*T*nr**"^1 innnnmim nu ma«naaW! vroor het kwikzilver in de thermometers, en de spiritusthermometers toonden 8 Januari 54 graden CelsiuB. Te Jekaterinabnrg nam men eenige dagen geleden 53 graden koude waar. Ook heersoht er hongersnood in een aantal dorpen van de provincie Archangel en men vreest voor hetzelfde in de pro vincie Vologda. Hoewel de justitie te Frankfort ver zocht heeft, dat de couranten geene mededeelingen meer zonden doen omtrent den moord van den commissaris van politie dr. Rumpff, in den avond van 13 Jan. jl., bevatten enkele bladen toch nog eenige bijzonderheden. Zoo is 0. a. gemeld dat het voorkomen van een der gearresteerde personen volkomen paste op het signalement van den ver- moedelijken dader, en de vraag lag voor de hand, hoe de justitie het signalement bezitten kon van een haar volkomen onbekende. Thans blijkt, dat in den avond van den 13den, omstreeks een nur voordat de moord gepleegd moet zijn, drie mannen de aandacht getrokken hebben in een koffiehuis te Frankfort, die laDg en zacht met elkander spraken. Eén hunner is toen weggegaan en heeft zich met een huurrijtuig laten brengen naar den hoek van eene straat, die vijf minuten van dr. Rumpffs woning verwijderd was. Daar heeft hij den koetsier laten wachten en na een uur is hij teruggekomen en heeft hij zich weder naar het koffiehuis laten brengen, waar zijne twee kameraden nog zaten. De drie mannen bleven toen nog een kwartier ia fluisterend gesprek en zijn daarop heengegaan. De koetsier heeft het signalement van den man, dien hij heen- en terugbracht, aan de politie opgegeven en beweert, hem zeer stellig te zullen herkennen, als bij met hem geconfronteerd wordt. Betreffende dezen moord wordt nog uit Berlijn gemeld dat een broeder van den te Hockenheim gevangengenomen persoon zou verklaard hebben dat deze werkelijk den moord heeft gepleegd. De naam van den verdachte is Jnlius Lieske; by is uit Zossen (Brandenburg) geboortig, schoenmaker van beroep en 27 jaren oud. De commissaris van politie van Elberfeldt, de heer Gottschalk, is sedert eenige dagen verdwenen. De heer Gottschalk was als getuige in het dyna- mietproce8 van het Niederwald opgetreden; in verband hiermede vreest men dat men met een nieuwe misdaad der anarchisten te doen heeft. Er wordt in Engeland zeer streng toezicht gehouden op alle personen, die via Dover reizen. Er is nog geen enkele nieuwe inhechtenisneming gedaan in verband met den dynamiet-aanslag van Zaterdag. De politie hecht groote waarde aan de arrestatie van Zaterdag. De persoon, die haar toen in handen viel, verscheen gisteren voor den rechter in Bowstreet. Hij zegt Gilbert te heeten, ongeveer 23 jaren oud en onder den naam van Cuningham uit de Yereenigde Staten van Noord-Amerika gekomen te zijn. De behandeling der zaak is tot over acht dagen uitgesteld. Volgens inlichtingen, by de politie ontvangen, is hg geboortig uit het graafschap Cork, bracht hij vijf jaren in Amerika door, en keerde hij in het afgeloopen najaar naar Engeland terug. De autoriteiten te Londen nemen buitengewone maatregelen tegen de dynamietmannen. Alle open bare gebouwen worden streng bewaaktde wachten zijn verdubbeld. De koningin heeft bevel gegeven, op het kasteel Windsor geen bezoekers meer toe te laten. Het aantal slachtoffers is grooter dan men aan- vankeiyk dacht; in Westminster werden 17,inden Tower 7 personen ernstig gekwetst, en twee politie agenten zullen er waarschijnlijk het leven bij in schieten. Het dynamiet schijnt onder de pairegalerij te hebben gelegen, en wel op of onder den zetel, wel ken de bekende Bradlaugh gewoonlijk inneemt, want deze plaats was volkomen vernield. Ook de andere zetels, waaronder die van den heer Gladstone en den voorzitter, zijn beschadigd. Daarentegen kwam de zijde der zaal, waar de conservatieven zitten, er vrij ongedeerd af. Opmerkeiyk is tevens het foit dat een wapen voor het balkon, hetwelk voor de pairs die soms komen luisteren is gereserveerd en welk wapen de ^prlftïïdsche harp tot attribuut heeft, door de ont ploffing' van het balkon afdrukt en terecht ge komen is I>u de plaats, welke de heer Farnell go- woonlpk inneemt. Over het geheel genomen, is echter de schade niet zóó groot, of zij kart bioneti eon dag of acht zoo goed als hersteld worden. De hevigheid van den luchtdruk strekte zich uit tot aan het paleisplein, waar een arme man, die een kar met glas voortduwde, eenige voeten hoog werd opgeheven en d&arby het grootste gedeelte zijner breekbare waar verloor. Verleden Zaterdag-middag is zekere Blicq, als verdacht van paardendiefstal in hechtenis, na een verhoor door den rechter van instructie, uit het paleis van justitie te Doornik ontsnapt. Zpne bewakers hadden hem in een privaat op de eerste verdieping laten gaan en toen zij dit na eenigen tijd wachtens openden, was hy verdwenen. Hij bleek zich nit het venstertje te hebben afgelaten aan een koord van tien meters, door hem in de gevangenis, waar by had leeren soboenmaken, uit pikdraad gevlochten. Men heeft hem tot nn toe niet kannen opspuren. De moordenaar van mevr. Carstan- jen, Peter Dalhhausen, die deze dame in de maand Jnni des vorigen jaars by Obercassel aan den voet van het Zevengebergte overviel, toen zy alleen wandelde, en haar om het leven bracht, ten einde haar te berooven, is thans door de jury te Bonn sohnldig verklaard en daarop ter dood veroordeeld. Kort na zijne schuldigverklaring heeft de moorde naar den rechter medegedeeld dat zijn schoonvader medeplichtig aan den moord is. Het is nu de vraag of dit eene waarheid is, dan wel slechts een nitvlncht om de uitvoering van het doodvonnis te verschniven. Intnsschen moet schoonpapa reeds ge arresteerd zyn. BUITENLAND. Frankrijk. Heeft de nieuwe Fransche minister van oorlog, generaal Lewal, reeds in de Kamer eene minder sympathieke ontvangst genoten, in de pers eene niet zeer welwillende beoordeeling gevonden en in den Kabinetsraad met eenige zijner collega's van gevoelen verschild, het ergst is het hem gegaan by den oppersten raad van oorlog. Deze raad zon, onder voorzitterschap van den minister, de ontwerpen onderzoeken, maar begon met zich eenstemmig te verklaren tegen iedere organisatie van een koloniaal leger. Toen volgde de wet op de recrnteering, en de raad verzette zich op de moest formee'.e wijze tegen het naar huis zenden, na een of twee jaren dienst, van de soldaten, die een voldoend examen afgelegd hadden. De minister gaf van deze meening verslag aan den ministerraad, en men besloot op voorstel van Ferry en Lewal, dat er met de meening van den oppersten raad van oorlog geen rekening zon ge- honden worden. Eenige afgevaardigden zullen den minister inter- pelleeren en verlangen, dat de processen-verbaal van de zittingen van den oppersten raad in znlke gevallen aan de commissie voor het leger zullen medegedeeld worden. „La France" meldt dat Victor Hugo sedert eenige dagen bedlegerig is en in bedenkelijken toestand verkeert. In het anarchisten-proces te Parijs is de eerste beBobuldigde, Millet, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld, wegens poging tot moord op een agent van politie. Vyf anderen, Leboucher, Piéron, Poncbet, Druelle en Montaut, zyn ieder tot twee maanden gevan genisstraf en 100 franken boete veroordeeld wegens aanzetting tot moord en plundering. Naudet en Symiais werden vrijgesproken. De „Télégrapbe", orgaan van den heer De Freycinet, meent te weten dat de Fransche regeering binnenkort weder een krediet van 50 millioen voor Tonkin zal aanvragen, daar de 43 millioen, welke in December werden toegestaan, reeds uitgegeven zijn. Groot-llritaunië. De „Pali Mall Gazette" ziet eene schoone kans voor Engeland open. Op dit oogenblik wordt - volgens het blad - het gansohe werk der West- Afrikaansche conferentie ernstig bedreigd door intriges tusschen Frankrijk en Portugal. De cor- ferentie heeft een prachtig plan gemaakt, om aan de Boven-Congo een vrijhandelsstaat te stichte», waarover generaal Gordon, naar den wensch van koning Leopold van België, de heerschappij zal voeren. Maar terwijl men te Berlijn debatteert, trachten Frankrijk en Portugal het eens te worden over eene annexatie van de Beneden-Congo. Frank ryk zou den rechteroever verkrijgen, en Portugal den linkeroever, met het gebied tusschen Ambriz en den Congo. Zoo zou de nieuwe staat door de beide mogendheden van den Oceaan zijn afgesloten, en zonden de pogingen der „Association" in de geboorte zyn gesmoord. De „Pall Mali" erkent dat Duitschland en Engeland beiden Frankryk moeten ontzien, maar hoopt nu dat de Vereenigde Staten het initiatief zuUen nemen, om den zuidelijken oever aan Dnitschland te doen af-taan. Op die wijze zou men althans de sonvereiniteit van Portugal, die doodelijk is voor alle ontwikkeling, hebben uitge sloten, en Engeland zon, door tot zulk eene schik king mede te werken, de belangen zyner eigen onderdanen bevorderen, en tevens aanspraak ver krygen op de erkentelijkheid van Dnitschland. De „Whitehall Review" meent te weten dat prinses Beatrice, na haar huwelijk met den prios van Battenberg, jaarlijks zes maanden by hare moeder, en het andere half jaar in Duitschland zal wonen. Tijdens hare afwezigheid zal de hertogin van Albany koningin Victoria gezelschap houden. Het hnwelijk van Victoria's jongste dochter is het resultaat van eene intieme verhouding, welke reeds sedert vier jaren bestaat, doch die steeds door de koningin werd tegengewerkt. De prins bezit geen vermogen. Men berekent dat te Birmingham meer dan 20,000 personen zonder werk zjjn. Eene depeche van generaal Wolseley, van gisterochtend nit Korti, zegt dat er geen reden is om ongernst te zijn over het uitblijven van berich ten omtrent het corps van Stewart. De berichten van den 17den waren overgebracht door Bachi- Bazoeks, van welke er echter thans geen meer bij Stewarts corps zijn. Berichten kannen derhalve thans Diet anders overgebracht worden dan door boodschap pers op kameelen onder Engelsch escorte. De gezant te Londen der Argentijnsche Repu bliek ontving een telegram van den president dier Republiek, houdende de mededeeling dat er geen enkele reden bestond den staat van beleg te vreezen, daar de rast niet zal worden gestoord. Het comité te Londen der aandeelhouders heeft bericht ontvangen uit Caracas, dd. 6 dezer, van de verzending van 6783 pd. st. voor den dienst der geconsolideerde schuld. Vereenigde Staten. Na eenige discussie heeft de Senaat met 63 stem men tegen 1 een voorstel aangenomen van den heer Bayard, waarin verontwaardiging en diepe smart wordt geuit over de dynamiet-ontploffingen te Londen, en afschuw voor dergelijke vergrijpen tegen de beschaving. Depeches uit Nieuw-York melden dat er groote ontsteltenis en verontwaardiging in de Unie heerscht, welke nauwelijks kleiner is dan die te Londen. De meerderheid der Amerikaansche bladen dringt op krachtige maatregelen aan; vrees voor de Ame rikaansche dynamietpartij schijnt aan deze krachtige taal niet vreemd. Particuliere depeches uit de hoofdstad der Unie schetsen een zeker soort van personen als zeer bedrijvig. De aanwezigheid van vele duizenden werkeloozen in de hoofdsteden baart insgelijks zorg; de werkstakers volvoeren dyoamietaanelagen tegen fabrieken in verscheidene plaatsen der Unie. De Iersche dynamietpartjj in Amerika jnbelt over de aanslagen te Londen. O'Donovan Rossa vertoonde eene kabeldepeche, geteekend nommer I, welke de verwoesting van het Lagerhuis aankondigde. Slechts Ford, de uit gever van de „Irish World" en oprichter van het dynamietfonds, is meer terughoudendhij weigert inlichtingen, dewijl deze de Engelsche regeering in haar onderzoek zouden kannen helpen. Barnums opvolger bood aan Grant 100,000 dollars voor het recht zijne tropeeën te mogen tentoonstellen. Grant weigerde natuurlijk. Telegrammen. PARIJS, 26 Januari. Het gerucht, als zou de minister van handel en nijverheid, de heer Rouvier, die op den 13den October 1884 in het ministerie van 21 Februari 1883 trad, aftreden, sohijnt zich te bevestigen. Een nieuw telegram van admiraal Courbet meldt: „Dadelijk na de verkenning werd het infan- terie-detachement door een bataljon en eene batterij versterkt om de stelling in te nemen, die het eerst moest verkennen." HAMBURG, 26 Januari. De politie alhier kreeg gisteren een naamloos schrijven, waarin werd aan gekondigd dat men beproeven zou de beurs eerst daags, onder beurstijd, door dynamiet in de lucht te laten springen. Ten gevolge daarvan is een nauwkeurig onderzoek ingesteld, in de kelders

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2