opdracht gegrift is. Bij dit geschenk was een album waarvan het titelblad het gebouw der Kweekschool in fraaie penteekening te zien geeftde overige bladen bevatten de handteekeoingen der commis- uarissen die sedert 1856 onder zijn voorzitterschap de Kweekschool bestuurden. Ook van vele sub-commissiën der Kweekschool mocht de jubilaris blijken van deelneming ontvangen. In zijne Memorie van Antwoord op het Kamer verslag zegt de minister van binnenlandsche zaken nog dat de krachtige ondersteuning, die het voor stel tot aanstelling aan de universiteit te Leiden van een nieuwen hoogleeraar voor het onderwijs in de oude geschiedenis en in de Orieksche en Romeinsche oudheden heeft gevonden, door hem op hoogen prijs wordt gesteld. Vrees voor vordere splitsing van den nieuwen hoogleeraar op te dragen vakken behoeft niet te bestaan. Ofschoon er eene bepaling van grenzen tusschen het Rijks Ethnographisch Museum en dat van Oud heden bestaat, kan het enkele malen uit een weten schappelijk oogpunt soms moeilijk zijn de weegschaal geheel zuiver te doen wijzen. Noemenswaardige moeielijkheden zijn intusschen niet voorgekomen, daar het geval zich alleen voordeed ten aanzien van eenige geschenken, die voor beide verzamelingon begeerlijk schenen. Bij twijfel beslist de minister na advies van curatoren. Met de nieuwe vertaling van het Oude Tes tament zal weldra een aanvang worden gemaakt. Onder leiding van prof. Kuenen hebben zich als oommissie van redactie vereenigd de heeren dr. J. C. Matthes, hoogleeraar te Amsterdam; dr. ET. Oort, hoogleeraar te Leiden; dr. Johs. Dyserinck en dr. J. Hooykaas, predikanten te Rotterdam, en dr. W. H. Kosters, predikant te Deventer. Aan het Rijk zijn, ter plaatsing in het Ethno graphisch Museum te Leiden, ten geschenke aange boden door iemand die ongenoemd verlangt te blijven: twee lansen van het eiland Fernando-Po, in de baai van Biafra (Golf van Guinea), en een schedel, gevonden in een grot op het eiland Cebu, behoo- rende tot de groep der Philippijnen. De schedel vertoont eene kunstmatige misvorming onder fronto- parieto-occipitalen druk. Door de voorloopige commissie tot stichting eener „Centrale vereoDiging van Nederlandsche industriëelen" daartoe opgeroepen, vergaderden gis teren te Amsterdam een 20-tal belanghebbenden. De voorzitter, de heer Wertheim, deelde in het kort het negatief resultaat mede dat de vergadering door mr. Patijn bijeengeroepen om gelden voor eene waardige vertegenwoordiging van Nederland op de Belgische tentoonstelling te verkrijgen, had gehad. Deze waren vooral afgestuit op de bedenkingen door de Rotterdamsche Kamer van Koophandel ingebracht. Op de vraag of iemand bezwaar had tegen de constitutie der Vereeniging, werd geantwoord met de wedervraag of daartoe de absolute noodzakelijk heid bestaat met het oog op het optreden van het Handelsmuseum en de Maatschappij van Nijverheid. Mr. Banck zeide geen bezwaar te hebben tegen het principe, doch wilde niet geacht worden door zijne tegenwoordigheid het lidmaatschap te aanvaarden. De heer Wertheim wees er op, dat de waar neming der belangen van Nederlandsche inzenders op tentoonstellingen nevendoel was, waarna de gron- elag der stichting werd goedgekeurd. Omtrent het hoofddoel, nl. samenwerking ter bescherming en bevordering der belangen van de Nederlandsche nijverheid, bestond geen verschil van meening; even min over de middelen ter bereiking van dit doel, als het verleenen van zedelijken steun en het geven van inlichtingen aan de leden en het optreden voor de nijverheid bij de Regeering, gewestelijke en ge meentelijke autoriteiten. De jaarlijksche contributie werd op f 15 vast gesteld. Bij deelneming aan tentoonstellingen wor den daarvoor afzonderlijk, naar verhouding der belangen, bijdragen geheven. Het bestuur zal uit 9 leden bestaan, die later zullen gekozen worden. Inmiddels zal het voorloopig comité de koninklijke goedkeuring op de statuten aanvragen. Als leden traden 14 industriëelen toe. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisterochtend Dungeness de „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 2 Febr. te Suez en zette gisteren de reis voort; de „C. Fellinger", van Amsterdam naar Java, vertrok gistermiddag van Pauillacde Drente", van Java naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Dover; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Padang. Gemengd Nieuwa Naar wij vernemen, is vrouw Yan der Linden als verdacht vaa verscheidene personen te dezer stede te hebben vergiftigd, heden naar den procureur-generaal verwezen. In den vroegen morgen van heden overkwam den brooddepothouder M. alhier iets zeer onaangenaams. De man lijdt aan toevallen. Toen hij nu met zijn wagen op het Rapenburg bjj de Kaiserstraat reed, kreeg hij weer een aanval, ten gevolge waarvan hij met wagen en al te water raakte. Een schipper slaagde er in hem, meer dood dan levend, uit het natte element te halen. Zekere A.verpleegde in het ge sticht in het Westeinde te 's-Hage, heeft zich door ophanging van het leven beroofd. In het tuchthuis te Leeuwarden is overleden Willem Joost, de man die indertijd den gemeente-veld wachter Van der Lijke, onder Bloe- mendaal, om het leven bracht, toen deze hem de3 nachts aanhield wegens diefstal van veldvruchten. Mevrouw Corneillan, die, naar het scheen, oDder zoo tragische omstandigheden ver moord was en wier lijk ondank-s alle nasporingen maar niet kon ontdekt worden, bevond zich, vol gens een bericht uit Albi dd. 31 Januari, in de beste gezondheid in een hotel te Lé-Signan (Aude). Aan hare familie was hiervan door het gerecht kennis gegeven. Veel van het raadselachtige in haar verdwijnen blijft nog onopgehelderd. Door den commissaris van politie ondervraagd, verhaalde zij het volgende: Den 12den Januari ter ruste gegaan, hoorde zij gerucht en ging in haar nachtgewaad zien wat het was, toen zij overvallen en haar de mond gestopt werd, ondanks haar hevig tegenworstelen. Ter aarde geworpen, werd zij zoo zeer aan het hoofd gekwetst, dat zij het bewustzijn verloor. Zij kwam bij in een wagen van rondreizende kramers, in welken zij twaalf dagen lang opgesloten bleef. Gedurende hare bewusteloosheid had men haar eene eenvoudige burgerkleeding aangetrokken en een zwarten doek om het hoofd"geknoopt. Eiken avond gaf men haar een s'aapmiddel in. Eens op een nacht deed men haar uitstappen en eene hoogte opgaan. Zij meent toen palmboomen gezion te heb ben: hetgeen zou doen vermoeden, dat men haar naar den kant van Nizza had gevoerd. Weder in den wagen gebracht, werd zij gelijk vroeger met een lederen gordel vastgebonden, dien zij lang zamerhand met hulp van eene haarspeld doorsneed of doorkrabde, waarna het haar eindeljjk gelukte haren bewakers te ontkomen, eene beurs mede nemende, welke zij in den wagen had gezien. Den naam van het station, van waar zij naar Lé-Signan had plaats genomen, wist zij zich niet meer te herinneren. Sommigen achten het verhaal zoo onwaarschijn lijk, dat zij zich afvragen, of de arme vrouw ten gevolge van bet ondervondene, niet min of meer aan zinsverbijstering lijdende is. Hoe dit zij, door haren zoon afgehaald, is zij thans naar Réalmont teruggekeerd, tot groote blijdschap van de baren en van de geheele bevolking. Aangaande den moordaanslag op O'Donnovan Rossa wordt nog aan de Londensche bladen geseind dat Yeslet Dudley, toen zij na het volbrengen der daad naar het politiebureel werd overgebracht, de revolver aan den agent overreikte en zeide: „Ik geloof nu alle te hebben afgeschoten." Op de tot haar gerichte vragen zeide zij wed owe en 25 jaren oud te zjjn; men zou haar echter niet meer dan 18 jaren geven, zoo jong ziet zij er uit. Op al wat men haar vroeg gaf zij kalm en vast beraden antwoord en scheen volkomen bij haar ver stand. Bij het eerste schot, dat hem onder het lin kerschouderblad trof, hief O'Donnovan Rossa de hauden omhoog, riep uit: „Ik ben gewond", en viel toen loodzwaar ter aarde. De vier andere kogels werden op hem afgeschoten terwijl hij op den grond lag, maar schijnen hem niet geraakt te hebben. Volgens een der telegrammen in de Londensche bladen stond O'Donnovan Rossa op, zoodra de vrouw met schieten had opgehouden, en met hulp van eenige der omstanders kon hij te voet eerst naar zijne woning en van daar naar het gasthuis gaan: een afstand van bijna een kwartier. De daderes weigert de beweegredenen voor den moordaanslag op te geven, doch men gelooft dat die in de dynamiet-aanslagen te vinden zjjn. Op de vraag of zij den man kende op wien zjj geschoten had, antwoordde zij: „Ja, op O'Donnovan Rossa." Zij ziet er zeer bevallig uit, is goed gekleed en heeft, volgens een telegram in de „Standard", het voorkomen eener onderwijzeres. BUITENLAND. Frankrij k. Admiraal Courbet seint het volgende uit Ke-Lung Eene colonne van 1500 man met vier kanonnen heeft den 25sten Januari verscheidene versterkingen, die onze positie in het zuidoosten bedreigden en den toegang tot de mjjnen beheerschen, overrompeld. Wij hielden halt aan de helling van een versterkt plateau. Wij hebben thans eene goede basis en zullen onzen aanval voortzetten zoodra de manschap is uit gerust. De vijand bood heldhaftig tegenstand en schoot met groote juisheid. Onze soldaten zijn vol ijver en geestdrift. Onze verliezen bedragen 9 dooden en 53 gewonden. In de Kamer van Afgevaardigden werd de regeeriDg door den heer Baudrv d'Asson gisteren geïn terpelleerd over de landbouwcrisis, welke doorhem werd toegeschreven aan het stolsel van vrijen handel. Hij besloot met eene motie, waarbij de aangekon digde nieuwe belastingen werden afgekeurd. - Geen der ministers nam het woord. De motie werd ver worpen. De Kamer heeft vervolgens een aanvang gemaakt met de duscussie over het wetsontwerp tot wijzi ging van het toltarief, en in de eerste plaats over de verhooging der invoerrechten op granen. In den Senaat heeft de heer Le Royer het voor zitterschap aanvaard met eene redevoering, waarin hij o. a. wees op den uitslag der laatste verkie zingen, als bewijs van de gehechtheid des lands aan de repnblikeinsche instellingen. Hij gaf daarna een overzicht van den arbeid welke den Senaat wacht, en verklaarde zich overtuigd dat dit staats lichaam, in het volle besef zijner verantwoordelijk heid, niet beneden zijne taak zou blijven. De „Times" verneemt uit Hongkong dat de Frar.schen bij Formosa honderden visschersvaar- tuigen vernield en de bemanning öf gedood 5f naar Ke-Lung gevoerd hebben, waar zij aan eene wreede behandeling onderworpen zijn. Te Hongkong i3 daardoor groote verontwaardiging gewekt. Groot-Ui-itriimië. De president der Kamer van Koophandel te Manchester heeft eene depeche ontvangen, waarin gemeld wordt dat Portugal de beide oevers der rivier Congo in het bezit heeft genomen. De politie te Londen heeft gisteravond in White Chapel een persoon gearresteerd, die ver moed wordt bij de laatste dynamiet-ontploffingen aldaar betrokken te zijn, evenals de gevangenge nomen Cunningham. Bij de te Great Yarmouth voortgezette be handeling van het geding tegen drie visscherlieden, beschuldigd van rooverjj in de Noordzee, werden de bedoelde personen naar het hof van assises verwezen, doch onder borgstelling op vrije voeten gelaten. Telegrammeu. NIEUW-YORK, 3 Februari. De geneesheeren verklaren dat O'Donnovan Rossa geheel van den bekomen schok hersteld is; hij is buiten gevaar. LONDEN, 3 Februari. De minister van oorlog heeft eene depeche ontvangen, gedateerd Cairo 3 Februari 'savonds: Generaal Freemantle heeft eene afdeeling huzaren en Egyptische soldaten uitgezonden om eene ver kenning te doen in de richting van Handoeb. Zij staken te Handoeb het vijandelijk kamp in brand; op hun terugtocht werden zjj door de vijanden in groot aantal aangevallen. Acht huzaren en drie Egyptenaren zijn vermisteen Egyptenaar is gekwest. CHRISTIANIA, 3 Februari. De kroonprins opende heden de Kamer der Volksvertegenwoordiging. De troonrede kondigde verschillende wetsvoorstellen aan, o. a. over de weerbaarheid, de wijziging der verordening op de strafprocessen, en deed den goeden finantiëelen toestand van het rijk uitkomen. PARIJS, 3 Februari. Ook heden nam de politie in het paleis Bourbon weder voorzorgsmaatregelen. De uiterste linkerzijde verwierp, in eene hedenmorgen gehouden partij-vergadering, de voorstellen der arbeiders en besloot aan de Kamer een ontwerp besluit voor te leggen, om werken in toewijzing te geven die dadelijk begonnen kunnen worden, alsook om het aanbod te doen, 25 millioen aan de wel- dadigheidsbureelen in de steden, waar eene arbeids- crisis heersoht, te geven. Dezen morgen maakte de secretaris Margaine aan de uiterste linkerzjjde bekend dat het den afgevaardigden der werklieden niet zou worden toegestaan, met hunne leden in het paleis Bourbon te komenond6rtusschen waren er reeds twee afgevaardigden, aan wie het antwoord

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2