vaderland het leven lieten, aangevuld met de namen dergenen, wier borst prijkt met het eeremetaal voor moed, beleid en trouw. Binnen eene lijst zullen dan de namen komen van de offioieren die 6edert 1815 op het slagveld gebleven zjjn, welke lijst in de amusementzaal op eene waardige plaats zal worden opgehangen, tus- achen de portretten van ons Vorstenhuis en die van onze grootste helden van vroegeren en lat eren tijd. De plaatsing zou op een gepast tjjdstip en met ceremoniëel geschieden. De Koning heeft ook dit jaar weder eene som van f 200 doen toekomen aan den burgemeester van Wageningen, ten einde gedurende den winter werk te verschaffen aan oppassende werklieden, die buiten verdiensten zijn. Daar de beide vorige winters dit bedrag ook inkwam, doch niet behoefde te worden gebruik, is thans circa 600 beschikbaar. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Malta; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, passeerde 28 Jan. des namiddags te halfdrie Dover. De gewone audiëntie van den minister van marine zal morgen, Vrijdag, niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederlandschen Leeuw den wachtmeester te paard P. De Vogel, commandant der brigade marechaussee, te Breda; - met ingang van 1 Febr. a. 8., aan J. Hjjner, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als surnumerair der posterijen- benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. J. H. Uiterwijk, advocaat en procureur aldaar, vroeger substituut-griffier bij dat college; - verleend de volgende pensioenen, als aan: L. Van de Kasteele, ontv. der dir. bel., invoerr. en acc. f 1788; P. A. De Backer, ontv. der dir. bel. en acc. f 1076; J. A. Kessels, idem, f 1580. Gemengd Nieuws. Heden zijn door de politie alhier aangehouden twee alhier niet te huis behoorende manspersonen, genaamd W. M., oud 54 jaren, en J. De V., oud 33 jaren, die zich aan bedelarij hebben schuldig gemaakt en tegen wie te dier zake proces-verbaal is opgemaakt. Kaar men verzekert, heeft de heer O. Carré thans vergunning bekomen tot het geven van voorstellingen in het voormalig panorama- Mesdag te 's-Hage. Daar natuurlijk veel verbouwing vooraf moet gaan, zullen de voorstellingen niet voor bet begin van Kovember een aanvang nemen. De sneltrein, die Dinsdag-avond om 5.40 van Amsterdam naar Zutfen vertrok, moest te Asselt stoppen, omdat de goederentrein van Zutfen naar Amsterdam tusschen Apeldoorn en Asselt niet verder kon ten gevolge der gladheid van de rails. Met behulp der machine van een sneltrein kwam men vooruit, zoodat de weg veilig werd. Ongeveer twee uren te laat kwam de trein te Zutfen aan. Alle treinen in verschillende richting waren vertrokken. In Zutfen wachtte een groot aantal reizigers. Ongeveer elf uur kwam de trein te Winterswijk aan. Gisteravond is in de machinale koffiepellerjj „Insulinde," gelegen op de Zout keetsgracht te Amsterdam, een huiveringwekkend ongeluk gebeurd. Eene der fabriek werksters, een 18-jarig meisje, geraakte door eigen onvoorzichtig heid tusschen een der drjjfwielen beklemd. De moeder van het meisje, op dezelfde plaats aan den arbeid, zag haar kind verpletterend voort sleuren en, moeder als zij was, telde zij haar eigen leven niet, om dat van haar kind nog te willen redden. Zoo klemde zij zich vast aan hare dochter, doch het onverbiddelijke stoomwerktuig joeg voort en sleurde beide vrouwen mede, totdat rappe handen de machine tot stilstaan gebracht hadden. Toen vond men slechts haar akelig verminkte lijken terug. Niettegenstaande den sterkendooi, het mistige weder en den hevigen zuidwesten wind is de wedstrijd te Leeuwarden gisteren toch door gegaan. Er stond veel water op de banen. De reeds door ons medegedeelde uitslag overtrof de verwachtingen. Want men was niet gerust op de erkende voortreffelijkheid der Friesche rijders, nu de afstand zooveel grooter was dan naar inheem- a?he gewoonte wordt gereden. Toch was de overwinning niet volkomen; want de mededingers Axel Paulsen, Carel Werner (Noor wegen), Tom Day (Canada) en Duffing (Mannheim) reden niet mede, na den dag te voren de Friezen te hebben zien rijden. Het zijn dus alleen de Engelschen, Fisch Smart (de Kampioen), Goodman Tebbut en Burlingham> die geslagen zijn. Fish Smart werd afgereden door B. Kingma, van Grouw; Goodman Tebbutt door P. Bruinsma, den prijswinner, en Burlingham door Theod. De Koning, van Poeldijk. Onder de aanwezigen, niet zoo talrijk opgekomen als men verwacht had, heerschte groote geestdrift over den uitslag. De laatste ritten der prijswinners waren niet de mooiste van den dag. Bruinsma won in 3 min. 37 3/5 seconde, Yan der Zee in 3.38, Zjjlstra in 3.47 3/5, Yeninga in 3.48. Smart had het tegen Kingma verloren in 3.33 1/5 tegen 3.31 4/5. Hij had dus sneller gereden dan de laatste ritten door de prijswinners geschiedden. Kingma spande de kroon door de 1600 meter af te leggen in 3 m. 26 sec. Men zal zich herinneren dat voor eenige jaren heel wat hier te lande te doen is geweest omdat boekdrukkers, die snelpersen ge bruikten, in het patent werden aangeslagen als molenaarsHet blijkt nu dat de administratie onzer belastingen in dit opzicht volstrekt niets nieuws heeft uitgedacht. Al twee eeuwen geleden schreef een gezant van Marokko, die door Spanje reisde en wiens brieven nu in Madrid worden uitgegeven, naar huis dat alle berichten die komen, naar een „schrijfmolen" worden gebracht en daaruit op het papier gedrukt te voorschijn komen in duizenden bladen, die voor een kleinigheid worden verkocht. De gezant voegt er bij, dat znlke bladen „Gasetha" (Gazette) heeten en wel veel nieuws bevatten, maar „grootendeels overdreven en onwaar, om de nieuws gierigheid der lezers te prikkelen." Yoor de rechters te Maidenhead stond terecht Martha Judge. Zij had haar kind, negen maanden oud, boven een ketel met kokend water gehouden en het daarna met het hoofd tus schen de beentjes op het vuur gelegd! Op het ge schreeuw van het kind snelden de buren toe en redden het. Volgens verklaring van den dokter is de moeder niet wel bij het hoofd. Een rentenier te Sèvres had dezer dagen het ongeluk zijne vrouw door den dood te verliezen. Hij trok zich dit zeer aan en was schier troosteloos van smart. Zijne kinderen, die bij het naar bed gaan gewoon waren hun vader te omhelzen, deden dit ook nu weer en 't was toen alsof de vader nog hartelijker dan gewoonljjk van de kleinen afscheid nam. Een uur daarna hoorden de kinderen hun vader kermen en zuchten. Zij stonden op, vlogen in zijne kamer en vonden hun vader uitge strekt op bed, met eene diope wonde aan de borst. Hij had zich met een mes in de richting van de hartstreek gestoken, doch gelukkig was hot hart zelf niet gekwetst. Hoewel zeer gevaarlijk, is de wonde dus nog niet doodelijk. Onverwachts is een der Britsche pairs, lord Walsingham, dezer dagen in het bezit gesteld van niet minder dan v ij f m i 11 i o e n pond sterling. Een oud oom van hem vertrok jaren geleden naar Indië en verwierf daar een kolossaal vermogen, dat hij aan zijne in Ierland wonende zuster, miss Jennings, vermaakte. Deze kreeg echter nooit kennis van die erfenis van haren broeder, van wien zij nooit meer iets had vernomen en dien ze al lang dood waande. Het geld werd bij de Engelsche bank in bewaring gegeven en eerst onlangs riep de directie de rechthebbenden op. Als zoodanig deed z:ch graaf W. kennen, dio nu in het bezit van het kapitaal en de opgeloopen rente werd gesteld. Telegrammen. PARIJS, 28 Januari. Uit Saigoen meldt men dat de troepen oproerlingen in Kambodscha ge vlucht of verstrooid zijn. Drie Fransche colonnes, ondersteund door hulptroepen van inlanders ver volgen hen. Het hoofd van den opstand Sivotha is door den overste Miramont bij Preycho versla gen, bij welken slag Sivotha zelf werd gewond. Een tweede troep van 300 man werd bij Rathkenot door den luitenant ter zee Tsigny verslagen. LONDEN, 29 Januari. De koningin heeft gene raal Stewart tot generaal-majoor benoemd en aan de troepen hare tevredenheid en haren dank doen betuigen. LONDEN, 29 Januari. De tweede editie van de „Daily Telegraph" bevat uit Handab van 28 Januari dit bericht: Den 27sten hebben Arabieren de troe pen order bevel van generaal Earle aangevallen, maar zij werden teruggeslagen door de cavalerie en het kameelencorps. Dez9 bezetten daarna het dorp Warag, dat tot heden in het bezit van de troepen van den Mahdi geweest was. De vijand trok terug in de richting van Birti. De Bank heeft haar disconto van 5 op 4 pet. verlaagd. LEIDEN, 29 «Januari. De verwachting voor morgen iszuidwestenwind. In de heden gehouden correctioneele terecht zitting van het gerechtshof te 's-Gravenhage werd het vonnis der Haagsohe rechtbank, houdende ver oordeeling van den smid v. D. te Leiden tot 3 maanden celstraf en f 8 boete, ter zake van mis handeling van zekeren v. d. A., wat den vorm betreft, vernietigd, terwijl aan bekl. dezelfde straf werd opgelegd. In de crimineele terechtzitting werd L. A., de gewezen bode der begrafenismaatschappij „Genot door Voorzorg" te Waddingsveen, wegens een aan tal valschheden ten nadeele van genoemde maat schappij, veroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting en 32 boeten van 50. Mevrouw Frenkel-Bouwmeester is verbonden aan het Ned. Tooneel met ingang van 1 Sept. a. s. Het stoomsohip „Drente," van Java naar Rotterdam, passeerde gisteren Tarifa; de „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, passeerde dien dag Kaap St.-Vincent; de „C. Fellinger," van Amsterdam, vertrok gisteren van Londen naar Java. Gemeenteraad. In de hedenmiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll, Bredius, Juta, Damstó, Zaayer, Van Dissel, Land, Kerstens, Buys, Le Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Cock, Donner, Knappert, Zaalberg, De Geus, De Goeje, Kaiser, Was, Driessen en Van Wensen. Door den Voorzitter werd medegedeeld dat het contract in zake de Ruïae met den minister van binnenlandsche zaken is gesloten en is ingeschreven op de openbare registers, zoomede dat thans een bedrag van 85,000 op prolongatie is uitgezet. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie werd benoemd mr. J. A. F. Coebergh met 22 stemmen, tegen 3 die op den heer H. P. T. Van Wensen waren uitgebracht. Zonder hoofdelijke stemming werden goedgekeurd het verzoek van W. P. Wolters, om vergunning tot hot waarnemen van de betrekking van agent eener Levensverzekering-Maatschappij, de voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belasting voor personen, die in den loop van het jaar de gemeente verlaten hebben of overleden zjjn; zoomede het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1884. Vervolgens kwam in behandeling het verzoek van het bestuur van het departement Leiden der Ned. Maatschappij ter bevordering van Nijverheid tot verlaging van den gasprijs en verdere ter zake betrekkelijke stukken. Allereerst ontstond tusschen de heeren Groll, Van Dissel eu den Voorzitter eene gedachtenwïsse- ling omtrent den vorm van behandeling, i>f eerst genoemd adres, of eerst het voorstel van B. en Ws., dat vrijwel overeenkomt. De meening stond bij den heer Buys vast dat het laatste de voorrang toe komt, waarop door de drie raadsleden het bekende amendement is ingediend. De Voorzitter meerde dat het niets van een amendement heeft, maar geheel eene op zich zelve staande zaak is, die met het voorstel van B. en Ws. niets heeft te maken. Gelijktijdige behandeling zou de discussie bemoei lijken, waartegen de heer Buys opmerkte dat het niet wel mogelijk zal zijn zich van nevenbesprekingen te onthouden. De Voorzitter bleef evenwel zijn voorstel handhaven om afzonderlijke behandeling, waartoe werd overgegaan. De heer Kaiser had de gemeente-statistiek van den heer Bool nagegaan en was daaruit tot de con clusie gekomen dat de prijs heel weinig afdoet tot het gebruik van het gas maar wel de toeneming van het aantal belastingschuldigen. Verder is hem gebleken dat, wordt de gasprijs op 6 cents gebracht, de petroleum toch nog 4-maal goedkooper zal zijn. Dit verschil is te groot, zoodat zij die het laatsfe branden, geen gas zullen gaan gebruiken, ook niet om te koken, te braden, te baden enz. Gas blijft te duur. Men mag z. i. den prijs niet van 8 op 6 cents brengen, want de fabriek zal er te veel schade deer lijden.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2