schotschrift tegen B. en Ws. heeft uitgegevende waarheid is echter dat bij critiek heeft uitgeoefend niet over de handelingen van B. en Ws., maar over den regel. In hun antwoord leggen voor den voorsteller allerlei beleedigingen, zonder dat ze bij name genoemd worden. Men zal hem toch niet beschouwen als een kwajongen die steentjes in den tuin van den burgemeester werpt, of als iemand die vandaag zóó en morgen weer anders denkt Wat nu de vraag van den voorzitter betreft welke artikels wordeD overtreden, herinnert spr. er aan dat er praktijkon kunnen be taan die, zonder dat ze in de wet worden omschreven, bedenkelijk kun nen worden genoemd. Wel heeft hij daaraan vroe ger ook medegewerkt (o. a. om aan den spoorweg Leiden-Woerden f 100,000 te geven), maar als men zich meer en meer heeft overtuig! dat die weg niet goed is, mag men daarop dan niet terugkomen? Ook de commissie van financiën zou spr. door zijn, eigenlijk zoo onschuldig mogelijk, voorstel beleedigd hebben. Het is hem onmogelijk die beleediging te ontdekken: en hoe kan die commissie haar ontslag reeds indienen nog vóórdat de Raad een besluit genomen heeft! Er bestaat dus zeker hier doel om pressie op de vergadering uit te oefenen. Daarvoor wacbte men zicb. Aan het einde zijner kalme, maar door hare schoonheid boeiende rede waardeerde hij de ver diensten van een energieken Voorzitter; maar de gomeenteraad moet dan ook energiek zijn. De heer Zaayer gaf te kennen dat het hem onmogelijk was de reden tot de verbolgenheid van B. en Ws. te ontdekken. Hun antwoord is ook geheel in strijd met hetgeen de Voorzitter in de eerste vergadering dezes jaars wenschte: dat de verdere gedachtenwisselingen met bezadigdheid mogen blijven geschieden. Ook vond hij in het voorstel van den heer Buys geen motief waarom de comm. van fin. haar ontslag zou moeten nemen. Dat motief vond, naar de heer Damsté, voor zitter dier commissie, zeide, zijn grond in de woor den van den heer Buys dat eene gecombineerde vergadering dier commissie met B. en Ws. „min- der waarborgen oplevert voor do deugdelijke voor bereiding van hetgeen bij den Raad ter tafel komt." Over de wettigheid zou hij niet sprekendaarvoor is hij de bevoegde persoon niet; maar de eerbied voor de wet zal zeker bij de burgerij niet ver hoogd worden, als men bedenkt dat vroeger zoo vele meesters in de rechten lid der commissie waren. De heer Knappert deelde mede waarom de com missie reeds vóór 's Raads besluit haar ontslag had ingediend: nl. omdat zij wordt voorgesteld als hebbende vroeger, ook in de gasquaestie, niet zelf standig genoeg gehandeld. Die beschuldiging vindt zij insgelijks in het voorstel van den heer Buys. Deze bedankte voor de gegeven inlichtingen, al kon hij ze niet beamen. Er blijft echter tusschen hem en den Voorzitter een groot principiëel bezwaar bestaan; men moet nl. de zaak beschouwen van het standpunt van den Raad. Deze moet in kennis ge steld worden met de meeningen ook der minder heden van de commissiën, niet alleen, van de meerderheid. Dan eerst kan de Raad met oordeel zaken behandelen, en niet door de weinige inlich tingen van een gecombineerd college. De heer Cock ging de al of niet wettigheid van den tot nu gevolgden maatregel na. Het is waar, een eigenlijke wetsbepaling is er niet; maar er zijn soms zaken, die geen nadere verklaring noodig hebben, b. v. dat een jaar 365 dagen heeft. Er is ook zoo veel wat men niet mag doen, zonder dat het nog verboden of beschreven is. En daartoe behoortnaarzijne zekere overtuiging het uitbrengen van een gecom bineerd advies. Elk moet afzonderlijk worden uit gebracht, aan den Raad. De commissie voor de huishoudelijke verordeningen, van welke hij lid is, heeft dit reeds - in verband met art. 56 - in haar rapport aangetoond. Maar al zjjn er ook geen be paalde artikelen aan te halen, het voorstel des heeren Buys is en blijft wettig. Het gezond ver stand moet men niet wegcijferen. Ook mag men niet vergeten dat de gemeente wordt geregeerd door den Raad, volgens art. 193 der Grondwet, hetwelk niet eens spreekt van den burgemeester en op de grondslagen waarvan de Gemeentewet is gebouwd. De burgemeester is alleen voorzitter van den Raad. De heer Donner wees er op dat er drie ver schillende commissiën zijn om den Raad voor te lichten of B. en Ws. in de buishouding der ge meente bij te staan: en nu behoort z. i. de com missie van financiën tot do eerste categorie; zij behoort den Raad en is eene zelfstandige; daarom kon hij zich volkomen vereenigen met het voorstel van den hoer Buys dat die commissie ook een zelf standig rapport uitbrenge. De Voorzitter zou mot zijn antwoord slechts kort zijn. Het kwam hem voor dat de heer Boys zich wel wat heel gemakkelijk van de zaak trachtte af te maken door te beweren dat diens voorstel zoo doodeenvoudig was. Er is een stelsel van loven en bieden: de een kan eene zaak voorstaan en een ander niet; maar hem is de eenvoudigheid van het voorstel niet helder. De Raad ontvangt immers telkens twee voorstellen, al zijn de détails n samenspreking der beide colleges behandeld. Die voorstellen zijn ieder zelfstandig. Het tegendeel zal de heer Buys toch niet willen beweren? De verge lijkingen van den heer Cock gingen volgens den Voorzitter over 't algemeen mank. Wat den indruk betreft dien het rapport van B. en Ws. op den heer Zaaijer heeft gemaakt, herinnerde hij aan het „kom hier!" dat op een tooneel zoo verschillend kan worden gezegd, al naar de omstandigheden waaronder deze twee luttele woorden gezegd worden. Zoo moet ook het schrijven van B. en Ws. kalm worden gelezen. In ieder geval zullen deze zich niet onderwerpen aan eene onbevoegde beslissing of uitspraak van den Raad. Het groote bezwaar van velen is de vrees dat bij samensprekingen van 7 personen er enkelen in anderen zullen op gaan en hunne zelfstandigheid verliezen. Mag men dan alleen schriftelijk van gedachten wisselen? Leidt eene mondelinge niet tot een spoediger en beter resultaat. Den heer Cock geeft hij toe dat de Raad de gemeentehuishouding beheert; maar ook alleen van den Raad; bij wees daartoe op het vsrschil tusschen de artt. 55 en 56. Het ge sprokene - zoowel de welsprekende redevoering als de wijze om de bezwaren bespottelijk voor te stellen - is niet in staat geweest bij hem het grievende en krenkende van het voorstel weg te nemen. De heer De Goeje achtte zich verplicht te moti- veeren de stem, welke hij voor de voordracht van B. en Ws. zou uitbrengen. Hij zou dit doen omdat hij geen voldoender gronden voor het voor stel des heeron Buys vernomen had; - en de heer Donner vestigde er nogmaals de aandacht op dat het volstrekt de bedoeling niet was dat twee verschil lende colleges niet zouden mogen samenspreken. Die gevolgtrekking van den Voorzitter was geheel onjuist en smartte hem. Men wil twoe afzonder lijke adviezen. On&fhandeiijke rapporten noemde ook de beer Buys ze nogmaals. De commissie van financiën mag B. en Ws. wel helpen, maar daarom den Raad het noodige licht niet ODthouden. Hij wil hebben dat er van die commissie niets ver loren ga. In hare voorlichting wordt integendeel te veel belang gesteld. Na antwoord en weder-antwoord der heeren Cock en De Kanter, die het practisch nut van het voorstel bleef ontkennen, werd tot stemming over gegaan. De uitslag daarvan was dat zich 14 leden vóór en 13 tegen het voorstel des heeren Buys ver klaarden. Vóór stemden de heeren De Geus, Ker- stens, Groll, Bredius, Zaaijer, Donner, Cock, Van Hoeken, Verster, Van der Hoeven, Buys, Le Poole, Van Dissel en Kaiser. Vóór de sluiting der vergadering vroeg de heer Van Hoeken hoe het tegenwoordig met de Havenljjn van den tram stond, op welke vraag de Voorzitter in de volgende zitting zal antwoorden; terwijl de heer Bredius voorstelde om de controle op de licht sterkte van het gas, buiten de fabriek om, weder in te voeren, vooral na de bepaalde prijsverlaging, ten einde ook daardoor het aantal gasverbruikers te doen toenemeo. Gemengd Nieaws. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Gra venhage in raadkamer, van 18 dezer, is vrouw Van der Linden verwezen naar de openbare terechtzit ting van dit rechtscollege, ter zake van te Leiden met het doel om na te noemen personen van het leven te berooven, vergift en wel rattengift of rattenkruit (acidum arsenicosum), zijnde eene zelf standigheid, die, in het menschelijk lichaam gebracht, met meer of minder spoed den dood kan veroor zaken, vermoedelijk vermengd met andere stoffen, te hebben toegediend lo. op een dag in October 1881 en wel ver moedelijk in het laatst van die maand, aan Arend De Hees, hebbende zij tot bereiking van haar doel het vergift gestort in voor zijn gebruik bestemden en werkelijk gebru'kten drank of andere stoffeo of zelf tindighcden 2o. den lsten December 1883 aan Suzanna Abec, hebbende zij tot bereiking van haar doel het ver gift gestort in tot gebruik voor deze bestemden ea werkelijk gebruikteh drank 3o. den Ssten December 1883 aan Hendrik Frank huizen en aan diens huisvrouw Maria Van der Linden, hebbende zij tot bereiking van haar doel het vergift gestort in, in hunne woDiDg gereedstaande, tot hun gebruik bestemde en werkelijk gebruikte spijszijnde de vier genoemde personen door het gebruik van het vergift ziek geworden en gestorven: Arend De Hees 1 November 1881, Suzanna Aben den lsten December 1883, Maria Van der Linden, huisvrouw van Hendrik Frankhuizen, den 13den December 1883 en Hendrik Frankhuizen den 19den December 1883. Een verschrikkelijk spoorwegonge luk heeft gisteravond plaats gehad tusschen Ede en Veenendaal, met den trein, welk om 7.45 uit Arnhem was vertrokken. Voorbij het eerstgenoemde station raakte de locomotief, welke, de helling afkomende, eene meer dan gewone vaart had, bui ten de rails, met het gevolg dat meerdere wagens derailleerden. Een conducteur van Van Gend en Loos werd in den bagagewagen verpletterd en verloor het hoofd, terwijl een conducteur der Rijnspoorweg-maatschappij zelve de beide beenen verloor. Overigens is niemand gekwetst. Hedennacht om twee uren werden de passagiers afgehaald en naar Utrecht vervoerd; te drie uren kwamen zij te Amsterdam en Rotterdam aan. De locomotief had het zand verbazend hoog, vóór zich uit gewerkt. De weg was hedenmorgen nog versperd, zoodat de passagiers moesten overstappen. De conducteur Rijst van Van Gend Loos is een jeugdig en eerst sedert een half jaar gehuwd man. De conducteur van den sneltrein, Donselaar, is thans onder heelkundige behandeling, terwijl een andere beambte, Van 't Hoff, lichter gekwetst werd. De drie 1 ij ken die bij het vergaan der stoomboot „Oude Maas II" te Rotterdam ver mist werden, zijn gisteren in de voorkajuit der boot gevonden. In een der cellen van de staatsge vangenis te Lissa bevindt zich de moordenaar Biniarcz, die den 20steu Januari jl. door de jury ter dood werd veroordeeld. De ambtenaar van het openbaar ministerie, Götze, had bepaald dat de mis dadiger, in afwachting van de beslissing des keizers, dag en nacht door oppassers bewaakt zoude worden, om elke poging tot ontvluchting of tot zelfmoord omnogelijk te maken. Eenige nachten geleden kwam Biniarcz met een zijner bewakers, een tuchthuisboef die nog drie jaren straftijd voor zich had, overeen om den anderen bewaker die zijne plannen zou verhinderen, te ver moorden, en daarna gezamenlijk de vlucht te nemeD. Het slachtoffer was reeds door de beide schur ken gebonden en in dekens gerold, en juist wilden zij hem een prop in den mond steken, toen het geroep om hulp van den ongelukkige den nacht waker opmerkzaam maakte, dat er in de cel iets bijzonders moest voorvallen. Hij maakte alarm en de toeleg werd gelnkkig nog juist bijtijds verijdeld. Als de vermoedelijke moordenaar der weduwe Muller uit Dresden en tegelijk als de gene die beproefd heeft Dresdener brievenbestellers om het leven te brengen en te berooven, is ge arresteerd de 25-jarige vleeschhouwer Paul Schimdt, uit Plauen, die reeds in het vorige jaar, als ver dacht van moord, voor het gerecht verscheen, maar wegens onvoldoende bewijzen vrijgesproken werd. BUITENLAND. Frankrijk. In een telegram van den heer Patrenótre wordt bevestigd dat de gezant zelf nog te Shangaï ver toeft, maar dat hij de Fransche vlag heelt ingehaald. Het oorlogsschip „Bayard," dat op 15 dezer in de Chineesche wateren twee Chineesche schepen in den grond boorde, heeft slechts één man verloren. X>uitsolilaxid. De Rijksdag verwierp gisteren het voorstel van den heer Brömel, om het recht op rogge eerst na afloop van het handelsverdrag met Spanje in werking te doen treden. Voor haver, peulvruchten en boek weit stelt de regeering een recht voor van 2 mark. Het Huis besloot echter voor haver en peulvruchten het tegenwoordig recht van 1 mark te behouden, en dat voor boekweit (thans 50 pf.) op 1 mark te bepalen. Het recht op garst, tot dusver mark, is tot op 1 mark verhoogd. De regeering had V/s mark voorgesteld. Heden voortzetting.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2