Zaterdag 14- Februari. N'. 7666. A°. '1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: T«or Leiden per S maandenf 1.10. Fmico per post1.40. Afzonderlijke N'ommers.0.05. PRIJS DER ADYERTEN'TIENt Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer 0.17ft.' Grootere letten naar plaatsruimte. Voor tot ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Offlciëele Kennisgevingen. De Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Soilings in de provincie Zuid-Holland van den 7den Fe bruari 1885, A. N#. 313 (2de afd.), Provinciaal blad N°. 13 Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 26sten Februari a. s., des middags te 12 uren, door de hoofdadministratiën der korpsen van de veld- en rijdende artillerie zal worden overgegaan tot de openbare aanbe steding der levering van 80 remonte paarden, waarvan het getal voor elk dier korpsen is bepaald op 20 stuks. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor de gegadigden o. a. in het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Febr. 1885. DE KANTER. LEIDEN, 13 Februari. Heden is aan de universiteit alhier de heer W. F. Haase, geb. te Salatiga (eiland Java) bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid, met academisch proefschrift, get.„De onttrekking van minderjarigen aan het wettig over hen gesteld gezag, volgens art. 279 van het Strafwetboek." Onze vroegere stadgenoot de heer Hugo Godefroy, thans assistent-bloemist op het Loo, is benoemd tot Obergartner te Reval, bij den vlengel- adjudant van den keizer van Rusland. De Indische mail per stoomschip „Soenda" wordt morgen alhier verwacht. Er bestaat gelegenheid kot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste baslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 14den Febr. a. s., des ochtends te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk Zaterdag morgen om 6.37 bezorgd zijn. Het Engelsche weekblad „The Academy" maakt met grooten lof melding van den nieuwen drnk van prof. Kuenen's „Historisch-critisch onder zoek naar het ontstaan en de verzameling der Boeken des Ouden Yerbonds". „Iedere bladzijde," zoo roemt o. a. de berichtgever, „maakt den indruk van met zorg herzien en opnieuw bewerkt te zijn en het boek bewaarheidt ten volle de uitspraak van den schrijver, dat hij namelijk den tegenwoor- digen stand van de groote en ver-r6ikende critische vragen heeft willen blootleggen, zooals deze in zijne oogen is." In het dorp Woubrugge zijn sedert 1579 bij de Hervormde gemeente 22 predikanten werkzaam geweest, of gemiddeld elk ongeveer 14 jaren. De eerste predikant heette Nicolaas Simonse, terwijl de twaalfde leeraar, Alexander Comrie, in 1749 zijne preeken heeft laten drukken bij Johannes Hasebroek te Leiden. Ds. E. Yan het Loo, pred. te Sliedrecht, heeft bedankt voor het beroep naar de Christ.-Geref. gemeente te Bodegrave. Bedankt is voor het beroep naar de Herv. gemeente te Cillaarshoek door ds. J. J. Van Walsem, te Noordwijk. Jhr. mr. W. Van der Wijck heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad de gevorderde eeden als advocaat en procureur afgelegd. De Rotterdameche gemeenteraad besloot gis teren tot het oprichten eener hydraulische kolentip tot lossen van steenkolen, aan de binnenhaven op Feyenoord, waarvan de kosten op f 60,000 zijn begroot. Enkele leden meenden dat dit op den weg lag der particuliere industrie, doch uit de inlichtin gen bleek dat er geen kans bestond dat particu lieren dit in den eersten tijd zouden ondernemen, terwijl de handel en de scheepvaart er zeer door gebaat zouden zjjn. Ook werden aangenomen de voorstellen betreffende de overgave van het Vrij Entrepót in het beheer van de gemeente. De Amsterdamsche Kasvereeniging heeft tot commissaris gekozen de heer Heldring, directeur der Handelmaatschappij, in plaats van den heer Pierson, benoemd tot president der Nederlandsche Bank. In eene part. corresp. nit Atjeb, dd. 10 Jan., aan het „D. v. N." lezen we het volgende: Het nieuwe jaar heeft onder geene gunstige om standigheden zijne intrede gedaan. Juist op den Nieuwjaarsdag is tusschen Anafcgaloeëng en Lam- baroe hevig gevochten. Het was weder een transport, dat op het onver wachts zou worden aangevallen, indien niet eeno dekkingscolonne bij Anak-Baté had post gevat. Nn had deze colonne het bard te verduren. De luit. Kerrebijn en twee minderen sneuvelden, terwijl de luitenant Bellaard en een twaalftal minderen werden gewond. Den volgenden dag kon het transport van Anak- galoeëDg naar Tjot Basetoel ook niet rustig door- marcheeren, omdat de vijand het aanhoudend op zijne flanken bestookte. De toestand is over het algemeen niet rooskleurig te noemen, want niet alleen dat wij in de Zuid oosterlinie weder hetzelfde te verduren hebben als in het voorjaar van 1884, maar ook de Zuiderlinie heeft veel last van den vijand. In Poenir en Aroen schijnt eene groote bende vereenigd te zijn, die het werken aan den weg van Lambaroe naarLam- teh telkens bemoeielijkt. Nu en dan werd zij door patrouilles of hinderlagen uiteengejaagd, maar het gelukte nog niet haar voorgoed te verdrijven. Intasschen wordt met reuzenkracht gewerkt aan den aanleg van niouwe wegen en versterkingen; binnen drie maanden zullen die wel alle gereed zijn. Dan zullen alle krachten vereenigd kunnen werken aan het noodzakelijk openkappen van het terrein. En wanneer ook dit zal voltooid zijn, kunnen de voorliggende posten worden ingerukt. Alle gebouwen en materialen naar Lambaroe en Kotta- Radja terug te voeren zal wel niet mogelijk zijn het zoude ons te veel menschenlevens kosten. Daarom zullen ter bespoediging van het intrekken der overbodige liniën vele gebouwen den vlammen ten prooi worden gegeven. Hoe spoediger dit geschiedt, des te eerder zullen wij hier den normalen toestand intreden, die, zoo wij hopen, gunBt'ig zal zijn. Wij kunnen dan een linie hebben met goed versterkte, dicht bij elkaar gelegen, en oordeelkundig bezette posten, met een ruim schootsveld vóór, en goede verbindingswegen achter zich. De gezondheidstoestand is nog niet bevredigend dagelijks sterven in het hospitaal te Panteh Perah ongeveer tien a twaalf koorts- en beri-beri-lijders. Deze laatste ziekte komt tegenwoordig ook veel bij Europeanen voor, en de geneeskundigen schijnen het ware middel nog niet te kennen om haar te bestrijden. Het stoomschip „Prins Maurits", van Suriname naar Amsterdam, is gistermiddag te Havre aan gekomen; de „Soenda", van Batavia naar Amster dam, arriveerde gisteren te Marseille; de „Schiedam" arriveerde 10 dezer van Amsterdam te Nieuw-York; de „Prins Willem I" vertrok gisteren van Amster dam naar Paramaribo; de „Prinses Wilhelmina", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Southampton. Gemengd Nieuw», Bij de gisternamiddag nabij hetsta- tion alhier met een trein van de Rijnspoor plaats gehad hebbende botsiDg schijnen toch werkelijk eenige passagiers het ongeval bespeurd te hebben. Immers, ons wordt verzoekt door iemand, die per sonen van dien trein afhaalde en zich een oogge tuige noemt, te melden dat die personen „hevig verschrikt en zelfs door den schok niet vrij van hoofdpijn waren, terwijl een ieder na den eersten stilstand de wagens verliet." Gisteravond omstreeks zob uren ontstond er buiten de voormalige Hoogewoerdspoort, gemeente Zoeterwoude, een begin van brand in een met vlas gevuld schuurtje. Door de licht ontvlam bare stof was de huip der op verren afstand staande gemeente-brandspuit van den Heerenweg, buiten de voorm. Koepoort, niet meer noodig. Alles was reeds door het vuur verteerd. Het getal ingeschrevenen te Haar- lemmermeer voor de militie, lichting 1886, bedraagt 152, waarvan 78 vrijstelling hebben opgegeven. Ten bate der behoeftigen, in de onlangs in Spanje door aardbeving zoo zeer geteisterde ge westen, is nit de gemeente Woubrngge bijeengebracht een bedrag van f 35.60, hetwelk is opgezonden aan den consul van Spanje te Amsterdam. Op 1.75 na, is dat bedrag verstrekt door ingezetenen nit het dorp Woubrugge. Op den llden Februari jl. had de openbare veiling plaats van ruim 23 hectaren droog gemaakt land in den gecombineerden Veenpolder onder Zwammerdam en Reeuwijk; welke perceelen land door den eigenaar, den polder Reeuwjjk, aan de hoogste bieders zijn gegund voor f 1670, vrij van eenige onkosten. Wanneer in aanmerking wordt genomen - zoo schrijft men aan de „Haarl. Crt." - dat bedoelde eigendommen jnjn gewaarborgd met 225 nominaal 2l/a pet. inschrijving op het Groot boek, en de kavels later zijn gemaakt of vanwege de verkoopers in orde gebracht zullen worden, waarvoor verschuldigd is f 576, dan blijkt ten duidelijkste, dat het land in den gecombineerden Veenpolder onder Zwammerdam en Reeuwijk waar deloos is. De heer Cumberland zal te 's-Hage Maandag bij dag de proef met de speld nemen, die te Parijs, te Londen, te Brussel en te Berlijn zoo veel sensatie heeft gemaakt. Hij heeft een aantal personen uitgenoodigd zich tegen halfcwee des namid dags in het „Hotel des Indes" te vereenigen. Hij zal een hunner verzoeken ergens eene speld te ver stoppen op een kilometer afstand van het hotel en zal dan geblinddoekt te twee uren het hotel ver laten en de speld vinden. Deze gratis-voorstelling voor het publiek zal waarschijnlijk heel wat men- 6chen op de been brengen. Naar het Haagsche Dagblad ver neemt, is door het hoofd der plaatselijke politie aan enkele koffiehuishouders in Den Haag vergun ning verleend tot het plaatsen van een jockey biljart in hun etablissement, onder voorwaarde dat de inzet niet hooger mag gesteld worden dan f 0.25 en dat geen weddenschappen op het spel mogen gehouden worden. Dit zontelooze, laffe spel - zegt het „D. v. N." - schijnt dus den Hagenaars te bekoren. De onderofficieren van het 5de ba- taillon van het reg. grenadiers en jagers hebben besloten een vasten, wekelijkschen onderstand te verstrekken aan de vrouw, die, zoo lang het bataillon bestaat, d. i. ruim 54 jaren, het met haar kleine cantine volgde. Thans bepaalt zich haar handel tot het verkoopen van fruit in de kazerne, doch weinige jaren - en toen toch reeds hoog bejaard - schrikte de langste militaire marsch haar niet af en maakte zij de me Ie op eene wijze, menig soldaat ten voorbeeld. Een bezoeker in een danshuis te Arnhem wist zich behendig van een horloge van een der daar zijnde „dames" meester te maken. Men wist den onbekenden dief echter op te sporen en hem een voorloopig kosteloos verblijf aan te bieden. De oorzaak van het duel tusschen don- tweeden luitenant Von Wille, in garnizoen to Keu len, met een ander officier, ten gevolge waarvan Von Wille zwaar werd gewond en is overleden, was eBnvondig deze: De luitenant v. W. zat in

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1