Vrijdag 6 Februari. N°. 7639. A0. 1883. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PEIJS DEZEE COURANT: T*or Leiden per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PBIJS DEB ARTE KTENTIENl Van 18 regels 1.06. Iedere regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor ki ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBENÏ, 5 Februari. Het is waarlijk te betreuren dat bet Leidscbe schouwburgpubliek gisteravond niet in grooteren ge tale wa3 opgekomen, om de opvoering van decomédie- opérette „La Cosaque" door het Franscbe gezelschap onder d:rectie van den heer Saint-Omer bij te wonen. Zelden toch zagen wij geestiger, vlugger spel; het publiek liet zich dan ook niet onbetuigd en na elk bedrijf werden de artisten luide toegejuicht. Bij het einde van het tweede bedrijf werden zelfs aan mme Saignard tweo bouquotten vereerd, een van de Schouwburg-commissie en een van het Studen tencorps ze waren, volgens onze meeniDg, ten volle verdiend. Den inhoud van het stuk deelden wij reeds mede karakterteekening of intrige zoekt men er tever geefs inhet zijn alleen de gechargeerde typen, de zeer vermakelijke scènes, die het succes van dit stak volkomen maken. Wij hebben slechts lof voor de opvoering en zullen, ofschoon hun nitnemend spel eene aanleiding daartoe zou kunnen zijn, niet alle personen noemen, die daarop aanspraak zonden mogen maken, maar alleen hulde brengen aan M. Félix Blanchet, voor de uitstekende vertolking van de rol van M. Jules Primitif. Men begon met het welbekende „Chalet a vendre"; reeds dit deed bij den aanvang een goeden indruk krijgen voor het geheel. Het Leidsche Nuts-departement heeft niet alleen een voorstel tot adhaesie aan het verzoek van het departement Nijmegen met 21 tegen 4 stemmen, gelijk we reeds meldden, verworpen, maar bovendien daarna, met 13 tegen 12 stemmen, insgelijks ver worpen eene motie van den heer A. Van Eek, om aan het hoofdbestuur te verzoeken dat de uitvoering der stichtingsplannen voorloopig worde gestaakt, ten einde de zaak in de gewone algemeene verga dering dezes jaars nader in overweging te nemen. Het zal zich dus van eiken stap, die tot wijziging of intrekking van het vroeger genomen besluit tot stichting der Kweekschool aanleiding zou kunnen geven, onthouden! In een artikel over kiesrecht van prof. Van Geer alhier in de „Vragen des Tjjds" geplaatst wordt berekend dat het aantal kiezers naar de bestaande wet 127,500 is, dat het naar het stelsel der Grond wetscommissie zou zjjn 230,400, naar dat van mr. Farncombe Sanders 310,000, naar dat van mr. Van Houten 500,000, bij allemansstemrecht 1,000,000 en bij algemeen stemrecht (mannen en vrouwen) 2,000,000. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Atnerika, door middel van het stoomschip „Edam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrjjdag-avond te 10.18 be zorgd zjjn. De heer E. A. H. Seipgens, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden, trad gisteravond te Koude kerk als spreker op voor het departement Kou dekerkHazerswoude der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Tot voordracht had hij twee Lim- burgsche novellen van zjjne hand gekozen en de groote stilte, die steeds heerschte, zal voor hem wel een bewijs geweest zijn dat ze zeer in den smaak vielen. De heer Seipgens ontving bij het einde van den avoQd de verzekering mede, dat het den leden een feest zal zjjn wanneer hjj er een volgend jaar nog eens zou willen terugkomen. Aan het paleis van Prinses Hendrik ligt, zoo meldt het „H. Dbl.", een register van gelukwensching ter teekening, waarin reeds zeer vele aanzienlijke personen hun naam hebben geschreven. Mr. A. L. P. baron De Constant Rebeeque, secretaris bij het gezantschap der Nederlanden te Parijs, is benoemd tot officier van het van Eer. Maandag 11. was het 50 jaair geleden dat dr. H. C. A. L. Fock te Utrecht aldaar tot doctor in de medicijnen bevorderd werd. Vele hoogleeraren, doctors en pharmaceuten vereenigden zich, om hem een blijk van belangstelling aan te bieden. Heden, 5 Februari, is het 54 jaar geleden dat Van Speyk voor Antwerpen den heldendood stierf. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat ongehuwde geneeskundigen, die in aanmerking wensehen te komen voor de be trekking van tweeden geneesheer in 's Rjjks krank zinnigengesticht te Medemblik, op eene jiarlijkscho belooning van f 2000, met genot van vrije woning, voeding, vuur, licht en verpleging, zich te vervoe gen hebben ten bureele van den geneesheer-direc teur van voormeld gesticht, dr. A. H. Van Andel, vóór of op 15 Februari a. s. Met het stoomschip „Prins Alexander", dat 10 dezer te Amsterdam verwacht wordt, zullen 3 onderofficieren en 5 mindere militairen uit Oost- Indië worden aangebracht, die allen met pensioen of paspoort den dienst verlaten. Aan een particulier telegram te Amsterdam ontvangen, ontleent het „D. v. N." het bericht dat in Malang op Java de veeziekte is uitgebroken. Het nieuw ingerichte Roomsch-Katholieke kloos ter in de Zwijsenstraat te Tilburg zal dezer dagen worden betrokken. Achttien zusters, grootendeels Duitsche, zullen er haar intrek nemen. Het stoomschip „W. A. Scholten" vertrok 3 dezer van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Noord- Brabant", van Rotterdam naar Java, vertrok gis teren van Port-Said; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez; de„Jacatra" vertrok heden vau Batavia naar Amsterdam; de „Prins van Oranje", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton; de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said eu zou heden de reis voortzetten; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arri veerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort. Z. M. heeft de heeren A. Jesurnn Dz. en J. H. Schotborgh benoemd tot leden van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao; - de zilveren me daille, ingesteld bij Kon. besluit van 5 Mei 1877 No. 32, toegekend aan Z. H. Radja Moeda Moe- hammed Joesoef, onderkoning van Riouw en onder- hoorighedeD, als blijk van waardeering zijner be langstelling in 's Rjjks wetenschappelijke verzamelin gen, door schenkingen betoond- benoemdtot president der arr.-rechtbank te Utrecht, mr. F. A. R. A. baron Van Ittersum, thans vice-president van gemelde rechtbank; tot vice-president der arr.- rechtbank te Utrecht, mr. J. Van Walré, thans rechter in die rechtbank. Gemengd Nieuws, Legioen Omtrent de instructie in de zaak van de Leidsche giftmengster, den 16den December 1883 aangevangen, wordt het volgende door den minister van justitie medegedeeld: Het voorloopig onderzoek liep, meer of minder uitgebreid, over ruim 90 verdachte sterfgevallen in verschillende jaren; rechtsingang werd verleend voor elf feiten van vergiftiging, gepleegd in 1881 en later. Na deze opgave zal het, volgens den minister, geen verwon dering baren, dat, terwijl de eigenlijke instructie in den loop van den vorigen zomer gesloten werd, bet onderzoek van het dossier, voor het oogenblik niet mioder dan 500 prodnetiën bevattende, waar onder verscheidene processen-verbaal vele bladzijden groot en talrijke uitgebreide rapporten van deskun digen, van zeer langen duur is. Dat het echter spoe diger had kunnen afloopen, is den minister niet gebleken; wel echter dat ook na het sluiten der instructie op betrekkelijk belangrijke punten een nader onderzoek noodzakeljjk werd geacht en onder anderen nog onlangs eene rogatoire commissie tot het hooren van getuigen, die zich thans in Indië bevinden, aan het departement van justitie is terug ontvangen. Naar wjj reeds meldden, is thans de instructie gesloten verklaard en heeft de Haagsche rechtbank vrouw Van der Linden naar den procureur-generaal verwezen, wien reeds vroeger de stukken ten onder zoek waren gezonden. De instractie in deze zaak heeft, zooals nader kan worden medegedeeld, tot einduitslag gehad dat vrouw Yan der Linden voor zes feiten van vergiftiging, gepleegd in 1881 en later, naar den crimineelen rechter is verwezen. Het achtjarige meisje DeR. ,datheden- namiddag om vier uren buiten de Zijlpoort in de Kooilaan speelde, geraakte er te water, maar werd nog tijdig door hare 23-jarige zuster, die gekleed te water sprong, gered. Gisteravond omstreeks vijf uren brak te Alfen aan den Rijn een felle brand uit, op do bovenverdieping van het sigarenmagazjjn 6n den winkel van den heer K. Yan der Linden, in de Bruggestraat. Door de werking van twee spuiten was men het gevaar spoedig meester. Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. Sedert eenige dagen is een aanvang gemaakt met de allereerste voorbereidende werk zaamheden ten behoeve van het nieuw te bouwen Holland8che spoorwegstation te 's-Hage. Als medeplichtig aan de onlangs gepleegde diefstallen op „Yalkenbosch", onder Loosduinen, is nog gevat zekere B., te Scheveningen. De heer E. A. R.boekhouder aan de stedelijke gasfabriek te Schiedam, wordt sedert Zondag-avond vermist. In den laten avond van dien dag verliet hij, met achterlating van zijn horloge en na zich in daagsche kleeren gestoken te hebben, zijne woning en is na dien tijd niet meer gezien. Hij had te voren zjjne effecten bij een zijner familieleden bezorgd. Ook te Oudewater wordt sedert eenige dagen een 18-jarig jongeling vermist. Na goed en wel van zijn meisje afscheid te hebben genomen, heeft hjj tot heden niets meer van zich doen hooren. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Aan vijf pakjesdragers, die metver- gunning der politie dit baantje aan het Centraal station te Amsterdam waarnamen, is die vergunning ontnomen, op grond van het vermoeden dat zij twee Duitschers behulpzaam zouden geweest zijn om zich met gestolen goederen van daar naar Rot terdam te begeven. Aldaar zjjn laatstgenoemden op aanvraag van de Duitsche justitie, in hechtenis ge nomen. - Een Utrechtsch korporaal had zich met de geliefde zijns harten naar Amsterdam begeven ea vermaakte zich kosteljjk bij Bamberg en Char- lier in de Yariétés. Het hoofd der vluchtelinge was echter het minnend paar achternagereisd en nam de politie in den arm, die aan den pasbegonnen roman een einde maakte door het paar mede te nemen naar het hoofdcommissariaat, waar de kor poraal en zjjne geliefde met den ernst aan dieom- geviDg eigen, tot de werkelijkheid werden terug geroepen. - Op de Nieuwmarkt takelden gistermid dag een paar vechtersbazen elkander zóó duchtig toe, dat een van hen eene hevige bloedspuwing kreeg. Zijn tegenpartij maakte zich uit de voeten. De uitspraak der belangwekkende Amsterdam8che rechtzaak tegen Rika De Groot, beschuldigd van kindermoord, is, na verdediging van mr. H. Schaap, advocaat te Groningen, giste ren ten derdenmale acht dagen verdaagd. Voor de derde maal is een lijkonderzoek opgedragen en thans aan de professoren Kubn en Yan der Mey.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1