Woensdag 11 Februari. K°. 7063. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officiéél Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 29sten Januari, bladz. 5 tot 14. LBIDSCH DAGBLAD. PKIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.0S. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regela 1.05. Iedere regel moer f 0.171- Grootere letten naar plaatsrniaate. Voor kt ren bniten de stad wordt/ 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. Kostelooze Vaccinatie. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revacclnatie voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag op eiken Woensdag, des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Febr. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, ÏO Februari. De alhier benoemde commissie tot ondersteuning van werkeloozen is, na onderzoek, in hare over tuiging bevestigd dat van buitengewone werkver schaffing te dezer stede geen sprake zal knnnen zijn, maar is tevens in haar gevoelen versterkt dat aan de werklieden, die thans buiten hunne schuld werkeloos zijn en die in de stedelijk inrich ting voor werkeloozen begeerea werkzaam te zjjn, eenige toelage boven het aldaar verdiende karige loon zou kunnen worden verstrekt, ten einde te voorzien in het onderhoud van hun gezin, de be taling van huishnnr enz. De commissie acht het - blijkens hare mede- deelingen - tevens wenschelijk, ook aan sommige werklieden, die door vroeger ondervonden gebrek aan arbeid in schuld of nood zijn geraakt, ook al hebben zij thans weder werk erlangd, ondersteuning of voorschot te verkenen. Zij heeft de werklieden, die óf voor bovengenoemde toelage, öf voor onder steuning of voorschot in aanmerking wenseben te komen, in de gelegenheid gesteld van hun verlangen te doen blijken, en ontving 305 aanvragen. Bij onderzoek is de commissie tot het besluit gekomen, dat 83 daarvan onvoorwaardelijk moeten worden afgewezen, hetzij omdat het doorgaand gedrag der aanvragers te wenschen overlaat, hetzij omdat zij beroepen uitoefenen, die geregeld gedurende een deel des jaars stilstaan, hetzij omdat zij nog tot korten tijd geleden vast werk hadden, hetzij oen andere redenen. - Achttien aanvragers zullen worden verwezen naar de diaconieën of andere instellingen van liefdadigheid12 vallen in de termen, om zich, zonder buitengewone toelage, in de gemeentelijke inrichting voor werkeloozen te doen opnemen. Ten aanzien van 117 is der com. missie gebleken dat zij voor ondersteuning in den eenen of anderen vorm in aanmerking komen, terwijl ten opzichte van 75 anderen nader wordt ondorzocht, of ze hulp verdienen. Vermoedelijk zal het gezamenlijk aantal der ondersteuning-behoevende werkeloozen ongeveer 170 bedragen. Door haar onderzoek heeft de commissie de over tuiging verkregen dat hier ter stede gelukkig niet een zóó groot gebrek aan geregelden arbeid bestaat, als elders gebleken is te heerschen. Doch aan den anderen kant acht zij den toestand ook hier van zoo- dnnigen aard, dat het nemen van de vermelde buiten gewone maatregelen alleszins wordt gewettigd. De 170 bovenbedoelde werkeloozen in allerlei ambachten en vakken gaan allen gedrukt onder de zorg voor vrouw en kinderen of voor bejaarde ouders of andere betrekkingen, en het is de innige overtuiging der commissie, dat die 170 niet aan hun lot mogen worden overgelaten, terwijl het haar tevens niet wenschelijk voorkomt, hen eenvoudig naar de Arm besturen enz. te verwijzen. Daargelaten de vraag, of deze besturen bij machte zouden zijn, aan allen eene redelijke ondersteuning te verstrekken, zoo meent de commissie in ieder geval, dat do zelf standigheid en de veerkracht van den njjveren werkman door het vragen van onderstand bij arm besturen allicht kan worden geschaad. Verdiend geld is meer waard dan gekregen geld. Gelukkig mag de commissie constateeren dat de Leidsche werkman ten volle overtuigd is van deze waarheid. Zij heeft zich derhalve reeds tot hare meer vermo gende mede-ingezetenen gewend, met de dringende bele, haar tot het volvoeren van haar bovenvermeld oorspronkelijk plan, hetwelk haar ook thans nog het meest aanbevelenswaardig toeschjjnt, in staat te willen stellen, en daardoor mede te werken tot leniging van den nijpenden nood, waarin thans een groot aantal onzer medeburgers verkeert. De com missie deelt bovendien mede dat eenige werklieden- corporatiën bereids zijn vóórgegaan met de onder steuning hunner werkelooze leden en thans aan deze commissie hebben toegezegd, verdere giften tot hare beschikking te znllen stellen. Moge het spoedig blijken dat de verdere inge zetenen ook in deze niet zijn achtergebleven In de maand Januari zijn binnen deze gemeente geboren 162 kinderen, als: 80 zoons en 82 dochters, waaronder zijn begrepen 4 tweelinggeboortenoverle den 127 personen (waarvan 5 elders woonachtig), als 25 mannen, 37 vrouwen, 38 zoons en 27 dochters gehuwd 21 paren. Hedennamiddag ontvingen wij per Engelsche mail de Indische bladen van 2 tot en met 6 Jannari. Het eindcijfer der begrooting van Oorlog be draagt thans f 20,597,087, althans volgens 's minis ters berekening. De minister herinnert zich echter naar het schijnt niet meer, dat de vestingbegrooting in zijn eigen nota van wjjzigingen met meer dan 6 ton is besnoeid, zoodat hjj daarvoor niet de aan vankelijk geraamde som van f 1,663,900 moet uit trekken, maar f 1,058,900, waardoor het eindcijfer even onder de 20 millioen daalt. Vad Z. M. heeft aan mej. M. Scher, geb. te Pün- derich (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gevorderde vereischten voldoet, vergunning ver leend tot het geven van lager onderwjjs hier te lande; - den heer J. T. F. Bruyn, laatstelijk inspec teur over do bebakeniDg, de kunstverlichting en het loodswezen in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. Gemengd Nieuwis. In het lokaal van den heer Ephraïm alhier werd gisteravond het dertiende jaarfeest gevierd der smeden- en koperslagersver8eniging „Nut door Vriendschap." Nadat heeren patroons, donateurs en verdere genoodigden de vergaderzaal, - welke weder om in de beide hoeken met groen was versierd en waartusschen aan den rechtervleugel een banier prijkte met het afbeeldsel van Thubal Kaïn, terwijl ter linkerzijde de attributen der vereeniging waren aangebracht - onder het spelen van een feestmarsch waren binnengeleid, opende de president deze bijeen komst. Hij riep allen aanwezigen een hartelijk „wel kom" toe en deelde verder eenige bijzonderheden mede omtrent het afgeloopen jaar. Uit het verslag van den secretaris bleek dat, wat den fioantiëelen toestand betreft, deze zeer bevredigend is en dat er in het ledenaantal, in vergelijking met het vorige jaar, geene verandering is gekomen; ook het weduwenfonds verkeert in een vooruitgaanden toestand. Daarna werd overgaan tot de opvoering van een tweetal blijspelen, beide met zang en in één bedrijf, n!.: „Weg met de emancipatie of zonder vrou wen is geen leven", en „Leve do smederij", welke stukjes voor dilettanten zeer aardig werden afge speeld en ook tevens wel in den smaak van de aanwezigen schenen te vallen; niet het minst bleek dit het geval te zjjn met het nastakje, waar de huis vrouw van De Klerk zich zeer aardig deed voorkomen. In de pauze gaf Grentzius' kapel eenige nummers (en beste en onder zang en dans bleef men nog geruimen tjjd bijeen. Op het balprogramma trof men ook een Rozengalop aan, waarbij voor de winners een zeventigtal - waaronder zeer aardige - prijzen waren beschikbaar gesteld. Ook in den avond van gisteren heerschta er langs de hoofdstraten alhier nog lang eene bui tengewone drukte, welke vooral toenam tegen het uur, waarop de den - iu het Hotel VerhaafF aan bet feestdiner vereenigden - hoogleeraren en cura toren onzer universiteit door de studenten te brengen serenade een aanvang zon nemen. Naar we ver nemen, is alles - op een paar kleine kloppartijen na - goed afgeloopen. De aanbesteding van het voor da aanstaande groote Leidscbe studentenfeesten benoo- digde feestgebouw, dat op de Ruïne komt te staan, zal den 24sten Februari a. s. plaats hebben. Archi tect is de heer C. Muysken, ingenieur te Amsterdam. De politie alhier waarschuwt de inge zetenen tegen den persoon van Cornelis Van der Schrier, oud 38 jaar, geboren te Rijnsburg, die, eerst kortelings uit de gevangenis te Rotterdam ontslagen, pogingen aanwendt om oplichterij te plegen, door zich als gepensioneerd kapitein voor te doen, kamers te huren, waarbij hij opgeeft zijne koffers met de spoor wachtende te zijn, hetwelk later is gebleken eene onwaarheid te wezen. Zijn signalement is als volgt: tameljjke lengte, schraal uiterlijk, korte blonde bakkebaarden en kneveltje, gekleed als vervallen heer met fantasiepak en laag rond hoedje. Genoemde persoon heeft verscheidene vonnissen wegens oplichting ondergaan. Alhier heeft een der brugwachters bij het openen eener ophaalbrug het ongeluk gehad dat bij het vastslaan van den kettiog zjjn daim daartusschen geraakte, ten gevolge waarvan dat lichaamsdeel bijna geheel is afgekneld. Men verneemt dat door twee land eigenaren onder Zoeterwonde is aangekocht een volbloed stamboekstier, een fraai exemplaar, dat tegen een matig dekgeld ter beschikking zal wor den gesteld. De kleermaker K. in de Koningstraat te 's-Hage is door de politie aangehouden ter zaka van diefstal van jassen, broeken enz zijnen klanten toebehoorende en welke goederen hij in de bank van leening had geplaatst. Te Rotterdam iB aangebonden ter zake van diefstal eener portemonnaie Adriana Elisabeth Berman, 20 jaren, tamelijk lang en slank, gekleed met langen bruinen mantel en grooten zwarten ronden hoed met paars fluweel en dito veeren opgemaakt. In haar bezit is gevonden een briefje, afgegeven in de bank van leening te Leiden, betreffende een zilveren horloge. Zij heeft bij hare aanhouding gepoogd, dat briefje in te slikken. Het vermoeden bestaat dat zij het horloge te Rotterdam of elders heeft ontvreemd. Daar de gestolen porte monnaie nog niet is gevonden, verzoekt de com missaris van politie 3de afd. opsporing van dat voorwerp en bericht indien dat horloge werkelijk is ontvreemd. De portemonnaie is van bruin leer, in den vorm van een taschje, met zilveren beugel en knipsluiting. Hoe in de vorige eeuw eene zaak, welke, wat atrociteit betreft, met die van vrouw Van der Linden uit Leiden eenige overeenkomst heeft, in ons vaderland werd berecht, blijkt uit het volgende arrest van bet hof van Gelderland dd. 15 Maart 1729. Dit college veroordeelde bij dat arrest zekere Maria Jansen van Bennekom, oud 52 jaar, wegens zes jaren te voren gepleegde vergiftiging van haren vrijer, man, voorkind en schoonouders,

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1