alles wat hiertoe, alsmede tot het verkrijgen van zekerheid betreffende de wijze van zijne verdwijning, kan leiden. De familie van den heer Dijckmeester looft vijf honderd gnlden uit aan deogeen, die eenige aan wijzing kan doen, welke tot zijne ontdekking leiden kan. Men heeft in de Vest langs de Leidschekade, in de Leidschegracht en omliggende grachten zonder resultaten gevischt. De heer Dijckmeester was in de laatste weken zeer droefgeestig gestemd, maar juist Vrijdag-avond opgeruimder dan vele dagen te voren. Anderen vermoeden dat er eene misdaad is gepleegd. Dezer dagen werd gemeld dat bij zeke ren Andreasen, in de Wijnstraat te Rotterdam, in braak was gepleegd en de man zelf aan handen en voeten gebonden en met een prop in den mond door den knecht gevonden zou zijn. Dit vertelseltje kwam de politie, na ingesteld onderzoek, al spoedig zeer verdacht voor. Thans is de man met ingang van 10 Januari failliet verklaard. Gisteravond om halfnegen ontstond te Tilburg, in de wolfabriek van den heer De Wijs, een hevige brand, welke door de brandweer met veel inspanning werd gebluscht. Slechts de vier mnren bleven over. Naar men verneemt, was alles tegen brandschade verzekerd. Te Amerongen is de 19-jarige dochter van den landbouwer Van der Zee onder het ijs ge raakt en verdronken. Het meisje was bezig met het spoelen van doeken. - Te Ureterp is een jongetje van 4 jaar door het ijs gezakt en verdronk ook. Eene groote opschudding heersehte gis teren in het visschersdorp Volendam. Een paar vis- schers moesten weder in hechtenis genomen worden wegens het visschen met den wonderkuil, doch het algemeen verzet was van dien aard, dat vijf veld wachters niet in staat waren een enkelen arrestant te maken. Naar men verneemt, zou de voort- vluchtige postdirecteur Pieters, van IJzendijke, thans in Griekenland en wel in eene fabriek te Patras werkzaam zijn. Alle pogingen om hem in handen te krijgen schijnen mislukt. Burgemeester en wethouders van Tessel hebben, tot blijdschap der ingezetenen, be sloten afwijzend te beschikken op de aanvrage eener te Parijs gevestigde firma, om op het eiland eene dvnamietfabriek op te richten. Aangaande den moord, op den pol i- tie-raad Rumpf te Frankfort a/M. gepleegd, deelde de „Frankfurter Zeitung" gisteravond eenige bijzon derheden mede, die het door de telegrammen ge melde volkomen bevestigen. Reeds hebben verschei dene arrestaties plaats gehad. De heer Rumpf was tegen gisteren gedagvaard als getuige in de zaak van den effecten-diefstal bij een handelaar in vruchten. De heer Rumpf, doctor in de rechten, was een «welgesteld man van ruim zestigjarigen leeftijd en eene alleszins ordelijke levenswijze. Volgens de „Köln. Zeit." was hij hoofdzakelijk in dienst bij de afdeeling voor crimineele zaken. In zjjne functie is hij dikwijls genoodzaakt geweest, eene onstuimige volksvergadering te doen uiteen gaan. Hij had zich bijzonder verdienstelijk gemaakt door de ontdekking van den voorgenomen aanslag op den Niederwald, en was dan ook een der voor naamste getuigen in het proces te dier zake bij het rijksgerechtshof. Toen er later in het bureel van den president van politie te Frankfort eene dynamiet-ontploffing heeft plaats gehad, werd er vermoed dat dit eigenlijk op hem was gemunt, wegens hetgeen hij bij het voorloopig onderzoek in de genoemde zaak gedaan had. Zijne dienstbode, die Dinsdag-avond eenige bood schappen voor de huishouding was gaan doen, zag bij hare terugkomst in het tuintje vóór het huis een man op den grond liggen. In de duisternis hem niet goed kunnende zien, meende zij dat het iemand in beschonken toestand was en ging zij eene vriendin halen, omdat zij niet alleen er voorbij durfde. Met hare vriendin toen naderbij komende, herkende zij haren meester. Toen zij daarop trachtte zijn hoofd op te lichten, sloeg hij de oogen op, maar bon niet meer spreken en gaf op hetzelfde oogenblik den geest. Bij onderzoek bleek dat hij met een driekanten colk was doodgestoken, en wel zóó dat hem door den mantel heen twee steken in het hart waren toegebracht. Voor zoover men kon nagaan, moet de moord slechts zeer kort vóór de ontdekking ge pleegd zijn. Strafoefening in Amerika. - Den 27sten December 11. werden te Raleigh, in Noord- Carolina, twee negers, Karei Smith en Hendrik Davis, wegens diefstal gegrepen. In den zeer vroe gen ochtend vorschenen drie dagen later een hon derdtal gemaskerde mannen te paard voor de ge vangenis te Clayton, het dorp, wa3r men hen voor loopig had opgesloten. Zonder een woord te zeggen verdreven zij, met hunne pistolen dreigende, de wachters, maakten zich van de gevangenen meester en reden in gestrekten draf, ondanks hun smeeken en Davis' voortdurend geroep, dat hij onschuldig was, met hen naar eene rivier. Op de brug maakte men halt, op een teeken van den zwijgenden aan voerder. Acht man bonden de twee negers met hunne ketens stevig van het hoofd tot de voeten aan elkander, hoe zij ook hun angstig gekerm om medelijden verdubbelden. Niemand sprak een woord. Een aantal der gemaskerden posteerden zich tot op zekeren afstand langs de oevers. Op een tweede teeken werden de negers van het midden der brug, eene hoogte van veertig voet, in den diepen, onge meen snellen, bruisenden stroom geworpen. Zij ver dwenen en kwamen niet weder boven. Vóór zons opgang hadden de vermomden in galop hunne ver schillende woningen bereikt. Velen hielden het er voor, dat Davis inderdaad geheel onschuldig was, ofschoon Smith bij het ver hoor bekend en gezegd had, dat zij beiden tot eene bende van twintig dieven behoorden. 317de 0IAAT»L«T£»1J. Trekking van Donderdag 15 «Fannarl. Prijzen van f G5. 111 2675 4245 6253 7658 9222 10755 13275 18590 192 2769 4270 6429 7907 9316 10945 13288 19005 464 2847 4369 6518 7927 9494 11260 13549 19219 961 2859 4521 6923 7950 9671 11324 14816 192S7 1102 3008 4594 6947 8394 9677 11479 15364 19604 1184 3036 4735 6973 8586 9992 12325 15469 19772 1360 3625 5076 7111 8671 10068 12547 15657 19916 1452 3835 5160 7151 8767 10165 12587 16645 20021 1653 3997 5205 7286 8945 10285 12635 17309 20027 1690 4167 5638 7410 9097 10452 12771 17924 20748 2254 4168 5891 7421 9164 10636 13075 18271 20873 2646 BUITENLAND. Frankrijk. In de Kamer van Afgevaardigden heeft de heer Ferry gisteren, op eene interpellatie over de af treding van generaal Campenon, geantwoord dat laatstgenoemde de handeliDg in Tonkin tot de be zetting der Delta wilde bepaleD. De Kamer na had een krachtiger optreden verlangd, en daarom trok generaal Campenon zich terng, doch op loyale wijze en zonder eenige onaangenaamheid met de overige leden van het kabinet. Generaal Loval verklaarde dat de mobilisatie geenszins in gevaar is gebracht en dit ook niet zal worden zoolang hij minister is. De eenvoudige orde van den dag, waarmede de regeering verklaard had zich te vereenigeD, werd met 294 tegen 234 stemmen aangenomen. De Kamer ging daarop tot 27 Jan. uiteen. De commandant Roudaire, ontwerper van het plan eener binnenzee in Afrika, is overledeD. Duitschlaud. Uit de rij van hen, die den Duitschen keizer en zijn huis verwant zijn of door vriendschappelijke gevoelens aan hem zijn verbonden, is een in Berlijn zeer geliefde persoonlijkheid weggevallen. Prins August van Wurtemberg werd op de jacht door eene beroerte getroffen, en overleed Maandag te Zehdenick. Hij was de tweede zoon van prins Paul van Wurtemberg en prinses Charlotte van Saksen Alten burg, en werd in 1813 geboren. Hij ontving eene zeer strenge opvoeding, trad in 1830 in Pruisischen dienst en klom allengs op tot den rang van gene raal der cavalerie. Bjjna een vierde eeuw stond de prins aan het hoofd van het Pruisische gardecorps, en onafscheidelijk is zijn naam aan de krijgsdaden, die dit corps in Bohemen en op de slagvelden in Frankrijk (Gravelotte) verrichtte, verbonden. De prins werd bij zijn leven niet alleen om zjjne trouwe diensten en zijne dapperheid, maar ook om de edele eigenschappen van zijn karakter hoog geroemd. Groot-lïi-itJiiiiiiö. Volgens bericht uit Konstantinopel vroeg Assym- pacha, vóór het vertrek van Hassan-Fehmi, per telegraaf aan lord Granville, of de speciale zending van genoemden Hassan-Fehmi aangenaam zon zijn. Lord Granville antwoordde voorkomend en in be vestigenden zin. Na het vertrek van HasBan-Fehmi ontbood de sultan Hobart-pacha, die zich te Ismid bevond. Overeenkomstig de instructie van den sultan zal Hobart-pacha heden via Marseille naar Parijs en Lorden vertrekken, met gescbenken voor do koningin en den prins van Wales. Waarschijnlijk zal hij ook Hassan-Fehmi in zijne onderhandelingen bijstaan. Telegrammen. BUENOS-AYRES, 14 Januari. De Provincial Bank heeft hare betalingen in specie geschorst. PARIJS, 14 Januari. De Dnitsche gezant woondt heden de Kamerzitting, welke zich met de buiten- landsche politiek bezig hield, bij. Markies Molins zal Silvela als Spaansch gezant te Parijs vervangen. Aan de „Temps'' wordt nit Cairo van hede; gemeld dat de Mahdi de door generaal Wolsele; gestelde voorwaarden heeft aangenomen en dat dt Engelschen ongehinderd naar Khartoem oprukken [Dit is zeer zeker eene belangrijke tijding, welket eventueele bevestiging het vooruitzicht zal openej op de zoo lang gewenschte verandering in det toestand, waarin Soedan verkeert.] FRANKFORT, 14 Januari. De sterke sneeuwval van gisteravond heeft ieder spoor van den sluip moord uitgewischt, waardoor de opsporing van den misdadiger een gewichtig hulpmiddel ontbrak. Er is heden geen nieuws bekend geworden. 01 zich onder de vele personen, die gedurende dei nacht gevangengenomen zijn, de moordenaar bevindt is geheel onzeker. LONDEN, 15 Jannari. De „Daily Telegraph' bevat een bericht uit Berlijn, waarin gemeld wordl dat de quaestie der Samoa-eilandon definitief tus L schen Engeland en Duitschland is geregeld, da' de regeeringen dier landen zjjn overeengekomen! om het status quo te handhaven en beiden vapj eene annexatie dier eilanden af 2ien. In he! algemeen is de overeenkomst gelijk aan die, welke tnsschen Frankrijk en Engeland tot stand kwam betreffende de Nieuwe Hebriden. BERLIJN, 15 Jannari. (Part. Tel.) De Troon-, rede, waarmede de Pruisische Kamer van Afgel vaardigden heden geopend werd, luidt zeer bevre' digend, daar er uit blijkt dat de hervormingen on binneniandsch gebied haar einde genaderd zijrl Bjjzondere sympathie verwekt het dat de Troonrede eene oplossing van de sniker- en spiritus-crisis be l slist in het vooruitzicht stelt. BERLIJN, 15 Januari. (4). Dnitschland verwerpll de Engelsche voorstellen, betreffende de regeling] der Egyptische aangelegenheden, en keurt die vail Frankrijk goed. LEIDKN, 15 Januari. De verwachting voor morgen isnoordoostelijke wind In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Groll Bredius, Jnta, Damsté, Zaayer, Land, Bays, L Poole, Verster, Van Hoeken, Van der Hoeven, Zaal berg, De Gens, Kaiser, Driessen, Was, Kerstens, Donner en Van Dissel. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Van Wensen, De Goeje en Knappert. Nadat de Voorzitter in deze eerste vergadering des jaars den leden zoowel in hnnne openbare als bijzondere betrekkingen zijne gelukwenschen had aangeboden, en tevens de hoop had uitgesproken, dat bij hnnne werkzaamheden ook dit jaar, zelfs bij verschil van meening, vooral de belangen der gemeente op den voorgrond zullen gehouden worden, las de secretaris de notulen der vorige zitting voori waarna door den voorzitter werd medegedeeld dat waren ingekomen: een verzoek van den heer W. P. Wolters, leeraar aan de H. B.S., om het agent schap eener levensverzekering-maatschappij te mogen waarnemen; een voorstel der heeren Van Dissel, Groll en Buys om niet over te gaan tol verlaging van den gasprijs, maar nadere maatregelen te nemen tot aflossing der schuld welke op de gas-( fabriek rast; en een voorstel van den heer Buys tot wijziging van het reglement voor de commissie der plaatselijke verordeningen. Tevens werd mede-' gedeeld dat op 12 Jannari de boeken van den ge-I meente-ontvanger waren opgenomen, waarvan del vereischte procescen-verbaal zijn opgemaakt en in de Leeskamer ter inzage van de leden neergelegd. Benoemd werdentot lid der commissie van het Stedelijk Museum van Oudheden dr. E. F. Van Dissel met 18 st.tot tweeden onderwijzer aan de jongensschool der lste klasse J. F. L. Rietdijk, onderwijzer te Zalt-Bommel, met 17 st.tot derde onderwijzeres aan de Leerschool verbonden aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen mej. G. A. J. J. Vlaanderen, thans tijdelijk met de waarneming dier betrekking belast, met 20 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 2