N*. 7667. Maandag 16 Februari. A0. 1885. Derde Blad Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden [er 3 me&nden1.10. Fitoco per post1.40. Aftonderlijle Nonamers0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: Vu 1fi re(eli 1.05. Iedere regel meer f 0.174- Groolere letters naar plaatsruimte. Voor kei ineassee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. BUITENLAND. Frankrijk. Generaal Brière de l'Isle seint dd. 12 dezer het volgende: „Wij zijn nog steeds bezig met het ver volgen van de vijandelijke legermacht, die echter zeer talrijk is en ons feet terrein voet voor voet betwist. Op 't oogenblik zijn wij nog 16 KM. ver wijderd van Langsom, dat wij morgen hopen te bereiken.'" De politie te Parijs schijnt eene samenzwering op het spoor te zijn. Woensdag jl. nam zij een Duitsehen socialist, Albrecht genaamd, en den anar chist Morphy in hechtenis. De hniszoeking bjj Albrecht leidde tot de ontdekking van brieven van Reincdorff, den aanlegger van het Niederwald- complot, die dezer dagen te Halle onthoofd werd. Verder vond men bij hem een compleet exemplaar van Host's blad „die Freiheit" en vele andere anarchistische bladen. Albrecht meet de aanvoerder zijner party te Parijs zijn. Bij Morphy, den toon van een Engelschman en van eene Fransche vrouw, vond men brieven van Russische Nihilisten ea Duitschers. Nog vele andere buitenlandsche leden van de genoemde partijen zonden in hechtenie ge nomen worden. Zeven van de onlangs te Parijs gearresteerde personen zijn op vrije voeten gesteld. Den 26sten zullen de Parijsche studenten Victor Hugo met zjjn 83sten verjaardag en corps gaan gelukwenschen. De president der Republiek heeft een besluit geteekend, waarbij de begrooting der stad Parijs voor 1885, ten bedrage van ciroa 260 millioen in mitgaaf en ontvangst, goedgekeurd wordt. Duitschland. Enkele Duiteche bladen bevatten het tek>gra- phisch bericht dat de heer Woermann uit Hamborg feet eiland Nicol, tegenover Bimbia, aan den natio naal-liberaien afgevaardigde Oechelhauser zou heb ben verkocht. Daar alles, wat met de kolonisatie ie verband staat, in Duitschland graote belangstel ling wekt, heeft men dit bericht voor goede mant opgenomen. Intusschen is de gansohe historie niet meer dan eene aardigheid. Ia een der laatste zit tingen van den Rijksdag bood de beer Woermann schertsend den groeten tegenstander vaa Bismarck's koloniale politiek, Eugen Richter, bet bovenge noemde, onbewoonde eiland te koop aan. Klaar blijkelijk hebben nu de Fortschrittler ziek gewroken, door het verhaal omtrent een nationaal-liberaal eiland uit te strooien. De nationaal-liberaien zeiven gevoelen aan zulk een aardsch paradijs nog geen behoefte; konden zij er een verbanningsoord voor Richter en diens vrienden van maken, dan zou de heer Woermann mogelijk zaken met hen kunnen doen. In de gisteren te Berlijn gehouden zitting van de commissie der Congo-conferentie, kon de Neder- landsche vertegenwoordiger, jhr. Van der Hoeven, niet aanwezig zijn, doordien hij wegens ongesteldheid genoodzaakt was in zijne kamer te blijven. Eenige groote mogendheden, voorgegaan door Engeland, hebben Portugal officiëel gesommeerd zich ten spoe digste met de „Association Internationale du Congo" te verstaan. Naar men verneemt, zijn er nu tus- schen Duitschland en Engeland teu opzichte van Nieuw-Guinea tegemoetkomende stappen gedaan, waardoor vooruitzicht op overeenstemming wordt verkregen. Tevens beeft er tusschen Berljjn en Londen eene diplomatieke briefwisseling plaats over Borneo. Een telegram uit Nieuw-Zeeland, op 13 dezer te Londen ontvangen, meldt als gerucht dat Duitsch land Samoa heeft ingelijfddaardoor zou grooto opgewondenheid zijn ontstaan en zoowel de Engel- sche als Amerikaansche consuls zouden daartegen protest hebben aangeteebend. De „Daily Telegraph" meent het feit van eene poging tot inlijving te kunnen bevestigen, doch voegt er bij dat zij ge schiedde door een Duitsch ondergeschikt beambte, zonder machtiging der Duitsche regeering. Het zon ook aan geen twijfel onderhevig zijn, dat men te Berlijn er niet aan denkt om den maatregel te handhaven. Italië. De „Popoio Romano" zegt dat Italië eene derde expeditie van 1400 man naar Egypte zal zendeD, onder bevel van een generaal. In het geheel zonden de drie expeditiën dan 3200 man sterk zijn. Te Milaan is de voortvluchtige Fransche bankier, Emile Foret, in een hotel gearresteerd. Hij had be langrijke sommen verduisterd en wissels vervalscht. Hij zal worden uitgeleverd. GrootrBrituuiiië. De brief van den gouverneur van Berber, waar van een telegram in ons vorig nommer melding maakte, luidt als volgt: „In den naam van God! ven Mohammed Kkeir Abdoeliah Khog Fali, Emir-generaal van Berber, aan cyu vriend Abdoel Magid Abi el Debalok en al diens mannen. Ik verwittig u, dat wijteden,na het middaggebed, «en brief ontvingen van den ge- loovigen Khalifa Abdoeliah Eben Mohammed, waarin hij ons mededeelt dat Khartoem werd ingenomen op Maandag, den negenden Rctbi 1302, aan deze zijde van El Haoci, op de volgende wijze. De Mahdi riep zijne troepen en zijne derwisschen, opdat zij tegen de vestingwerken zouden oprukken, en kwam in één kwartier bénnen Khartoem. Zij doodden den verrader Gordon en maakten zieh meester van de stoombooten en de schepen. God heeft hem roem vol gemaakt. Wees dankbaar en loof en prijs God voor zijne onuitsprekelijke goedertierenheid. Dit ver kondig ik u. Deel gij het aan uwe troepen mede." Het stuk is gedagteekend „13 Rabi",d.i. 30 Januari. De dagblad-correspondenten zijn in de Soedan- campagae bijzonder ongelukkig. Men herinnert zich dat de hoeren Cameron en Herbert bij Aboe-Klea wer den gedeod. Thans wordt gemeld dat Reuter's cor respondent, die de colonne van generaal Earle ver gezelde, bij het gevecht aan de oevers van den Nijl ernstig is gewond. De correspondent van de „Man chester Guardian" wordt vermist. Men heeft hem het laatst gezien op 18 Januari, geheel alleen, in de Bayoedawoestijn op 20 mijlen afstands van Korti. Hij was toen opweg naar de Gakdoel-bronnen. Een correspondent uit Soedan schrijft dat er gebrek is aan lucifers bij de troepen. Sommige offi cieren betaalden alvorens met de colonne naar de woestijn te trekken, 5 fr. voor een doosje, dat ge woonlijk 1 stuiver kost. De „Pali Mall Gazette" merkt op dat de toegestane vijf millioen voor de verbetering der vloot, nog niet besteed zijn. Niets is gedaan ter verdediging der militairen, niets tot bescherming der handelshavens. Engeland is in verval, het is onmachtig: de eigen kusten zijn niet verdedigd. In dezen staat van zaken wil de „Pall Mali" het leger van 20,000 man, dat voor Egypte noodig is, vervangen door versehe soldaten. „Met duizenden ontevreden werklieden zonder werk onder ons, is het zaak te recruteeren, en de nieuwe manschappen zouden in weinige maanden geoefend kunnen worden. Al zijn we verplicht Egypte niet op te geven, daarom is dit nog geen reden om ons eigen land op te offeren." Gordons broeder, sir Henry Gordon, is in het bezit van een aantal officiëele en particuliere stukken van zijn broeder, o. a. brieven van den ex-Khedive, en een kaart van Soedan met aanteekeningen van Gordon. Men zegt dat sir Henry Gordon nog niet. overtuigd is van den dood van zijn broeder. De „Daily News" spreekt het bericht tegen dat Wolseley bericht van kolonel Boscawen betreffende Gordons dood aan het departement van oorlog zon hebben geseind. Zuid-Afrilt». Uit Durban wordt aan de „Standard" geseind dat de toestand in de Transvaal hachelijk is en de Transvalers de boeren in Bechnanaland stellig zullen bijstaan. Volgens den correspondent van het blad zou de Transvaalsche regeering tegenover dezen aandrang machteloos zijn. In dit geval ig eene ernstige worsteling te wachten, want de Boeren uit den Vrijstaat zullen zich stellig bij de Trans valere aansluiten. Sir Charles Warre» en de heer Kruger hebben een onderhond gehad te Fourteen Streams, maar over den uitslag is niets bekend. Volgens den correspondent van de „Times" waren 1000 boeren bijeen in hun kamp in Zeeloeland, wachtende op de toewijzing van pachthoeven, en hadden de oorlogznchtigen onder hen gedreigd Natal te zullen nemen, indien één schot in Bechn analand viel. De macht van sir Charles Warren wordt op 3500 mau geschat. De heer F. Jeppe, van Pretoria, schat de oppervlakte en de bevolking van de drie nieuwe Boerenstalen, zooals door hem vermeld in de Mitthei- lungen, als volgt: Stellaland, 6000 vierkante mijlen, met 20,500 inwoners (3000 blanken); LandGoeen, 4000 vierkante mijlen, met 17,000 inwoners (2000 blanken); Zoeloeland, 4500 vierkante mijlen, met 21,000 inwoners (2500 blanken). INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Als abonné wend ik mjj tot u met het vriendelijk verzoek voor het volgende onder de ingezonden stukken in uw veelgelezen wordend blad een plaatsje te willen inrnimen. Als inwoner dezer gemeente en wel aan de Brandewijnsteeg hebben met mij de overige bewo ners dier steeg dagelijks bij gelegenheid van het aan- en uitgaan der zich daar bevindende school voor minvermogenden veel last, ongerief, angst en schrikken, vooral als die steeg door wagens of rijtuigen met paarden bespannen in draf gepasseerd wordt, wijl de kinderen dan om niet overreden te worden of ander ongeluk te krijgen, verplicht ajn elkander te verdringen en zich in de daar staande huizen te bergen, waardoor de ruiten van deuren en ramen veel gevaar van breken lijden, hetgeen zoo die steeg stapvoets bereden werd om het pu blieke verkeer niet te hinderen, weinig of geen gevaar zou opleveren. Drukke straten en deftige of burgerscholen staan steeds zoowel bij het aan- als uitgaan onder politietoezicht. Zou het niet nuttig ja zelfs noodzakelijk zijd, dat ook, vooral met het oog op de onmiddellijke nabijheid van het Vrouwen klooster, waar wel eens ongeregeldheden en twisten voorvallen, die Brandewijnsteeg en school door de politie werd gesurveilleard en wagens en rijtuigen niet anders dan stapvoets daar mochten rijden, want mij dunkt dat kinderen van minvermogenden daarin gelijk moeten staan met die van hoogere klassen en gelijk recht op bescherming hebben. Heeft dit plaats, dan behoeven de bewoners bij die school bij het aan- en uitgaan niet meer van angst voor ongelukken te beveD. U voorloopig dankzeggende voor de plaatsing dezer, blijf ik, hoogachtend, Uw Abonné Leider, Febr. 1885. Argus,. CORRESPONDENTIE. - De zendeling, die a. s. Maandag in de Hooglandsche kerk zal spreken beet niet Bïegen, naar Ph. Bieger.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1