N*. 7651. Woensdag ^3 Januari. A'. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: V»or Leiden per 8 maandenf 1.16. Franco per post1.40. AfronderlijVe Nömmers0.05. PRIJS DER ADTERTENTIEN: Van 16 regel» 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere lettert naar plaatsruimte. Voor kat incaaeee- ren bniten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN. 27 Januari. Tot militair lid van den militieraad alhier voor de lichting van dit jaar is door den Koning be noemd de luitenant-kolonel Yan Rijen en tot diens plaatsvervanger de kapitein Arriens. "Wanneer men in aanmerking neemt hoe dik wijls reeds bier ter stede pogingen werden aange wend tot het vormen van een eigen orkest, een Leidsch orkest, en hoe telkenmale die pogin gen schipbreuk leden, omdat in de eerste plaats dat orkest die finantiëele steun ontbrak, welke voor de instandhouding er van onmisbaar is, dan voorzeker ziet men vreemd op als men hoort van Symphonie-concerten, waarvan de executanten bijna allen inwoners onzer Sleutelstad zijn. Het raadsel wordt echter opgelost als men weet dat de leden van het Symphonie-orkest voor drie vierden tot de dilettanten behooren. Op deze wijze was het orkest samengesteld, dat onder directie van den heer Locher gisteravond in de Stadszaal voor een niet talrijk publiek eene eerste uitvoering in dit seizoen gaf. De bekende „D-dur-symphonie", van Beethoven, opende het programma. De dilettanten kweten zich uitstekend van hunne taak, hoewel het niet te ont kennen is dat enkele passages niet tot hun recht kwamen. Zoo ging b. v. de aangrijpende werking der verheven modulatiën aan het einde van het eerste allegro greotendeels verloren, omdat hier de krachten te kort schoten. Het zangrijke, poëtische larghetto werd zeer goed gespeeld. Hier merkte men eeoe zeer ge- wenschte eenheid op; jammer dat de blaasinstru menten „verkonden" waren, wat echter op rekening van de temperatuur moet geschreven worden. Overigens moet gezegd worden dat de uitvoering van het „scherzo" en het „allegro molto" een bete ren dunk van het orkest achterliet dan die van het eerste gedeelte, waar het humoristisch thema een matiger tempo vereischt. De solisten vormden het „pièce de résistance" van den avond. Miss Amina Goodwin bewees door haar spel dat zij eene goede school doorloopen heeft; bovendien heeft zij van de natnur eenmuzi- kalen aanleg ontvangenmen hoort dit aan haren aanslag en de wijze, waarop zij de scheppingen der groote meesters vertolkt. De heer Bos mans behoort tot de oude bekenden; zijn voortreffelijk spel en beschaafde voordracht kunnen niet genoeg worden gewaardeerd. De „sonate" van Grieg met het samenspel van miss Goodwin gaf het publiek veel te genieten. De heide solisten behaalden een welverdiend succes. Een woord van lof mag niet worden ontbonden aan den dilettant, voor de begeleiding van No. 5 (a, b en c) van het programma. Hij bleek te zijn de rechte man op de rechte plaats. De „Athalia-ouverture", waarin het koper meer malen op hinderlijke wijze domineerde, besloot een avond, waarop werkelijk zeer veel kunstgenot werd aangeboden. Met betrekking tot de in het Nutsgebouw al hier gehouden vergadering van Nijverheid kan nog worden medegedeeld dat de firma Ribbink en Van Bork zich bereid verklaarde, de exploitatie te dezer stede van een telefonnet geheel voor hare rekening te nemen, mits 120 deelhebbers zich tot aanslui ting bereid verklaarden. De jaarlijkscho contributie voor iedere aansluiting zou niet meer bedragen dan 35, eene som welke voorzeker laag mag genoemd worden, als men weet dat de Bell-Telefon-Maatschappij te Amsterdam 118 per aansluiting vraagt, terwijl de telefonen der firma R. en v. B. het gelaid zoo niet beter, dan toch zeker even goed overbrengen. Staande de vergadering verbonden zich ongeveer een 25 firma's tot abonnement, zoodat, gelijk reeds werd opgemerkt, men do gegronde hoop koestert dit het aantal abonnementen spoedig zoo groot zal wezen, dat de concessie zal verkregen worden. De Leidsche telefon-commissie verklaarde zich V9rder bereid alle pogingen in het werk te stellen om ouzo ondernemende medeburgers tot deelnoming aan te' sporen en verder de onderhandeling met de firma Ribbink en v. Bork te steunen, opdat ook onze stad zich spoedig in het bezit van een telefonnet zal kannen verhengen. Te Noordwijk heeft de aanbesteding plaats gehad van het maken der aardebaan en kunstwer ken, het bonwen eener remise en het leggen der sporen en wissels voor den aanleg van den tram Noorkwijk aan Zee—Rijnsburg. Er waren ingekomen 19 biljetten, nl.W. v. d. Koog te Amersfoort, voor 64,600; W. v. Schaik te Noordwijk, 55,000; T. Los te Noordwijk, 55,000; A. Terwiodt te West-Pannerden ƒ51,000; M. L. v. Spanje te 's-Hage, ƒ48,610; C. Hoogen- doorn te Giesendam, 48,600; Jan Kooy te Am sterdam, 48,600; H. Wienhoven te Schiedam, 48,400; J. v. d. Berg te Amersfoort, 48,347; P. Leenders te Utrecht, 48,164; P. Vlasman te Utrecht, 47,958; G. v. d. Drift te 's-Graven- hage, 47,870; C. Alkemade te Noordwijk, 47,945C. v. d. Meyden te Hardingsveld, ƒ46,849 Corn. Meyers te 's-Hage, 45,977Corn. Versteeg te Velp, 45,967H. J. Nederhorst te Gouda, 44,680; Klaas Hollander te Gouda, 44,530 en A. J. Schouten te Alfen a/d. Rjjn 40,677. De laatste is dus de laagste inschrijver. Bedankt is voor het beroep naar Zwammerdam door ds. M. A. Van Regteren Altena te Geldermalsen. De burgemeester, de heer Patijn, is van zijne reis naar Weimar in de residentie teruggekeerd. Te Amsterdam is overleden de heer I. J. Rahusen, directeur der Crediet-Vereeniging. Gemengd IVienwa Werd het voor eenigen tijd door samengekomen ingezetenen onnoodig geacht tusschen beide te komen om in de beweerd wordende wer keloosheid van de arbeidende klasse alhier te voor zien, thans geloofde de heer A. G. Hessels dat het, bij de ingevallen strenge vorst, dringend noodig was om, bij de dageljjks meer en meer aangroeiende behoefte, wegens den totalen stilstand van velerlei handwerken, middelen te beramen ten einde daarin te gemoet te komen. Bij circulaire noodigde hij daarom zijne stadgenooten uit, hedenmiddag eene samenkomst te willen bijwonen in een der lokalen van het gebouw van het Nut tot 't Algemeen, ter bespreking van datgene, wat nuttig en noodig kon worden geacht tot het verkrijgen van eenige af doende hulp in de behoefte van den arbeidenden stand. Op deze vergadering, welke door 14 heeren bezocht was, werd besloten eene tweede uitnoodi- giog tot bijwoning eener bijeenkomst, ter nadere bespreking van bovengenoemd onderwerp, aan uit gebreider kring van ingezetenen te zenden en die vergadering te honden op a. s. Donderdag-avond, te acht ureD, mede in het Nutsgebouw, Zaal N*. 1. Eenige dagen geleden verloor op het ijs van het Galgewater alhier een heer een bankbiljet van 100, hetwelk echter werd gevon den door een sjouwerman en een jongetje, die van hnnne vondst aan het politiebureel kennis gaveo. Een paar dagen daarna deed de verliezer zich op, die ter belooning aan de eerlijke vinders ieder eene som van 26 gaf. Voorwaar eene flinke belooning! Verkeerden deschaatsenrijders reeds gisteravond, maar vooral hedenmorgen in hoop en vreeze, de regen van hedenmiddag bracht ze tot de voor hen minder aangename werkelijkheid dat de dooi is ingetreden. Met de verandering van wind, kwam er ook eene in de" temperatuur. Het ijs heeft zijne „echte" kleur verloren en hier en daar is hdt zelfs reeds van waterplassen voorzien. Hedenmorgen vermaakte men zich in onze singels nog met arren. Zekere De W. die zich bezig hield met in het Levendaal schaatsen te rijden, had gisteravond om halftien de onvoorzichtigheid om door een afgesloten gedeelte heen te rijden, met het gevolg dat hij er doorzakte. Langen tijd duurde het voordat hij uit zijne benarde posifie werd verlost, maar eindelijk slaagde men er nog in hem in bewuste- loozen toestand op het droge te brengen. Door de goede zorgen van het bestuur der te Rijpwetering bestaande ijsclnb heeft gisternamiddag op den Poel aldaar eene hardrijderij op schaatsen plaats gehad; 24 personen hebben er aan deelge nomen en zij is in de beste orde afgeloopen. De prijs van 20 werd behaald door J. Berg man, van Sassenheim, en de premie van ƒ10 door N. De Radder, van Haarlemmermeer. Misschien wordt er een volgenden keer een wedstrijd in het schoonrijden georganiseerd, indien daarvoor eene geschikte jury kan gevonden worden. Door de gladheid van den weg, had de postbode van Kollura naar Dokknm dezer dagen het ongeluk op den arm te vallen, met het gevolg dat de arm boven het polsgewricht is moeten geamputeerd worden. Op de meeste plaatsen ia Friesland wordt tegen woordig op de lagere scholen alleen des voormiddags les gegeven en dan een half uurtje langer. In den namiddag komt niemand school, zoolang er ijs is. Aan de gisteren gehouden hardrijderij vanwege de Am sterdam sche ijsclnb namen 27 personen deel. De prijs van 300 werd behaald door Renke Van der Zee, van Workum, de premie van 100 door Brninsma, van Snoek. Zondag-avond te 8 uren kwamen 2 paren uit Steenwijk van een ijstochtje terug, en reden, hoe wel het eind der baan afgepaald was en ondanks de waarschuwingen van een bejaard schipper, tot bij de stad, waar het ijs door strooming zeer zwak en gevaarlijk was. Plotseling zakten zij door het ijs en schoten de meisjes er onder. Gelnkkig waren er eenige lieden in de nabijheid, die met schippers- boomen het ijs stak sloegen en de meisjes er onder uit haalden; zij werden in bewnsteloozen toestand naar den wal gebracht en geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De jongens, hoewel druipnat, kwamen er met verlies van hunne petten af. Onder de schaatsenrijders in het Noord-Brabant- sche dorp Engelen zag men dezer dagen eene dame van 84 en een landbouwer van 82 jaren. Ook te Genemuiden kon men dezer dagen twee oudjes van 84 en 85 jaar over de ijsbaan zien zwieren. Men schrijft ons uit Katwijk aanZeee Gisteren werd de eerste versche visch door dri6, bomschuiten hier aangebracht, welkebesomden 20 210 en 276 in 6 dagen reis. De vangst was in het korte vischgetij zeer ruim en de bestede prijs zeer hoog. In den afslag golden: groote tarbot 10 a 14, groote tong 0.50 a 0.70, rog 0.40 a 0.80 en bunschol 0.60 a 0.75 per stuk; levende schol 10 a 11 per mand. Veerden bommen zijn op de visscherij uit; de andere staan gereed. Wegens laag getij en opgeworpen zandbank werden ze nog verhinderd uit te gaan. De geheele vloot is reeds aangemonsterd. Te Luttenbach kreeg een 23-jarig werkman twist met zijn schoonvader, die aan den drank was. De schoonvader nam een mes en stak daarmede den jongen man dood. De moordenaar is in hechtenis genomen. In het Noorden en Oosten van Rus land heerscht vreeselijke koude. In Archangel be

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1