N°. 7671. Vrijdag 20 A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: T«or Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 10 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171.' Grootere letten naar plaatsruimte. Voor kat iniaaaaa ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. N' LEIOES, ÏO Februari. Ter gelegenheid van 's KoDings 68sten verjaardag werd hedenmiddag om twaalf uren, evenals in alie andere garnizoensplaatsen, eene parade gehonden. Al was de Ruïne niet van „alle plassen vrij," toch was ze ditmaal het uitgekozen terrein. De troepen werden gecommandeerd door den luitenant-kolonel W. C. D. Van Rjjen en geïnspecteerd door den kolonel-commandant F. J. G. W. Leers, beiden van het 4de regiment infanterie. Het militaire schouw spel, dat ook op de Garenmarkt, Raamsteeg en Doesastraat plaats had, werd door eene groote menigte bijgewoond. Vlaggen wapperden overal. Ook de jongens van de Kweekschool voor Zeevaart alhier, hadden hedenmiddag een buitenkansje. Om prijzen werd nl. door hen, ten aanschouwe van een aantal genoodigdeD, mastgeklommen, zakge- loopen enz. Het feest werd door muziek opgeluisterd. Aanstaanden Zondag zal in alle Roomsche kerkeo van Nederland na de Hoogmis de lofeang „Te-Deam" worden gezongen, ter viering van Zr. Ms. geboortedag. Gisteravond zijn hier weder berichten ont vangen van de Nederlandsche reizigers in Zuid- Afrika. De brief is gedagteekend van Mossamedes, 8 Januari. De chef der expeditie, de heer Veth, had alleen een tochtje gedaan naar de Boeren- kolonie te Hnmpata, naar Huilla en andere plaatsen, voornamelijk met het doel om ossen te koopen,om den wagen te trekken dien hij uit Nederland heeft medegebracht. Een ossenwagen bestemd om aan een gezelschap reizigers en hunne have als een be weegbaar hnis te dienen, vordert een getal van minstens 16 ossen, en het is den heer Veth gelukt deze tot matigen prijs te bekomen. Te Huilla vond hij op het postkantoor de brieven aan heao eu zijne reisgenooten in November des vorigen jaars uit Nederland gezonden. De moeilijkheden door den heer Veth op deze reis ondervonden, waren veel minder geweest dan baj zich had voorgesteld, en hij had uitstekende diensten gehad van een der medegevoerde Indische paardjes, dat hem op dien tocht als rijpaard had gediend. Hg had met het land en zijne bewoners met bijzonder genoegen kennis gemaakt. Do Por- tngeesehe beambten en handelaars waren zeer voor komend en de, door van Dauckelman met zoo donkere kleuren geteekende Boeren, waren hem uitstekend bevallen. De plannen om naar de Trans vaal terng te keeren schijnen bij hen geheel op den achtergrond geraakt te zijn. De heer Veth had te Humpata een huisje gehuurd en was voor nemens half Januari met zijne reisgenooten daarheen te gaan en er zijn hoofdkwartier te vestigen. In de streken die hij was doorgetrokken, had hij eene groote hoeveelheid vogels in belangrijke verschei denheid van soorten opgemerkt, en daaronder eeoige die hij voor nog onbekend hield. Nauwelijks was de heer Veth van dezen uitstap te Mossamedes teruggekomen, of hij vernam dat de mailboot, die bij eerst eenige dagen later ver wacht had, reeds was aangekomen, zoodat hij ook ditmaal weder verplicht was zijn schrijven kort af te breken. Wat hij over zijne verdere plannen meldt, is nog te onzeker om er hier gewag van te maken. De hoofdzaak is dat hij en zijne reisge nooten gezond en tevreden zijn, en dat hij de om standigheden waarin zjj verkeeren, zonder voorbe houd zeer gunstig noemen kon. De 1ste iuit. J. M. A. Mesch, van gedetacheerd naar O. Indië teruggekeerd, is hier te lande weder ingedeeld bij de 3de comp. 4de bat. 4de reg. infan terie te Leiden. Aan het Rijk zifn ter plaatsing in hetEthno graphisch Museum te Leiden, ten geschenke aan geboden door iemand, die wenscht dat zijn naam niet vermeld worde, twee waterflesschen van grauwe gebakken aarde, voor het verkoelen van Nijlwatcr, thans nog bij de bewoners van Egypte in gebruik, en een dolk van een Boscbjesman in schede. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzer, plaatsvervanger van het hoofd der te openen openbare burgerschool aan de Falckstraat te 's Hage, staat No. 1 de heer A. M. F. Brinkman hoofd der openbare school te Leidschendam, en op de voordracht voor onderwijzeres 4de kl. aaD de school aan de Ammunitiehaven aldaar staat No. 2 mej. J. C. Krnimer, te Leiden. Te Amsterdam is benoemd tot hoofd van eeae openbare lagere school der lste klasse de heer J. W. Van DalfseD, hoofd eener openbare lagere school te Aalsmeer. Het stoomschip „Macassar", van Java naar Amsterdam, vertrok gistermorgen van Liverpool de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, passeerde gistermiddag Gibraltar. Gemeenteraad. In de bedennamiddag gehonden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Boo), Groll, Bredius, Juta, Damsté, Zaayer, Van Dissel, Land, Bays, Kerstens, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Donner, Cock, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Kaiser, Was, Driessen en Van Wensen. Afwezig niemand. Door den Voorzitter werd 0. m. medegedeeld dat de heer Grol zijn entslag als eeinmissaris der gasfabriek heeft genomen. Van de hier wonende warmoeziers is een adres ingekomen houdende klacht over het rondventen alhier van groenten en vruchten door personen uit andere gemeenten. Het Rijkssubsidie in de kosten voor het lager onderwijs alhier is vastgesteld op f 36,190.50. Benoemd werden tot tweeden onderwijzer aan de school 3de kl. de heer L. Driebergen, met 19 st., en tot leerares in de muziek aan de kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen mej. G. M. C. Van Baaten met 24 stemmenop mej. Werst waren 2 stemmen uitgebracht. Tot benoeming van een lid der Plaatselijke School commissie werd niet overgegaan, omdat de heer H. Van Wensen, die op de voordracht stond, had verzocht wegens veelvuldige bezigheden niet in aanmerking te komeD, zoodat eene nieuwe voordracht aan genoemde commissie moet worden verzocht. Aan C. L. Van Doorn werd de demping en het in eigendom bekomen van een gedeelte sloot langs het Delfc8che trekpad toegestaan, op de gestelde voorwaarden. In een nader schrijven had adressant alleen de demping verzocht, en niet den eigendom. Mocht ook tot het laatste worden besloten, dan verzocht hij den prijs in overeenstemming met zijn zak te brengen. Ia de voordracht werd echter door den Raad geen verandering gemaakt. De prijs is adr. dus bekend. Gunstig werd beschikt op de verzoeken van W. F. Krüger om een stoep te leggen aan de Mare en van jhr. Hoeufft een aan de Boommarkt. Het voorstel tot onderhandsche verhuring van tain- of teelland bij het Raamland onder Leiderdorp werd goedgekeurd, ook al was er een aanbod van J. Zwetsloot van f 45 per jaar nog ingekomen. Met 19 tegen 8 stemmen, doch zonder discussie, werd besloten tot naamsverandering van het „Stede- ijk Werkhuis." Dit zal dus in het vervolg heeten „Stedelijke Werkinrichting." Naar aanleiding van het voorstel van den heer Buys, tot wijziging van de verordening houdende regeling va» de vaste commiasiën (in dien zin: dat het voortaan de vaste commissiën uit den Gemeen teraad zoowel als het Dagelijksch Bestuur zal zijn verbcdeD, om zonder 's Raads machtiging in daartoe leidende gevallen een gemeenschappelijk rapport met advies nit te brengen, in stede dat door de betrokken Commissiën afzonderlijk op eenig voorstel worde gerapporteerd) en het daarop door het Dagelijksch Bestuur ingediende antwoord, had ook de commissie van financiën hare denkbeelden doen kennen. De argumenten waarop de heer Buys zijn voorstel gronde en waarmode de commissie tot het ontwerpen en herzien van de verordeningen betreffende de huishouding der gemeente instemde, liet de commissie van financiën onbesproken, in de eerste plaats omdat zulkB niet op haren weg lag en ten andere, omdat het College van Dagelijksch Bestuur daarop reeds in het breede en naar haar overtuiging, op geheel afdoende wijze had geantwoord. Bij haar woog eohter zwaarder het motief het welk bij den voorsteller moet hebben voorgezeten toen hij zijn voorstel overwoog en waaraan, zooals nit de memorie van toelichting ook blijkt, het onlangs gemeenschappelijk ingediend rapport, in zake de verlaging van den gasprijs ten grondslag ligt en waaruit dus logisch valt op te maken dat aan het deugdelijk, onbevangen en zelfstandig oordeel van de Commissie van Financiën in deze zaak wordt getwijfeld. Men schijnt Diet vreemd van de gedachte, dat de Commissie van Financiën te zwak tegenover het college van Dagelijksch Bestuur, te veel genegen heid tot transigeeren zou hebben betoond en ten gevolge daarvan zich door dat college als 't war© zou hebben laten overheerschen en waardoor de aannemingskans van dat voorstel beduidend zou zijn bevorderd. Allerminst zij het van de Commissie van Financiën te waohten dat zij ook maar eene enkele poging zon aanwenden om deze bedektelijke afkeuring of, als men wil, beschuldiging, tewederleggen, of omtrent die gehoudene gemeenschappelijke vergadering in bijzonderheden te treden. De commissie van financiën is zich geheel bewast, dat zij, door tot die samenspreking medegewerkt te hebben, juist het belang der zaak en gevolgelijk het belang der gemeente heeft bevorderd en gediend en ofschoon zulks van ieder lid naar zijne over tuiging wordt geëischt, zoo rust die plicht in nog grooter mate op de commissiën, die den Raad tot steun en verlichting dienen en tot samenstelling waarvan de Raad zijn vertrouwen in die personen, bij het doen der keuze, uitspreekt. De wijze derhalve waarop- en de aanleiding waar door thans dit voorstel bij den Raad werd aan hangig gemaakt, leidden er de heeren Damsté, Knappert en Land toe om znlks als een bewijs van minder vertrouwen in hunne zelfstandigheid en onbevangen oordeel aan te merken en het kon h. i. niet vreemd schijnen, dat zij den Raad in de ge legenheid wenschten te stellen tot benoeming van eene nieuwe commissie van financiën te kannen overgaan en onverschillig dus of het onderwerpelijk voorstel door den Raad zon worden aangenomen of niet, hadden genoemde commissieleden reeds aan den Gemeenteraad medegedeeld dat zij als leden van de oommissie van financiën hun ontslag namen. Dit een en ander lokte heden een uitvoerig debat uit. De Voorzitter wenschte vooraf te weten de artikelen, volgens welke het Dagelijksch Bestuur tot nu toe in strijd met do wet had gehandeld. Alvo rens deze te noemen, gaf de heer Buys zijn leed wezen te kennen over het antwoord van B. en Ws, op zijn voorstel. Er zijn te veel personalia in heli spel betrokken, waartegen hij zijne grieven bloot legde. Alles schijnt tegen hem gekampt te zijn doch hij vreesde den parlementairen oorlog niet, ook niet in verband met de wijze waarop de voorzitter soms de vergaderingen leidt. Het lijkt wel of spr. een

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1