W»a inwiivia BUITENLAND. Frankrij k Den 18den October a. b. zal het tweehonderd jaar geleden zijn dat het Edict van Nantes werd herroepen. Het Fransch Protestantech Geschied kundig Genootschap, in eene circulaire gewagende van de plannen in Pruisen, Nederland en Zwitser- and onder de afstammelingen der uitgeweken Huge- nooten, om op dien datum de hun verleende gast vrijheid te herdenken, geeft als zijn gevoelen te kennen, dat het voor dezen ongepast zou zijn, Frank- rijks fouten te herinneren, die het zoo duur te staan zijn gekomen, terwijl zij wonen in landen, welken diezelfde fouten tot voordeel hebben gestrekt. Eene herinnering8-god8dienstoafening in Frankrijk zelf, zegt het Genootschap, zou eene daad van veroot moediging ea rouw zijn, en vurige gebeden behooren te worden opgezonden om het voor Frankrijk zoo noodige licht, om de uitstorting van een nieuwen geest, waardoor eene herhaling der vroegere mis slagen onmogelijk zon worden gemaakt, en om de zege der denkbeelden van verdraagzaamheid en ge rechtigheid, de beste waarborgen der vrijheid. Onder de poateD, die uit de voorgestelde nieuwe leening der stad Parijs zouden moeten be streden worden, komt ook een bedrag voor van een millioen franken voor het stichten van een monu ment ter herinnering aan de groote Revolutie. Dit monument zal worden versierd met de afbeel dingen van staatslieden, redenaars en geleerden uit dat tijdvak. De inwijding er van zal in 1889, gedu rende de wereldtentoonstelling, plaats vinden. Volgens een bericht uit Parijs aan de „Köl- nische Zeitung", beproeft de Fransche gezant Pate- nötre, die thans te Shanghai is, nieuwe onderhan delingen met China aan te knoopen. Klaarblijkelijk hoopt men dat de inneming van Lang-son en het vernielen van twee Chineesche schepen de regeering van het Hemelsche Rijk tot rede heeft gebracht. De „World" van Nieuw-York zegt uit geheime, maar betrouwbare bron te weten, dat eenige per sonen, bedreven in het omgaan met ontplofbare stoffen, van Parijs naar Soedan zijn vertrokken om den Mahdi te helpen. Zij zijn ook bekend met oorlogszaken. Duitschland. Zooals nader bekend wordt, is het tractaat tue- schen de Transvaal en Duitschland tevens een con sulair verdrag en heeft het de volgende, tot nu too zelden gebruikelijke, zinsnede tot slot: De partijen die dit tractaat aangaan, behouden zich do bevoegd heid voor, na gemeenschappelijk overleg, in dit tractaat alle wijzigingen op te nemen die, met den geest en de grondslagen daarvan niet in strijd, door de ervaring wenschelijk zullon zjjn gebleken. In den gezondheidstoestand van den Holland- schen gezant te Berlijn, jhr. Van der Hoeven, valt eene beterschap waar te nemen. De Rijksdag heeft het voorstel van den heer Racke, betreffende opheffing van het recht op granen door den Bondsraad in tijden van duurte, naar do oommissie voor de nijverheids-aangelegenheden ver zonden. De staatssecretaris Burchard had tegen dit voorstel het woord gevoerd. Het recht op anijszaad, korianderzaad, venkel en komijn is (als tot dusver) op 3 mark bepaald. Op de prijsvraag, van Rijkswege uitgeschreven voor Duitsche architecten, ten behoeve van een ge bouw voor het Rijks gerechtshof te Leipzig, zjjn 116 ontwerpen ingekomen, waarvan 50 vermoedeljjk van Berlijnsche architecten. Er zijn althans 50 ontwor pen ingekomen, die niet over de post verzonden zijn. Bij de herstemming in het vierde kiesdistrict tun Mecklenburg heeft de Duitsch-vrijzinnige partij gezegevierd: de heer Wilbrandt is gekozen. De Bondsraad heeft reeds het „Sperrgesetz" aangenomen, zoodat het gisteren kon worden ge publiceerd en de bepalingen aangaande de onder die wet vallende artikelen onmiddellijk van kracht zijn. De artikelen betreffende raap- en koolzaad zijn, gelijk men weet, naar eene commissie ter Dadere behandeling gezonden. België. De poging der Belgische regeering om een inter nationale Enropeesche conventie tot stand te brengen tot regeling der suikerquaostie beeft schipbreuk geleden op het antwoord van Duitschland, dat alle verdere onderhandelingen ten eenenmale overbodig heeft gemaakt. Uit Brussol wordt gemeld dat eene commissie, bestaande uit rechtsgeleerden en uit specialiteiten in üauaelsvftkkeD, zigii bezig houdt met het ont werpen van het programma voor het congres, dat belegd zal worden om tot unificatie der handelswet ten over te gaan. De rogeeringen zullen uitgeaoo- digd worden officiëele gedelegeerden naar dat con gres te zenden. Earon De Lambermont, de vertegenwoordiger van België op de Congo-conferentie, is door den koning van België, als blijk der waardeering zijner diensten, benoemd tot minister van Staat. In plaats van het overleden senaatslid Solvyns is te Rcmler de katholiek Van Outryve d'Ydewalle gekozen. De liberalen onthielden zich van de stemming. Groot-lJritauiiië. De koningin heeft iD eene boodschap, welke aan het Parlement is medegedeeld, gelast dat wegens de gebeurtenissen in Soedan de soldaten, die anders bij de reserve zouden geplaatst worden, in werke- lijken dienst zullen blijven en dat de militie onder de wapenen zal worden geroepen. De beraadslaging over die boodschap is in het Lagerhuis op 2 Maart a. s. bepaald. De stemming over het voorstel van sir S:afford Northcote, om de politiek der regeering tegenover Egypte af te keuren, zal aanstaanden Maandag plaats hebben. In het Lagerhuis heeft lord Fitz-Manrice tevens verklaard dat de benoeming van Hassan-pacha ten doel heeft, om de betrekkingen tnsscben lordWol- reley en de burgerlijke overheid in Egypte te ver gemakkelijken. Hij zeide verder dat de Italiaansche regeering noch een verdrag noch eenige andere overeenkomst met het Britsche ministerie betreffende de bezetting van Massowah heeft gesloten. De Engelscbe regee- ring is zonder bericht over de plannen van Italië met betrekking tot Kassala en de provincie Taku. De sultan heeft in de bezetting van Massowah niet bewilligd. Het Lagerhuis besloot, met 223 tegen 15 stemmeD, om aan het voorstel betreffende de verdeeling der kiesdistricten steeds den voorrang op de orde van den dag toe te kennen. De regeering verklaarde zoowel in het Hooger- als in het Lagerhuis dat Nieuw-Zuid-Wales, Zuid- Austraiië, Canada, Victoria en Queensland hebben aangeboden om op eigen kosten troepen naar Soedan te zenden. Het aanbod van Nieuw-Zuid-Wales was aangenomen. De regeering wees op de loyauteit der koloniën, als een verbljjdend teeken van de eenheid des Rijks. In eene depeche van generaal Buller, uit Aboe- Klea van 17 dezer, wordt gemeld dat 400 man vijandelijke infanterie gedurende achttien uren uit de verte op zijn kamp hebben geschoten, waardoor vier officieren en twaalf man gekwetst werden. De generaal zou zich van dit punt terugtrekken, zoo dra hij meer vervoermiddelen uit Gakdoel ont vangen had. Van kapt. Gordon, correspondent van de „Man chester Guardian" bij het Engelsche leger in Soedan, heeft men sedert zijne vermissing tusschen Korti en Gakdoel niets gehoord. Hij is dus waarschijnlijk het slachtoffer geworden eener bende rooflustige Arabieren. De teekenaar van de illustratie „Pic torial World", eerste luitenant Coveny, werd bij de bestorming van de heuvels bij Kerbokan gedood. Naar do „Daily News" verneemt, heerscht in Zoeloe-land bepaalde hongersnood. Zij acht het wenschelijk dat door de regeering van Natal krach tige maatregelen genomen zullen worden om daarin te voorzien. Volgens gerucht zou de Engelsche regeering verwittigd zijn dat eene oproerige beweging in Ier land ophanden is; dienvolgeos zou door haar het besluit zijn genomen om geen der Iersche garni zoenen ten behoove der expeditie naar Soedan te verminderen. T e 1 e r a n« m e u. PARIJS, 2U obruari. Een telegram van gene raal Brière de l'lsle dd. 19 Februari vermeldt de wapouen en ammunitie, die in de Chineesche leger plaats bij Dong-son gevonden zjjn; daaronder be vinden zich twee batterijen Krupp-kanonncn, eeno batterij Bavassenr en eene batterij Nordenfeldt. De commissie belast met het onderzoek van de verdediging, heeft met algemeene stemmen het afbreken van den ringmuur om Parijs afgekeurd. Morgen wordon de twee gisteren gearresteerde Oostenrijkers over de grenzen gezet. Bij de algemeene verhandelïngeu tan den Senaat over het buitengewone budget, viel de heer Chosnelong dit budget levendig aan; de minister van financiën Tirnrd bleef hem het antwoord rie schuldig. KONST ANTINOPEL, 20 Febrnari. Bij een heden uitgevaardigd besluit wordt de concessie voor de Spoorweg-aansluiting aan de Ottomanische Bank toegewezen. LUXEMBURG, 20 Febrnari. Volgens eene depeche uit Den Haag is de heer Thilges, president van het hof van appèl, tot minister van staat benoemd in de plaats van den heer Yon Blochhansen. ATHENE, 20 Februari. De kabinets-crisis duurt nog voort. De heer Deiyanni confereerde nogmaals met den koning. Weder had eene nienwe demon stratie ter eere van Deiyanni plaats, die eene rede tot de menigte hield. De vorming van een nieuw ministerie gaat met veel moeite gepaard. LONDEN, 21 Februari. Generaal Graham is met zijn staf naar Soeakim vertrokken. De „Times" verneemt dat Russische troepen op Penj-deh (Panschedeh) gestooten zijn, welke plaats door Afghaansche troepen bezet is, en er kans bestaat dat de Russen met de voorposten van deze in botsing geraken. Wegens de mogelijkheid van zulk een treffen heeft zich de Engelscbe grens- commissie naar de nabijheid van Herat terug getrokken. PARIJS, 21 Februari De Agonce Havas" meldt uit Konstantinopel dat de sultan genegen is om de concessie voor de aansluitingslijnen aan de Maat schappij voor oostelijke spoorwegen (baron Hirsch) te verleenen, dat de groot-vizier deswege zijn ont slag heeft ingediend, maar dat de snltan het niet heeft willen verleenen. LONDEN, 21 Februari. Het Nederlandsche stoom schip „Echo", van Rouaan naar Swansea, is in aanvaring geweest met bet stoomschip „Venetieone." Laatstgenoemd schip liep met zware schade te Havre binnen. De „Echo" zette de reis voert. L. JhtlüKJN21 Februari. Weerbericht (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut). Verwachting: zeer krachtige wind. Voor de loden der Maatschappij voor Toon kunst zal biunenkort - en wel op Dinsdag den lOden Maart - weer een groot concert gegeven worden. Alsdan zal zich doen hooren de Amster- damsche Orkestvereeniging onder directie van den heer J. F. Wedemeyer. Dat voor een goed, degelijk programma zal worden zorg gedragen, staan de vorige uitvoeringen borg. Ais solisten zullen op treden mej. Van Baaten en de heer Striening. De laatste, onderwijzer aan de Muziekschool, is reeds als verdienstelijk violist bekendterwijl door het op treden van eerstgenoemde de leden en hunne dames met deze nieuwe leerares en hare bekwaamheden als pianiste kennis zullen knnnen maken. Volgens den „Ned. Spectator" van heden was de historische atlas der Nederlanden, dezer dagen op de auctie van Martinus Nijhoff aan den heer Du Rieu verkocht en bevattende ongeveer 2000 stuks prenten en portretten, een atlas door een beginnend verzamelaar aangelegd en zeer goed om als grond slag te dienen. Als zoodanig is er eeno goede som voor betaald. Opmerkelijk was het dat er drie lief hebbers waren die elkander de verovering betwistten. De lust voor historische atlassen is eer toe-, dan afnemend. Op zich zelf is dit een goed verschijnsel. Minder goed is het evenwel dat deze soort van verzamelen het vormen van collecties louter om de kunst schijnt te vervangen. Zeldzaam worden hier te lande de liefhebbers die oude teekeningen, etsen, gravures, scholen of meesters om de kunst alleen verzamelen. Uit een koffer als vrachtgoed per spoor van Leiden dezer dagen naar Groningen verzonden, is ontvreemd een gouden medaillonspeld met zwaren amethist (paars fonkelend steen) en een tamelijk groote gouden knoop. De commissaris van politie te Leiden vraagt opsporing en bericht. Bij de Amsterdam8che werkverschaffing-com missie is deze week ingekomen 5103, totaal/' 146,671. Aan den thans verschenen Groningscben Stu denten-almanak voor 1885ontleent men het volgende: Het getal studeerenden aan de GroDingsche uni versiteit bedraagt 377, waarvan 252 leden zijn van het studentencorps. Er studeeren: in de godge leerdheid 17, rechtsgeleerdheid 94, geneeskunde 165, wis- en natuurkunde 51, Ietteren en wijsbe geerte 50. Van 18 Sept. 1883 tot 12 Juli 1884 werden 121 examens gedaan, waarvan 94 met goeden uitslag. Het getal promoties van 6 Oct. 1883 tot 11 Juli 1884 bedroeg 12, als in de rechts wetenschap 7, staatswetenschap 1. geneeskiirde 3, klassieke letterkunde 1.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2