N°. 7662. Dinsdag 10 Februari. A0. 1885. Dese Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZER COUR AM1: T«or Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEJCt Tan 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groertere letten naar plaatsruimte. Voor hat i ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEjV. 9 Februari. Blijkens het jongste jaarverslag van de Maat schappij voor Toonkunst alhier, is de toestand dier Maatschappij bijzonder gunstig. Het zal niemand verwondering baren dat deze Maatschappij in het laatste jarental zoo sterk vooruit gaat; want heeren commissarissen beijveren zich steeds den leden een waar kunstgenot aan te bieden en de talrijke opkomst der leden bij elk concert is voorzeker een groot bewijs, dat hunne pogingen worden gewaardeerd. Dit bleek wederom op het concent van jl. Zaterdag avond. Hoewel het was aangekondigd onder den bescheiden titel van „tweede gewoon concert," zoude niets aan de eischen der kunst tekort gedaan zijn, wanneer het programma een „kunstenaars concert" had vermeld; want dit was het in den volsten zin des woords. Het Amsterdamsoh quartett, waarvan uit de hoofdstad reeds zulke gunstige berichten tot ons waren gekomen, trad hier op. De heeren Cramer, Röntgen, Bosmans en Hof meester, waarvan de drie eersten tot de oude bekenden behooren, vormden een geheel waarvan de weerga niet makkelijk te vinden is. Het quartett van Schumann, waarmede het concert aanving, werd uitgevoerd met eene schakeering en eene innigheid, die alleen te verkrijgen zijn bij langdurig samenspel en - last not laest - die alleen kunnen verkregen worden, als de executanten kunstenaars van den eersten rang zijn. Hoe juist waren de attaques, met welk een gloed werd het adagio ge speeld: men zonde durven beweren dat schooner vertolking wel nooit zal zjjn gehoord. Om den indruk weer te geven, dien dit schoone toonstuk op het publiek maakte, zou men de pen van een Hilde- brand of eeu Dickens moeten bezitten; waarschijn lijk zou de laatste bobben opgemerkt dat enkele toehoorders - gelukkig slechts zeer enkelen - hun gezichtsvermogen meer lieten werken dan hun gehoor, al gaf ook misschien tot hunne verschooning hetgeen zij zagen aanleiding tot hilariteit. De sonate van Mendelssohn gaf den heer Röntgen gelegenheid ons zijne talenten als pianist te doen bewonderen en den heer Bosmans met zijne gaven als cellist te schitteren. In het rondo van Schubert, het „himmlisch Lange"- men weet dat Schumann de C-dur symphonic van dezen componist ook zoo noemde - handhaafde de heer Cramer zijne reputatie als violist. Deze melo dieuze schepping gaf aan het programma eene aan gename afwisseling en tevens eene gemakkelijk te volgen ontwikkeling van muzikale gedachten. Men had daardoor eene gewenschte verpoozing om geheel en al oor te kunnen zijn bij de uitvoering van Brahms piano-quartett opns 25. Bij de uitvoering van dit quartett, dachtten wij er aan, hoe dit en ook nog de twee andere quartet- ten van Brahms bij ons publiek werden ingeleid op de vroegere qnartett-soirées, die zooals men weet gegeven werden door mej, Schulz-Lessig, thans helaas niet meer, en de heeren Wetrens, Van Menrs en Couwenhoven. Ook werd ditzelfde quartett door hen, voor een paar jaren op een concert der Maatschappij ten gehoore gebracht. Yelen was dus dit quartett niet geheel vreemd. Wanneer men nu weet dat de heer Röntgen, die in dit quartett de hoofdpartij vervulde, veel met den componist heeft samengewerkt en derhalve de opvatting van dezen begrijpt, dan kan men daaruit gerust besluiten dat de uitvoering volkomen in den geest van Brahms was. De heer Röntgen is een Brahms-speler, hij bezit al de eigenschappen die daartoe vereischt worden: eene onbegrijpelijke tech niek en de noodige kracht om het groteske te doen uitkomen. Een klavierspeler zooals hij, kan alleen de verheven schoonheden dezer compositie in het helderste licht stellen, omdat het qnartett de piano partij tot basis heeft. Daaromheen strengelen zich als het ware de stijkinstrnmenten. Het heerlijke spel van den heer Röntgen kwam vooral uit in het „rondo alia zingarese", d. i. rondo naar de wijze of op de manier der Zigeuners, waarin Brahms bet type der weemoedige Zigeuner-melodieën en Zigeuner dansen heeft geïdealiseerd, zooals hij dat alleen kan. Het publiek, dat reeds den geheelen avond door tairjjke bijvalsbetuigingen den kunstenaars had dankgezegd voor al het schoone, was na de uit voering van het Brahms-quartett in geestdrift ge raakt. De eivolle zaal daverde van het applaus. Wij roepen het edele viertal een „tot weerziens" toe en achten ons de tolk van velen, wanneer wij heeren commissarissen dank zeggen voor dezen onvergeteljjken avond. Het eerste natuurkundig examen i3 alhier met goed gevolg afgelegd door den heer E. J. Taverne. Heden werd aan het gebouw van het provin ciaal bestanr aanbesteed het onderhonden van en het doen van herstellingen aan de gebonwen der Rijks-universiteit te Leiden. (Raming 33,500). Minste inschrijver was de heer S. Yan Leeuwen alhier voor 30,390. Deze inschrijver had echter verzocht niet in aanmerking te komen, aangezien hij zich in de inschrijvingssom had vergist, waardoor als minste inschrijver in aanmerking kwam de heer P. A. Ravelli te 's-Gravenhage, voor 32,200. 's Rjjks EthnographiscL Museum alhier heeft van den heer E. Paris, vice-admiraal en conser vator van het Louvre Museum, een aantal platen van zijne „Souvenirs de Marine," alsmede een werk getiteld „Le Musée de Marine du Louvre" ten geschenke ontvangen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang, door mid del van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotter dam is bepaald op Zaterdag den 14den Febr. a. s., des ochtends te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Zaterdag morgen om 6.37 uren bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 35, 18, ƒ3.90 en 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.90. Aan de Nederlandsche Gnstaaf-Adolf-Vereeni- ging is door wijlen mej. Yan der Lee te Alfen a/d. Rijn gelegateerd de som van 2000, waarvan 1000 belast met vruchtgebruik. De heer Jeekel, burgemeester van Leerdam, oud-officier der Kon. Ned. marine, is overleden. Naar het „D. v. N." verneemt, zal het wets ontwerp tot heffing eener belasting op de tabak aan de verschillende Kamers van Koophandel om advies worden toegezonden. Naar het „Yad." verneemt, zal de luit. ter zee 1ste kl. S. T. Land, belast met het onderwijs in de schei- en natuurkunde bij het Kon. Inst. voor de Marine te Willemsoord, in het najaar vervangen worden door een burgerleeraar. Zoodra de val van Khartoem bekend was, vervoegde onze gezant te Londen, graaf Van Bylandt, zich bij het departement van oorlog, om naar gene raal Gordon te vragen en namens onze Regeering leedwezen te betuigen over de treurige tijding. Het stoomschip „Edam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermorgen Dover; de „Macasear," van Java naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Carvoeira; de „Padang," van Java naar Amsterdam, vertrok 4 Febr. van Colombo; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said en vertrok gisteren; de de „Soerabaia," van Java naar Rotterdam, vertrok 7 Febr. van Batavia. Gemengd Nieuws. Men bericht uit Katwijk aan Zee: Voortdurend blijft hier de behoefte groot aan vol doende woningen, vooral van eene huurwaarde van 250 a 300 per jaar; ook kan de werkende stand niet dan met de grootste moeite onder dak komen. In den eersten tijd verwacht men daarin geen verbetering, daar vooral gebrek aan kapitaal den aanbouw tegenhoudt. Zaterdag 11. zijn hier 8 bomschuiten met schrale vangst aangekomen. Ze besomden van 60 tot 145 in 6 dagen. Er werd besteed voor tarbot 3 a ƒ9, tong 0.20 a 0.50, rog 0.30 a 0.60 en bunschol 0.40 a 0.80 per stuk voor levende schol 6 a 9 en scharren ƒ4 a ƒ5 per mand. Door den mist raakte Zondag-morgen, om ongeveer 9 uren, de Engelsche driemastschoener „Kaffer-Chief kapitein Plumister, van Goole naar Buenos-Ayres, geladen met zerksteenen, op de kust, ongeveer een mijl afstands van Noordwijk, vast. De Noordwijksche reddingboot benevens een Katwijker bom waren spoedig bij het schip. In den loop van den middag kwamen twee sleepbooten uit IJmuiden ter assistentie. Den aard van de lading en de om standigheid dat het schip met hoog water op de bank geloopen is, in aanmerking genomen, doen vermoeden dat het afbrengen, dat gisteravond om negen nren tijdens den vloed beproefd zou worden, bezwaarlijk zon gaan. Hedennacht was het schip nog niet afgekomen. De bemanning weigerde om het met de Noordwijksche reddingboot te verlaten. De oostenwind was voor hoogwater niet gunstig. Het strand wemelde van nieuwsgierigen. Een nader bericht nit IJmuiden meldt dat het barkschip heden door de sleepboot „IJmuiden" met hulp van sleepbooten en vletterlieden af- en aldaar is binnengebracht, oogenschijnlijk zonder belang rijke schade; de pompen worden gaande gehouden. Het schip is geschut en de kapitein wacht instruc- tiën van de reederij af. Voor de werkverschaffing te Am sterdam is de vorige week ingekomen 2882, totaal f 140,438. Eene vrouw, die aan vlagen van krankzinnigheid lijdt, kwam gistermorgen met een theestoof met vuur te Amsterdam door de Haar lemmerstraat, toen zij plotseling door hare kwaal werd overvallen. Zij wierp theestoof en vuur van zich en liep hard de straat langs, tot eenige mede lijdende omstanders haar naar hnis geleidden. Volgens de „N. R. Crt.bracht de commissie te Venraai, benoemd tot het instellen van een onderzoek in de zaak van den notaris Smits, die zijne betalingen gestaakt heeft, in eene tweede algemeene vergadering haar rapport nit, waaruit bleek dat het passief ruim 107,000 en het vermoedelijk actief, bestaande in roerende en onroe rende goederen, ongeveer 40 pet. bedraagt ten voor- deele der crediteuren. Die goederen znllen nu door eene commissie publiek geveild worden. De h o o f d c o n d u c t e n r Smeets, bij het oDgeval te Bokstel zwaar gewond, is aandegevol gen zijner wonden overleden. In de vorige week zon te Tilburg een huwelijk voltrokken worden. De bruidegom, in eene naburige gemeente woonachtig, was op den namiddag van den vastgestelden trouwdag met zijne familie en getuigen aangekomen, om zijne bruid af te halen en voor altijd met het voorwerp zijner genegenheid vereenigd te worden. Wat ontstelten:s en teleurstelling ondervond nu de 21-jarige bruide gom, toen hij in de woning zjjner bruid vernam dat zijne beminde zich daags te voren met een ander had verwijderd, tot het doen eener buiten landsche reis.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1