De opbrengst van het personenver voer der Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg- Maatschappij „Haarlem—Leiden" bedroeg in de maand Januari 3162.48'/, en het goederenver voer f 378.54, zijnde over het totaal 4.08 per dagkilometer. Geveilde perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 7 Febr., ten overstaan van den notaris W. F. Kaiser: Een dubbel woonhuis aan denoord- zijde van het Levendaal, hoek Krauwelsteeg, No. 52, Sectie D, No. 1055, gedeeltelijk, kooper G. De Vink q q., voor 2600het fabrieksgebouw daar nevens No. 54, Sectie D, No. 1055, gedeeltelijk, kooper J. Stoeke, Den Haag, voor f 1700; de werkplaatsen met afdak aan de oostzijde van de Krauwelsteeg Sectie D, No. 1055, gedeeltelijk, kooper G. De Vink q.q., voor f 1300; een perceel bouwterrein met loods en zwavelhok naast het vorige perceel, Sectie D, Nos. 929 en 1055, gedeelteljjk, kooper J. Stoeke, Den Haag, voor f 900het huis en erf aan de zuidzijde van de GroeDhazengracht No. 8, Sectie F, No. 277, kooper P. L. Stoeke q.q., voor 1600; het huis en erf in de Pelikaanstraat of Bakkersteeg No. 13, Sectie H, No. 1714, kooper C. Van Valderen q q., voor f 1700; het huis en erf aan de oostzijde van de Bouwenlouwensteeg No. 10, Sectie H, No. 1780, kooper A. J. J. Booda voor 700; het huis en erf aan de westzijde van de Volmolengracht No. 17, Sectie H, No. 2746, kooper A. De Haas q.q., voor f 1000; het huis en erf aan de Aalmarkt No. 19, Sectie G, No. 117, in bod f 3350, niet verkocht. Ten overstaan van den notaris mr. J. M. Gordon Het huis en erf aan de westzijde van de Geerengracht No. 7, Sectie E, No. 1377, kooper A. J. J. Booda, voor 1025; het huis en erf aandeBinnenvestgrachtNo.38, Sectie D, No. 624, kooper J. J. Planjer q.q., voor 1142; het huis en erf aan de zuidzijde van de Klikstraat No. 14, Sectie E, No. 552, niet verkocht^; het huis en erf aan noordzijde van de Klikstraat No. 5, Sectie E, No. 540, kooper C. Van Booren voor f 575; drie huizen en erven daarnevens Nos. 7, 9 en 11, Sectie E, Nos. 908, 907 en 906, niet verkocht; het huis en erf aan de oostzijde van de Koenesteeg, hoek Vischpoort No. 12, Sectie D, No. 822, kooper A. J. J. Booda voor f 700; het het huis en erf in de Vischpoort aldaar No. 1, Sectie D, No. 821, kooper J. Van Zijp voor ƒ275; het huis en erf daarnevens No. 2, Sectie D, No. 820, kooper J. Van Zijp voor f 380. BUITENLAND. Frankrijk. Na de beide vorige telegrammen seinde generaal Brière de l'Isle nog den 6don Februari uit Dongsong „Regen en mist beletten ons den aanval op het versterkte kamp vóór den middag; maar vóór de nacht inviel, hadden wij gelegenheid gehad vier verdedigingslinies te nemen, steunende op tien kleine verschansingen. Alle levensmiddelen en munitie der Chineezen bleven in onze handen. Onze troepen ge droegen zich bewonderenswaardig, ondanks de onge hoorde moeielijkheden van het terrein. Niettegen staande de krachtige verdediging, hebben onze 90 millimeter-batterijen groote diensten bewezen." De generaal heeft dus nu drie telegrammen ge zonden, waarin de zege der Fransche wapenen wordt gemeld. De generaal marcheerde door het dal van Lochnan, den hoofdweg van Bac-Ninh naar Lang- son links latende liggen, met twee brigades en een bataljon Tonkineesche tirailleurs. De Fransche troe pen hadden 2 en 3 Februari den pas van Doaguan, boven Chu en rechts van Bac-Lé, bezet. Bij Dongsong, waar de Chineezen zich verschanst hadden, is het Woensdag II. tot een haffen gekomen. Dien dag werden de forterf van Dongt^ong en die bij Haho ge nomen, en den volgenden dag het versterkte kamp gebombardeerd, dat Vrjjdag in Londen van generaal Brière viel, Öe (Phmeezen vluchtten in Achting van Thruong Khang, op gelijken afstand va* ^eP en van Lang-son liggend, aan den LaDg-b °n"weS- Generaal Brière is nu slechts twee dagr^6" Lang-son verwijderd, doch de „Franco'' meen. hij wegens de noodzakelijkheid om te proviandeeren, wel tien dagen noodig zal hebben, 't Is nu de vraag of de generaal den vijand vervolgen, of on middellijk doortrekken zal naar Lang-son. flpfc yari Formosa kwamen betrekkelijk goede tijdingen. Betrekkelijk, want al hielden zich de Fransche troepen, volgens het bericht van aami- raal Courbet, flink, de Chineezen waren in den nacht van 31 Januari op 1 Februari de aanvallende partij, en het verlies kan niet onbelangrijk zijn geweest. Courbet heeft te Ke-Lung eene zeer lastige positieeen gemeenschappelijke aanval is niet uit te voeren, een gedeelte der troepen wordt door de linie van forten rondom Ke-Lung werkeloos gehouden, en de admiraal beschikt over weinig reserve. De Fransche bladen gewagen heden met vol doening van de dappere houding der troepen, die met zoovele moeielijkheden te worstelen hebben. De „Temps" vermoedt dat de Europeesche officier, die bij Ke-Lung viel, een Engelschman is. De groote meeting in de open lucht van de anarchisten te Parijs, tegen gisteren aangekondigd, is door de regeering verhinderd. Zij had namelijk, volgens bericht aan de „Iudépendance Beige", Zaterdag-avond 27 hoofdaanleggers doen in hechtenis nemen, onder welken Leboucher en Murjas, redac teur van „La Bataille". De anarchisten zullen ver volgd worden wegeos aanzet tot aamenscholing op den openbaren weg. Italië. De minister Mancini, in de Kamer van Afgevaar digden, antwoordende op eene interpellatie van den heer Crispi, verklaarde dat hij niets had te voegen bij zijne vroegere verklaringen aangaande het ver bond vau Italië met Engeland. De regeering, zeide de minister, zal steeds de belangen en de waardig heid van het land tot richtsnoer harer handelingen nemen. Bij de voortgezette beraadslaging over de spoor wegconventies verwierp de Kamer met 188 tegen 127 stemmen het amendement-Baccarini, dat de regeering had afgekeurd. De Engelsche regeering heeft haar gezant te Rome bevolen om de Italiaansche regeering te polsen aangaande eene samenwerking in Soedan. Het for- meele verzoek is nog niet gedaan, maar men gelooft dat de onderhandelingen zullen worden hervat, ten einde tot eene medewerking van Italië in Soedan te geraken, en dat binnenkort een tractaat zal gesloten worden in dien geest. Groot-Britannië. De „Observer" heeft grond om aan te nemen dat het ministerie Zaterdag na een levendig en langdurig debat aan generaal Wolseley, in antwoord op diens gemotiveerd verzoek, bevel heeft gegeven om, zelfs indien Gordon niet meer leeft, den veld tocht voort te zetten, totdat de opstand zal onder drukt zijn. Heden wordt weer Kabinetsraad gehouden. Lord Wolseley moet vooraf een lang telegram ge zonden hebben, waarin hij zich bereid verklaarde naar Khartoem op te trekken, hetgeen hij nog mogelijk acht, en den Mahdi slag te leveren, indien de regeering dit beval; maar tevens wees hij op de moeielijkheden dezer gevaarlijke taak, en ook op het snel naderende warme jaargetijde, dat op de gedunde gelederen ongetwijfeld eene slechte uitwerking zal hebben. Bij tropische hitte zegt Wolseley niet minder dan vijf weken noodig te hebben om Khartoem te bereiken. Hij was van plan de troepen in eene gunstige positie voorloopig terug te trekken. In dezen geest zijn ook door hem orders aan de generaals Earle en Buller gezonden. Het „Central-News"-bureel te Londen ont ving uit Metamneh eene depeohe, waarin de dood van Gordon gemeld wordt: de generaal zou met den degen in de hand gevallen zijn aan het hoofd der hem trouw gebleven troepen. De correspondent van de „Daily News" seinde dat Khartoem door twee Egyptische pacha's in handen van den Mahdi werd gegeven; en van de vjjf inboorlingen, die den correspondent dit ver haalden, beweerden er twee dat Gordon gedood was geworden, doch de drie anderen dat hij zich verdedigde in de citadel. Volgens eene andere lezing zou Gordon zich met den Griekschen consul Nicolaï en eenige Kopten opgesloten hebben in de katholieke kerk van Khartoem, en dan zich verdedigd hebben tot den dood. Het is onnoodig te zeggen dat al deze berichten met groote reserve dienen aangenomen te worden. De verhalen der inboorlingen zijn zeker even waar schijnlijk als het gerucht, dat Gordon muzelman zou zijn geworden. Volgens depeches uit Caïro adviseert Baring om 20 900 man Indische troepen naar Soeakim te zenden? -De Italiaansche regeering zou aan Engeland 35 000 nW Italiaansche troepen hebben aange boden, om in Soedan samen te werken met de EngeUche". Eene particuliere depeche uit Metamneh meldt dat Gordon nog leeft, maar zwaar gewond is bij zijne pogingen om een oproer onder zijne soldaten te dempen. Deze berichten vinden te Londen geloof. Gisteravond was er het gerucht in omloop dat de Engelschon Metamneh bestormden. De „Daily Telegraph" verneemt uit Gubat dat kolonel Wilson van inwoners van Khartoem ver nomen heeft dat de stad gevallen is in deu nacht van den 27sten Januari. Faraz-pacha en andere Egyp tische commandanten waren in het geheim onder handelingen gaan aanknoopen met den Mahdi. Zij brachten de troepen van het garnizoen naar éóne zjjde van de stad, en terwjjl een der verraders de schepen liet vertrekken, gaf de andere den vijand toegang aan de landzijde. Telegrammen. BRUSSEL, 8 Februari. Aan de „Indépendance Beige" is heden een particulier telegram uit Lissa bon medegedeeld, waarin op stellige wijze gemeld wordt dat Portugal den lsten dezer de Beneden- Congo bezet heeft, zonder dat de inboorlingen daar tegen protesteerden. LONDEN, 8 Februari. De Italianen hebben, zonder verzet te ontmoeten, Massowah bezet en een deel der troepen uit de „Gottardo" te Soeakim aan wal gezet. BERLIJN, 8 Februari. Het Reuterbureel alhier ontving uit Konstantinopel bericht dat Hassan- Fehmi aan de Porte een uitvoerig verslag heeft geseind aangaande een onderhoud van hem met lord Granville. Hassan vroeg dat een tijdstip voor de ontruiming van Egypte zou worden vastgesteld. Lord Granville antwoordde catagorisch dat de Engelsche regeering het plan tot ontruiming koes tert ter wille van politieke en finantiëele belangen, maar dat het haar onmogelijk is om een tijdstip daarvoor te bepalen, wijl de constitutioneele regee ring afhankelijk is van de openbare meening. Deze eischt dat Engeland eene expeditie naar Soedan zende, en laat geene ontruiming toe, vóórdat ver goeding verkregen is voor de gedane opofferingen, KORTI, 8 Februari. Uit Gubat wordt, onder dagteekening van 2 Februari, gemeld dat de troepen van den Mahdi ijverig bezig zijn met het aanbren gen van schietgaten in de gebouwen aan de bui tenzijde van Metamneh. De vijandelijke ruiter-voor- posten houden nauwkeurig de wacht. De vijand vreest een nachtelijken aanval. Den 30sten Januari is een Engelsch convooi op drie mijlen van Gakdoel aangevallen door een dui zendtal rebellen. De Engelschen wierpen houwitsers en dwongen den vijand zich terug te trekken. Zij kwamen in veiligheid te El Howeyat aan. LONDEN, 9 Februari. Naar men verzekert, heeft de regeering besloten groote versterkingen naar Egypte te zenden. Men meent dat 8000 man over Soeakim en Berber zullen vertrekken; Newdegate zal het commando op zich nemen. 's Namiddags is eene depeche van Wolseley ont vangen. Omtrent Gordons lot is nog niets bekend men meent dat sir Charles Wilson weldra te Gubat zal terugkomen. LONDEN, 9 Februari. Het kameelcorps heeft de rebellen bij Shakoeb uiteengejaagd, dertig per senen gedood, kameelen en vee genomen en eenige gevangenen gemaakt. PARIJS, 9 Februari. De Italianen hebben niet, zooals gemeld was, Soeakim, maar alleen Masso wah bezet. PARIJS, 9 Februari. Er is eene depeche ontvan gen van generaal Brière de l'Isle, gedateerd Dong song 7 Februari, 9 uren 'savonds: Wij hebben den dag besteeds met het onderzoeken en vernietigen van vijf forten, die zonder gevecht zjjn ontruimd. Wij hebben er een onmetelijken voorraad levensmiddelen, kruit en ammunitie gevonden. Een verkenningstocht, 12 kilometer ver ondernomen, toonde aan, dat de geheele Chineesche macht over haast naar Lang-son is teruggetrokken. Onze totale verliezen zijn zeer klein; ze bedragen 21 man aan dooden en 162 gekwetsten. LEIDEN, O Februari. De verwachting voor morgen is: westelijke wind. De 310de verjaardag van Leidens Alma Mater werd op de gebruikelijke wijze gevierd, met uit zondering dat de daaraan verbonden feestelijkheden niet op den 8sten, maar, door den invallenden Zon dag, heden op den 9den Februari plaats hadden. Dientengevolge wapperden op beide dagen van openbare en particuliere gebouwen en woningen de

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2