jMiYTSfiMraqB BÜÏTENLAND. Frankrij k. De politie van Lyon heeft een complot van anarchisten ontdekt. Het plan was zich van do geweren van een schietvereeniging meester te maken en een depot van 8000 patronen te plundereD. Tijdig gewaarschuwd, kon de politie de noodigo maatregelen nemen. De leiders van het complot zijn nog niet gevonden, maar men tracht de samen zweerders op het spoor te komen. De schietbaan wordt bewaakt. Victor Hugo heeft aan de naar hem genoemde „Avenue" te Parijs voor 337,365 fr. land gekocht, om er naar zijne eigene teekeningen een huis te doen bouwen. Duitsehland. Bij den Bondsraad is, zooals de telegraaf meldde, het ontwerp betreffende de verhoogiDg der invoer rechten op enkele artikelen ingekomen. Volgens het nieuwe tarief zouden de volgende rechten worden geheven Tarwe, per 100 Kg., 3 Mark (in plaats van 1 Mk.); rogge, haver, peulvruchten, gerst en boekweit 2 Mark (in plaats van 0.5 a 1 Mk.); raap-en kool zaad 1 Mark (thans 30 Pf.); mout 3 Mk. (thans 1.20 Mk); anijs, koriander, fenkel, karweizaad 4 Mark (thans 3); gemalen granen 5 Mk. (thans 3). Verder worden de rechten verhoogd op druiven, sterke dranken van allerlei aard, op vaten en in flesschen (80 Mk. in plaats van 48); mousseerende wijnen; damast (120 Mk. in plaats van 60); lei, vuurvaste steenen en smeltkroezen. Ook voor oliën is het tarief verhoogd, terwijl ongelooide huiden en vellen van invoerrechten zullen worden vrijgesteld. In de begrootingscommi8sie van den Rjjksdag is een debat over de suikerbelasting gevoerd. Namens de regeering werd verklaard dat het niet juist is, als ;jzou zij besloten hebben niets te doenzij had echter nog geen besluit genomen omtrent de ver anderingen, welke zij in die belasting zou voor stellen, en kon dat ook niet vóór over eenige maan den doen. Binnen eene maand of drie zou het verloop van de crisis wellicht gelegenheid geven om een besluit te nemen. De landbouw werd door die vertraging niet benadeeld, want voor den vol genden zomer waren de toebereidselen nu toch reeds gemaakt. Nu tu8schen de Fransche regeering en de Brussselsche „Association africaine" overeenstem ming verkregen is omtrent de grenzen van beider gebied aan de Congo, werpt Portugal plotseling bezwaren op. Frankrijk zou, volgens de tot stand gekomen schikking, aan de zeekust het gebied ver krijgen tusschen Setteccama en Tschiloango, terwijl aan de „Association" de zeekust tusschen Landana en Banana werd toegekend. Thans maakt Portugal aan die kust echter aanspraak op alle punten, welke als landingsplaatsen bruikbaar zjjn. Daardoor wordt de sluiting der geheele Congo-conferentie vertraagd. Te Berlijn vinden Portugals eischen geene goedkeuring. België. In de Kamer van Afgevaardigden gaf de be grooting van oorlog aanleiding tot eenig debat. De heer Kerkhove de Denterghem stelde voor 634,000 franken op de infanterie te schrappen; dit werd verworpen en het door de Regeering gevraagde krediet met 69 tegen 22 stemmen aan genomen. De linkerzijde stemde met de Regeering, ea toonde dus hare toewijding aan 's lands belang. Het cijfer der soldij is met 23,000 franken ver minderd, daar voortaan de geestelijken en semi naristen vrijgesteld zijn. In een zjjner jongste zittingen heeft de ge meenteraad van Antwerpen de „Compagnie Géné rale d'Electricitó", te Brussel, gemachtigd om het Quartier de l'Est electrisch te verlichten. De Avenue de Keyser zal nu tegen 1 Februari a. s. volgens het nieuwe stelsel verlicht zijn. Groot-Britanuic. De „Times" verneemt uit Durban dat de heer Krüger, president van de Transvaal, zich verleden Donderdag met vijftig man ruiterij naar de grens heeft begeven. Verder meldt de correspondent van genoemd blad: Volgens verklaring van den staats secretaris Bok zou na de ontvangst van het Engel- sche ultimatum de Transvaalsche regeering over tuigd zijn geworden, dat de hulp van Duitschland moet worden ingeroepen. In ee^e openbaar gemaakte depeche van den heer Bob aait lord Derby wordt de bewering ontkend, als zou de Transvaal aan sprakelijk kunnen gesteld worden \»00i' de geheele j of gedeelteljjke voorziening in de kosten, welke de expeditie naar Bechuanaland zal veroorzaken. Al het mogelijke is door de Transvaalsche regeering gedaan om hare onderdanen van schending der gren zen terug te houden. Dat de Londensche conventie willekeurig zou zijn geschonden, wordt door haar nadrukkelijk tegengesprokenzij verklaart zich zelfs bereid, bij de Goosenlanders pogingen aan te wenden, om te berusten in de voorwaarden, door de Kaap- sche ministers gesteld. De in Zoeloe-land aanwezige Boeren zouden, volgens bij de „Times" ontvangen bericht, met medewerking der Oesoeto's, een aanval hebben gedaan op Oham Quari. De reden was, dat laatst genoemde Dinizoeloe niet erkennen wilde. Oham Quari zou echter de aanvallers met groot verlies afgeslagen en de geroofde kudden vee hernomen hebben. Omtrent de schikking in Korea verneemt de „Standard" uit ShaBghaï, dat Korea aan Japan eene schadeloosstelling van 509,000 taëls zal betalen, en Japan 1500 man garnizoen in Seoel zal mogen houden. Egypte. Van de Gakdul-bronnen is te Cairo onder dag- teekening van 12 dezer het bericht ontvangen, dat de geheele colonne-Stewart dien dag op eerstgenoem de plaats was aangekomen. Gedurende den tocht van de Howeyiatt-bronnen af hadden de Egyptische soldaten, die het waterconvooi begeleidden, zich zeer slecht gedragen. Zij verbruikten het water dat voor anderen bestemd was, en weigerden verder voor waarts te gaan. De colonne-Stewart zou den 14den naar Metammeh vertrekken, waar zij den 17den denkt aan te komen. Volgens de laatBt ontvangen berichten waren de insurgenten slechts in gering getal te Metammeh aan wezig. De zeebrigade zal waarschijnlijk met de stoomboot „Gordon" van laatstgenoemde plaats naar Khartoem gaan. Telegrammen. FRANKFORT, 16 Januari. De algemeene „An- zeiger" meldt het volgende„"Wij vernemen zoo even dat de gisteren te Antwerpen gearresteerde persoon een der vóór 21/, jaar te Leipzig veroor deelde hoogverraders is en, reeds sedert 12 dagen uit de gevangenis ontslagen, zich door de vlncht aan het politie-toezicht heeft onttrokken. Kort na zjjne arrestatie moet een door Most aan hem ge adresseerde brief met 100 franken onderschept zijn, terwjjl ook kort te voren uit dezefde bron 150 marken als reisgeld hem waren verschaft." NIEUW-VORK, 16 Januari. De maïs-opbrengst in de Vereenigde Staten over het jaar 1884 wordt geschat op 1795 millioen bushels; de tarwe oogst zal ongeveer 513 millioen bushels opgeleverd en de opbrengst van haver zal het cijfer van 583 millioen bereikt hebben. Deze cijfers z|jn de hoogste welke men ooit gekend heeft. MADRID, 16 Januari. In antwoord op eene interpellatie van den markies De la Vega de Armijo, die hem verweet dat hij Spanje vernederd had, wees de minister Elduayen deze beschuldiging af en wierp haar integendeel op het ministerie van De la Vega de Armijo terug. Hij voegde er bij dat de betrekkingen van Spanje met alle mogend heden uitmuntend z|jn. Alle moeieljjkheden, die zich tot heden voorgedaan hadden, zijn vrienschappelijk geregeld of zullen het worden. LONDEN, 16 Januari. Het antwoord van Duitsch land op de Engelsche voorstellen, in zake de Egyptische financiën, zal eerst morgen gegeven worden. PARIJS, 16 Januari. Hassan Fehmi had heden een langdurig onderhoud met den heer Ferry, waarbjj echter, zooals men meent, geen bepaalde voorstellen door Turb|je gedaan werden, maar slechts de Egyp tische aangelegenheden in het algemeen werden besproken, gelijk het in Berlijn tegenover Busch geschiedde. Ook in Londen schijnt Hassan weinig bepaalde voorstellen te zullen doen, maar zich alleen op de hoogte te zullen stellen van Engelands plannen jegens Egypte. Het door de Engelsche bladen ver spreide bericht, dat hij de afzetting van Tewfik zou zien te verkrijgen, is onjuist; het is welwaar dat de Porte, wanneer de mogendheden dit mochéefl verlangen, den zwakken" khedive zou afzetten. Als opvolger heeft op het ogenblik Ismaïl geene de minste vooruitzichten. De geruchten, als zou te L von een anarchisten- complot ontdekt zijn, zijn niet gegrond. In Parijs bleef de rust ongestoord; de eenheid onder de anarchisten is nog niet tot stand gebracht en de volksvergadering op straat schijnt voor onbe- paalden tijd uitgesteld te z|jn. Intusschen heeft de party die revolutie wenscht, eene oproeping aan de arbeiders gedaan, waarin hun wordt aanbevolen zich te onthouden van vergaderingen op straat, zich goed aaneen te sluiten en by de eerstvolgende verkiezingen op arbeidersoandidaten te stemmen. Generaal Brière de l'Isle meldt van Dinsdag aan den minister van oorlog, dat generaal Nógrier nog slechts weinige uren van Lang-Son staat; de verovering van die plaats wordt in den aanvang van de volgende week verwacht. De vrederechter Ballerich, die in het bureel der redactie van de „Cri du Peuple" gewond werd, is hedenmiddag gestorven. De vroegere minister van marine, admiraal Cloué, zal als opvolger van admiraal Peyron in het kabinet-Ferry zitting nemen en de afgevaardigde De Lanessan zal Faure's plaats vervullen. De „Temps" bevat de volgende depeche, van heden, uit Rome: „De Italiaansche regeering is van de overeenkomst tusschen de ministeriën van Parijs, Berlijn, Wee een en St.-Petersburg over de tegenvoorstellen betreffende Egypte onderricht; zij vermeed echter op bepaalde wyze te antwoorden en zich op de eene of aBdere wyze te verbinden. Men is overtuigd dat deze houding het gevolg is van eene zekere aansluiting tusschen Engeland en Italië." Volgens de „Temps" heeft Italië het plan opge geven Znla aan de Roode Zee te bezetten, en wel ten gevolge van bezwaren der zijde van Frank rijk, dat recht heeft op Zula en de Baai van Adulis. Uit Hanoi meldt Brière van 13 Januari: „W|j werken jjverig aan het in orde brengen der transport middelen om vooruit te rukken. Alles gaat goed." LONDEN, 16 Januari. Lord Granville zal heden te Londen aankomen; de heer Waddington zal hem in den namiddag de Fransche tegenvoorstellen in zake Egypte aanbieden. Men meent dat de Kabi netsraad in de volgende week deze voorstellen in overweging zal nemen. PARIJS, 17 Januari. Edmond About is plotseling overleden. Hjj was een der geestigste Fransche letterkundigen en bjjna 57 jaren oud. BERLIJN, 17 Januari. Naar aanleiding van be richten in sommige bladen, volgens welke de regeering Brindisi als uitgangspunt der gesubsidiëerrle stoomvaartlijnen zou hebben gekozen, wordt van goed onderrichte zjjde gemeld dat niets daarom trent besloten is, en dat ook geen besluit zal ge nomen worden vóór de wet geheel gereed zal zijn. LEIDEN, ÏY Januari, De verwachting voor morgen isoosteljjke wind. De buitengewone voorstelling, gisteravond door het tooneelgezelschap van den heer Van Lier in onzen schouwburg gegeven, werd geopend met het tooneelspel: „In het voorvertrek van den minister", in één bedrijf, naar het Hoogduitsch door den heer C. P. T. Bigot, die er zelf tevens de hoofdrol in vervulde en wel op eene wyze dat men gedwongen werd z|jn talent ook buiten het komische genre te waardeeren. De overige drie personen vervulden slechts eene zeer ondergeschikte taak. De rol van Jeremias Godfried Knabe, die reeds 49 jaren copiist bij een kantongerecht was, thans bij den minis ter om eene hoogere betrekking op audiëntie ging, maar in plaats van een beter ambt zijne sedert jaren verdwenen pleegdochter als gouvernante in de wacht kamer terugvond, - maakte dat de heer Bigot niet van de planken kwam. Op hem was aller aandacht gevestigd, en zóódanig wist hij hen met zjjn spel te boeien dat daverende toejuichingen by het vallen van het scherm zijn deel waren. „Onze Soldaten", daarna gegeven, deed aan de vroeger ook hier vertoonde „Inkwartiering" den ken. Dit bljjspel - mede naar het Duitsch - is dus niet geheel nieuw en hoog staat het ook niet, maar de heer Bigot heeft er zulk eene Hollandsche tint aan weten te geven, dat het toch bevalt en zelfs hier en daar aantrekt, al gaan sommige uitdruk kingen wel wat op het kantje van den wal af. Laf is het evenmin, maar het geeft daaren tegen herhaaldelijk stof tot lachen, want: de wethouder Snapper te Wageningen heeft twee dochters, en hij is zoo bevreesd dat haar hart zal worden gestolen, door luitenants bij hem ingekwar tierd gedurende de manoeuvres aan de Grebbelinie, dat hy ze als dienstmeisjes, later zelfs als boeren jongens doet optreden. Door die gedaanteverwisse lingen werkt hij echter in de hand hetgeen hij wide pletten, en beiden geraken verloofd.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2