingang van 1 Maart a. e., eervol uit Zr, Mfl.o- militairen dienst ontslagen met toekenning van pen sioen; - benoemd: met ingang van 5 Maart a. s., tot burgemeester van Heumen, A. A. J. Van den Broek; met ingang van 6 Maart a. s., tot burge meester van Druten, T. E. W. Gefkenmet ingang

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1