N°. 7657. Woensdag 4 Februari. A0. 1885. Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven- LEIDSOH ?ɧis DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT t Tmt Leiden per 3 meenden.V. f 1.19. Franco per pest.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Ven 18 regels 1.05. Ieder» regel meer 0.171- Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het i ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 Februari. Bij nota van wijziging vraagt de minister van binnenlandscho zaken aan de Tweede Earner een subsidie voor den aanleg en het onderhoud van een park op de Groote Ruïne te Leiden. Met berinnering aan de wet waarbij gelden werden beschikbaar gesteld voor de oprichting van academische gebouwen op de Groote Ruïne alhier, en waarvoor de Leidsche gemeenteraad besloot alle rechten, welke der gemeente op dit plein toekomen, kosteloos aan het Rijk af te staan en dit plein der Regeering ter vrije beschik king aan te bieden, - vermeldt de minister de lijdens geschiedenis van deze zaak, alsmede de redenen welke tot dusver de stichting van de nieuwe acade mische gebouwen beletten. Hij handhaaft echter de noodzakelijkheid om door aanbouw van ruime, geschikte en brandvrije gebouwen in de behoefte te voorzien. Daartoe is zeker geen geschikter terrein dan het in de onmiddellijke nabijheid van vele academische inrichtingen gelegen Ruïneplein. Dit bouwterrein, hetwelk eene aanzienlijke geldswaarde vertegen woordigt, kan nu gedurende vijftig jaren als het ware kosteloos verkregen worden door tce te stem men en te contribueeren in den aanleg van een plantsoen, dat weder zal verdwijnen als het Rijk gaat bouwen, want het door de gemeente gestipu leerde subsidie van hoogstens f 7000 voor eens en van hoogstens f 500 'sjaars is zonder beteekenis tegenover de waarde van den grond. De minister heeft in dezen zin met de gemeente Leiden eene overeenkomst aangegaan. Thans wordt op de begrooting slechts een nominale post gebracht. De goedkeuring van dezen nominalen post door de Wetgevende Macht zal vrijheid geven om tot den aanleg van het park over te gaan. Aan weigering van het subsidie verbindt de minister het gevolg dat Leiden over het plein naar welgevallen beschikken kan. Een onzer vrij algemeen bekende medeburgers is op bijna 77-jarigen leeftijd gisteren overleden. Het is de verdienstelijke Jan Lens, wiens naam bij zoo vele familiën verbonden is aan de aangenaamste herinneringen huns levens. Tot voor weinige weken was hij nog in staat de plichten, welke zijne be trekking hem oplegde, met zijn gewonen ijver en nauwgezetheid te vervullen, toen eene toenemende verzwakking zjjne krachten sloopte. De Loge „La Vertu" verliest in hem een servant, dien zij na rnim zes en veertig dienstjaren nog gaarne had behouden. Door den heer A. Houtum Schindler, generaal der genietroepen van den Shah van Perzië en inspec teur der Perzische mijnen, wonende te Teheran, zijn aan het Rijk, ter plaatsing in het Ethnographiseh Mnsenm te Leiden, eenige munten en andere voor werpen ten geschenke aangeboden. Yoor dit geschenk, alsook voor de door hem verleende hulp bij het omschrijven der in het Museum aanwezige Perzische voorwerpen, waartoe hij zich op zijne doorreis van Londen naar Perzië, eenige dagen te Leiden heeft opgehouden, is hem de dank der Regeering betuigd. De Staatscourant van heden bevat een uit treksel van het verslag omtrent 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie te Leiden over het studie jaar 1883/84, en het verslag omtrent het Neder- landsch Museum van Geschiedenis en Knust. Voor een redelijk goed bezetten schouwburg werd gisteravond „de Salontyroler" van Yon Moser, den welbekenden schrijver, opgeveerd. Te groote verwachting heeft wellicht menigeen, die zich „de Bibliothecaris" en „Inkwartiering" nog zeer goed herinnerde en een even vermakelijken avond dacht te hebben, zich niet zoo doen amuseeren, ofschoon de „Salontyroler" toch eene waardige plaats onder de nieuwe blijspelen kan innemen. Het is niet zoo rijk aan komische scènes en de intrigue wordt zóó uitgewerkt, dat het geheel eenigszins langdradig kan genoemd worden, iets wat men van de „Bibli othecaris" enz. volstrekt niet zal beweren. Het zou ook te veel plaats vergen een volledig overzicht te geven van het stuk en wij meenen daarom met eenige regelen te kunnen volstaan. De Salontyroler dan is een Berlijnsch jonker, die ter wille van eene rijke koopmansdochter, welke verzot is op de natuur in Tyrol en de Tyrolers, zich in Tyroolsche kleeding steekt en dan meent een werkelijke Tyroler te zijn. Daartegenover heeft de schrijver een echten Tyroler geplaatst, die ver liefd is op een Berlijnsch kameniesrfje, dat echter van hem verlangt dat hij zich in moderne kleeding zal steken. De Tyroler kan het op die manier in Berlijn niet uithouden en vlocht weer naar zijne bergen. Veeg hierbjj een drietal huwelijken tusschen verschillende personen en men heeft een korten inhoud. De kostumes der Tyrolers waren zeer goed en de liederen verhoogden somtijds het effect; eene meer welluidende begeleiding zij echter het orkest aanbevolen. Zeer goed afgewerkt was aan het begin van het dorde bedrijf het gezicht in Tyrol, dat waarlijk een goeden indruk maakte. De opvoering liet niets te wenschen over; mevr. Korlaar-Van Dam verdient den meesten lof; mevr. De Graef Verstraete kweet zich eveneens verdien stelijk. De rol van den heer Van Nieuwland was zwaar, aan hem echter alle eer. Den heeren Faassen, Wagemans, Tartaud, Mutters (die tbans hier voor het eerst weer met dit gezelschap optrad, ter ver vulling der door den heer W. Van Zuylen open gelaten plaats) en Wiebee komt een gelijk aan deel toe in het succes van den avond. Gedurende de eerste helft der maand Dec. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wed. J. Van Elten, mevr. Hellinga, E. F. J. Halkom, Johanna Duit, P. Pieterse, Pik, Amster dam; E. Roks, Beek, Johannes Haan, B. Mulder, mej. W. C. Vink, F. P. Van Santen, 's-Gravenhage; Van Zutpben, Jacob Dekker, Haarlem; P. Pijn- acker, HaarlemmermeerD. Steenhamer, 's-Hertogen- boschG. Heemskerk, HoogmadeT. Willard, Krim pen aan den Lek; Bood Vonmeer, Leiden; Jan Olierock, LeiderdorpA. Dun, S. Karstens, Rotter dam; R. Ploeg, Weesperkarspel; P. Van der Horstj H. Rie8elmaD, niet vermeld. - Briefkaarten: J. Broo- mans, Amsterdam; mej. Wagemans, D. De Wit, K. Rutgens, 's-Gravenhage. Verzonden geweest naar Amerika: Mej. T. Van Haitsma, Springkake; - België: Wed. C. Plagge, Brussel; Duitschland: W. Kinghorst, Hannover. De verloving van Prinses Hendrik had, naar het „Vad." meldt, te Dessau plaats, waar de Prinses zich thans nog bevindt. Binnenkort zal zij echter naar Den Haag terugkeeren. Een kort bezoek aan hare familie te Oldenburg en wellicht ook aan hare familie te Berlijn, zal aan haar terug keer voorafgaan. Het blad verneemt overigens dat het plan moet bestaan, dat het vorstelijk echtpaar na het huwelijk, dat reeds spoedig zou worden voltrokken, zich te Warschau zal vestigen, daar de Prins voorloopig den Russischen dienst niet wenscht te verlaten; De schaduwzjjde van dit huwelijk is dus voor ons land - en meer bepaald voor Den Haag - dat wij de Prinses, die hier zeer bemind is, voortaan zullen moeten missen. B|j het ontvangen van het eerste bericht der verloving, zegt de „Amst. Crt.", bekroop ons een gevoel van vreugde en droefheid. Van vreugde, omdat Prinses Hendrik zich weder een levensgezel heeft gekozen. Van droefheid, omdat naar alle waarschijnlijkheid Prinses Hendrik nu, door huwelijk, ons land zal staan verlaten. H. K. H. toch had reeds, evenals wijlen hsar gemaal Prins Hendrik de Goede, de harten der Nederlanders gewonnen, door hare min zaamheid en de wijze waarop zij zich onder de „landskinderen" bewoog. Zij is eene vorstin, zooals Nederland wenscht dat de vorstinnen zijner dy nastie zijn. Mejuffrouw Jeanne De Groot, die, zooals dezer dagen werd gemeld, haar ontslag heeft genomen als actrice bij de Rotterdamsche afdeeling van het „Nederlandsch Tooneel", is door den heer A. Van Lier verbonden aan zijn gezelschap van het „Grand Theatre" te Amsterdam. Ook mevrouw Van der Berg, van het „Nationaal Tooneel" te Antwerpen, is door den heer Van Lier voor het aanstaande speelseizoen geëngageerd. Tot voorzitter van de „Vereeniging van en voor Nederlandsche Industriëelen" is in de plaats van den heer A. H. Eigeman, blijkens de „Ned. Ind.", gekozen de heer J. Em. Koechlin, die tot dasver ad interim die betrekking bekleedde, maar eerst thans nadat de wet, houdende zijne natura lisatie tot Nederlander, was afgekondigd, bereid was het voorzitterschap definitief te aanvaarden. Het stoomschip „Batavia," van Java naar Rotterdam, vertrok Zondag van Marseille; de „Lim burg," van Rotterdam naar Java, arriveerde gis teren te Southampton; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Marseille; de „Samarang," van Rotterdam naar Java, is Zondag te Padang aangekomen; de „Voor waarts," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde te Port-Said 1 Febr. en vertrok 2 Febr.de „Koningin Emma," van Batavia naar Amsterdam, vertrok van Colombo 30 Jan.; de „Leerdam," van Nienw-York naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen Dover. Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Hedenmorgen zijn hier 12 bomschuiten aan gekomen, welke besomden van f 75 tot f 140 in 5 a 8 dagen reis. Er Werd besteed voor tarbot 4 a 10, tong f 0.25 a f 0.50, rog f 0.25 a f 0.60 en bunschol f 0.30 a f 0.70 per stuk; voor levende schol f 8.50 a 9, doode schol 5 a f 6 en scharren f 4 a 5 per mand. Acht schuiten zijn op de visscherij uitgegaan. Thans is bepaald dat het Lange en Korte Voorhout te 's-Hage het feestterrein zullen zijn voor de viering van 'BKonings aanstaanden verjaardag. Aan de beide toegangen tot de lanen zal eene frontversiering verrijzen, terwijl de geheele wandelplaats des avonds guirlandesgewijze wordt verlicht. Gedurende de illuminatie is er muziek uitvoering in eene daartoe op te richten muziektent. Het Hof te Amsterdam veroordeelde gisteren E. J., die een deurwaarder der belastin gen bij de ooren getrokken had, tot 15 dagen celstraf. De sloten der cellen in de nieuw ge bouwde gevangenis te Breda zijn van eigenaardige samenstelling. Wanneer de gevangenbewaarder eene cel heeft geopend en daarna den sleutel uit het slot neemt, is het onmogelijk de celdeur dicht te werpen. Hierdoor wordt voorkomen, hetgeen wel eens plaats heeft gehad, dat een gevangene zijn bewaarder opsloot en zelf tracht te ontkomen. Door het overkoken van een pot met wrijfas is te Groningen eene woning in brand ge raakt, terwijl de bewoners rustig zaten te middag malen. Door onvooraichtig water op de brandende massa te werpen, verdeelde deze zich meer en meer en zette den inboedel in vlam. Huis en in boedel zijn verzekerd. Te Hillegersberg heeft een treurig ongeval plaats gehad. Een 19-jarig jongeling ging met een tweeloops-achterlaadgeweer naar eene

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1