Donderdag 22 Januari. BP. 7646. A". 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zou- en Feestdagen, uitgegeven. Ptt nummer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES* Vu 16 regels 1.05. Iedere regel Groolere letten naar plaalsraiate. Voor ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. (L17V- OiUeiëele Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, ieder houder van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is, daarvan jaarlijks vdór of op den 31sten Januari bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inlevering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertee kend biljet en dat bedoelde biljetten voor het dienstjaar 1886 kosteloos ten kantore van den Gemeente-Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden roepen by deze op alle leveranciers, werkbazen, enz., welke over het afgeloopen jaar 1884 ten laste der gemeente eenige vor dering hebben, om hnnne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk -vóór nlte. Januari e. k., ter Gemeente-Secretarie (afdeeling Financiën) in te leveren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Jan. 1885. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 21 Januari. De alhier zitting houdende commissie, belast met het afnemen van het practisch apothekers examen, heeft in hare zitting van heden tot apothe ker bevorderd de hoeren B. J. Boerrigter, geb. te Laar (Hannover), Jan Douwes, geb. te Leens, N. J. 31. Van Gbert, geb. te Enkhuizen, en H. G. De Zaayor, geb. te Groningen. De examens van de eerste zitting zijn hiermede afgeloopen. Wegens ongesteldheid van een der artisten, zoo werd hedenmorgen medegedeeld, kan de tegen hedenavond voorloopig aangekondigde Hoogduitsche opera-voorBtelling hier geen doorgang hebben. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honder3 werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnlandsche stoomtram gevraagd tot f 20 de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 777/« pet. en niet aangeboden; de aandeelen Rijnlandeche stoomtram niet gevraagd en aange boden tot 85 pet.; de aandeelen Kou. Neder!. Grofsmederij te Leiden noch gevraagd noch aangeb. de aand. Leidsche Duin water maatschappij gevraagd tot 116 pet., doch niet aangeboden; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 180 pet.de aand. IJsel-Stoomtramweg-Maatschappjj noch aangeboden of gevraagd; de obligatiën Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij gevraagd tot 88 pet., verhandeld tot 90 pet.de aandeelen straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 16 pet.; de oblig. studentensociëteit Minerva" te Leiden noch aangeboden noch gevr.de obligatiën der geldlee- ning ten laste der gemeente Katwijk noch aange boden noch gevraagd; de obligatiën ten laste der gem. Leiden (1882) gevraagd tot 98 pet. De heer A. H. Gezelle Meerburg, pred. bij de Chr.-Ger. gemeente te Baarn (cl. Amersfoort), is beroepen tot pred. bij die gem. te Bodegrave. Op het ook door ons vermelde adres aan den minister van justitie, waarin verzocht werd wijzi ging der bepalingen van 9 Juli 1855 betreffende de verklaringen van vermoedelijk overlijden voor de visscher8, die de Noordzee bevaren, heeft de minister, blijkens de „N. R. Crt.", geantwoord dat op het verzoek om verkorting van den termijn, gesteld bij art. 1 van genoemde bepalingen, zal worden gelet bij de voorgenomen herziening van het Burgerlijk Wetboek; voorts dat, wanneer het overlijden door getuigen kon worden geconstateerd, niets belet, dat op de wijze, bij de wet voorge schreven, eene akte van overlijden worde opgemaakt. Prinses Hendrik heeft aan het damescomité tot het houden van eene loterij ten behoeve dor Yrouwenvereeniging te Utrecht, een fraai canapé kassen als prijs doen toekomen. (17. D.) Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onder wijzers-Genootschap heeft tot zijn leedwezen moeten besluiten, voor het genootschap geen deel te nemen aan de aanstaande internationale tentoonstelling te Antwerpen. De oorzaak van dit besluit ligt in het niet verleenen eener Rijkssubsidie. Uit Zeist verneemt men dat de tweede predi kant der Broedergemeente aldaar, ds. Kleinschmidt, onlangs naar Spanje is vertrokken, ten einde aldaar ds. Fliedner in zijn evangelisatie-arbeid bij te staan. Ds. Röchling heeft de ledige plaats ingenomen. (St.) Door mevr. de wed. J. N. Berkhoff, geb. Harderwjjk, onlangs te Soest op den huize „Nieuwer- hoek" overleden, is bij testamentaire dispositie aan de diaconie der Ned.-Qerv. gemeente aldaar gele gateerd eene som van 2000. Het stoomschip „Macassar", van Batavia naar Amsterdam, en de „Nederland en Oranje", van Amsterdam naar Batavia, zijn gisteravond te Port- Said aangekomen en zouden hedenochtend de reis voortzettende „Zaandam" arriveerde gisteren van Amsterdam te Nieuw-York. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft, met ingang van 22 Jan., aan H. J. Ebbinb, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Kninre en van Blan kenham; - met ingang van 1 Febr. a. s., benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Doesburg, mr. J. E. Van der Boon, advocaat te Doesburg; - benoemd tot substituut-griffier bij de arr.-rechtbank te Winschoten, mr. L. Boekhoudt, advocaat en procureur, tevens beëedigd klerk ter griffie van die rechtbank; - den heer D. J. Bol- dingh, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid der 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië;- met ingang van 1 Mei a. s., aan P. J. Wakkers, commies der posterijen van de lste kl., als zoodanig eervol ontslag verleend; - J. W. Callenfels, rijks ontvanger te Anjnm c. a., in die qualiteit benoemd te Zuidhorn c. a.- met ingang van 1 April a. s., aan dr. M. W. Beijerinck, op zijn verzoek, eervoi ontslag verleend als leeraar aan de Rjjkslandbouw- sohool; - met ingang van 1 Febr. a. s., benoemd tot directeur van het postkantoor te Kampen D. D. Van der Voort Maarschalk, thans directeur van het postkantoor te Zalt-Bommel. Gemengd Nieuws. Het bestuur der muziek- en tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak" is hedenochtend begonnen met bons uit te deelen voor aardappelen, rijst en bruineboonen aan de werklieden, die zonder werk zijn, van de levensmiddelen welke zijn aange kocht voor de gelden, die de liefdadigheidsvoorstel ling op 30 Dec. jl. heeft opgebracht. Genoemd bestuur heeft zeer veel aanvragen om ondersteuning ontvangen. Eene commissie van onderzoek, welke uit bestuur en leden is saamge- steld, heeft haar rapport uitgebracht, waaruit ge bleken is dat 243 workeloozo huisgezinnen onder stand zullen ontvangen. Maar aangezien het bedrag der aanwezige gelden in verhouding van zooveel huisgezinnen, welke ondersteuning behoeven, betrekkelijk klein is, zullen er voor dit goede doel (den strengen winter in aan merking genomen) nog gaarne giften worden ont vangen bij den president van genoemde vereeniging (Breestraat 54), waardoor het bestuur in de ge legenheid zal worden gesteld de verdceling der levensmiddelen uit te breiden en een langer vol te houden. Gisteravond om halftien hadden twee personen, een jongen en een meisje, op de Haven twist, welke zéé toenam dat eerstgenoemde, zekere P., in de Haven sprong; maar onder het inspringen riep hij al„help 1 helpEenige toe schouwers slaagden er in hem met haken te reddenj zoodat hij er nog met een vrij koud bad af kwam; Van Katwijk aan Zeezjjngisterna- middag de eerste elf bomschuiten op de versch- visBcherij uitgegaan. Bij gunstig weder zullen er spoedig meer volgen. Met den stoomtram Gouda-Bode- grave - zoo schrijft men - heeft na 23 Juli 1883 geen enkel déraillement plaats gehad. De correspondentie met de spoortreinen te Bode grave miste in 1884, op de 3650 ritten, slechts viermaal, waarvan tweemaal door misverstand met do spoorwegseinen, eens door de sneeuw en eens door het breken van een zuigerstang. De exploitatie van de lijn geeft dus hoe langer zoo meer reden tot gerustheid. De IJsclub te Gouda geeft heden- avond, wind en weer dienende, een ijsfeest op het verdronken land aan den Gouderakschen Dijk, tegenover het Veerstal, met Russische verlichting van het terrein en Yenetkansche illuminatie der kiosken en buffetten, afwisselende ontsteking van bengaalsch vuur en andere pyrotechnische verras singen. Men werd verzocht op schaatsen aan het feest deel te nemen. Het zielkundig vraagstuk in het „H. Dbl." gememoreerd, waarom bij gladde straten een heer lacht als bij een ander heer ziet vallen en het niet doet, wanneer dit ongeval een paard overkomt, lost een inzender aldns op: Een heer lacht, omdat hij meent dat, als hy viel, een ander om hem ook zon lachen en hij dit van een paard nog nooit bespeurd heeft. Bjjde politie te Delft is een schr ij- ven ontvangen van de familie van den vermisten mijnen-ingenieur H. C. Stork, hondende mededeeling dat de dezer dagen door verschillende bladen mede gedeelde berichten, als zou de heer S. zich in Amerika bevinden, van allen grond ontbloot zijn. In de NoordvestgrachtteSchiedam is drjjvende gevonden het lijk van den branders- kneebt C. L. F. Krohne, ond 32 jaar, die Maan dag-morgen, te ongeveer drie uren, zijne woning had verlaten, zich naar zijn werk begevende. De onge lukkige schijnt, door de duisternis misleid, te water te zijn geraakt. Hij laat eene vrouw en drie jonge kinderen na. Bij den veehouder D. Van Noort aan den Rotterdamscben dijk te Schiedam is een geval van longziekte geconstateerd. In het afgeloopen jaar is het vee van dezen veehouder tweemalen ter zake dezer ziekte onteigend, eens het vee van zijne stallen, en de tweede maal het vee uit zijn land. SchC.) Te Haarlem werd onlangs in de school, bestemd voor de militairen in de kazerne, een groot aantal voorwerpen op balddadige wijze vernield, zonder dat de dader of daders bekend waren. Na een langdurig ernstig onderzoek is de schuldige ontdekt, zijnde de korporaal W. v. G» v. P., tegen wien een celstraf is uitgesproken van één jaar, tot het ondergaan van welke straf hij naar Rotterdam is overgebracht. Eenige andere korporaals, die onwetend tot het feit hebben mede gewerkt, zijn naar andere garnizoenen verplaatst. Het gerechtshof te Amsterdam heeft S. v. D., commissionair in effecten, wegens bedrieg lijke bankbreuk, veroordeeld tot eene celstraf van 18 maanden. Gisteravond viel te Amsterdam een weken meisje op do Rozengracht van de trap harer woningmet een gebroken been werd zij opgenomen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1