N\ 7647. Vrtydag 23 Januari. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. F.anco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADYERTENTIENl Vin 16 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.174 Grootere letten naar plaaUraiate. Voor hi ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN. 23 Januari. Mejuffrouw R. H. C. Diest Lorgion alhier is door can minister van binnenlandsche zaken be noemd tot lid der commissie, welke te 's-Hage be last zal zijn met het afnemen der examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en fraaie hand werken voor meisjes, welke examens den 2den Maart a. s. een aanvang zullen nemen. Ze worden ook gehouden te Breda en te Leeuwarden. In de gisteravond gehouden vergadering van oud-leerlingen van het Genootschap „Mathesis Scien- tiarum Genitrix" werd hun kennis gegeven van een door de commissie, in overleg met de feestcommis- siën uit het bestuur en der leerlingen van genoemd Genootschap, opgemaakt feestprogramma, dat met eene kleine bijvoeging algemeen werd goedgekeurd en naar gelang der ia te komen bjjdragen zal worden uitgevoerd. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Schiedam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond te 10.18 be zorgd zijn. Door den heer J. Van Dobbelen te Voorhout is bij de commissie ter ondersteuning van de onder- wijzersweduwe te Stompwjjk gestort de som van f 48.55, welke per inteekeninglijst verzameld is. Volgens de voorloopige verslagen over de finantiëele ontwerpen, is dat tot wijziging van eenige artikelen der Gemeentewet zeer ongunstig ontvangen. Zelfs zij die zich met de hoofdgedachte, vermin dering der rjjksuitkeering aan de gemeenten, zeer wel konden vereenigen, hadden bedenkingen, èn wegens het aan de gemeenten te geven aequivalent, èn omdat door het terugnemen van een vijfde van het personeel het doel zou worden voorbijgestreefd. Tal van stelsels worden overigens in dit voorloopig verslag aanbevolen. Het zegelrecht op effecten is door de meerder heid niet ongunstig ontvangen. Ten opzichte der voorgestelde verhooging en uitbreiding van het reebt van overgang zagen velen voor de zijdlinie daarin een stap in de goede richting, maar wat de rechte lijn betreft, verklaarde de groote meerderheid io drie afdeelingen niet tot verhooging van het recht van overgang te kunnen medewerken. Natuurlijk ontbreken de algemeene finantiëele beschouwingen niet, waarbij zich alB altijd twee hoofdrichtingen openbaren, zoomin als de algemeene aandrang tot bezuiniging in de Staathuishouding. Van eene zijde trachtte men de Regeering te polsen, of zij nog eene wijziging in de Schoolwet wil voorstellen of een nieuw voorstel in den geest van dat der heeren Mackay c. s. zou willen aannemen. PriDses Hendrik zal in bet begin der volgende week naar het buitenland vertrekken. Bij het departement van buitenlandsche zaken is ontvangen en in de Staatscourant van heden opgenomen een verslag over de onlangs in Dnitsch- land tot stand gekomen wet tot verzekering van arbeiders tegen de gevolgen van ongevallen, inge zonden door den secretaris van Zr. Ms. gezantschap te Berlijn, jhr. mr W. M. Van Weede. De R.-K. hoofdkerk te Haarlem is dezer dagen verrijkt met een kunstwerk van de hand des heeren F. L. Stracké Jr.: een uit het fijnst Carrarisch marmer gehouwen levensgroot beeld der Moeder maagd. Maria draagt het kind Jezus op den arm, en is geplaatst onder een uit witten steen gehouwen baldakijn, dat de beelden draagt van God den Vader en den II. Geest on met een engelen-figuurtje gekroond is. In de gisteren te Rotterdam gehouden ver gadering van belangstellenden in het voortbestaan der Dnifscho Opera, is na langdurige debatten be sloten den termijn van inschrijving op de subsidie r og open te stellen tot 31 Januari. Alsdan zal do finantiëele commissie, zonder Dadere vergadering, bekend maken of de Opera al dan niet zal worden voortgezet. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen bericht is Zr. Ms. schroefstoomschip „Tromp", onder bevel van den kapitein ter zee P. Ten Bosch, den 26sten Dec. jl. te Curasao aan gekomen. Aan boord was alles wel. Door den minister van waterstaat enz. is bepaald dat de dienst der rijtuigen met coupé-lits en der slaapwagens tusschen Parijs en Amsterdam kan worden hervat. Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats Oosterbeek, gemeente Reokum, I. Karseboom, thans notaris te HeinkenB- zand; - tot notaris binnen het arr. Almeloo, ter standplaats de gemeente Holten, N. Van Steen bergen, oaod.-notaris te Apeldoorn; - tot voorzit ters en burgerljjke leden en hunne plaatsvervangers in de onderscheidene militieraden voor de lichting der nationa'e militie van 1885 benoemd, wat betreft de provincie Znid-Hollandin het 1ste militiedistrict tot voor», mr. J. D. C. C. W. baron De Constant Rebecque, lid der Prov. Statentot zijn plaatsverv. mr. W. A. J. ba'on SchimmelpeDninck Van der Oye, lid der Prov. Statentot lid, mr. F. M. baron v. d. Dnyn, wetb. van 's-Gravenhage; tot zijn plaatsvervanger J. C. Bloem, lid van den gemeen teraad van 's-Gravenhage; in het 2de militiedistrict: tot voorzitter H. De Bie, lid der Prov. Statea; tot zijn plaatsvervanger J. Smith, lid der Prov. Staten tot lid J. B. Altona, lid van den gemeenteraad van Rotterdam; tot zjjn plaatsv. P. H. Smalt, lid van den gemeenteraad van Rotterdam; in het 3de miütiedist.ricttot voorzitter, mr. A. A. Van Ber gen IJzendoorn, lid der Prov. Statentot zijn plaats vervanger, H. C. Hartevelt, lid der Prov. Staten; tot lid mr. S. Le Poole, lid van den gemeenteraad van Leidentot zijn plaatsvervanger, mr. J. Bredius, lid van den gemeenteraad van Leiden; in het 4de militiedistrict: tot voorzitter, W. M. Van Haaften, lid der Prov. Staten; tot plaatsvervanger. D. W. Stoop, lid der Prov. Staten; tot lid, A. J.Verbeek Van der Sande, lid van den gemeenteraad van Dordrecht; tot zijn plaatsvervanger S. M. Hngo Van Gijn, lid van den gemeenteraad van Dordrecht. Gemengd Nieuws. De rechte liefhebbers van schaat- senrijden, degenen die er van houden om flinke tochten te maken, zijn thans in de gelegenheid om bun jarenlang bedwongen lust te voldoen. Immers bjjna overal is nu het ijs sterk genoeg om eene aanzienlijke menigte te dragen. Op de Eager plassen, op de Ringvaart der Haarlemmermeer, nabij de „Leeghwater", op Wijde Aa, Braassemer- meer, Galgewater en Haarlemmertrekvaart, overal is het ijsvermaak in vollen gang. Tochten als van Leiden over Rijn en Does, naar de Ringvaart en over de Woubrugsche vaart naar Alfen en Oudshoorn, kunnen nu zonder gevaar gemaakt worden. Is het ijs op den Rijn niet overal even mooi, bij de Kaag, op de Does en Wijde Aa, is het bijzonder schoon en vergoedt het ruimschoots de moeite, welke men heeft om het eerste eind weegs af te leggen. Schaatsenrijders, profiteert er van vóór het te laat is Toen do dagbladen dezer dagen mededeelden dat het publiek een schipper had gemolesteerd die den gladden ijsvloer verbrak, toen heeft men dat natuurlijk verschrikkelijk gevonden en de daders van het snoode bedrijf verfoeid, en toch zou men er toe kunnen komen om 't geval begrijpelijk te vinden als men naar al de fraaie ijsbanen ziet die de wintervorst heeft geschapen en de vroolijke, vlugge schaatsenrijders aanschouwt die zwieren en baai-vangen en wegvliegen alsof ze Merkuur's hiel- vlengelen ter leen hadden ontvangen. Is 't niet alsof 't woord van den schoolmeester overal gefluisterd wordt: „Leg 'reis aan, leg 'reis aan, „'t Leven is een gladde baan, „Vegertje, bind mjjn schaatsen eens aan." Overal waar ijs is, vindt men pret en jool. Op de rnime banen zijn kloeke rijders aan het manou- vreeren en wat aardiger is, de sierljjke en gracieuze rijderessen blijven oponze singelsook niet achterwege. Hoe de tijden toch kunnen veranderen. Den meea ten heugt het nog als den dag van gisteren dat het eertjjds ongepast heette in eene dame om aaa het ijsvermaak deel te nemen en dat zjj die zich niettemin tegen de pnblieke opinie verzetten durfden, in den kijker liepen, al verrichtten zij hare evolution ook op een onaanzienlijk en verafgelegen slootje. En tegenwoordig verschijnt de schoone sekse op het ijs alsof het nooit anders geweest was en dat iB zeker een goed en allerpleizierigst teeken des tijds; een ond Hollandsch spreekwoord zeido: Op het ijs is alles gemeen, Die geen meisje heeft, kiest er een. Wellicht - zoo schreef zelfs een onzer bladen - zien wij de dagen terug dat er een paar dagen in het jaar komen dat verschil van stand en leoftyd voor oogenblikken vervallen en de ongedwongen vrooljjk- heid en gemeenzaamheid die het ijsvermaak dar vaderen kenmerkten, terugkeeren. Wellicht, maar w|j zijn er niet zeker van, belevan wij dan ook nog dat geschiedt wat een Hollander honderd jaar geleden vertelde: „Het aanbinden van de schaats aan don teederen voet eener schoone juffer was eene der grootste hoffelijke gunsten voor een geostig edelman, en zijne heuschheid had ge woonlijk ten gevolge een eerlijken kus van dank baarheid." „Foei! dat zoude men nu onuitsprekelijk gemeen vinden", c teerde Ter Gouw in 1871; „maar toen was 't een openbaar getuigenis van de oprechte gemeenzaamheid der Hollanderen." De baronnesse Van Pallandt te Wassenaar, die door het springen eener waterstoof zoo deerlijk gekwetst werd, is van hare wonden nagenoeg geheel genezen. De sohrik, welken het ongeval haar veroorzaakte, heeft echter haar zenuw gestel ernstig geschokt. Door de ijsclub te Haarlemmermeer is tegen morgen, Vrijdag, eene hardrijderij uitge schreven. te houden te Hoofddorp, om prijzen in geld. De „Leeuwarder Crt." bevat 38 aankondigingen van hardrijderijen op schaatsen. Naar men verneemt, heeftdeheer De H., die Zondag-avond in den Haagschen schouw burg door drie heeren mishandeld werd, daarover eeoe klacht ingediend bij den officier van justitie. Naar wij vernemen, heeft de minis ter van buiteolandsche zaken aan dea Eugelschen gezant kennis gegeven, dat in zake de onheusche bejegening van twee Engelsche dames een onder zoek heeft plaat3 gehad en dat de zaak ter verdere vervolging in handen is gesteld van het hoofd dar politie. De burgemeester, hoofd der politie, moet intusschen geen reden gevonden hebben om de be trokken politiebeambten te straffen, daar zij te goe der trouw hebben gehandeld. Of zij zelfs geen verontschuldigingen behoeven aan te bieden aan de beleedigde dames voor de lompheid, waartoe overdreven en blinde dienstijver bon verleidde, is ons niet bekend. (Fad.)

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1