buitenland. Met 1 Maart begint een nieuw kwartaal van het Leidsch Dagblad. Zij die zich als dan op deze Courant abonneeren, ontvan gen de tot dien datum verschijnende num mers gratis. Lord Salisbury heeft gisteravond in het Hooger- huis aangekondigd dat hij a. s. Donderdag eene motie zal voorstellen, waarin het Huis als zijn ge voelen te kennen geeft, dat de betreurenswaardige mislukking der Soedaneesche expeditie het gevolg is van de besluiteloosheid der regeering en het straf bare talmen met den aanvang der krijgsverrichtingen, doch dat het gevaarlijk voor Egypte en in strijd met de belangen des rijks zou zijn, om geheel Soedan te verlaten na afloop der militaire operatiën. Toen lord Hartington in het Lagerhuis het tele gram voor'as, waarin Stewarts dood werd bericht, begaf hem de stem en aandoening belette hem voort te gaan. Dit is voor het eerst in 30 jaren, schrijft een afgevaardigde, dat Hartington zijne zelf beheer- sching verloor. KOLONIËN. BATAVIA, 15—20 Januari. Een bij het legerbestuur van den militairen com mandant der Westerafdeeling van Borneo via Singa pore ontvangen telegram, gedagteekend 4 dezer, bevat de volgende berichten: „Weerspannigheid Landak-dajaks bevestigdzijn reeds grenzen overgetrokken en beschoten patrouille op weg naar Abamie. Resident wil niet ageeren op Landaksch gebied zonder overleg met vorst; ver zocht afdeelings-commandant dringend bij verdrijven van Dajaks grens Landak niet te overschrijden". Een nader telegram van genoemden militairen com mandant, gedagteekend 12 dezer, luidt als volgt: „Op bericht 50 gewapende Chineezen te Theo Tae Kong waren, patrouille gezonden. „Op weg door goed gericht vnur begroetvijand onziobtbaar. „Gesneuveld één sergeant; gewond luitenant-adju dant L. T. H. Cranen, drie minderen. Zal nu ageeren met behulp Dajaks. Zal troepen aanhouden." -- Van den gouverneur van Sumatra's Westkust is het volgend telegraphiech bericht ontvangen, ge- dagteekond 14 dezer: „Gistermiddag 12 uren brak brand uit te Padang- Sidempoean in particuliere woning militairen com mandant, controleurswoning, koffie- pakhuis, residen tiebureau, gevangenis, brandspuithuis, oude kweek school met onderwijzerswoningen, sociëteit, passer en tal van inlandsche woningen verbrand; hevige wind; 'savonds was men brand meester. Vermoe delijke oorzaak brand onvoorzichtigheid van dekkers atappen dak woning militairen commandant." Door den gouverneur-generaal van Ned.-InJie ijjn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. aiekte, aan den ambtenaar op wachtgeld F. A. Kommer, laatstelijk commies der 2de klasse bij den Post- en Telegraafdienst. Een 2-jarig verlof n. Europa, w. ziekte, aan de leeraren in de geschiedenis, aardrijkskunde en staatswetenschappen en in de wis- en natuurkundige wetenschappen aan de Hoogere Burger school te Samarang A. J. Ten Brink en dr. H. Mertcns. Een 2-jarig verlof n. Enropa, w. ziekte, aan den hoofdonder wijzer Stï de kweekschool voor inlandsche ouderwijzers te Band- jermasin (Zuider- en Oosterafd van Borneo) G. Oostergetel. Een 2-jarig verlof naar Enropa, w. ziekte, aan den mijn ingenieur 1ste kl. J. H. Cordes. On tslagen: Eervol uit 's lands dienst de algemeene ont vanger van 's lands kas te Buitenzorg L. Van Honk; uit zijne betrekking de 3de commies bij het departement van financiën J. K. Fanser. Eervol uit 's lands dienst, de onderwijzer 2de kl. bij het open baar leger onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestel- den J. J. Cuyle. Eervol nit 's lands dienst, de adjunct-inspecteur bij den post en telegraafdienst A. Schneider. Benoemd: Tot inspectenr van financiën in de lilde afdee- ling (standplaats Soerabaia) J. De Blaauwtot ass.-res. van Goron- talo (Menado), G. A. Scherer; tot onderwijzer 2de kl. bij het openbaar onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestem den, H. G. P. Obdeyn. Tot 3den commies bij het dep. van fin. J. V. Gerrits. Tot ingenieur lste kl. bij het mijnwezen in Ned.-Indie R. Fennema; tot res. van Menado jhr. J. C. W. D. A. Van der Wijck; tot hulponderwijzeres mevr. E. C. Den Hollander, geb. Agerbeek, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Machtiging verleend: Tot uitreiking aan de parti culiere geneesheeren dr. B. Hagen en dr. C. Paster, van eene akte van toelating tot uitoefening der genees-, heel- en verlos kundige praktijk in Ned.-Indie. Overgeplaatst: Van de op. lag. school te Rembang naar de op. lste lag. school te Selatiga, als hoofdonderwijzer, J. F. W. Winterberg, onderwijzer lste kl.van de op. lste lag. sch. te Salatiga naar de op. lag. sch. te Rembang, als hoofdonderw., M. Ten Cate, onderwijzer lste kl. Verplaatst: Van de onderafd. Siboga en Ommelanden, afd. Siboga, naar de onderafd. Ankola, afJ. Mandhéling en An- kola, de contr. 2de kl. K. E. C. Groen; van PadaDg Sidem- poean, onderaf. Ankola, afd. Mandhéling en Ankola, n. Siboga, afd. van dien naam, de adsp.-contr. W. L. Van Troostenburg De Bruyn. Telegrammen. eerste door den burgemeester Buis, in het tweede door den minister Beernaert ontvangen. Wanorde- ljjkheden hadden niet plaats. ATHENE, 23 Februari. De Kamer van Afge vaardigden heeft een votum van vertrouwen in het ministerie-Trekoupis aangenomen. Desniettegen staande las de heer Trikoupis het besluit voor, waarbij de Kamer werd ontbonden, terwijl de ver kiezingen werden vastgesteld op 19 April en de bijeenkomst der nieuwe vertegenwoordiging op 21 Mei. LUXEMBURG, 23 Februari. Drie der vroegere ambtgenooten van den heer De Blochhausen behou den hunne portefeuilles onder den nieuwen minister van Staat. REYAL, 23 Februari. De reede is met ijs bedekt. De in de haven liggende stoomschepen zijn door het ijs heen in het vaarwater gebracht. Baltishport is open. LONDEN, 24 Februari. Volgens officiëele mede- deeling zullen de prins en prinses van Wales zich ia het begin van April naar Ierland begeven, de verschillende doelen des lands bezoeken en op het kasteel te Dublin recepties houden. BERLIJN, 24 Februari. In de zitting der Congo- conferentie deelde, vóór den aanvang der werkzaam heden, de voorzitter, de onderstaatssecretaris Busch, een aan Von Bismarck, als president der Conferentie, gericht schrijven mede van de „Association Africaine." Daarin werd geconstateerd dat de „Association" thans door nagenoeg alle op de Conferentie ver tegenwoordigde mogendheden bij verdrag is erkend. De voorzitter begroette, namens de keizerlijke regeering, deze verblijdende gebeurtenis met het uiten van warme sympathie voor het met goeden uitslag bekroonde streven van den koning van België. Deze woorden werden met levendige toejuiching beantwoord door de overige gevolmachtigden, die van hunne zijde dergelijke huldebetuigingen aan den koning der Belgen in het protocol der verga dering deden opnemen. BERLIJN, 24 Februari. (Part. Tel.) De gisteren door de Congo-conferentie gehouden zitting duurde ongeveer vijf uren. Het meest werd over de toe komst van den Congo-staat gesproken, waarbij algemeen werd bevestigd dat de Congo-staat alle voordeelen bezit, welke voor eene snelle en voor spoedige ontwikkeling noodzakeljjk zijn. Men was van oordeel dat voor den Congo-staat niet meer gedaan kon worden dan door de Conferentie is tot stand gebracht. Een grooter omvang van gebied zou voor den Congo-staat slechts nadeelig zijngenoemde Staat is thans reeds vijfmaal grooter dan Frankrijk, en zal in vier gouvernementen worden verdeeld. LEIDEN, 84 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zuidelijke wind. In de plaats van prof. J. T. Buys, die bedankt hoeft, is door het bestuur der kiesvereeniging „Het Algemeen Belang" alhier, de heer T. A. O. De Ridder, burgemeester van Katwijk, aangewezen als afgevaardigde ter algemeene vergadering van de „Liberale Unie." Tweede Kamer. - Na een zeer uitvoerig debat, waarin de heeren Borgesius, Cremer, Van der Kaay, Roozeboom en Rutgers de motie-Borgesius verdedigden, en de heeren Haffmans, Seret en Beelaerts haar bestreden, terwijl eerstgenoemden daarbij de rechterzijde verweten gemis van actie en omgekeerd de rechterzijde de liberalen beschul digde van, ofschoon in de minderheid, den baas te willen spelen, is heden de motie-Borgesius om vóór de Grondwetsherziening noch de Kiestabel, noch de Kieswet te behandelen, verworpen met 43 tegen 39 stemmen. Het algemeen finantiëel debat werd daarna nog voortgezet. Van het reeds medio April te ontbinden per soneel der hofhouding van Prinses Hendrik zullen aan de dienaren, die reeds tijdens het leven van PriDs Hendrik ten paleize geëmploieerd waren, pensioenen of jaarlijksche toelagen verleend worden. Bodegrave, 24 Febr. Op it weekmarkt alhier werden heden aangevoerd: 54 wagens Kaas, te ismen 2127 stnks, we gende 10635 kilo, prijs lste soort Gondsche f 22a f 24l/j; 2de soort 19— a 21hieronder 1 wagen Derbykaas, prijs lste soort a f2de soort a 4 wagens Edammerkaas prijs lste soort -a 2de soort f 20 a f 221/a- Handel matig. Een curieus geval heeft te Ais, in Provence, plaats gehad. Zekere heer B., bij wïen door eene bende dieven was ingebroken, zag tct zijn verdriet ettelijke der beschuldigden door de ge zworenen vrijspreken. Hij wist hierop niet beter te doen dan dea voorzitter der jury - uit te dagen! Deze schijnt wijselijk te hebben bedankt. Duitschland. In het Huis van Afgevaardigden beklaagden de heeren Windthorst en Schorlemer-Aalst zich in de gisteren gehouden zitting, bij de voortgezette be handeling der begrooting van eeredienst, over het niet-bezetten der bisschoppelijke zetels van Keulen en Posen en over de niet-herziening der Meiwetten. De heer Stablewski klaagde verder over de behan deling, welke Poolsche geestelijken ondervonden. De minister van eeredienst, de heer Von Goszler, wees in zijn antwoord op de staatkundige beweging, welke in het leven wordt geroepen door de Pool sche geestelijken, die steeds droomen van de weder geboorte van Polen en de hoop daarop levendig houden. Den heer "Windthorst antwoordde hij dat in den laatsten tijd aanmerkelijke verbetering in den toestand, voor zoover de zielzorg hiermede is gemoeid, is ontstaan. Eene herziening der Mei- wetten wenscht de regeering evenzeer als het Huis; maar zoolang geen overeenstemming bestaat ten opzichte van de richting der herziening kan geen poging worden gedaan om het vraagstuk tot op lossing te brengen. De heer Windthorst gaf nog als zijn verlangen te kennen dat een verdrag met den Paus tot stand kwame ter bepaling der rechtsverhouding van de katholieke kerk. Tot den tijd, waarop dit verdrag gesloten werd, zou men de wetgeving moeten her stellen, door den vorigen koning ingevoerd. Bij de Congo-conferentie is door den Belgischen gedelegeerde, den heer Lambermont, eene akte inge diend, waarin o. a. het volgende voorkomt: „De mogendheden, die dit stuk geteekend hebben, en zij, die het alsnog mochten onderteekenen, verbin den zich om de onzijdigheid van het grondgebied, waarvan in deze akte gewag wordt gemaakt en dat onder de werking van het vrijhandelsstelsel is ge plaatst, te eerbiedigen, zoolang de mogendheden, die aldaar souvereiniteit of protectoraat uitoefenen, de verplichtingen der onzijdigheid nakomen. Indien de mogendheid, die het gezag of beschermheerschap in het bedoelde gebied voert, in een oorlog mocht gewikkeld worden, verbinden de mogendheden zich om hare goede diensten tot handhaving der onzijdig heid van dit gebied aan te bieden. Bij geschillen over de grensregeling van het grondgebied verbin den de mogendheden zich om de tusschenkomst van een of meer bevriende staten in te roepen." Denemarken en België hebben gisteren den Congo- staat erkend. Een nader bericht meldt dat het eindrapport in de gisteren door de Conferentie gehouden zitting is aangenomen en heden zal worden rondgedeeld. Het laatste nommer van het „Reichsgesetzblatt" bevat eene kennisgeving betreffende de voorloopige invoering van invoerrechten op mout, mousseerende wijnen, gemaal uit granen enz. Oroot-Britannië. Gisteren is een Blauwboek, handelende over de Egyptische zaken, rondgedeeld; het bevat tele grammen van generaal Gordon, onder welke een, ge dateerd 4 November 1884, waarin hij zegt dat hij en de zijnen het nog veertig dagen kunnen uit houden, maar dat dit met groote moeielijkheden zal gepaard gaan. Vijf stoomschepen wachtten te Me- tamneh op de bevelen van lord Wolseley. In een ander telegram, van den 18den Sept., zegt Gordon: „Hoe dikwijls hebben wij om ver sterkingen geschrevenmaar geen antwoord kwam. De manschappen werden dit uitstellen moede: ter wijl gij bezig zijt met eten en drinken en op goede bedden uitrust, stellen wij alle pogingen in het werk om den Valschen Profeet ten onder te brengen." De laatste brief door Gordon in het afgeloopen jaar geschreven, is gedagteekend 14 December en daaruit blijkt dat Khartoem tot het uiterste was gebracht en van drie kant® belegerd werd. Dag en nacht werd onophoudelijk gevochten. Saleh-bey en Slatenbey bevonden zich als gevangenen in het legerkamp van den Mahdi. De brief eindigt aldus „Wij hebben gebrek aan levensmiddelen en ver'an- gen vurig dat gij ons spoedig over Metamneh of Berber to hulp komt." BRUSSEL, 23 Februari. De heden gehouden meeting van arbeiders zonder werk werd door dui zend personen bijgewoond. Naafloop der bijeenkomst begaven de aanwezigen zich in optocht naar het stadhuis en naar het ministerie. Zij werden iu het

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2