N\ 7G:.0. Dinsdag 27 Januari. A*. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Notnmers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17#. Grooter* letters naar plaatsruimte. Voor hl ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. Vergadering ran den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 29 Jan. 18U5, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 4®. Benoeming van een lid der Plaatselijke Schoolcom missie. (3) 2°. Verzoek van W. P. Wolters om vergunning tot het waarnemen van de betrekking van agent eener Levens verzekering-Maatschappij (4) 3®. Voordracht tot het verleenen van afschrijving of resti tutie van plaatselijke dir belasting. (6) 4°. Tweede Suppletoir Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1884 5°. Verzoek van het Bestuur van het Departement Leiden der Ned Maatschappij ter bevordering van Nijverheid tot verlaging van den gasprijs en verdere ter zake betrekkelijke stukken. (120, 173 en 196 van 1884 en 5 en 7 van 1885 LEIDEN. 26 Januari. Ter vervulling der vacature, in de Plaatselijke Schoolcommissie ontstaan ten gevolge van het nemen van ontslag, wegens vertrek, door mr. J. S. D. Van Doorn, biedt die commissie de volgende aan beveling, van twee personen, aan nl.mr. J. A. F. Coebergh, notaris alhier, en de heer H. P. T. Van Wensen, commissionnair in effecten en kassier te dezer stede. Den gemeenteraad wordt door het Dagelijkach Bestuur in overweging gegeven, met het oog op de Verordening regelende het getal der leeraren verbonden aan do gemeente-instellingen van mid delbaar onderwijs enz., waarbij is bepaald dat het aan de leeraren, onder a tot en met t van art. 1 niet veroorloofd is, buiten toestemming van den gemeenteraad, eenige bezoldigde betrekking bniten de in art. 3 genoemde, waar te nemen, aan den heer W. P. Wolters, leeraar aan de Hoogere Burger school, toestemming te verleenen om de betrekking waar te nemen van agent der Maatschappij van Levensverzekering en het Wednwenfonds onder directie van de hoeren B. De Regt c. s., te Rotterdam. Aangezien de heeren E. F. Van Dissel, J. Groll en J. T. Buys eene verlaging van den gasprjjs onraadzaam achten, zoolang de gasfabriek gedrukt is met eene schuld van ruim 410,000, hebben zij bij den gemeenteraad een voorstel ingediend om a. den prijs van het gas voorloopig niet te verlagen; b. te bepalen dat elk jaar een bedrag van hoog stens f 53,000 - overeenkomende met de gemid delde winsten der 10 jaren 1874/1883, - in de gemeentekas mag worden gestort, en dat de verdere winst moet gebruikt worden tot meerdere aflossing der schulden op de gasfabriek rustende. Zij zijn daartoe geleid door verschillende overgingen, welke zij den Raad blootleggen, o. a. dat volgens de nn vastgestelde aflossingen, eene van 5000 en eeDe van 10,315 'sjaars, dus te zamen van f 15,315 'sjaars, het nog 20 jaren duren zal voordat het eene gedeelte der schuld groot f 206,000 zal zijn afgelost en nog ruim 40 jaren, voordat ook de overige schuld van ruim f 204,000 zal zijn af betaald. In hun uitvoerig advies merken B. en Ws. o. m, op dat niet in het oog is gehouden wat eigenlijk de schuld is welke op de Gasfabriek rust. In den strikten zin des woords bedraagt deze niet meer dan 206,000: deze som is geleend geld, aan ande ren dan de gemeente toebehoorende. De overige 204,000 vertegenwoordigen het restant van de kapitalen, vroeger op het Grootboek der Nationale Schuld ingeschreven, en dus door de gemeente aan den Staat geleend, waarvoor deze aan de ge meente rente uitkeerde. Terecht begrijpende dat die kapitalen voor de gemeente in ruime matemeer vruchtdragend konden worden gemaakt, is destijds in verband met den plicht van het Gemeentebe stuur om te voorzien in de behoefte aan straatver lichting, besloten daarvoor eene industriëele onder neming, de Gasfabriek, te stichten. Als zoodanig vertegenwoordigt deze eene waarde, zeer verre die van de vroeger in esehreven kapitalen te boven gaande. Een goed finantiëel beheer der gemeente vordert echter dat de mogelijkheid hoe on- waarschijnlijk ze ook zij, niet over het hoofd worde gezien, dat de industriëele onderneming, ook weder als zoodanig, hare reden van bestaan verliest en zij dus geene grootere waarde meer vertegenwoordigt dan die van de materialen waaruit zij is samengesteld, van hare werktuigen, gasbuizen enz. en van de terreinen welke zjj inneemt. Wat daarboven gaat, moet geleidelijk nit de gemaakte winsten weder gekapitaliseerd worden. Zooals den Raad bekend is, werd dit dan ook gedaan. Van de aanzienlijke eigen kapitalen der ge meente aan stiohting en uitbreiding der fabriek besteed is nog slechts een bedrag van 204,000 niet weder gekapitaliseerd, waaronder nog begrepen is het bedrijfskapitaal ad ongeveer f 60,000, dat uit den aard der zaak immer in zijn geheel aanwezig ishet geheele bedrag dier zoogenaamde schuld bedraagt dus 144,000. Over de waarde der Gasfabriek met al wat daartoe behoort, kan verschillend worden gedacht; doch B. en Ws. mee- nen die veilig op 125,000 te mogen schatten. Zij zouden derhalve verplicht zijn nog ongeveer f 19,000 te kapitaliseerenmet eene jaarlijksche aflossing van 5000, zou das deze zoogenaamde schold reeds in 4 jaar zijn afgelost. Verder mag men naar hnnne meening niet gaau; immers hetgeen daarna nog voor kapitaalbelegging werd besteed, zou in den vorm van belasting, door de ingezetenen moeten worden opgebracht. Voor het vormen van kapitaal, dit is eene waarheid welke wel door niemand zal worden betwist, mag geene belasting worden geheven. Aannemende echter dat eene snellere wijze van aflossing gewenscht ware, dan zouden B. en Ws. van oordeel zjjn dat bezwaarlijk eene minder doel matige wijze om daartoe te geraken, te bedenken zoude zijn dan die, welke hun door de heeren Van Dissel c. s. wordt voorgesteld. Het af te lossen kapitaal bedraagt, niet zooals wordt beweerd f 410,000, maar naar werd aangetoond, hoogstens f 225,000. Welnu, wanneer de verplichte aflossing op 15,315 'sjaars wordt gehouden, dan is binnen 15 jaren de schnld betaald. Acht men dien tijd nog te lang, dan kan men de gespaarde renten insgelijks voor aflossing bestemmen; in dat geval wordt die schuld geheel gedelgd in ongeveer den zelfden tijd dien nu door de voorstellers wordt voorgerekend, nl. 10 of 12 jaren. De berekening is doodeenvoudig: door de aflissiDg van f 15,315 wordt de Gasfabriek ontslagen van de betaling van 5°/, van die som (in ronde cjjfers 765), waardoor natuurlijk het winstcijfer met hetzelfde badrag wordt verhoogd. In 10 jaren tjjds (765 -j- de som der getallen van eane rekenkunstige reeks van 1—10) wordt daarmede een bedrag afbetaald van f 42,075de schulddelging ad 15,315 per jaar bedraagt in 11 jaren f 168,465, te zamen 210,540, zoodat voor het 12de jaar nog blijft af te lossen f 14,460, waarmede dan de geheele schnld ad 225,000 is vernietigd. Het valt, dunkt B. en Ws., niet te ontkennen dat dan op veel geleidelijker wijze en zonder dat eenige buitengewone belasting zoude behoeven te worden opgelegd, hetzelfde doel zoude worden bereikt. Aangezien punt a van het voorstel feitelijk niets anders is dan een advies om afwijzend te beschik ken op het adres van het Bestuur der afdeeling Leiden der Maatschappij van Nijverheid en het tijdverspilling zou zijn over het tweede gedeelte, punt b, te discussiëeren alvorens omtrent genoemd adres eene beslissing is genomen, terwijl eene ge lijktijdige behandeling van dit voorstel met het adres onvermijdelijk tot eene zuivere discussie en stemming zon leiden, stellen B. en Ws. aan het einde van hnn rapport den Raad voor om te be sluiten: lo. In de eerste plaats te behandelen het adres van het Bestnnr der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering van Njjverheid dd. 14 Augustus 1884; en 2o. wanneer dit mocht wor den verworpen en alzoo pnnt a van het voorstel der heeren Van Dissel, Groll en Bays blijkt het gevoelen der meerderheid van den Raad te zijn, op een alsdan nader te bepalen dag over te gaan tot de behandeling van pnnt b van genoemd voorstel. Na het ijsvermaak van overdag was men in de gelegenheid gisteravond weder nit te gaan: het gezelschap des heeren Van Lier gaf in den schouw burg eene Zondag-avond-voorstelling, met verlaagde entree-prijzen. Het genoten wintergenoegen schijnt echter velen van dat, hetwelk een too Deal kan aanbieden, te hebben teruggehoudenalthans, de schouwburg was niet bijzonder bezet. De opvoering van het „beroemde" drama „Het geheim van miss Aurora," ten minste van sommige gedeelten er van, voldeed menigeen, en trots de nu eens akelig-treurige en dan weer onbegrijpeljjk-geheimzinnige tooneelen, ontbrak het ook niet aan vermakelijke oogenblikken, o. a. dat waarop de moordenaar-bedelaar moest gearresteerd worden, maar de op „post" gestelde agenten hem, zonder een vinger te verroeren, voor hun neus allerleukst lieten ontsnappen. De heer Joseph Van Lier, wien het publiek den geheelen avond reeds met pleizier had zien optreden en die met zijne geestverschijningen aan het einde van eene tooneelvoorstelling iets nieuws aanbood, wist er dadeljjk raad op en zette den vluchteling achterna, terwijl er inmiddels voor een valscheljjk beschuldigde het „vrij" zoo spoedig volgde, als maar zelden in eene rechtspraak het geval zal zijn. „Dat is juist 't mooie van zulk eene voorstelling" hoorden wij iemand zeggen. De vereeniging „Harmonie" gaf gisteravond weder eene voorstelling in de Stadszaal voor hare leden en geïntreduceerden. Er werden opgevoerd: het oorspronkeljjk tooneelspel in 2 bedrijven „Wraak", door Louise Stratenus, en „De zuster van Jocrisse", kluchtspel met zang in 1 bedrijf, door M. J. Ruffa. Het voorstuk is uitmuntend afgespeeld. De rol van Reina, de wees van Scheveningsche visschers, was in goede handen. Wij wenschen de vereeniging geluk met het eerste optreden van die dame. Zij werd door de overige vertooners flink ter zijde gestaan. Het nastukje gaf aanleiding om eens hartelijk te lachen en liep flink van stapel. Een bal besloot als gewoonlijk dezen genoeg lijken avond. De heer J. B. Van Bork, lid der firma Rib- bink, Van Bork en Co., te Amsterdam, trad Zater dag-avond alhier als spreker op in eene vergadering van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid. W|j vermeenen dat zijne toehoorders met genoegen hebben geluisterd naar zjjne verklaring van telefonie in het algemeen en van verschillende stelsels van telefons en microfons in het bjjzonder. De voordracht was duidelijk, ook voor den leek; de heer Van Bork slaagde er op uitnemende w|jze in, de geheim zinnige werking van deze toestellen op populaire wijze uiteen te zetten. Verschillende vrageD, dei spreker ter beantwoor ding voorgelegd, getuigden van belangstelling. Door talr|jke opkomst van leden en genoodigden kon slechts een klein gedeelte der aanwezigen gebruik maken van de aangeboden gelegenheid, kennis te maken met de toestellen der firma Ribbink, Van Bork en Co. Bij deze kennismaking bleek dat de toestellen zeer helder en duidelijk het gesprokene overbrengen, zonder dat eenige nevengeluiden worden waargenomen. Na afloop van de voordracht werd door den heer

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1