Maandag 123 Februari. N°. 7673. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»» Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad Zondagsrust een maatschappelijk belang. LEIDSCH DA fiBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ?aor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per pest1.40. Afzonderlijke Nomroers.0.05. Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171- Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor h ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. De omstandigheid dat tegen aanstaanden Dins dag-avond in het Nulsgebouw opnieuw een meeting wordt aangekondigd ter bespreking van het vraag stuk der Zondagsrust, geeft ons aanleiding om aan deze zaak eenige regelen te wijden. De vrees, dat de betreurde dood van den stichter der Yereeniging, die zich bevordering dier rust tot taak stelt, haar in de eerste opkomst zou doen bezwijken, heeft zich gelukkig niet bewaarheid. Het werk van Professor Hofstede De Groot wordt met beleid en volharding voortgezet, en, naar de toenemende belangstelling te oordeelen, niet zonder hoop op welslagen. Zal de beweging tot vrijmaking van den rustdag onzen maatscbappelijken toestand ten goede komen, dan raoeten eon aantal mannen en vrouwen zich bij haar aansluiten. Zoowel in haar hoofdbestuur als in har9 afdeelingen, inzonderheid ook in de Leidsche, telt de Yereeniging personen van de meest uiteen- loopeode richtingen op staatkundig en kerkeljjlc gebied: zij staat geheel boven en buiten den partij strijd onzer dagen. Haar program is hoogst een voudig en tevens zoo ruim, dat het met geen enkele overtuiging in botsing komt. Reeds vroeger is in dit blad uiteengezet, van hoeveel belang de handhaving van de Zondagsrust is voor de zedeljjke en verstandelijke ontwikkeling van OBs volk, voor het behoud van levensmoed en van arbeidsvermogen, voor de opvoeding in de ge zinnen. Wij behoeven daarop niet terng te komen, te meer omdat het zeer bekende waarheden zijn die we toen onder de aandacht brachten. Bovendien wezen wij er reeds op, dat de Ver eeniging geenszins overdreven eischen wil stellen. De doodsche eentonigheid van den EDgelschen Zondag is haar ideaal n:et. Zij erkent dat er maat schappelijke belangen zijn, die do volledige staking van allen arbeid onmogelijk maken; dat de levende stroom van het maatschappelijk verkeer niet plot seling tot stilstand kan gebracht worden. In het volstrekt onvermijdelijke behoort men z'ch te schik ken. Doch niet, voordat inderdaad die onvermijde lijkheid vaststaat als een ontegensprekelijk feit. Er moeten perken aangewezen worden die men niet raag overschrijden, en waar het algemeen belang het offer van iemands rustdag gebiedend eischt, moet die eiech niet willekeurig gesteld, maar met deugdelijke bewijzen gestaafd zjjn. Gevoelt men nu niet van hoeveel gewicht het is, dat in een laud een zeker aantal personen zich met het onderzoek van dit vraagstuk bezighouden Zeer zeker kan elke Afdeeling dit in haar eigen kring doen. Hare leden knnaen zich op de hoogte van de verschillende toestanden stellen, en over wegen of er iets gedaan kan worden tot verbetering van min-gunstige verhoudingen. Toch is dit niet het eenige waardoor het recht van bestaan der Vereeniging boven allen twijfel wordt verheven. Dat bestaan zelf is reeds een maat schappelijk feit. Of is niet nu reeds de invloed merkbaar, die van de uitvoering van het goede denkbeeld des Groninger Hoogleeraars is uitgegaan? Zien we niet, dat van Overheidswege reeds onder scheiden maatregelen zijn genomen, die eene betere behartiging van dit maatschappelijk belang in de toekomst waarborgen? Er is nog meer. Als wij in beginsel erkennen, dat Zondagsrust iets goed3 is, dan zullen we het ons ook tot plicht stellen, persoonlijk te doen, wat haar kan bevorderen. We zullen alzoo onwillekeurig er toe komen, aan onze medemenschen to denken. Wij galooven dat, hoe grooter het aantal is van hen, dio de belangen van anderen tot een onderwerp hunner gedachten maken, des te meer wij het ideaal der algemeene menschonliefde naderen. En evenals hot leven bestaat nit eene aaneen schakeling van kleinigheden, evenzoo zjjn er in eiken familiekring kleine plichten te vervullen, welke onderdeelen zijn van dien eenen grooten plicht, zoo pas genoemdkleine voorzorgen te nemen, die tot eene geede inachtneming van die groote zorg be- fccoren. Yooral onze huismoeders kunnen in dit opzicht ontzaglijk veel goeds doen. Daarom zonden wij het voortreffelijk achten, als een groot getal Nederlaudscho vrouwen als leden der Yereeniging cptraden, en drukken wij den wensch uit, dat vele van onze vrouwe'ijke stadgenooten zich opgewekt mochten gevoelen, do meeting van Dinsdagavond bij te wonen. Want tevergeefs zal men met leedgevoel wijzen op den Zoudagsarbeid van dienend personeel op Zondag, wanneer bet vrouwelijke hoofd des gezins niet met ernst overweegt wat zij doen kan om dien in te krimpen en zijn zoo onnoemelijk veel kleine zaken, waarop gelet kan worden zonder eenig belang te krenken. In den regel zijn het niet de mannen van den handel en de nijverheid die hierin den toon aangeven: 't is het publiek. Men spreekt weleens, met krachtige woorden, van hervorming der zeden. Doch deze wordt niet van buiten aangebracht en komt evenmin uit de lacht vallen. rJan rao9t met Jan beginnen," zei De Gemestet, - en de minister Modderman richtte tot odb allen don niet overbodigen wenk: „Herzie uzelf." Het streven daartoe openbaart zich vooral ia het kleine: en wanneer nu een zeker getal personen de handen ineenleggen met het doel om deze hervorming te beginnen, daar, waar zij den meesten kans van slagen heeft, wordt er meer gedaan dan wanneer wo optreden met een grootsch plan om aan de wereld eens door tooverslag eene andere gedaante te gevon. Indien het waar is, dat vrij making van den Zon dag een goed werk is, vooruit dan mannen en vrouwen van goeden wille! Gij hebt het in nw macht, dat werk tot een gewonscht eirde te brengen. Wij spreken de verwachting uit, dat de aange^ kondigde bijeenkomst velen moge opwekken, om zich tot samenwerking bereid te verklaren. LEIDEN, 31 Februari. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. E. J. Yan Balveren, geb. te Utrecht, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De rechtsvordering tot ontbin ding van wederkeerige overeenkomsten (de arlt. 1302 en 1303 van hot B. W.)" Gedurende deze week zijn dagelijks in do Stedelijke Werkinrichting alhier opgenomen van 4191 volwasser personen en van 510 kinderen. Door wijlen den heer Cornelis De Break, te Haarlem overleden op don 30sten November 1884, is bij uiterste wilsbeschikking gelegateerd aan het bijzonder wees- en armenhuis der gomeente Wou- brugge, uit achting voor de geboorteplaats zijner moeder, eene som van tweehonderd gulden, contant geld, vrij van het recht van successie en overgang. Het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur heeft dezer dagen voor de in Maart a. s. te Haarlem te houden groote vijf- jaarlijksche tentoonstelling van bloeiende bol- en knolgewassen enz. weder eenige toezeggingen ont vangen van uit te loven gouden medailles, ter waarde van ƒ50, en wel van mevrouw Yan Waveren- Mickenhagen te Hillegom, den heer F. Van Velzen Sr. te Overveen en de firma E. Krnyff te Sassenheim. Dergelijke bewijzen van sympathie worden door het hoofdbestuur zeer op prijs gesteld. De uit te loven medailles zijn: de gouden a 50,de zilveren vergulde a 15, de zilveren a 10 en de bronzen a ƒ5. De uitlovingen kunnen worden opgegeven aan den algomeenen secretaris, den heer D. Bakker te Haarlem. Prioses Hendrik wordt in de laatste dagen dezer maand uit Duitschland te 's-Hage terugver wacht. De prins Salm-Salm, uit Anholt, is wederom in de residentie aangekomen ea thans afgestapt aan het „Hotel des Inies." B. en Ws. van 'o-Gravenhage hebben bij den Raad hun voorstel ingediend, om ter zake de water- verversching in hoofdzaak te besluiten tot uitvoering van het plan van den provincialen hoofdingenieur Van der Vecht, volgons welk plan het grachtwater langs een gedeeltelijk nieuw kanaal geleid wordt naar een stoomgemaal, dat het water overbrengt naar een duinplateau, waaronder het langs buizen in zee vloeit. Gedurende het badseizoen behoeft niet gespuid te wosden. Het water wordt dan gebruikt tot irrigatie van door het Rijk te verkoopen duin- gronden bij het kanaal. De groothertogin van Saksen staat hare gronden kosteloos af; de heer Goedkoop vraagt voor zijne eigendommen 115,000, met welke som de raming stijgt tot 600,000, te vinden door leening, rente en aflossing en te dekken door verhooging van bestaande of invoering eener nieuwe belasting. De gemeenteraad van Den Haag heeft het voorstel van B. en Ws. tot het doen bouwen van eene schutsluis in de Loosduinsche vaart met 32 tegen 2 stemmen (de heeren Rietstap en Maas) aangenomen. De Raad ontving de mededeeling dat ten behoeve van het Gemeentemaseum zijn aangebodenin eigendom een grafzerk uit de 15de eeuw, gevonden in den tuin van het Hofje van Nieuwkoop, door ridder De Van der Schueren, namens den regent van dat Hofjeea in bruikleen eene sohilderij, ver moedelijk afkomstig van Potter, door mr. J. Addink, namens den naar Oost-Indië vertrokken heer G. J. G. W. L. Van Oordt. B. en Ws. hebben, op verzoek van de bewoners, den naam van Hamerslop veranderd in Hamerstraat. In het ontwerp-zegelwet, dat aan de Kamer van Koophandel is toegezonden, stelt de minister van fioanciën de volgende heffingen voorschuldbe kentenissen, pakhuiscedullen en volgbriefjes, cherte partijen, vrachtprijzen, cognossementen, koopbriefjes van effectenmakelaars 5 cent; effecten 1 per mille; loten 5 pet. van den prijs (loterijen over niet meer dan 100 vrij)brandassnrantiën 25 cent (5 cent bij assurantie voor vasten tijd tot premie beneden 10), zeeassurantiën Pct- der premie, levens verzekeringen 50 cent (bij betalingen der bijdragen per maand of korter termijnen 5 cent), andere assurantiën 5 cent; onderhandsche huurcontracten voor gebouwen 25 cent iot 150 vrij), voor andere onroerende goederen l/K pet. van den huurprijs (tot 50 vrij). Met quitantiën zijn gelijk gesteld alle stukken, die ontvangst van gelden aantoonen, o. a. ook rcfu's van postwissels. De opcenten worden afge schaft en de prijs der formaatzegels gesteld op (de cijfers tusschen haakjes wijzen aan, wat thans de prijs der hoofdsom is), 1.75 (thans 1), 1.25 (thans 0.75), 0.75 (thans 0.50), ƒ0.40 (thans 0.25), 0.25 (thans 0.15). Door jhr. mr. A. L. E. Do Stuers, Zr. Ms. minister-resident te Madrid, is aan het Rijk voor 'e Rijks museum van schilderijen te Amsterdam, in bruikleen afgestaan eene schilderij, door Poter Brueghel den Ouden (Boeren Breughel, geboren omstreeks 1525, overleden in 1569), voorstellende een kermis. In den nacht van 19 op 20 dezer is te Utrecht overleden mr. G. J. Ver Loren van Themaat, oud lid van Gedeputeerde jStateu van Utrecht.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1