Maandag 19 Januari. N'. 7643. A°. 4885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Pit nummer bestaat uit TW£E BLADEN. Eerste Blad LBIBSOH DAGBLAD. PEIJS DEZEE COURANT: ▼•or Leiden per 3 maandenL10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.0S. PEIJS DEE ADVERTENTIESt Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.174- Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hal incassM- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 18 der Wet van den 19den Augustus 1861 (Staatsblad N°. 72) allen, die volgens art. 15 dier Wet voor de nationale militie beboeren te worden ingeschreven (zij die op den lsten Januari hun 19de jaar waren ingetreden en alzoo de geborenen in 1866), verplicht zijn zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en den 3l8ten Januari; dat bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis vam den militieplichtige, zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd lot het doen van die aangifte verplicht is; en dat overtreding van het aangehaalde art. 18, krachtens art. 183 der meergemelde wet, wordt gestraft met boet© van 26 tot 100. Voor hen, die verzuimden zich op de door het Gemeen tebestuur bepaalde dagen ter inschrijving aan te melden, wordt mitsdien daartoe alsnog gelegenheid gegeven ter gemeente-secretarie, van 's voormiddags 10 tot 's namid dags 3 uren, op iederen werkdag, tot en met den 31sten Januari aanstaande, op welken dag het register van in schrijving, des namiddags te 4 uren, voorloopig wordt ge sloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 17 Januari 1886. LBIDEN, 17 Januari. Heden is aan de universiteit alhier de heer L. C. Kronenberg, geb. te Arnhem, bevorderd tot doctor in de reohtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen over de beteekenis in het burgerlijk proces." De Christelijke Wijkvereeiiging alhier heeft haar tienjarig bestaan gevierd. Het gebouw op het Lavendaal kon nauweljjks de talrjjke schare be- vatteB, welke was opgekomen om getuige te zijn van deze plechtigheid, welke, na opening met ge zang en gebed, met een kort woord werd ingeleid door ds. S. H. J. De Wolff, die vervolgens in groote trekken de gesohiedenis van het Wijkge- bonw mededeelde, dat voor deze gelegenheid door de onderwijzers der Zondagschool eenvoudig en smaakvol was versierd, terwijl do leden derZang- vereeniging mede tegenwoordig waren om deze samenkomst door hun gezang meer luister bij te zetten. De spreker vond in den steun, welken hij sedert de oprichting voortdurend van verschillende zijden had ondervonden, zeer veel reden tot dank baarheid. Drie godsdienstonderwijzers stonden hem in de tien jaren, die verloopen zjjn, ter zijde, en 32 onderwijzers en onderwijzeressen waren hem bij het Zondagschool-onderwijs behulpzaam. Deu con cierge werd een aandenken overhandigd. Mr. K. A. Poortman, te Schiedam, herdacht gisteren, onder zeer veel blijken van belangstelling, den dag waarop hij, vóór 50 jaren, aan de Leidsche hoogeschool tot meester in de rechten werd bevorderd. De Rijnlandsche stoomtramweg vervoerde in de maand December tnsschen Leiden en Katwijk 17,196 personen, met eene opbrengst van f 2758.99 het goederenvervoer en diversen bracht 140.03 op, totaal f 2899.02. Yan 1 Januari tot en met uit0. December 1884 bedroeg het aantal vervoerde reizi gers 258,666, met eene opbrengst van ƒ45,928.61 het goederenvervoer en diversen bracht 2824.98 op, totaal f 48,753.59, zijnde per dagkilometer f 15.37'/,. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5274 volwasser personen en van 1217 kinderen. Men schrijft ons: In tijden van werkeloos heid en daaruit volgende armoede zal het ons meer malen gebeuren dat wij op straat door een behoef tige fluisterend worden aangesproken om eene klei nigheid om brood te koopen. Meestal zal men het hoofd afwonden en zijn weg vervolgen, meenende dat die vrager niet waarlijk hongerig ismaar onwil lekeurig komt toch de vraag in ons op: zou die ongelukkige waarheid hebben gesproken en werkelijk honger hebben? Terstond evenwel staat voor den geest die honderd en zoovele malen dienst gedaan hebbende vertelling van den bedelaar, wien men een aalmoes gaf en die daarmede naar de kroeg ging; en tevreden erover dat wij ons aan het kwaad - om aan bedelaars te geven - niet hebben bezondigd, gaan wij gerust onzen weg. Toch kunnen er honderden zijn die waar lijk broodsgebrek lijden en hun nood niet dnrven bekend maken. Wat daaraan te doen? Hoe te zor gen dat de armen geen honger lijden? De „Hollandsche Illustratie" van 27 December jl. bevat een zeer lezenswaardig opstel over dat onder werp. Het maakt ons bekend met eece instelling te Parijs, welke in dien uitersten nood tracht te helpen. Het is de inrichting „L'cuvre de la bouchée de pain", die in hoofdzaak op het volgende neerkomt De heer Bonnet, geholpen door eenige liefdadi ge n en bijgestaan door madame Berteville, richtte eene kleine eetzaal ep, die van des morgeus te 8 tot des namiddags te 4 uren is geopend. Telkens worden 30 tot 40 personen binnengelaten, die op banken aan tafels gaan zitten; na uit eene mand, die hun wordt aangeboden, een stnk brood van 200 gram te hebben genomen, eten zjj dat en na eenige minuten staan ze op om plaats te maken voor nieuw© bezoekers, den ganschen dag door. Bengenen die daar komen wordt niets gevraagd geen naam, geen enkele inlichting behoeft gegeven te worden. Aangemoedigd door het welslagen van deze zaak, heeft zich een comité gevormd met Victor Hugo tot president en binnen eenige weken verkreeg men genoeg inschrijvingen om eene tweede eetzaal in te riekten. Is dit niet - vraagt de schrijver - een uitstekend voorbeeld voor Nederland, dat zich - en terecht - op zijn liefdadigheidszin beroemt, en hij drnkt daarbij den wensch nit dat ook weldra in ons geheele vaderland, op deze leest geschoeide instellingen zullen venrjjzen. Donderdag 15 dezer gaf de jeugdige rede rijkerskamer „Vondel" te Hillegom hare eerste uitvoering in de zaal van den heer Koning aldaar. Opgevoerd werden 3 stukjes„Op het postkantoor", „No. 33, het derde huis links" en „Flik en Flok in de klem." De leden toonden niet alleen de verschillende rollen flink te hebben opgevat en ingestudeerd, maar ze werden ook bijna op onbe rispelijke wijze afgespeeld. In verdere bijzonderheden treedt onze berichtgever voor ditmaal niet. In de zaal bleef geene plaats onbezet. Ook de leden van de rederijkerskamers te Bennebroek en te Lisse gaven door hunne tegenwoordigheid bljjken van belangstelling. Gaat de „Hillegomsche Vondel" op het ingeslagen pad voort, dan zal hij voorzeker aan de ingezetenen nog menigen avond van kunstgenot kunnen verschaffen, aangezien nu reeds de ver wachting verre werd overtroffen. Bedankt is voor het beroep naar de Christ.- Ger. gemeente te Bodegrave door den heer A. H. Gezelle Meerburg, te Baarn. De heer Dirks, lid der Tweede Kamer, is uit Egypte, waar hij werkzaam is geweest als lid der commissie voor het Suez-Kanaal, in het vader land teruggekeerd. Dinsdag den 27sten Januari a. s. zal de minister van buitenlandsche zaken wederom een diplomatiek diner geven. In Den Haag loopt het gerucht dat de minister van binnenlandsche zaken een bewijs van vertrou wen zou geven in de schutterswet van 1827, door het aantal schutters in juiste verhouding tot de bevolking te brengen. Vooral voor de groote ge meenten en in de eerste plaats voor Amsterdam, zou de vermeerdering van schutters zeer belangrijk zijn. De eenigszins omvangrijke maatregelen, die men, zegt het „D. v. N.", zou moeten nemen om dit denkbeeld uit te voeren, maken, dat in verband met den leeftijd en het gehalte der schutterij wet, dit bericht bevestiging noodig heeft. Het vischwater van Rjjnland bij de machine te Halfweg, dat 6 jaren geleden verhuurd werd voor 520 'sjaars, bracht nu slechts f 230 op, doch is niet gegnnd. Thans zal dit voor den tijd van drie jaren bij inschrijving verhuurd worden. Vanwege de „Katholieke Vereeniging" te Leeuwarden, is aldaar in de concertzaal van de wed. Van der Wielen als spreker opgetreden de heer M. J. A. Lans, professor aan het seminarie „Hageveld", te Voorhout, die eene belangrijke voardracht hield over de kerkmuziek. Spreker deelde in de eerste plaats de beden kingen mede die bij velen nog bestaan togen de beoefening van de kerkmuziek en tegen het herstel van den Gregoriaansohen zang, en bestreed ten sterkste de meening dat die zang zoude zijn een private liefhebberij, een mode-artikel of wel eene godsdienstige dweeperij. Spr. ging vervolgens na het ontstaan van den Gregoriaansohen zang en betoogde dat kunst en wetenschap steeds de trouwe gezellinnen zijn geweest en nog zijn van het katho- liake geloof. De bloeitjjd der kerk was ook de bloeitijd van schilder-, beeldhouw-, teekon- en borduurkunst; ook de muziek, de ware kerkmuziek, vindt haar oorsprong in de kerk. Niet slechts Katholieke, maar ook Protestantsche, Joodsche, ongeloovige componisten, zij aarzelen niet te verklaren dat de Katholieke kerk, ia den Grego- riaanschen zang een zang bezit in schoonheid door geene andere overtroffen, zelfs niet geëvenaardeen zang geheel geëigend aan - volkomen in overeen stemming met de plechtigheden der kerk, beant woordende aan hare litargie. Bjj de zoowel hier te lande als in Duitschland gehouden inschrijving op 2,500,000 obligatiën der geldleening, groot 3,000,000, ten behoeve der „Koninklijke Nederlandsche Locaalspoorwegmaat- schappij", is het gevraagde bedrag ruim volteekend. Den 14den Febr. zal per stoomschip „Gel derland" naar Oost-Iudië worden uitgezonden een detachement suppletietroepen, sterk 42 onderoffi cieren en minderen, onder bevel van den 2den luit. der inf. van het O.-I. leger, van verlof terugkee- reDde, J. A. Houbolt; medegeleider de 2delnit. der infanterie A. Y. A. Looyen. Naar men verneemt, bestaat kjj den directeur der Rijkspostspaarbank het plan, maatregelen te beramen ten einde den inleggers bij die instelling de gelegenheid te openen, op hunne boekjes - waar ook uitgegeven - in het gansche rijk een order tot terugbetaling te ontvangen per telegram. Daardoor zou het den persoon, die zijn spaarbank boekje aan eenig postkantoor kan vertoonen en in 't bezit is van voldoende identiteitsbewijzen, mogelijk zijn, zich binnen zeer korten tijd op dat boekje overal geld te bezorgen. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der regis tratie voor de burgerlijke akten en successierechten te Middelburg, F. C. Kist, thans te IJselmonde te Onderdendam, A. Heldorman, thans teDruten;- tot rijksontvangerte Alkemade c. aS. Heyt, thans te Tesselte Woerden c. a., G. W. F. G. Callenfels, thans te IJsebtoin; te Nieuwe Sluis c. a. bij het dep. Ente, thans te St.-Odiliënberg c. a.- aan W. Hoevenar, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren werken te Arnhem, behoudens aanspraak op pensioen. M. J. G. De Marrée, thans adjunct-commi&3 van fin.; te Leende c. a., A. J. J»

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1