N°. 7641. Vrijdag 16 Januari. A°. 1885. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post1.40. AlionderljjUe Nommera.0.05. LEIOEN, 15 «Januari. Aan het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de staatsbegrooting voor 1885 voor het depar tement van binnenlandsche zaken is het volgende ontleend Algemeen had het de aandacht getrokken dat de bezuinigingen ten vorigen jare bij de vaststelling der begrooting doorgevoerd, tot geene verwarring aanleiding gaven en geen stoornis in den dienst hadden gebracht. De opmerking kon echter niet achterwege blijven dat van eene eigenlijke bezuiniging op deze begroo ting weinig, zooal iets, te ontdekken viel. Volgens eene becijfering wordt integendeel deze begrooting voor de overige posten met eene meer dere uitgave van f 50,000 bezwaard. Men betreurde het dat het initiatief des ministers in deze te wen- schen overliet. Aan de werking der wet van 1876 op hot hooger enderwijs werden weder verschilleode en uiteenloopende beschouwingen gewijd. Vooral over het getal universiteiten werd van gedachten gewisseld. Men was van gevoelen dat een getal van vier volledig ingerichte universiteiten voor ons land te groot was. Verschillende leden drongen dan ook op de op heffing van ééae universiteit, met name van die te Utrecht aan. Sommigen wilden zelfs aan den minister de vraag gesteld zien of hij tot het voorstellen van zoodanig besluit bereid zou worden gevonden, ver klarende dat zij bij een ontkennend antwoord tot het gebruik maken van het reeht van initiatief zouden komen. Dit bleef niet zonder tegenspraak. Nu bij de wettelijke regoliog van het hooger onderwijs het behoud der drie universiteiten gehandhaafd is, moet men op deze beslissing niet terugkomen zoolang de drie universiteiten toonden levensvatbaarheid te bezitten. Daarenboven achtte men in beginsel voor het onderwijs in de geneeskunde en in de natuurwetenschappen het behoud van drie universi teiten om verschillende redenen gewenscht. Door andere leden werd eene andere inrichting van ons hooger onderwijs aanbevolen. De drie universiteiten zouden behouden blijven. Maar haar werkkring zou worden gesplitst voor zoover betreft het onderwijs dat na het afgelegde candidaats- xamen wordt verstrekt. Aan alle drie de hooge- scholen zouden de faculteiten blijven bestaan; zij zouden het onderwijs tot aan het candidaats- examen geven, en dat examen afnemen. Maar het onderwijs, uoodig voor hen, die het doctoraal examen wen schen af te leggen, en de bevoegdheid om den doctorsgraad te verleeneD, zouden over do drie universiteiten worden verdeeld, zóó dat aan elke universiteit slechts één of twee faculteiten •t>e gerechtigd zouden zijn. .)^ze inrichting vond minder bijval. Algemeen was de klacht over de weelde bij het ateriëel en de hulpmiddelen. Was het, zoo vroeg men, het voornemen der regeering om zoodanige maatregelen te nemen, waar door het toelaten van vreemdelingen als studenten aan onze universiteiten zou worden vergemakkelijkt en een afzonderlijk doctoraat voor dezen werd opengesteld? Terwjjl de meeste leden zulk een voornemen, indien het bestond, toejuichton, zagen anderen in zoodanig besluit geen voordeel voor de vreemdelingen, geen heil voor onze uni versiteiten. Ook thans waren er ledeD, welke de instelling der gecommitteerden afkeurden, en van mee- ning waren dat zulks nadeelig werkt op het onder wijs aan de gymnasiën. Met klem werd do benoeming van een nieuwc-n hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte te Leiden verdedigd. Vele leden bleven echter ongezind om de jaar wedde voor dezen nieuwen hoogleeraar toe te staan. Het weigeren der ten vorigen jare uitgetrokken gelden ten behoeve van een nieuw laboratorium voor pharmacie enz. te Utrecht scheen aan velen niet tot de zeer gewenschte bezuiniging te hebben geleid. Vele leden wenschten de jaarwedde voor een nieuwen hoogleeraar in de Engelsche taal- en let terkunde te Groningen niet toe te staan. Hot stelsel der vaste subsidiën voor de gymnasia werd weder aanbevolen en bestreden. Men vroeg of de minister nog blijft bij de meening, dat afwis selende subsidiën d9 voorkeur verdienen. Opnieuw werd .van verschillende zijden aange drongen op herziening der wet op het middelbaar onderwijs, welke herziening meer dan eens bij de Troonrede werd toegezegd, maar waaromtrent dan later niets meer werd vernomen. De bekende be zwaren werden ook thans weder tegen die wet in het midden gebracht, en ook door hen, die voor standers van het beginsel daarvan waren, tot op zekere hoogte gedeeld. Het op de hoogere burger scholen gegeven onderwijs ontaardt, zoo zeide men, in veelweterij, zonder voldoende kennis der hoofd vakken. Het aantal vakken, dat aldaar wordt on derwezen, is te groot. De ueatuandu regeling be lemmert of belet voorts eene voor verschillende gemeenten meer wenschelijke organisatie, bijv. van burger dag- en avondscholen, op eene andere leest dan de wet beveelt. Het zal niet ondienstig zijn alle houders van nog niet geregistreerde of gestempelde Turksche fondsen, de Turksche loten uitgezonderd, opmerk zaam te maken op de inlevering van deze waarden ter conversie, daar zij, die zulks tot dusverre niet gedaan hebben, dit vóór dou 15den Februari a. s. moeten doen, omdat zij anders do rente verbeuren, die van af 13 September 1882 reeds op de gere gistreerde en gestempelde obligatiën betaald wordt. - De houders van gestempelde obligatiën Turkije zjjn verplicht hunne stukken te laten converteeren. - De houders van geregistreerde obligatiën behoeven zulks niet te doen, daar de 1 pet. rente, die thans betaald wordt, ook verder, indien de inkomsten het toelaten, op de geregistreerde obligatiën wordt be taald. Evenwel verdient conversie hierbij ook aan beveling, met het oog op den handel, die voortaan voornamelijk in geconverteerde obligatiën zal ge schieden, terwijl de geconverteerde obligatiën ook op alle buitenlandscho beurzen verhandelbaar zijn, wat met de geregistreerden niet het geval is. De zangvereeniging „Cecilia" te 's-Hage gaf gisteravond eene uitvoering ter nagedachtenis van haren overleden presideot, "W. A. W. graaf Van Lim burg Stirum. Onder meer werd uitgevoerd Cherubini's „Requiem", voor orkest en mannenkoor, dat uit stekend werd gezongen. Ook werd ten gehoore gebraobt de nachtmuziek uit Hols nieuwe symphonie, welke veel bijval vond. De opper-ceremoniemeester maakt bekend dat, ingevolge de bevelen des Konings, het Hof voor den tijd van tien dagen, ingaande den 15den dezer, den rouw zal aannemen wegens het overlijden van Z., K. H. Prins August van "Wurtemberg, te weten vijf dagen middelbaren en vijf dagen lichten rouw. Men wil weten, schrijft de „Haagsche Crt.", dat binnenkort een voorstel aan den Raad van 's-Hage kan worden te gemoet gezien, waarbij de kermis in 18S5 met één dag zal verkort en dus slechts tot Maandag zal worden gehouden, terwijl in 1886 de kermis slechts zal mogen duren tot Zaterdag. Na 1886 zou de kermis definitief worden afgeschaft. Jn de gisteren gehouden zitting van den PRIJS DER ADVERTENTIE»: Vm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lellen near plaatsruimte. Voor ket iarimi ren builen da stad wordt 0.10 kerekeud. gemeenteraad te Haarlem is eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Krelage, Enschedé en De Haan, om voorlichting, of de nitgave van een officieel verslag van het verhandelde in den Raad wenscbelijk is en welke de meest doelmatige, niet te kostbare wijze is om daartoe te geraken. Naar aanleiding van het bericht omtrent het sneuvelen te Atjeh van den lnit. Kerrebjjn, meldt men dat er meerdere luita. van dien naam zijn en dat de gesneuvelde volgens de officiëele naamlijst moet zijn de 2de lnit. E. L. Kerrebijn, geboren in 1861 en van de Kon. Mil. Academie te Breda, den 5den Juli 1881 tot officier benoemd. De gezant van de Znid-Afrikaansche Repu bliek, de heer Beelaerts Van Blokland, is gisteren naar Berljjn vertrokken. Het stoomschip „Drente", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Port-Said en vertrok denzelfden dag vau daar. Gemengd Nieuws. Het i 8 nn drie jaar geleden dat hier en elders eene korte beschrijving gegeven werd van zekeren Antonie Bey, woonachtig te Leiden. Deze persoon was op den jongsten marktdag nog gezond en wel en hoopt 19 Januari a. s. zijn 93sten verjaardag te vieren. Velen zullen zich nog die bijzonderheden herinneren omtrent zijne medailles, krijgsverrichtingen enz. Hij is iederen Zaterdag in de koffiehuizen „De Pauw" en de „Gouden Leeuw" en doet boodschappen voor de graanhandelaars. In de omstreken van Leiden en in de Haarlemmermeer is hij dan ook algemeen bekend als „de oude strijder uit de Pauw". Zeker zal het hem, als gewoonljjk, ook met zijn aanstaanden verjaardag niet aan, voor hem, welkome bewijzen van belangstelling ontbreken en zullen enkelen hem op dien dag mede een goeden hand druk willen geven. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden A. v. d. G., uit Middelburg, wegens diefstallen onder verzwarende omstandigheden te Kruininge en Wolfaartsdijk gepleegd, veroordeeld tot 2 jaren eenzame opsluiting. A. De J., beschuldigd van het opzettelijk in brandsteken van een hooiberg op een bouwmansert te Vrijenban, werd veroordeeld tot 5 jaren tucht huisstraf. Aan C. M., uit Rotterdam, die zich schuldig maakte aan diefstal van een bankbiljet van f 100, werd een celstraf van 183 dagen opgelegd. De navolgende bekendmaking is door middel van een buitengewoon politieblad uit gegeven vanwege hot departement van justitie: Sedert deu nacht van 9 op 10 Jan. jl. wordt vermist de commandant der brandweer te Amster dam, Vincent Cornelis Dijckmeester, 39 jaren, lengte 1.75 M., voorhoofd hoog, haar, wenkbr., knevelen imperiale donkerbruin, oogen blauw, neus eenigszins gebogen aan de punt, tanden gaaf, kin rond, aan gezicht ovaal en gevuld; kleur vaalbleek; kleeding: donkerblauwe floconné overjas met zwart flnweelen kraag, daaronder donkere kleeding, wit overhemd met omgeslagen boordzijne onderkleederenwit onderhemd, flanellen hemd, baaien onderbroek en bruine wollen sokken zijn gemerkt D. of V. D. Hij had een hoogen zijden hoed; droeg bij zich een gladden gouden ring, een nikkel horloge met stalen ketting, portemonnaie van krokodillenleder, een bos sleutels en een knipmes. Het vermoeden bestaat dat hij te water geraakt en verdronken is. De officier van justitie te Amsterdam verzoekt opsporing van den vermiste en mededeeling van LEIDSCH DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1885 | | pagina 1