Maandag 2 Februari. 1 A". 1885. Tweede Blad X". 7655. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Vcor Leiden per S maanden.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIEN: "5 Van 18 rejela 1.05. Iedere regel meer 0.17). Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor kei incasseer ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. KOLONIE IV. BATAVIA, 25—31 December. Naar aanleiding van de advertentie van J. F. Van Leeuwen Co., dat bij haar verkrijgbaar is dynamiet volgens het systeem Nobel vervaardigd, heeft de Regeering den resident van Batavia eea onderzoek opgedragen, waaruit gebleken was dat de adverteerende firma nog geene navrage van par ticulieren heeft gehad en thans voor het eerst dyna miet in commissie heeft ontvangen. Terstond is het departement van justitie gehoord omtrent eene verordening tot verbod van vrijen handel in dit artikel alhier. Dat in afwachting de Regeering den verkoop aan particulieren zou verboden hebben, wordt ons niet gemeld. Wij hopen dat eene verordening niet lang op zich zal laten wachten. (A. D.) In het rapport van den resident der Wester- afd. van Borneo over November wordt gemeld: Van den controleur van Sauggau werd het be richt ontvangen, dat de Landak-dajaks in vereeniging met Seribas- en Sekrang-dajaks van Serawak een sneltocht hadden ondernomen tegen de Songkong- Bij die gelegenheid waren 2 vrouwen en 1 man van de laatstgemelde dajaka op Landaksch gebied gesneld, terwijl bij een later treffen één van de Seribas- en één van de Songkons-dajaks sneuvelde, zonder dat toen echter iemand gesneld werd. In eene part. correspondentie van de „Java- Bode," uit Atjeh, dd. 21 December, lezen we het volgende Den 16den 's morgens werd per sein van Lepong- Ara aan Anaq-galoeng versterking gevraagd voor een transport, dat op dien morgen van Anaq-galoeng naar Glé-kambing was vertrokken. Twee officieren met 75 bajonetten werden onmiddellijk herwaarts gezonden; bij deze gelegenheid sneuvelde de lste luitenant Hissink, door een kogel in de borst ge troffen, en werden drie minderen gewond. Men zegt dat Toekoe Oemar met 150 man in de kampong Lampagger (de uitspringende hoek, dien de kust ten W. van Oleh-leh vormt) zit en tevens dat men van plan is die kampong te blokkeeren; het zijn echter losse berichten. Gisteren omstreeks 2 uren 's middags werden de troepen in den Kraton gealarmeerdtwee colonnes kregen last om in de richting van Ketapan-Doewa uit te rukken, waar zich een bende (waarschijn; lijk van Toekoe Oemar) ophield; ingevolge echter van later ingekomen berichten werd het uitrukken afgelast. Gisteravond en hedenmorgen hoort men hier telkens kanonschoten vallenop de richting afgaande, want er is nog niets naders bekend, wordt waar schijnlijk op Tjot-Goé geschoten. Niet veel nieuws dezen keer en helaas ook geen goed nieuws. Uit Salatiga ontvangen wij het bericht dat aldaar is overleden de gep. luit. kolonel Mac Donald. Hij was gedecoreerd met de Mil. Willemsorde éde kl. Naar de „Java-Bode" verneemt, heeft de Raad van Justitie te Batavia de terechtstelling bevolen van Mas Wiria Adi Djaja, gewezen wedana van het district onder Andir (Bantam). Aan genoemden persoon wordt ten laste gelegd zich schnldig te hebben gemaakt aan knevelarij en het vorderen van heerendiensten, zonder daartoe gerechtigd te zijn. Omdat de invoering der in 1882 vastgestelde bepalingen omtrent de zeevaartkundige bekwaam heden, welke geëischt kunnen worden van gezag voerders en stuurlieden op stoomschepen varende op Nederlandsch-Indische zeebrieven, vooralsnog tot overwegende bezwaren zou aanleiding geven, wordt - zoo bericht de „Jav. Crt." - de ordonnancie hier bedoeld, voorshands niet in werking gesteld. Het „A. D." verneemt dat er een wijziging op til is in de formatie van het corps opzieners bij het boschwezen op Java. Er zouden twee op zieners lste kl. meer komen en twee opzieners 3de kl. minder. Tevens zouden de traktementen der opzieners lste en 2de kl. van f 150 en f 100, op f 200 en f 150 gebracht worden en het trak tement der opzieners 3de kl. van 75 tot 100 worden verhoogd. In plaats van het declareeren van reis- en verblijfkosten zou eene tegemoetkoming van f 50 verleend worden, onder verplichting om twee dienstpaarden te houden. Naar wij tot ons leedwezen vernemen, lijdt de directeur der centrale gevangenis te Samarang, jhr. De Koek, aan eene ernstige leveraandoening, weshalve hem een binnenlandsch verlof van twee maanden naar Salatiga is toegestaan. (Loc.) Ook in Mandhéling heerscht, volgens een correspondent der „Sum. Ct.", ontevredenheid en volksverloop. Als reden geeft men op de groote vermeerdering der heerendiensten en de buitengewone strengheid waarmede die worden gehandhaafd. De schrijver in de „Sum. Ct." ziet in dit alles eene vingerwijzing voor de Regeering om voorzich tig te zijn. Omtrent den vulkaan Merapi in Middel Java, bericht de assistent-resident van Bojolali onder dagteekening van 16 dezer het volgende: „Van tijd tot tijd stijgt ot rook uit den krater, maar overigens is de berg kalm en rustig." (J. C.) Men schrijft ons van Soekaboemi dat dezer dagen daar wederom onderaardsche geluiden wer den gehoord, vergezeld van een zachte aardbeving. Men schrijft dit toe aan de werking van den vulkaan Gedeh. Ongelukken zijn niet gebeurd. (J.-B.) De Indische Regeering heeft bepaald dat schoolgaande Europeesche en Inlandsche kinderen te Atjeh voorloopig tot het bezoeken der school, kosteloos zullen worden vervoerd per stoomtram tusschen Oleh-leh en Kotta-Radja. Het „Algem. Dbl. van N.-I." ontving het treurig bericht van het overlijden, te Samarang, van den luitenant-kolonel, commandant der artillerie in de 2de militaire afdeeling op Java, A, M. P. Krijger, in wien het leger een algemeen hoog gewaardeerd en kundig officier is ontvallen. Volgens hetzelfde blad heeft het hoog militair gerechtshof in de zaak van den kapt. van administratie Kley de uitspraak van den krijgsraad op Atjeh, die den officier gegrond verklaard had in zijne reclame tegen de straf hem opgelegd wegens oneerbiedigen toon in een bezwaarschrift aan zijn chef, vernietigd en zijne reclame zelf zoo ongegrond verklaard dat bem deswege eene straf is opgelegd. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië ijjn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend; Een 2-jarig verlof nasr Europa, w. ziekte, aan den ase.-res. van Ponogoro (Madioen) W. C. M. B. Ingenluyff. Benoemd: Tot verificateur 2de kl. bij de in- en nitvoerr; en acc-, D. J. Hovestadt. Bij den dieDst der Staatsspoorwegen op Java: tot opzichter machinist lste kl. P. Tichler; tot opz.-mach. 2de kl. P. Cfc. A. Versigny; tot stationschef lste kl. C. J. Vernotystot sta tionschef 2de kl. A. Smith, C. W. Sehaegen en A. P. W. Segond Van Bancbet. Tot directeur der burg. op. werken R. L. JauB6en Van Raay. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van justitie, mr. W. Vrolikvan den voorz. der landraden te Kediri en Ngandjoek (Kediri) ten einde te worden belast met de griffiers- werkzaamheden bij die landraden, mr. J. De Jonge; ter beschik king van den directeur van binnenl. bestuur om te worden werkzaam gesteld bij het binnenl. bestuur, K. Peereboom. Geplaatst: Als lste hulponderwijzer aan de openb. lag, school te Amboina, de herbenoemde onderw. 2de kl. N. La Seur te Ploembon, afd. Cheribon, met intrekking van zijne plaatsing te Loerahgoeng, afd. Koeniugan, de controleur lste kl. S. W.' Van der Ploeg; te Loerahgoeng, afd. Koeningan, de contr. 2de kl. W. F. L. Boissevain. Departement van Oorlog. Ingedeeld: De kapt. der inf.' A. M. Winkel bij het 7de en de lste luit. der inf. R. J. Graaf Schimmelpenninck bij het 6de bat. Geplaatst: De 2de luits. der art. G. C. F. Van Daalen te Banjoe-Biroe en J. W. Hissink te Soerabaia. Overgeplaatst: De lste luit. der inf. A. Berends bij het 4de depot-bat. te Padang en de 2de luit.-kwartierm. V. W.' J. Van der Linden naar Batavia. De lste luits. der inf. J. J. Van Leeuwen naar Willem I en Jhr. L. P. Six naar Atjeh; de officieren van gez. 2de kl. J. MJ H. Van Dorssen bij den geneesk. dienst ter Sumatra'! Westkust en dr. A. C. Van Dijk naar Atjeh; de mil. apothekers 2de kl. H. Van Os naar Weltevreden en H. Faber naar Atjeh. Bevorderd: Bjj het wapen der artillerie: tot luit.-koLde majoor H. Adama Van Scheltema; tot majoor, de kapts. H. J. G. Souman met verlof in Europa en W. W. C. Suringar, inspec teur der draagbare wapenen, met bepaling dat laatstgenoemde bjj zijn wapen wordt gevoerd ii la suite en in zijne tegenwoordige betrekking gehandhaafd blijft. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den machinist bij de gonvernements-marioe, N. H. W. Jongejan en J. J. De Vletter. Vertrokken passagiers per st. „Prins Alexander''' van Batavia naar Amsterdam. Officier van gezondheid dr. H. Mullner, mevr. Reedijk ea' dochter, mevr. M. Van Thiel, geb. Rousseau, G. A. Mangold, commies der posterijen, F. Bot, luitenant ter zee 2de kl., off. van gez. dr. Wijckerfeld Bisdom, De Vries, Van der Velden en echtgeooote, benevens Zr. Ms. troepen en schepelingen. Te PadaDg embarkecren nog: Dr. Geytenbeek, echtgeooote en 2 kinderen, mejuffrouw Van den Broek, luitenants ter zee A. A. Flaes en C. L. Groll, be nevens Zr. Ms. troepen. Gemengd Nieuw». Gedurende deze week zijn hier ter stede twee gevallen van diphtherltis en één geval vail roodvonk aangegeven. Eén der door diphtheritic aangetaste personen overleed. Hedenmiddag omstreeks kwartoves tweeën liep een knaapje, dat een wagen bestaarde, waarin zijn zusje zat, over de brug van het Leven- daal bij ongeluk reed hij den wagen in het watert De persoon C. Bognettau had, ofschoon het water op het oogenblik vrij koud is, den moed, gekleed, zon der zich te bedenken, in het water te springen en het mocht hem gelukken het meisje met veel moeite op het droge te brengen. Dit is nu de tweede maal binnen een paar jaar dat hij iemand op deze wijze het leven redde. De vorige was een bejaard mails Hedenmiddag omstreeks twaalf uren brak er brand uit in het hnisje op de tuinderij van v. L. buiten de Zijlpoort, welk hnisje in ruim een half nnr totaal afbrandde. Thans wordt in het „Politieblad" vermeld dat de dezer dagen door de dagbladen ver spreide geruchten, als zon de vermiste heer Stork zich te Nieuw-York bevinden en een broeder van hem zich daarheen hebben begeven om hem op to sporen en tot terugkeer te bewegen, ten eenenmale ongegrond zijn. Zijne opsporing blijft dringend aan bevolen. Den 22sten Januari 11. is te Zwolle in de bus van het postkantoor een brief gestoken aan het adres van den „Heer J. G. Ten Bokkel, sur numerair-controleur bg het kadaster te Groningen, Steentilstraat", inhoudende 1 bankbiljet van f 60, B. F. 2108 en 1 muntbiljet van f 10, C. G. O» 4776, welke brief niet aan het adres is bezorgd. De Rijn bij Renkum is nu geheel vrij van dryfgs; dientengevolge is de veerpont weder aan de reep gelegd en het verkeer met do Betuwe hersteld. Heden zouden reeds eeoige stoombooten den dienst hervatten en de verzending van koop mansgoederen een aanvang nemen. Een particulier bericht uit Monte-i video meldt opnieuw dat de ju3titie aldaar de hand gelegd heeft op de gebroeders Tobias. De bij eene vorige gelegenheid uit Amsterdam gevluchte koopman EDgels heeft, (zegt men) om een dergelijk lot te ontgaan, inderhaast Buenos-Ayres verlaten.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1