Donderdag 112 Februari. N°. 7664. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRAKT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTnaJl ViB 18 regel» 1.05. Iedere regel meer f 0.17). Grootere letten naar plaatsrnimte. Voor tot i ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Officiëele Kennisgoving-on. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 1, 2de alinea der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad N°. 37), de inwoners dezer gemeente uit om, zoo zij elders in de directe belastingen zijn aange slagen, daarvan vóór den 16den Febrnari e. k. door overlegging der aanslagbiljetten ter Secretarie dezer ge meente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun recht te bewijzen om, bij de jaarlijksche herziening der lijsten van Kiesbevoegden, daarop te worden geplaatst. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 2 Febr. 1885. DE KANTER. LEIDEN, 11 Februari. Door de geneeskundige staatscommissie alhier zijn heden bevorderd tot arts de heeren L. C. Van der Meulen, doctorandus, O. A. Peters en K. D. Keen, candidaat-artsen, terwijl is toegelaten tot het eerste gedeelte de heer J. L. M. Raupp, cand.-arts. Op de gisteravond in het Loge-gebouw gehou den gewone vergadering van de Leidsche af dee ling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde was wegens omstandigheden de voorzitter afwezig, waarom het praesidium werd waargenomen door dr. W. P. Weebers. Er werden weder drie nieuwe leden aangenomen. Het onlangs gekozen bestuurslid de heer Roeloffs Heyrmans, van Oegstgeest, werd met eene korte toespraak van den voorzitter geïnstalleerd. Deze deed ook mededeeling dat op 24 Februari a. s. de heer Van Ledden Hulsebosch, van Amsterdam, eene lezing zal komen houden over ons plantaardig voedsel, bij welke gelegenheid weder een paar planten onder de aanwezige dames zullen verloot worden. De zilveren medaille, het vorige jaar door de afdeeling op de tentoonstelling te Buitenzorg behaald, werd met veel belangstelling door de leden bezichtigd. Besproken werd het voornemen om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van bloembollen cultuur te Haarlem op 2024 Maart; op de lijst daarvoor is bereids door eenige leden geteekend. Door den heer A. C. Kriest was eene partij bloeiende planten geëxposeerd en door den heer A. J. Kors eene Clivia nobilis met 2 bloemstengels, hetgeen den voorzitter aanleiding gaf de leden op te wekken dit voorbeeld te volgen en de vergaderingen zoodoende op te luisteren. De vraag„Hoe kan men het best Anthuriums vermenigvuldigen werd door den heer Witte uit voerig en zaakkundig behandeld. Eene collectie dezer schoone planten was in een aantal soorten aanwezig, waaronder A. schertze- rianum en A. andreanum uitmuntten. Wegens het gevorderd uur bleef eene andere vraag tot eene volgende vergadering bewaard. In den schouwburg had de „enkele" voorstelling plaats van den heer Alexander Strakosch, een in Duitschlands en Oostenrijks kunstkringen zeer ver maard man, den „Vortragsmeister des Wiener Stadt- Theaters", alwaar zelfs een tijd lang de verplichting bestond bij hem les te nemen, alvorens tot dat tooneel te worden toegelaten. Achtereenvolgens droeg hij voor - of liever ver toonde hij ons „Die Rauber" van Schiller en „Die Wallfahrt nach Kevelaar" van Heine, terwijl hij de groote forum-scène uit Shakespeare's „Julius Casar" door eene kleine ballade van Emanuel Geibel verving, want de scène kon hij alleen voor eene volle zaal geven! Opmerkelijk was ook hier zjjne zeer duideljjke uitspraak en accentueering, zoodat zelfs diegenen van hen die hem hoorden en niet dagelijks den klank der vreemde taal vernemen, hem zeer gemak kelijk konden volgen. Ook te dezer stede deed hij zijn gehoor als 't ware aan zijne lippen hangen. Hij leverde het welsprekende bewijs dat de heer Rös&ing, wiens oordeel we dezer dagen aanhaalden, niet te veel had gezegd, al waren de omstandigheden hier nu niet zoo bijzonder gunstig. Toch waren - blijkens de warme toejuichingen - de aanwezigen vol bewondering over hetgeen ze „hoorden" en als het ware ook „zagen." Die bewondering ging echter in verwondering over, waarmede ze elkaar aankeken toen de hoog begaafde voordrager, achter een met een groen kleed bedekt tafeltje gezeten, reeds om vijf minuten vóór halfnegen hun een „Auf Wiedersehn" toeriep. De bewering dat de kunst niet betaald wordt, is dus - althans door hen - wel gelogenstraft. Immers, niet alleen waren de entreeprijzen verhoogd, maar bovendien duurde de „voorstelling" slechts van ruim over zevenen tot het reeds genoemde uur. Door den heer C. W. Luders, directeur van het Ethnographisch Museum te Hamburg, zjjn een aantal photographieën, benevens een fraai plaatwerk aan het Ethnographisch Museum alhier ten ge- sohenke aangeboden. Te Wassenaar, alwaar sinds eenige jaren eene R.-K. school voor meisjes bestaat, zal met medio April a. s. ook eene dergelijke school voor jongens worden geopend. Naar uit Bodegrave gemeld wordt, heeft aldaar de rederijkerskamer „H. K. Poot" het feest van haar vijf en-twintigjarig bestaan gevierd door de opvoe ring van een paar stukken in kostuum. Buitenge woon groot was de opkomst, en als blijk van waar deering bood de burgemeester met eene toespraak het bestuur der Kamer een zilveren inktael aan. Gisteravond zou er eene volksvoorstelling gegeven worden. In de residentie zal zich metterwoon komen vestigen mevr. Drücker, van Voorschoten, met haar gezin, de weduwe van wijlen den vermogenden heer L. Drücker. Aan het Bezuidenhout wordt een hotel op de meest schitterende wijze voor haar in gereedheid gebracht, waarvoor meerendeels alles door de Haagsche nijver heid wordt geleverd. Wjj ontvangen het treurig bericht dat prof. mr. B. D. H. Tellegen, te Groningen, is overleden. Hij was sedert 1860 hoogleeraar in de rechtsge leerde faculteit aan de Rijksuniversiteit aldaar en had voor dat distriet sedert 1883 zitting in de Prov. Staten. Den laatsten tijd was zijne gezondheid zeer wankelend, zoo zelfs, dat hem een verlof werd toe gestaan, om in het buitenland herstel te zoeken. Het weder liet hem echter het reizen niet toe en hij bleef nog te Groningen, waar hij thans aan zijne talrijke vrienden en aan de hooge3chool, waar van hij een sieraad was, is ontvallen. Dr. N. J. F. Verschoor herdacht gisteren zijne vijftigjarige praktijk in de gemeente Goes. Na in 1830 met de Utrechtsche jagers te zijn uitgetrokken, promoveerde bij in 1835 te Utrecht en kwam hij zich toen in zijne vaderstad vestigen. Naar men verneemt, zou de ex-keizerin Eugénie dezen zomer eenigen tijd te Amsterdam vertoeven in het Amstel-Hotel, om zich onder behandeling te stellen van dr. Mezger. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist op 7 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 10,414,9^1.12 en bij de betaalmeesters f l,653,772.28'/2, te zamen f 12,068,703.40'/;,. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gistermorgen Dungeness en kon dus hedennacht in IJmuiden zijn en des voormiddags aan de Rietlanden te Amsterdam; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Padang; de „Voorwaarts", van Am sterdam naar Batavia, passeerde gisteren Perim; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Kaap Rocca. Z. M. heeft met ingang van 20 Febr. a. s. benoemd tot kanionrechter-plaatsvervanger in het kanton Emmen, W. Tijmes, burgemeester der ge meente Emmen; - met ingang van 1 April 1885, benoemd tot leeraar aan de Rijks- hoogere burger school te Meppel J. F. Drost, thans leeraar aan de Rijks- hoogere burgerschool te Warffum, uit welke betrekking hij met genoemd tijdstip eervol wordt ontslagen; - benoemd tot substituut-officier van justitie bij de arr.-rechtbank te Zutfen, mr. H. J. Van der Poel Hiddingh, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Arnhem, voor de kantons Arnhem, Doesburg en Terborg, ter standplaats Arnhem. Gemengd Nieuws. Er bevindt zich hier ter stede de heer Gustav Wichtrich, een in geheel Duitsohland en ook in ons land reeds van een vroeger bezoek bekend wandelleeraar uit Ems, die voordrachten houdt voor hoogere scholen en instituten of voor vereenigingen over het mijnwezen in den uitge- breidsten zin. Een door hem zeiven vervaardigd groot model van een bergwerk van 2 meter lang, 2'/j meter hoog en 75 centimeter diep, vergemak kelijkt hem daarbij de verklaring van vele onbe kende werkzaamheden der mijnwerkers. Alle machi nerieën en 150 figuren ziet men daarbij in volle werking. Het is geheel nieuw en ingericht naar de nieuwste uitvindingen in den bergbouw. Ook geeft de heer Wichtrich vele zeldzame mineralen, ver steeningen enz. te bezichtigen. Zjjne veronderstelling is inderdaad niet ongegrond dat een en ander ook hier vele bewonderaars zal vinden. De 21-jarige J. J. B.kuiper van beroep, heeft van zijn 66-jarigen vader, bij wien bjj inwoont, toen eerstgenoemde beschonken te huis kwam, gedeeltelijk het oor afgerukt, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel in het academisch zieken huis is moeten verbonden worden. Wij maken de houders van Turksche Schuld opmerkzaam, dat men uiterlijk Donderdag 12 Februari zijne stukken moet doen registreeren of afstempelen voor conversie, wil men niet de coupons, tot op den dag van eventueele latere aan bieding vervallen, verbeuren. Men beoordeele wat men verkiest; registratie of conversie, maar ver- zuime in zjjn eigen belang niet het een èf het ander te doen. De geprivilegieerde schuld en de loten staan buiten de conversie. Houders van deze behoeven zich dus niet te verontrusten. Zondag-middag 11. passeerde te Halfweg eene tilbury, waarin twee personen, die toen reeds te veel gedronken schenen te hebben. Des avonds om halfnegen kwamen zij van Haarlem terug en bleven een half uur in eene herberg. Drie kwartier later kwam één der twee personen daar terug en bestelde een rijtuig om naar Amsterdam gebracht te worden, hetgeen geschiedde. Daarop zijn Maandag-middag uit de Haarlemmertrekvaart het paard en de tilbury, benevens de hoed van den tweeden persoon opgevischt. Paard en tilbury behoorden aan een stalhouder te Amsterdam, die ze verhuurd had. Gisteren is uit de trekvaart een lijk opgevischt, dat herkend is als de vermiste 21-jarige jongeling, W. C. uit Amsterdam. Zijn makker, die op zoo geheimzinnige wijze zich naar Amsterdam heeft laten brengen en van het geheele geval niets repte, is door de politie in arrest genomen. Geene andere bijzonderheden werden aan het lijk opgemerkt dan dat uit een ring een steen werd vermist en het hoofd gedekt was met een doek, waaruit men afleidt dat de verdronkene den hoed reeds kwjjt was vóór

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1