N". 7G42. Zaterdag 17 Jamiari. A0. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.1TJ. Grootere letten naar plaatsraimle. Voor k ren bniten de stad wordt f O.iO berekend. Officiëele Kennisgevingen. «R0NDBELA8TING. De Burgemeester, Hoofd van bet Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene keonis dat aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter band gesteld bet op den 13den Jannari 11. invorderbaar verklaard kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebonwde eigendommen binnen deze gemeente, over het jaar 1885, en dat ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Wijders worden de ingezetenen herinnerd aan het eenig artikel der Wet van den 20sten Juli 1884 (Staatsblad No. 149), dat loidt als volgt: i>De bepalingen vau de Vde afdeeling der Wet van den „2Gsten Mei 1870 (Staatsblad No. 82) vervallen voor de ge- bouwde eigendommen, waarvan de stichting, herbouw, bij- of „iopbouw of gedeeltelijke vernieuwing na den lsten Januari „1885 begint. Zij blijven echter bestaan voor gebouwen, bedoeld in de „iartt26 en 27 dier Wel, zoolang deze dienen tot landbouw, „tuinbouw, veehouderij of soortgelijke middelen van Nijverheid „om den ontgonnen of drooggemaaklen grond zeiven vruchten „te doen afwerpen." Leiden, De Borgemeester voornoemd, 16 Januari 1885. DE KANTER. LEIDEN, 16 Januari. Heden ie aan de universiteit alhier de heer W. M. Van Haaften, geb. te Sliedreoht, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Artt. 14361439 B. W." In de groote zaal van het Nut waren gister avond zeer velen bijeen onder het gehoor van den heer R. Koopmans Van Boekeren, die hun vergastte op eene voor hen nieuwe novelle van zijne hand, getiteld„Een kranig Nuts-avondje". Liet de heer Van Boekeren „Dominee Dalhorst" zeggen dat Nntslezen een ondankbaar werk is, wij gelooven niet dat onze stadgenoot gisteravond eene ondank bare taak verrichtte. Integendeel, het talrijke en aandachtige publiek ging zooyer wij konden be speuren welvoldaan naar huis. Een paar weinig bekende gedichten van Bilder- dijk, waarvan het eene zelfs nog onuitgegeven, leverden den schrijver de stof tot genoemde novelle. De voordracht van een ingevlochten gedeelte van Ten Kate's „Schepping" voldeed mede zeer goed. Namens den eigenaar, den heer G. Van üors- sen, gezagvoerder van het stoomschip „Brome" der „Nederlandsch Indische Stoomvaart-Maatschap pij", zijn door zijn broeder, den heer M. A. D. Van Dorssen, te 's-Gravenhage, aan het Rijk, ter plaatsing in het Ethnographisch Museum te Leiden, geschonken eenige voorwerpen, afkomstig van de Papoewa-eilanden, bewesten Nieuw-Guinea. Deze voorwerpen werden eerst in het stedelijk Museum te 's Gravenhage in bruikleen bewaard en, op raad van den burgemeester dier gemeente en van den heer A. A. Des Tombe, lid der „com missie van beheer en toezicht van het Gemeente- Museum", door genoemden heer Van Dorssen aan het Ethoographisoh Museum afgestaan, omdat zij aldaar beter aan hunne bestemming beantwoorden. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan den schenker de dank der Regeeriog be tuigd, met aanbeveling der musenmbelangen in zijne voortdurende ondersteuning. De heer H. D. Terwee hoopt in het begin van Februari a. s. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren de betrekking van burgemeester der gemeente Voorhout aanvaardde. Tot predikant bij de Ned.-Herr. gem. te Valkenburg is beroepen de heer Hasselman te Hattem. Met den beroepene stonden op het drietal de heeren Callenbach te Hien en Doodewaard en Ringnalda te Loon-op-Zand. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft mr. A. P. H. De LaDge den eed als advocaat afgelegd. De gemeenteraad van Den Haag heeft giste ren de nieuwe verordening op het gebruik der water leiding, met slechts twee stommen tegen, aange nomen, nadat een der ledeD, de heer Mouton, nog eens der directie had aanbevolen, om vooral naar goed wijzende watermeters om te zien. Naar men mededeelt, heeft het de Koningin behaagd, het beschermvronwschap te aanvaarden van de „Prins-Alexander-stichting" voor jeugdige blinden te Bennekom, die het vorige jaar haar koninklijken beschermheer verloor. Bij de Regeering wordt een aanvulling over wogen van het algemeen reglement voor den dienst op de spoorwegen, volgens welke sneltreinen, rij dende met grootere snelheid dan 60 KM. per uur, of zonder ophouden een afstand van meer dan 20 KM. afleggende, voorzien znllen moeten worden van inrichtingen, waardoor het mogelijk is gedurende den rit nit elke rijtnig-afdeeling een sein tot stil houden aan het trein- en locomotief-personeel te geven. Als majoor bij de dienstdoende schutterij te 's-Gravenhage, in plaats van graaf Van Hogendorp, wordt genoemd de kapitein J. H. L. F. Van Franck, van het 1ste bat. 5de comp. De termijn voor de inschrijving tot het in stand honden van de Hoogduitsche Opera te Rot terdam was gisteren verstreken. Met zekerheid kan gemeld worden, dat het vereischte subsidie van 35,000 niet volteekend is, doch niettemin heeft men hoop dat de flnantiëele commissie de Opera niet zal laten vallen. Een definitief besluit zal daar omtrent eerst over eenige dagen genomen worden. Voor de geldleeniDg ten laste der gemeente Amsterdam groot f 2,500,000 is bij de gisteren gehouden inschrijving deelgenomen tot een bedrag van f 9,089)300. Naar de „Asser Crt." mededeelt, is door twee vermogende ingezetenen van Amsterdam in hot waarborgfonds der Nederlandsche Pensioenvereeni- ging voor den werkenden stand, voor f 20,000 deelgenomen. Bij beschikking van den minister van binnen landsche zaken is aan dr. B. Carsten, adjunct- inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Znid-Holland, tijdelijk met 1 Februari, de waaraeming der betrekking van inspecteur voor het geneeskundig Staatstoezicht voor Zeeland op gedragen. (St.-Crt.) De Staatscourant van heden bevat het bericht dat in 1885 voor twee jongelingen gelegenheid bestaat om te worden aangenomen, ten einde onder bet genot van eene subsidie van f 6000 te worden opgeleid tot militair apotheker bij het Nederlandsch- Indische leger. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rotter dam naar Java, passeerde Woensdag Gibraltar; de „Leerdam" is Woensdag van Amsterdam te Nieuw- York aangekomen. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Terborg, mr. A. H. Roessingh, thans kantonrechter te Bolsward; - benoemd, met 1 Febr., tot kantonr.- plaatsv. lo. in het kanton VianeD, B. M. Moorrees, ontv. der registratie en domeinen te Vianen; 2o. in het kanton Schoonhoven M. J. Römer, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Schoonhoven- pensioen verleend aan J. Drabbe, gewezen griffier bij het kantongerecht te Bergen-op-Zoom, ten be drage van f 1000 en zulks op grond van art. 3, litt. a., der wet betreffende de burgerlijke pensioe nen, laatstelijk gewijzigd bij die van 21 Mei 1873; - aan den dirigeerenden officier van gezondheid der lste kl. bij de zeemacht dr. F. J. Van Leent, de vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Simon Bolivar den Bevrijder, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken; - met ingang van 1 Febr. a. s., aan A. L. Hare maker, op zijn verzoek, ten gevolge van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend als commies der posterijen van de vierde klasse. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgemaakt tegen W. F. S., die, te veel gebruik van de „vergunning" gemaakt hebbende, eene tapperij binnenging, maar er geen drank kon bekomen, omdat een politie-agent de kasteleines waarschuwde dat S. reeds beschonken was. Hjj verliet daarop de tapperij, doch beleedigde den agent op verregaande wijze, en maakte zich daarbij zóó driftig dat hij een knipmes trok en daarmede den agent te lijf ging. Door eene vlugge beweging wist deze den aanval te ontkomen, maar bekwam toch eene vrij lange snede in de uniformjas ter hoogte van den schonder. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen een hnzaar, die zich in een pottenwinkel alhier heeft schuldig gemaakt aan diefstal van petten. In den afgeloopen naoht werden door de rechercheurs van politie alhier aangehouden twee personen, die verdacht langs de straat Kepen. Aan het commissariaat gebracht, gaven zij op dat zij niet in hunne woning mochten komen. Van morgen echter bleek bjj een door de politie verder ingesteld onderzoek dat aan verscheidene huizen zinken pijpen ontbraken, welke sedert kort moesten zijn ontvreemd. Al heel spoedig bleek toen dat die pjjpen verkocht waren bij een uitdrager alhier, terwijl als verkooper daarvan een der aangehoude nen werd herkend, die dan ook bekende met zijn kameraad de verschillende diefstallen te hebben gepleegd. Gisteravond om kwart vóór negenen ontstond er brand aan het stoomgemaal de „Leegh- water", bij de Kaag. Het zoogenaamde „Kleine kamertje", eene bewaarplaats van touwwerk, vet lappen en andere lichtbrandbare stoffen, tnsschea het ketel- en machinegebouw, is geheel uitgebrand. Dreigend lieten de vlammen zich aanzien, toen het dak in brand geraakte. De onheilen, die toen konden ontstaan, waren niet te overzien. Door het bedaard flink optreden van den heer Van der Kamp en der machinisten, bijgestaan door het personeel der machine, door de omwonenden en eenige Kagers, mocht men het gelnk hebben met eenige honderden emmers water, den brand tot het „Kleine kamertje" te beperken. Om halftwaalf was de laatste vonk gedoofd. Bij het uitbreken van den brand sloeg de schrik den omwonenden om 't hart. Ieder die men ont moette deed de vraag: „Is er gevaar voor spriDgen?" Allen verkeerden blijkbaar nog onder den indrnk van 30 Maart 1834, toea het tjalkschip „De vier Gebroeders," geladen met 450 vaten naphtha, ontplofte. De oudste inwoner van Lisse, P. Vrij- burg, oud strijder van Waterloo, herdacht gisteren zijn 91sten geboortedag. Hoewel de man behoeftig is en Diet meer gaan of zien kan, brengt hij zijne laatste levensdagen in gezondheid en tevredenheid doer. Men vindt het echter jammer dat aan zoo'n „oude" niet meer dan f 10 'sjaars uit hetWater- loofonds kan worden verstrekt. Door d e H a a g s ch e p o li t i e i s aa n g e- houden en naar het huis van arrest overgebracht de dienstbode v. d. M., die bij vrienden en ken nissen visites ging maken en van een onbewaakt oogenblik profiteerde om gouden sieraden of andere voorwerpen van waarde te stelen, welke zij bier en daar verkocht. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft oen vonnis van veroordeeling gewezen in zake het uitstallen van goederen in de galerij aan de Korte Pooten, door de aldaar wonende winkeliers T. en G. Het vonnis beschouwde de galerij als eene voor het publiek toegankelijke plaats, alzoo deel uit makende van de openbare straat ten opzichte waar-

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1